Reklama

Radomsko miasto wiary

Przez wieki istotny wpływ na kształtowanie życia religijnego mieszkańców Radomska wywierały najstarsze kościoły miasta pw. św. Lamberta, Ojców Franciszkanów i św. Marii Magdaleny. Obecnie w pracy apostolskiej oprócz parafii uczestniczą także: Urząd Miasta, Muzeum, Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Rodzina Katyńska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły i przedszkola.

Niedziela częstochowska 21/2005

Margita Kotas

Ks. inf. Ireneusz Skubiś z zespołem „Niedzieli” podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku

Ks. inf. Ireneusz Skubiś z zespołem „Niedzieli” podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Rodziny

W czerwcu 1997 r. na krakowskich błoniach Jan Paweł II dokonał kanonizacji Królowej Jadwigi. Jeszcze w tym samym roku relikwie Świętej zostały sprowadzone do parafii pod jej wezwaniem w Radomsku. 3 lata później Ojciec Święty ustanowił św. Jadwigę patronką miasta. Od tego czasu każdego roku ulicami miasta przechodzi procesja z relikwiami Świętej. Jako wyraz wdzięczności za ustanowienie św. Jadwigi Królowej patronką Radomska Papież Polak został w honorowym obywatelem miasta 2001 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica odsłonięta przy Urzędzie Miasta podczas III Dni Rodziny.
Z uroczystościami ku czci patronki miasta związane są Dni Rodziny. Ich idea zrodziła się w kręgu rodzin Ruchu Domowy Kościół, a odbywają się one dzięki wsparciu ks. kan. Stanisława Sikory. Ich celem jest ukazanie rodziny jako najważniejszej wspólnoty życia i miłości, przedstawienie zagrożeń, a jednocześnie promowanie rodziny kochającej się, szczęśliwej i trzeźwej. Program jest tak pomyślany, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno młodzież szkół gimnazjalnych i średnich, jak i rodzice, pedagodzy, katecheci oraz wychowawcy. Tadeusz Olczyk pomysłodawca i organizator Dni Rodziny wspomina, że uczestnictwo w warszawskim kongresie poświęconym ojcostwu i spotkanie ludzi zaangażowanych w ruchy obrony życia m.in. Ewy Kowalewskiej zaowocowało pragnieniem zorganizowania w Radomsku forum poświęconego rodzinie. I tak w 2000 r. odbyły się I Radomszczańskie Dni Rodziny pod patronatem abp. Stanisława Nowaka, który z tej okazji przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Lamberta. Uczestniczyli w nich m.in.: Tadeusz Wrona, Jacek Pulikowski, Ewa i Czesław Ryszkowie, a opiekę duchową sprawował ks. prał. Jan Wilk. Dni te były poświęcone tematyce trzeźwości, odbywały się bowiem przy wsparciu Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta. Z myślą o rodzinie zorganizowano festyn sportowo-rekreacyjny pod hasłem „Żyjmy w trzeźwości”, w którym mogły wziąć udział „trójki rodzinne”, czyli np. dwoje dzieci i rodzic.
I Dni Rodziny stały się zachętą do dalszej pracy. W kolejnych latach organizowane były spotkania z ciekawymi ludźmi zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Na spotkaniach tych gościli m.in.: prof. Włodzimierz Fijałkowski (Papieska Akademia Życia), dr Jacek Pulikowski (Rada Episkopatu Polski ds. Rodziny), Laura Gallas-Zielińska (Fundacja „Równe Szanse”), Wanda Półtawska (więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbruck), Paweł Grabarczyk (kostiumograf), ludzie mediów - Jarosław Sellin, Jan Pospieszalski, redaktorzy Niedzieli. Zainteresowanie z jakim się spotkały pokazuje, że była to niezwykle trafna inicjatywa. Uczestnicy po wysłuchaniu prelekcji prosili gości o rozmowę. Radomszczańskie Dni to czas, w którym rodzice i dzieci mogą wzajemnie się ubogacać, rozwijać zainteresowania oraz pożytecznie spędzać wolny czas. Temu celowi służą konkursy o tematyce rodzinnej: literacki, plastyczny i muzyczny, a także bezpłatne projekcje filmów. Jako pierwszy mieszkańcy mogli obejrzeć film pt. Prymas, w następnych latach Quo vadis, Moje wielkie greckie wesele, Monsunowe wesele, a w tym roku Opowieść o Zbawicielu.
Doświadczenia pięciu lat pokazują, że warto się trudzić. Radomszczanie bowiem doceniają wartościowe inicjatywy. „Dni Rodziny stały się już tradycją. Mieszkańcy wiedzą, że każdego roku w czerwcu mogą wraz z rodziną uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, obejrzeć film, obejrzeć wystawę czy wziąć udział w konkursach. Wszystkie te działania mają ukazywać, że również dzisiaj można żyć w szczęśliwej, kochającej się rodzinie” - mówi współorganizator Anna Milczanowska.
Przykłady świętych pociągają, pokazują, że byli oni zwyczajnymi ludźmi, którzy potrafili pięknie żyć. Świętość zatem jest możliwa. Tę prawdę ma przybliżać sprowadzenie do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku relikwii św. Beretty Molli. Publikowane w Niedzieli listy Świętej stały się inspiracją do wydania książkowego jej pięknych listów i ukazanie Świętej żony i matki kobietom radomszczańskim.
Podsumowując historię Radomszczańskich Dni Tadeusz Olczyk powiedział: „Cieszymy się, że udało się stworzyć wspólnotę Dni Rodziny. Pragniemy przypominać, że rodzinę można i trzeba budować na trwałym fundamencie - na Chrystusie. Dlatego ważnym punktem jest Msza św. inauguracyjna. Jest to czas przeznaczony na spotkanie z Bogiem, który jest miłością i daje się człowiekowi jako Pokarm. Chciałbym podkreślić, że Komitet Organizacyjny tworzą przedstawiciele Domu Kultury, Muzeum, Biblioteki, Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, szkół, przedszkoli i parafii - są to ludzie, którym chce się chcieć, którzy nie szczędzą czasu i sił, by pracować dla dobra mieszkańców Radomska. W tych działaniach umacnia nas modlitwa i wzajemna życzliwość”.

Reklama

Dom Kultury

Miejski Dom Kultury w Radomsku wśród przedsięwzięć statutowych za szczególnie ważne uznaje działania propagujące chrześcijański styl życia. Uczestniczy zatem w organizacji Radomszczańskich Dni Rodziny i Dni Kultury Chrześcijańskiej. Pracownicy placówki włączają się w realizację wielu działań, nie tylko z zawodowego obowiązku lecz z potrzeby serca. W programie Dni Rodziny stałe miejsce zajmują konkursy. Od ponad 10 lat wyjątkowym zainteresowaniem wśród recytatorów cieszy się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. ks. J. Popiełuszki pod hasłem Zło dobrem zwyciężaj, którego głównym celem jest pielęgnowanie pamięci o życiu, pracy i posłudze duszpasterskiej ks. Jerzego. Patronat honorowy nad konkursem sprawują Minister Kultury oraz Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wszystkie edycje konkursu kończy uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą patronowi. W kalendarz imprez MDK na stałe wpisały się Konkurs Ortograficzny Miłość pisze się Jezus i Konkurs Plastyczny Moja rodzina, mój dom, moje miasto. Od 2003 r. w MDK odbywają się rejonowe eliminacje Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek Stajenka oraz organizowany przez Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 w Radomsku Otwarty Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych Hej, Panie Jezu.
Od wielu lat na scenie Miejskiego Domu Kultury prezentował swoje premiery Teatr Szkolny „Źródło” z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radomsku: Przed sklepem jubilera K. Wojtyły, Święty wybór - spektakl historyczny o św. Jadwidze Królowej, Brat naszego Boga K. Wojtyły, Misterium Męki Pańskiej. Dla radomszczańskiej publiczności Szkolny Teatr „Kukuryk” z Dobryszyc zagrał spektakle pt. Betlejem i Opowieść wigilijna. Na zaproszenie Domu Kultury wystąpiły w Radomsku uznane w Polsce teatry „Logos” z Łodzi i Teatr A z Gliwic oraz muzycy: „New Life´m”, Jan Budziaszek i Janusz Saługa, „Armia”, „Anastasis”, Lidia Pospieszalska z zespołem, Stanisław Soyka.
W program Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych wspólnie ze Stowarzyszeniem Katolickim „Civitas Christiana” na stałe wpisały się przeglądy filmów.
Każdego roku 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny organizowane są w Muszli Koncertowej pikniki rodzinne z udziałem gwiazd polskiej estrady (K. Giżowska, P. Bączkowski, M. Durecka).
Pracownicy placówki uczestniczą także w organizowanych po śmierci Papieża Jana Pawła II drugiego dnia każdego miesiąca w klasztorze Ojców Franciszkanów Czuwaniach Modlitewnych Dziękujemy za Twoje Amen, zainicjowanych przez środowisko artystyczne w Radomsku.
W działalności Miejskiego Domu Kultury niezmienne ważne pozostaje kształtowanie postaw dzieci i młodzieży w duchu miłości, szacunku i tolerancji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna

Biblioteka aktywnie uczestniczy w obchodach Radomszczańskich Dni Rodziny, współorganizuje konkursy literackie na temat rodziny i Konkurs Poetycki im. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem Cena miłości Ojczyzny. Jego celem jest uhonorowanie duszpasterza ludzi pracy, kapelana „Solidarności”, kształtowanie postaw moralnych wobec Ojczyzny, a także zachęcanie do twórczości własnej. W październiku bieżącego roku przewidziane jest ogłoszenie 4. edycji konkursu.
Odbywały się tu także spotkania z ciekawymi ludźmi. Biblioteka gościła ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Niedzieli, którzy przybliżył temat Kościół w środku życia widziany w światłach „Niedzieli” w kraju i na świecie. Spotkanie to było połączone z promocją książek Mój Kościół i „Niedziela” u Polaków za Wielką Wodą. Bibliotekę odwiedzali także Jan Pospieszalski i dr Jacek Pulikowski, który w prelekcji pt. Jak wygrać miłość powiedział m.in.: „Przeciwieństwem miłości wcale nie jest nienawiść ale egoizm. Jeżeli nie potrafisz zrezygnować z siebie dla drugiego człowieka to znaczy, że jeszcze nie potrafisz kochać”. W tym miejscu odbywały się spotkania promujące książki ks. Grzegorza Ułamka, w których uczestniczyli bp Antoni Długosz i Janusz Yanina Iwański oraz wystawy fotografii pt. Misterium Męki Pańskiej Mariusza Broszkiewicza z Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku czy wystawy książek związanych np. z pontyfikatem i śmiercią Jana Pawła II.

„Moniuszkowcy”

Kronika odnotowuje, że chór przy kościele Ojców Franciszkanów istniał już w 1912 r. 11 lat później powstało Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki, nazywane „Moniuszkowcami”. Chór swoją działalnością religijną i artystyczną zyskał uznanie nie tylko mieszkańców Radomska. Śpiewał m.in w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie podczas Mszy św. transmitowanej przez Program I Polskiego Radia i podczas uroczystości 700-lecia przybycia franciszkanów do Radomska, uczestniczył także w koncertach muzyki sakralnej. Jednak za najważniejsze wydarzenie członkowie chóru uważają możliwość trzykrotnego śpiewania dla Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny. W 1974 r. z racji 50-lecia istnienia chór otrzymał błogosławieństwo od papieża Pawła VI, a dyrygent Albin Mrówczyński medal „Pro Ecclesia et Pontifice”. Mistrz ujawniając tajemnicę trwania chóru podkreśla: „Jesteśmy ludźmi wierzącymi i śpiewamy nie tylko sobie i ludziom dla przyjemności, ale przede wszystkim Bogu”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

„Obecność Papieża w naszym zakładzie karnym oznacza wniesienie nadziei i miłosierdzia w rzeczywistość wielkiego cierpienia” - podkreśla dyrektor placówki. Nadia Fontana wskazuje, że personel dołożył wszelkich starań, aby w papieskiej liturgii uczestniczyła jak największa liczba więźniarek. „Wiele z nich wciąż nie dowierza, że Franciszek do nas przyjedzie, panuje ogromna radość i ferment przygotowań, aby liturgia była piękna” - mówi dyrektor więzienia dla kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

kalwaria

Kalwaria Zebrzydowska

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję