Reklama

Powstała z inicjatywy wiernych

Rudzienko to wieś leżąca na trasie z Kołbieli do Mińska Mazowieckiego Mieszkańcy utrzymują się głównie z pracy w pobliskich miejscowościach oraz w stolicy. Część z nich zajmuje się rolnictwem i hodowlą. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w Rudzienku było 80 dostawców mleka, dziś jest ich kilkunastu. Miejscowość należy do najstarszych miejscowości położonych w diecezji warszawsko-praskiej. Wspominana była już w II połowie XV w. jako Rudno Minor i było własnością Jana z Gościańczyc. Nazwa Rudzienko istnieje od XVII w. Właścicielami miejscowości byli m.in. Komońscy, Karczewscy i wojewoda mazowiecki Michał Rudziński. Z dawnej świetności pozostały do dziś resztki parku i zespół stawów, które niegdyś znajdowały się przy drewnianym dworze, jednej z najpiękniejszych siedzib ziemiańskich na Mazowszu.

Niedziela warszawska 34/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy Rudzienka najpierw wybudowali kościół, a potem poprosili o księdza i utworzenie parafii.

Sami wybudowali kościół

Reklama

Mimo długiej, chlubnej przeszłości Rudzienko nie miało nigdy kościoła ani kaplicy. Miejscowa ludność należała do parafii w Kołbieli. Była to jedna z najpobożniejszych wiosek w parafii. Kiedy autobus dowożący mieszkańców Rudzienka spóźniał się w niedzielę do kościoła w Kołbieli, od razu było widoczne, że Rudzienko nie dojechało. Po prostu w świątyni było dużo mniej wiernych.
Jednak chęć posiadania własnej świątyni była wielka. Najpierw na prośbę mieszkańców Rudzienka władze kościelne zgodziły się, aby jedna Msza św. w niedziele mogła być odprawiana w remizie strażackiej. Wkrótce jednak mieszkańcy Rudzienka poszli dalej. Na placu ofiarowanym przez trzy rodziny, sami wybudowali murowaną kaplicę, którą 27 czerwca 1992 r. poświęcił bp Kazimierz Romaniuk. Kamień węgielny pod jej budowę pochodzi z Ziemi Świętej.
Do starań o powstanie w Rudzienku parafii zachęcał mieszkańców ks. prał. Jan Byrski, dziekan dekanatu Mińsk Mazowiecki - św. Antoni. Obok kaplicy nie było jednak plebanii. Mimo to mieszkańcy Rudzienka pojechali do bp. Kazimierza Romaniuka prosić o księdza i ustanowienie parafii. Ich prośby okazały się skuteczne. W 1996 r. powstał tu ośrodek duszpasterski, w dwa lata później parafia pw. Miłosierdzia Bożego.
Pierwszym duszpasterzem w Rudzienku został ks. Marek Uzdowski (obecny proboszcz w Błotach), który - z braku plebanii - zamieszkał u państwa Ulmów. Jego następcą został w 1999 r. ks. Andrzej Wnuk, obecnie proboszcz w Jakubowie. 1 sierpnia 2002 r. do Rudzienka przybył ks. Bronisław Janiszewski.

Wysiłkiem 620 Parafian

- Po trzech latach dobrze się poznaliśmy. W Rudzienku utrzymuje się bardzo ciepła relacja między mieszkańcami a proboszczem. I choć nie ma Duszpasterskiej Rady Parafialnej, wszystkie ważniejsze inwestycje parafialne są omawiane z wiernymi w czasie duszpasterskiej wizyty kolędowej - podkreśla ks. Janiszewski.
A w ostatnim czasie wspólnie udało się zrobić wiele. Uporządkowany został teren wokół plebanii. Zasadzono krzewy, zasiano trawę, pomalowano ogrodzenie wokół kościoła. Położona została kostka brukowa wokół świątyni i plebanii. Zostały wymienione na aluminiowe okna w kościele (poprzednie były wykonane sposobem gospodarczym), a w zakrystii na antywłamaniowe. Zainstalowana została nowa wentylacja. Obecnie trwa malowanie świątyni. W najbliższych planach jest zmiana wystroju ołtarzy. A w kościele są trzy ołtarze: w prezbiterium Jezusa Miłosiernego oraz boczne: Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Faustyny.
Obraz Jezusa Miłosiernego poświęcił 11 lipca 2004 r. bp Kazimierz Romaniuk podczas pierwszej w dziejach parafii wizytacji kanonicznej. Wszystkie ołtarze będą umieszczone w specjalnie zaprojektowanych stylowych wnękach. Wszystkie inwestycje to duży wysiłek dla małej, liczącej zaledwie 620 osób parafii. Aby móc zrealizować tak poważne inwestycje, oprócz ofiar kolędowych, mieszkańcy Rudzienka dają ofiarę roczną. Również Ksiądz Proboszcz, który często głosi rekolekcje, ofiary przekazuje na potrzeby inwestycyjne parafii.
Przy podejmowanych przedsięwzięciach zapał ludzi jest wielki. - Gdy o coś się poprosi, pomagają bardzo chętnie. Ci, którzy nie mogą pomóc finansowo, angażują się w pracę fizyczną - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
Rudzienko leży na trasie Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. Tu 5 sierpnia - po noclegu w Zamieniu - zatrzymują się na śniadanie trzy grupy pątników liczące łącznie ok. 500 osób. To wielkie wyzwanie dla mieszkańców wsi. Każdego roku świetnie zdają z niego egzamin. I choć to śniadanie, przygotowują bigos, flaki, zupy, ciasto, kanapki. Pracują trzy duże zespoły: w szkole, remizie strażackiej i u jednej z parafianek, która gości księży.

Życie Religijne

Ale największy powód do radości ma ks. Bronisław Janiszewski, gdy widzi w swoim kościele wiele osób na Mszach św. W Rudzienku w niedziele na Msze św. regularnie uczęszcza 60-70% wiernych, a w duże święta kościelne (Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Boże Ciało) frekwencja sięga niemal 100%. Również w dni powszednie we Mszy św. uczestniczy 30-50 osób. Niemal wszyscy regularnie korzystają z sakramentu pokuty. Przed każdą Mszą św. kapłan przez pół godziny słucha spowiedzi.
W parafii żywy jest kult Miłosierdzia Bożego. - Przed moim przyjściem raz w miesiącu odprawiane było nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Zapraszany był zawsze ksiądz z którejś z sąsiednich parafii. Obecnie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego jest we wszystkie piątki po Mszy św. wieczornej i przychodzi na nie bardzo wiele osób - podkreśla ks. Janiszewski.
Żywy jest też w Rudzienku kult maryjny. Jest pięć kół różańcowych żeńskich, 1 męskie i 1 dziecięce. A więc łącznie 140 osób (na 620 parafian) regularnie odmawia modlitwę różańcową! Na nabożeństwa różańcowe czy Roraty przychodzi regularnie 60 dzieci (na 108 uczęszczających do szkoły).
W parafii jest 23 ministrantów. Tak ustawiłem ich dyżury, aby nie było sytuacji, że na Mszy św. brakuje ministranta. Za każdy dyżur są punkty, a potem różnego rodzaju nagrody, jak słodycze, spotkania przy grillu czy wyjazd wakacyjny w góry pod hasłem Wakacje z Bogiem - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Jest też schola dziecięco-młodzieżowa, która śpiewa na niedzielnych Mszach św. o godz. 11.00. To ważne, zwłaszcza że w kościele nie ma organów. Ale - jak zwraca uwagę ks. Janiszewski - nawet na Mszach dla starszych wystarczy zaintonować, a wszyscy śpiewają całym sercem i pełnym głosem, że aż kościół drży.
Każdego roku w parafii organizowane są pielgrzymki. Dzieci, które przyjęły I Komunię Świętą oraz przeżywające 1. rocznicę, wyjeżdżają np. do Kodnia, Pratulina i Kostomłotów. Są też pielgrzymki do Lichenia i na Jasną Górę. Wcześniej mieszkańcy Rudzienka wyjeżdżali do Kalwarii Zebrzydowskiej. Oczywiście jeżdżą też z wieńcem na dożynki diecezjalne. W tym roku pojadą do Poświętnego.
Tradycje ludowe są tu kultywowane. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na procesje panie przychodzą w regionalnych strojach. Pięknie - przy bardzo dużym zaangażowaniu wiernych - przygotowywane są ołtarze na Boże Ciało.
Kiedyś był w Rudzienku zespół folklorystyczny, który występował w całej Polsce, a także wyjeżdżał do NRD, Czechosłowacji czy Rumunii. Do dziś w miejscowej szkole istnieje zespół dziecięcy. Ważną rolę w życiu miejscowej społeczności i parafii odgrywa Ochotnicza Straż Pożarna. Niedawno obchodziła ona 85-lecie swego powstania.
Ksiądz Proboszcz chętnie mówi o swoich parafianach oraz swoich poprzednikach w Rudzienku. - Każdy z księży, który był tu proboszczem, pozostawił wiele. Ks. Uzdowski wybudował plebanię, a ks. Wnuk, mój bezpośredni poprzednik, postarał się o dzwony, dzwonnicę i ławki w kościele - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

2025-02-14 10:15

[ TEMATY ]

śmierć księdza

morderstwo kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Grzegorz Dymek

Ks. Grzegorz Dymek

Wbrew wcześniejszym planom nie w sobotę, ale jeszcze w piątek po południu dojdzie do przesłuchania 52-latka, zatrzymanego w sprawie zabójstwa proboszcza w plebanii parafii Matki Bożej Fatimskiej w Kłobucku (Śląskie) – podała prokuratura.

W czwartek ok. 19 oficer dyżurny kłobuckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w budynku mieszkalnym na terenie parafii w Kłobucku przy ul. Kochanowskiego słychać odgłosy awantury. Po kilku minutach na miejsce dotarli policjanci, którzy w budynku znaleźli zwłoki 58-letniego proboszcza. W tym samym momencie zauważyli uciekającego mężczyznę, który został zatrzymany w bezpośrednim pościgu – opisywała w czwartek wieczorem policja. Ujęty mężczyzna to 52-latek, mieszkaniec Kłobucka.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy potwierdzają, że przyślą do Polski imigrantów! Oficjalny komunikat ministerstwa mówi o 1 marca

2025-02-18 16:45

[ TEMATY ]

Niemcy

imigranci

Biały Kruk

Już od 1 marca do Polski trafią imigranci odsyłani z Niemiec, informuje komunikat niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wczoraj, czyli 17 lutego, na oficjalnej stronie ministerialnej ukazał się komunikat niemieckiej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Niemcy oficjalnie poinformowały, że od 1 marca zacznie się przekazywanie, odsyłanie imigrantów do zachodnich polskich województw.
CZYTAJ DALEJ

Fala modlitwy na świecie w intencji zdrowia Papieża Franciszka

2025-02-19 08:25

[ TEMATY ]

papież

modlitwa

Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Do przebywającego w Klinice Gemelli Papieża Franciszka przesyłane są zapewnienia o modlitwie za jego zdrowie od ludzi i instytucji z całego świata. W jego rodzinnej Argentynie odprawione ma zostać triduum Mszy św. w intencji Ojca Świętego. Życzenia wsparcia przesłał główny rabin Rzymu. Modlitwy płyną też ze Stanów Zjednoczonych, Europy i krajów Ameryki Południowej.

W Santiago de Chile, w czwartek 20 lutego o godzinie 19:00 czasu lokalnego, odbędzie się publiczne odmawianie różańca w intencji zdrowia Ojca Świętego. Modlitwom będzie przewodniczył kard. Fernando Chomali, arcybiskup Santiago, który zaprasza wiernych do duchowego włączenia się w tę chwilę modlitwy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję