Podczas homilii biskup zaznaczył, że do godnej posługi muzyka kościelnego potrzeba nie tylko dobrego wykształcenia. - Nade wszystko jest potrzebna pobożność i szacunek do miejsca świętego, w którym posługujecie. Musimy się bronić przed postawą rutyny - mówił bp Ignacy Dec.
Po Eucharystii organiści wysłuchali prelekcji: „Muzyka kościelna będzie tym wznioślejsza, im ściślej zespoli się z czynnością liturgiczną” (KL 112) Służebna rola muzyki w liturgii, wygłoszonej przez ks. dra hab. Dominika Ostrowskiego. Z kolei ks. mgr Piotr Ważydrąg mówił o zasadach doboru pieśni na okres Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego – Nie tylko „Ludu, mój ludu…”. Wielkopostny dzień skupienia dla organistów zorganizowała Świdnicka Kuria Biskupia wraz ze Studium Organistowskim.
Studium Organistowskie Diecezji Świdnickiej powstało w 2009 roku. Szkoła w tym czasie wykształciła około 30 absolwentów, z których znaczna część grała już podczas toku nauki w swoich miejscowościach. Obecnie na czerech latach kształci się dwudziestu słuchaczy. W ciągu tych lat uczęszczają oni na zajęcia teoretyczne oraz doskonalą grę na organach. Przedmiotów teoretycznych nauczają: Bogusława Bednarczyk, Kacper Birula, ks. Piotr Ważydrąg, ks. Artur Merholc, zaś gry na organach naucza dwóch wirtuozów: Marcin Armański oraz Maciej Bator. Studium Organistowskie Diecezji Świdnickiej powstało dzięki staraniom bpa Ignacego Deca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu