Reklama

Wychowanie katolickie jako propozycja ewangelizacyjna na nowe czasy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

7 maja nabożeństwem sprawowanym o godz. 10.00 w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie rozpoczęła się II Sesja Pierwszego Synodu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Otwarcie synodu i pierwsza sesja miały miejsce 27 listopada 2004 r. Wtedy pod dyskusję i głosowanie poddany został dokument przygotowany przez Komisję ds. Przepowiadania i Nowej Ewangelizacji. Podczas drugiej sesji dyskutowano nad dokumentem Komisji ds. Nauki i Wychowania, zatytułowanym: Wychowanie katolickie jako propozycja ewangelizacyjna na nowe czasy. Jednak zanim przystąpiono do obrad, konieczne było powtórzenie głosowania z poprzedniej sesji, gdyż nie zostały wówczas dopełnione kwestie regulaminowe. Podobnie jak to się stało 27 listopada 2004 r., dokument przygotowany przez Komisję ds. Przepowiadania i Nowej Ewangelizacji został przyjęty przez ojców synodalnych. Od listopada 2004 r. zaszły również istotne zmiany w składzie ojców synodalnych. Do obrad zostały dodatkowo zaproszone 72 osoby świeckie (po dwie osoby z każdego dekanatu). Wszyscy nowi uczestnicy synodu publicznie złożyli wyznanie wiary. Przewodniczący Komisji ds. Nauki i Wychowania - ks. prof. US dr hab. Andrzej Offmański dokonał ogólnego wprowadzenia w treść omawianego dokumentu, na temat którego wpłynęło 128 uwag z 82 środowisk. W większości były to uwagi pozytywne, stwierdzające jednak, że wymaga on ulepszenia. Dwa główne zarzuty stawiane wobec dokumentu to: przesadne teoretyzowanie i brak odniesienia do rzeczywistości, do stanu faktycznego. Omawiając dokument, Ksiądz Profesor powiedział również, że nie można było uwzględnić wszystkich postulatów zawartych w uwagach, gdyż były one sprzeczne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II i katechetycznymi dokumentami posoborowymi. Jednak większość propozycji zostało przyjętych. „Stojąc dziś przed dyskusją na ten temat, warto spojrzeć na zjawisko wychowania i na ten dokument pozytywnie, stawiając sobie pytanie: Co uczynić, aby ten sygnał od społeczeństwa (zwłaszcza młodego) właściwie odczytać, ocenić, wprowadzić w życie i próbować go ugruntować?” - powiedział Przewodniczący Komisji ds. Nauki i Wychowania.
Następnie ks. prof. Offmański przedstawił historię powstania omawianego dokumentu. Głównym problemem w pracach specjalnego zespołu redakcyjnego było określenie adresata dokumentu i jaki ma on mieć charakter: formacyjny czy prawny. Zespół redakcyjny doszedł do wniosku, że należy najpierw uwzględnić wyzwania stojące przed wychowawczą działalnością Kościoła w konkretnym czasie i w konkretnym miejscu. Następnie autorzy dokumentu starali się wyartykułować priorytety wychowania chrześcijańskiego. Kolejnym etapem było skupienie się nad problemem katechizacji oraz kwestią szkół katolickich i duszpasterstw akademickich, podając w tej dziedzinie konkretne propozycje rozwiązań czy też instrukcje.
W dalszej części obrad odbyła się dyskusja nad zaprezentowanym dokumentem. Zostało podanych wiele konstruktywnych i wartościowych uwag oraz postulatów dotyczących omawianego problemu. W grupie 25 osób, które zabrały głos, większość stanowiły osoby świeckie, które miały szczególnie ciekawe przemyślenia i sugestie. Andrzej Łoziński podkreślał ogromną rolę rodziny w wychowaniu: „Trzeba wychować rodziców, zanim pojawi się dziecko” - mówił. Wskazywał także na potrzebę podjęcia działań profilaktycznych, które powstrzymają falę rozwodów w naszym społeczeństwie. Takim działaniem zapobiegawczym, np. w przygotowaniu przedmałżeńskim, może być położenie nacisku na następujący aspekt: aby młodzi „przechodzili z romantycznych uniesień w konkretne działania pozytywistyczne”.
Ks. inf. Roman Kostynowicz wskazywał na potrzebę podjęcia wzmożonych działań w kwestii formacji permanentnej: „Zarówno człowiek młody, dorosły, stary i starszy - musi być objęty strukturą wychowawczą” - mówił Ksiądz Infułat. Podał także przykład bardzo dobrej metody wychowawczej, prawie w ogóle przez nas niewykorzystywanej, jaką jest struktura roku kościelnego - liturgicznego.
Nauczycielka Krystyna Klecha wskazywała na konieczność połączenia pokoleń w wychowaniu. Mówiła: „Stawiamy na młodzież, ale trzeba także wychowywać starszych, przygotowywać kadry, które będą tę młodzież wychowywały i będą dla tej młodzieży autorytetami”. Pani Klecha podkreślała również konieczność poszerzenia treści programowych w katechezie o historię regionalną oraz konieczność podjęcia konkretnych działań, które duchowo i kulturowo przygotują młodzież do zaistnienia i egzystencji w zjednoczonej Europie.
Negatywnie do pewnych propozycji przedstawionych w dokumencie (np. do tworzenia bibliotek i klubów przyparafialnych, organizowania przez parafię kursów językowych, a nawet kursów prawa jazdy) odniósł się Ireneusz Jabłonka. Pytał retorycznie: „Kto to będzie robił? Gdzie? Kiedy? Za co? To abstrahuje od rzeczywistości” - mówił.
Na potrzebę tworzenia wspólnot, ruchów, stowarzyszeń itp. wskazywał zaś bp Marian Błażej Kruszyłowicz. Podkreślał, iż szczególnie należy zwrócić uwagę na tworzenie takich wspólnot, które będą zrzeszały dzieci i młodzież.
Ks. dr Cezary Korzec zwrócił uwagę, iż w dokumencie nie ma nawet wzmianki o bardzo istotnej inicjatywie, jaką są coroczne spotkania młodzieży (Dni Młodych), zapoczątkowane przez Jana Pawła II. Poddał krytyce fakt, że w dokumencie kładzie się duży nacisk na rolę instytucji w wychowaniu (szkoła, parafia), a nie wspomina się szerzej o zadaniach rodziny czy też o kursach przedmałżeńskich i katechezie małżeństw.
Adam Szczodry natomiast prosił o raport o stanie naszej archidiecezji, który umożliwi zwykłym ludziom zapoznanie się z życiem, funkcjonowaniem i strukturą naszego lokalnego Kościoła.
Bardzo ciekawą propozycję przedstawił ks. Eugeniusz Krzyżanowski: spowiedź rodzinna - jako najskuteczniejsza metoda wychowawcza. W tej metodzie rodzina formuje się sama: rodzice formują dzieci, a dzieci - rodziców. Gdy potomstwo dorasta i zakłada własne rodziny, dalej kontynuuje wychowanie tą metodą.
Ks. Lucjan Gieros wskazał na zjawisko wzrastającego analfabetyzmu religijnego. Według niego, najskuteczniejszym sposobem zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku jest katecheza skierowana do dorosłych oraz do całych rodzin.
Interesujący był również głos jednej z osób świeckich, mówiący o roli środków masowego przekazu w wychowaniu i ewangelizacji. Wskazywał on na potrzebę ewangelizacji w mediach katolickich, na konieczność zaangażowania ludzi młodych poprzez tworzenie kół zainteresowań i klas o profilu dziennikarskim oraz emitowanie w tych mediach audycji edukacyjnych.
Podsumowania dyskusji dokonał ks. prof. Offmański. Ustosunkował się on do głównych uwag i propozycji. Mówił, że adresatami tego dokumentu jesteśmy my wszyscy i że to my - ochrzczeni, tworzący Kościół - musimy wcielać go w życie. „Kto to będzie robił? To nie proboszcz! Proboszcz ma tylko organizować ludzi; to jest wspólnotowa sprawa Kościoła” - mówił.
Następnie głos zabrał abp Zygmunt Kamiński, który wyraził wielką radość z żywej dyskusji, jaka miała miejsce. „Bardzo dobrze, że jest spór. Widzimy, że synod się zaczął” - powiedział Metropolita. Mówił także, że ten dokument jest dla nas wszystkich, abyśmy sobie uświadomili, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będzie się rozwijało dzieło ewangelizacji na tych ziemiach. Ksiądz Arcybiskup poinformował także ojców synodalnych oraz wszystkich obecnych na obradach, że przygotowywana jest socjologiczna analiza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Druga sesja synodu zakończyła się głosowaniem nad dokumentem (przypomnijmy, że aby dokument był przyjęty, musi uzyskać 2/3 głosów ojców synodalnych). Ojcowie synodalni przyjęli z poprawkami dokument przygotowany przez Komisję ds. Nauki i Wychowania.
Moderator synodu - ks. inf. Edmund Cybulski zapowiedział trzecią sesję synodu na 10 września br.
Sercem każdej inicjatywy podejmowanej w Kościele jest wysiłek duchowy - modlitwa. Dlatego pamiętajmy w naszych modlitwach o dziele synodu, aby pomagał on Kościołowi szczecińsko-kamieńskiemu gorliwiej zgłębiać Ewangelię oraz pełnić owocną posługę wobec potrzebujących. Niech w taki sposób wyrazi się nasz wkład w Synod Archidiecezjalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję