W homilii bp Kamiński zwrócił uwagę na wyjątkowe miejsce Matki Bożej w życiu Kościoła i narodu. - Bóg ofiarował nam Ją z wysokości Krzyża swojego Syna, by prowadził nas ku celowi naszego przeznaczenia, by wspierała nas na drodze do zbawienia, by się o nas troszczyła jak kochająca Matka. Nie ma zatem potrzeby obawiać się o nasze życie, ale za jej przykładem do końca zaufać Bogu – mówił biskup warszawsko-praski, zwracając uwagę, że tym który jest Panem historii jest Bóg. – On poprzez Ducha Świętego utrzymuje konstrukcję tego świata – podkreślił.
Zaapelował również do członków ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła by z coraz większym zaangażowaniem włączali się w działalność ewangelizacyjną. – Ten, kto poznał, jak cennym darem jest więź z Matką Bożą, powinien dzielić się tym z innymi, powinien coraz mocniej stawać się jej narzędziem w tym świecie. Trzeba wam być przykładem dla innych, wychowawcami, swego rodzaju przewodnikami na drodze wiary – zachęcał bp Kamiński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nawiązując do historii polskiego narodu i wpisanej w jego dzieje obecności oraz interwencji Najświętszej Maryi Panny bp Kamiński podkreślił, że przed nami stoi wielkie zdanie ukazania światu drogi odnowy moralnej i duchowej. – Nie da się po ludzku wytłumaczyć faktu, że będąc stosunkowo niewielkim krajem, leżącym po środku między dwoma wielkimi mocarstwami - między wschodem a zachodem, między dwoma różnymi kulturami a nawet filozofiami, nie zostaliśmy przez nie wchłonięci czy zmiażdżeni. Nie możemy zatem zaprzepaścić misji, która została na nas nałożona – powiedział biskup warszawsko-praski zachęcając do wierności Bogu.
Centralne uroczystości jubileuszowe ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła odbędą się z 25 na 26 sierpnia na Jasnej Górze. Przygotowaniem do tego była peregrynacja kopii Jasnogórskiego Wizerunku.
Powstanie Ruchu ogłosił na Jasnej Górze kard. Stefan Kardynał Wyszyński 26 sierpnia 1969 roku. Do jego rozwoju przyczynił się Prymasowski Instytut Ślubów Narodu. Podstawą są Jasnogórskie Śluby Narodu oraz Milenijny Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Bogurodzicy za wolność Kościoła.
W poszczególnych diecezjach członkowie ruchu posiadają dużą samodzielność. Dotyczy to zarówno działalności w parafiach, jak i programów formacyjnych oraz duszpasterskich.