Reklama

Z wizytą w parafii

Młoda i prężna wspólnota

29 maja parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu gościła bp. Romana Marcinkowskiego. W tej istniejącej od niespełna 7 lat wspólnocie Ksiądz Biskup odbył wizytację kanoniczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu

Patron parafii: Jezus Chrystus Zbawiciel
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Góry Karwackie, Karwacz, Polny Młyn, Sierakowo, Wandolin, Wyrąb Karwacki, Zawadki
Kaplica filialna: w Karwaczu
Proboszcz: ks. kan. Romuald Ciesielski
Wikariusze: ks. Rafał Gutkowski, ks. Piotr Gątarek (do 26 czerwca) ks. Adam Przeradzki (od 26 czerwca)
Zamieszkały na terenie parafii: ks. Witold Chełchowski
Katechetki: Ewa Przybyła, Hanna Zagroba
Organista: Sylwester Puciński
Zakrystian: Dariusz Dąbrowski
W parafii działają: ministranci, lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca, rada parafialna, koło biblijne, koło misyjne, parafialny zespół Caritas, asysta procesyjna, zespół „Amicus Dei”, PUKS „Emmanuel”
Współpraca: Jednostka Wojskowa w Przasnyszu, Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: kościół parafialny: 8.00, 10.00, 11.30, 17.00; kaplica: 15.00

Charakterystyka parafii

Młodą wspólnotę parafialną przedstawił w wizytacyjnym sprawozdaniu jej proboszcz ks. kan. Romuald Ciesielski. Przypomniał, że parafia powstała 15 sierpnia 1998 r. na mocy dekretu Biskupa Płockiego. Jej terytorium obejmuje wschodnią część Przasnysza oraz 7 wsi. Obecnie parafia liczy 5050 mieszkańców, z których 45% uczestniczy w życiu parafii. Na terenie parafii położona jest jednostka wojskowa, dzięki czemu 1/5 mieszkańców stanowią żołnierze i ich rodziny. Już 2 lata od erygowania parafii bp Stanisław Wielgus poświęcił nowo zbudowaną kaplicę, zaś rok później - dom parafialny.
Duszpasterz zwrócił uwagę, że tak szybkie wykonanie tak ważnych dzieł było możliwe tylko dzięki ofiarności, życzliwości i zaangażowaniu parafian. Angażują się oni jednak nie tylko w dzieła materialne, lecz także w życie duchowe, dbając m.in. o oprawę Mszy św. Większość parafian przystępuje w ciągu roku do sakramentu pokuty i Komunii św. Godzinki, Droga Krzyżowa i Gorzkie żale to szczególnie dobrze przeżywane nabożeństwa; dobrą frekwencją cieszą się także rekolekcje adwentowe i wielkopostne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterstwo

W parafii odprawianych jest wiele nabożeństw okresowych: w środy odbywa się Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, od maja do października każdego 13. dnia miesiąca celebrowane jest nabożeństwo fatimskie. Od 1 do 15 sierpnia parafianie śpiewają przy krzyżu Apel Jasnogórski, ponadto jak wszędzie gromadzą się na nabożeństwach majowym, czerwcowym i różańcowym. W wioskach odbywa się święcenie pól, parafia obchodzi też dożynki. Po śmierci Papieża Jana Pawła II przez oktawę sprawowane były Msze św. w jego intencji, zaś w każdą pierwszą sobotę ma miejsce wspólna modlitwa za Jana Pawła II i rozważanie jego nauczania. Parafia ma też okazję do wspólnego świętowania - 15 sierpnia odbywa się tu wielki festyn. Ważnym wydarzeniem duszpasterskim było również nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach.
Nietrudno zgadnąć, że tak rozbudowane życie religijne angażuje wiele osób skupionych w grupach parafialnych. Ich reprezentanci opowiedzieli o swej pracy przed Mszą św. ingresową.
Rada parafialna to grupa osób, które od fazy projektu przez budowę i wyposażenie angażują się w proces powstawania świątyni parafialnej. Ich sugestie i gotowość do współpracy to cenna pomoc dla duszpasterzy.
W parafii funkcjonuje grupa 38 ministrantów, którzy dbają o właściwą oprawę liturgii mszalnej. Wspomaga ich w tym 10 lektorów, którzy czytają Słowo Boże. Piękny śpiew liturgiczny to domena liczącego 11 osób zespołu „Amicus Dei”, który może poszczycić się wydaną niedawno płytą Wykrzykujcie na cześć Pana. W parafii istnieją 2 koła skupiające uczniów szkoły Podstawowej nr 1. Jedno z nich to koło biblijne, drugie zaś - misyjne.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to grupa licząca 15 osób. Ich zadania to m.in. organizacja obchodów ku czci św. Stanisława Kostki, konkursów i pielgrzymek, udział w kongresach i szkoleniach, zapewnienie oprawy Mszy św., np. podczas rekolekcji. KSM przygotowało program słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości, czuwanie z okazji Światowych Dni Młodzieży czy okolicznościowy program ku czci Jana Pawła II.
O to, by w zdrowym ciele był zdrowy duch, dba Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Emmanuel”, liczący 56 członków. Działają w nim sekcje: piłki nożnej, piłki siatkowej, tenisa stołowego, koszykówki. Członkowie klubu brali udział w licznych zawodach, m.in. w Płocku i Makowie Maz.
Praca charytatywna to domena parafialnego zespołu Caritas, którego członkowie pomagają ubogim rodzinom, np. w zakupie podręczników, przygotowują paczki na święta, czy służą pomocą w organizowaniu kolonii Caritas.
Systematycznie na różańcu modli się 6 kół Żywego Różańca. 4 z nich skupia osoby dorosłe, jedno młodzież, jedno zaś dzieci i młodzież. Z ofiar członków kół zakupiono dla parafii m.in. baldachim, gong, dzwonki, różaniec procesyjny, chorągiew i krzyż do pogrzebów, lampiony procesyjne oraz ufundowano stacje drogi krzyżowej.
Zakupionych przez koła różańcowe darów na chwałę Bożą używa licząca 48 osób asysta procesyjna. Sami członkowie asysty oprócz uczestnictwa w procesjach biorą też udział w pielgrzymkach do miejsc świętych. Z zebranych ofiar odnowili poduszki procesyjne, sztandary, a także zakupili 2 figury. Jak w każdej parafii, tak i tu wszelką pomocą służą druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. W Przasnyszu w życie parafialne bardzo mocno zaangażowani są także żołnierze z miejscowej jednostki, którzy wspomagają parafię ofiarną pracą, przydają też blasku różnym uroczystościom.

Reklama

Dokonania materialne

Z całą pewnością największym z materialnych dzieł była budowa świątyni i domu parafialnego, dzięki czemu parafia może normalnie funkcjonować. Obecnie trwają prace przy wyposażaniu kościoła. W ubiegłym roku kościół został pomalowany, zyskał też nowy ołtarz główny i stacje drogi krzyżowej. Na posesji parafialnej ułożono natomiast 700 m2 kostki brukowej. W tym roku kościół wyposażono w nowe ołtarze boczne i ołtarz posoborowy, świątynia zyskała także nowe organy, które w trakcie wizytacji poświęcił Biskup Roman.

Przebieg wizytacji

Pasterską wizytę Księdza Biskupa rozpoczęła Msza św. o godz. 10.00 połączona z ingresem. W Eucharystii wzięła udział kompania reprezentacyjna z jednostki wojskowej. Przed Mszą św. zaprezentowały się grupy parafialne, zaś Ksiądz Proboszcz złożył sprawozdanie z funkcjonowania parafii.
W homilii Biskup Roman, który przewodniczył Mszy św., powiedział m.in.: „Jakże to radosne, że po tak niewielu latach istnienia wasza wspólnota staje podczas wizytacji jako dobrze zorganizowana, prężna i bardzo aktywna parafia. Dziękuję, że w ten sposób włączyliście się we współpracę z waszymi kapłanami. Dziękuję też kapłanom, zwłaszcza Księdzu Kanonikowi, za ich wytężoną pracę przy organizowaniu wspólnoty parafialnej”.
Kolejnej Eucharystii, na której zgromadziły się dzieci pierwszokomunijne, przewodniczył redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Płockiej” ks. Adam Łach. Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił nowe organy, w które został wyposażony kościół, jak również wygłosił krótką egzortę do dzieci i rodziców.
O 15.00 Ksiądz Biskup spotkał się z żołnierzami oraz dowództwem Jednostki Wojskowej, zaś o 17.00 celebrował Eucharystię, w trakcie której udzielił sakramentu bierzmowania uczniom III klas gimnazjum.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję