Reklama

Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny w Radomsku

Niedziela częstochowska 21/2005

Krzysztof Pawelec

Podczas Kongresu Eucharystycznego abp Stanisław Nowak udaje się z Najświetszym Sakramentem do Kaplicy Wieczystej Adoracji w kościele pw. NMP Królowej Polski w Radomsku

Podczas Kongresu Eucharystycznego abp Stanisław Nowak udaje się z Najświetszym Sakramentem do Kaplicy Wieczystej Adoracji w kościele pw. NMP Królowej Polski w Radomsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tutaj można wyklęczeć Niebo

Jednym z wielu darów, jakie podczas swojego wielkiego pontyfikatu zostawił ludzkości papież Jan Paweł II, stał się niewątpliwie, ustanowiony 10 czerwca 2004 r. podczas procesji Eucharystycznej w Rzymie Rok Eucharystii. Wtedy Ojciec Święty powiedział: „Niech Rok Eucharystii będzie dla wszystkich cenną okazją do zrozumienia, jaki wielki skarb Chrystus powierzył swojemu Kościołowi”. Ten swoisty duchowy testament przypomniał całemu światu, że właśnie Eucharystia buduje Kościół tworząc niezbędną do życia więź między ludźmi. Spotkanie z Chrystusem pod postaciami chleba i wina staje się wezwaniem do posługi miłości wobec braci, niezależnie od koloru skóry i statusu społecznego, jest szkołą miłości Boga i człowieka będącego w potrzebie. Doskonale wyraził to Jan Paweł II podczas kolejnej Pielgrzymki do Polski w 1987 r.: „W tajemnicy Eucharystii uobecnia się dzieło pojednania wszystkich ludzi, dokonane przez Krzyż i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa”. Szczególnym miejscem, gdzie wierni szukając Boga znajdą Jego miłość i ojcowskie wsparcie, są w wielu naszych świątyniach kaplice wieczystej adoracji. Tutaj Jezus ukryty w białej Hostii, nigdy nie powinien być sam, a możliwość kontemplacji, cichej adoracji i ofiarowania wszystkich naszych, nawet najbardziej bolesnych problemów, zawsze przybliża do Boga, dając otuchę i nadzieje na drogach naszego życia. Metropolita Częstochowski abp Stanisław Nowak często powtarza, że w kaplicy wieczystej adoracji można wyklęczeć Niebo i nie zawsze muszą to być długie modlitwy. Czasem wystarczą krótkie odwiedziny u Pana Jezusa, chwila kontemplacji w drodze do szkoły, pracy, podczas spaceru. Te ciche i szczere modlitwy wyszeptane przed Najświętszym Sakramentem zawsze zostają wysłuchane. Na terenie archidiecezji częstochowskiej istnieje obecnie 15 takich swoistych Eucharystycznych Sanktuariów. Najnowsza poświęcona została 5 maja br. Kaplica Wieczystej Adoracji w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku. Do tej pory istniała w tym 60-tysięcznym jedna taka kaplica w kościele św. Lamberta.

Reklama

Z inspiracji Arcypasterza

Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku erygował bp Stefan Bareła 1 lipca 1982 r. włączając w jej teren osiedle mieszkaniowe „Tysiąclecie” i powierzając obowiązki proboszcza ks. Józefowi Olekowi. Budowę kościoła rozpoczęto w lipcu 1986 r., a kamień węgielny w ściany powstającej świątyni wmurował bp Stanisław Nowak 1 października 1989 r. Od września 1999 r. obowiązki gospodarza parafii objął obecny proboszcz ks. Roman Szecówka. Przez kolejne lata świątynia rosła i piękniała wypełniając się modlitwą siedmiu tysięcznej rzeszy społeczności parafialnej. Podczas wizytacji pasterskiej w listopadzie 2003 r., oglądając boczną kaplicę w kościele, abp Stanisław Nowak zdecydował: „Tu będzie Kaplica Najświętszego Sakramentu”. Mimo obaw proboszcza, czy podoła tak odpowiedzialnemu zadaniu, słowa zachęty i ciągła mobilizacja Arcypasterza sprawiły, że przy pomocy wspólnoty parafialnej i szczególnej opiece patronki Matki Bożej Królowej Polski, godnie przygotowano miejsce Wieczystej Adoracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Chrystusem na ulicach miasta

Listem pasterskim Metropolity Częstochowskiego odczytanym w radomszczańskich kościołach zaproszono mieszkańców miasta i okolic do udziału w Kongresie Eucharystycznym zorganizowanym 5 maja 2005 r. Bicie dzwonów kolegiaty św. Lamberta wezwało wiernych przed oblicze Jezusa, który zawsze czeka i pragnie ludzkiej miłości. Wprowadzeniem w klimat uroczystości była wygłoszona przez ks. prof. Teofila Siudego konferencja nt. „Eucharystia źródłem Miłości i Pokoju”. Mówca zwrócił uwagę na wspólnotowy wymiar Eucharystii i jej rolę w życiu ludzkości. Uczestnicząc w Eucharystii nie tylko poznajemy Miłość, ale też sami zaczynamy miłować i służyć innym w rodzinie, środowisku pracy, we wspólnocie. Eucharystia jest także źródłem pokoju, ponieważ nie może być pokoju między ludźmi jeśli nie ma pokoju z Bogiem. O godz. 17.00 z kościoła św. Lamberta wyruszyła do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wielka eucharystyczna procesja. W asyście Pasterza archidiecezji, członków kapituły kolegiackiej, księży, pocztów sztandarowych i służby liturgicznej oraz ok. tysiąca wiernych, Jezus w Najświętszym Sakramencie wyruszył ulicami Radomska błogosławiąc mieszkańcom, spoglądając w okna mijanych domów, patrząc zatroskanym okiem na ich problemy i trudności w dzisiejszym świecie. Przy poszczególnych stacjach, wspólnie z wiernymi kapłani sprawujący Mszę św.: abp Stanisław Nowak, ks. prał. Marian Jezierski, ks. kan. Stanisław Sikora, ks. Rektor Włodzimierz Kowalik, ks. kan. Roman Szecówka, modlili się za Kościół, rodziny, o powołania kapłańskie i zakonne, a także za głodnych, strapionych, samotnych, chorych, bezrobotnych, poszukujących prawdy, a nade wszystko dziękowali za Dar Eucharystii.

Reklama

Celebrować, adorować, kontemplować

Poświęcenie nowej kaplicy Wieczystej Adoracji, alabastrowej Monstrancji i umieszczonego w głównym ołtarzu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski odbyło się w czasie uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, odprawionej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na radomszczańskim „Tysiącleciu”.
W słowie pasterskim Arcybiskup zachęcał do stałej celebracji, adoracji i kontemplacji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Życzył, by Matka Boża patronka tej parafii prowadziła wiernych do świątyni przed oblicze Odkupiciela i oby te spotkania zawsze stanowiły źródło miłości i jedności. Podczas Mszy św. modlono się za mieszkańców Radomska, aby cieszyli się i korzystali z daru Kaplicy Wieczystej Adoracji, a także, by Matka Boża Królowa Polski przyprowadziła do swego Syna tych, którzy żyjąc w tym mieście, będąc członkami społeczności katolickiej, nie potrafią ugiąć kolan przed majestatem Boga. Po błogosławieństwie i przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Wieczystej Adoracji, rzesze wiernych w szczerej modlitwie zanosiły Panu Jezusowi swoje radości, kłopoty, bóle i Bogu tylko znane intencje.

Pierwsze owoce Kongresu

Wydaje się, że pierwszymi owocami odbytego Kongresu były rozmodlone twarze wiernych, liczny udział w procesji eucharystycznej ulicami miasta, kolejki do konfesjonałów i setki przystępujących do Komunii św.
W nowej kaplicy ważne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego chociaż kult Bożego Miłosierdzia był tu od dawna, od 6 maja br. każdego dnia o godz. 15.00 wierni wraz z kapłanem będą odmawiać Koronkę, a dyżurny kapłan będzie oczekiwał w konfesjonale.
Zakończyły się kongresowe uroczystości. W Tabernakulum pozostał zawsze oczekujący Chrystus i światło które być może rozświetli to miasto na kolejne dni życia z Bogiem i dla Boga.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję