Reklama

20 lat parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bełchatowie

Niedziela łódzka 45/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kart historii

15 sierpnia 1981 r. została erygowana druga parafia w mieście - pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przez nieżyjącego już śp. bp. Józefa Rozwadowskiego. Parafia była erygowana z myślą o mieszkańcach dużego osiedla Dolnośląskiego, gdzie wprowadzali się pracownicy powstającej Kopalni Węgla Brunatnego oraz Elektrowni "Bełchatów".

W tym samym roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty dużej świątyni dostosowanej do wielkości osiedla, o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Autorem projektu był łódzki architekt Włodzimierz Alwasiak.

Pierwszym proboszczem parafii był śp. ks. Zygmunt Kilijanek. Rok później bp Józef Rozwadowski powierzył parafię Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego i proboszczem został ks. Stefan Zabdyr.

Na początku pomagało mu dwóch wikariuszy, dopiero później w miarę rozwoju parafii przybywało więcej księży.

W pierwszych latach istnienia parafii Msze św. odprawiano w prowizorycznych warunkach w kaplicy-baraku. Księża również mieszkali jak legendarny Drzymała, gdzie - jak opowiadają - zimą śnieg zawiewał i woda w miednicy zamarzała.

Pomimo prymitywnych warunków księża pracowali z dużym entuzjazmem. Równolegle z budową kościoła rozpoczęto budowę plebanii. Dzięki temu nie tylko księża mogli zamieszkać w przyzwoitych warunkach, ale i dzieci, których było bardzo dużo, mogły uczestniczyć w katechizacji.

Księża nauczali od rana do wieczora, aby objąć katechizacją wszystkie klasy.

Pierwsza Msza św. pod dachem nowego kościoła była odprawiona 24 grudnia 1987 r. Liturgia jednak nadal przez najbliższy rok była sprawowana w starej kaplicy. W latach 1991-94 proboszczem był ks. Marek Dadej, a po nim do dzisiaj jest ks. Ryszard Rydlak, który wcześniej w parafii pełnił funkcję wikariusza.

Parafia dzisiaj

Mimo że upływa 20 lat istnienia parafii, nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Trwają prace przy wymianie okien i zakładaniu witraży. Wymiany wymagają również wszystkie drzwi wejściowe. Konieczne jest też zamontowanie tzw. wiatrołapów. Jednym słowem - choć wydaje się, że wszystko wykończone, jest jeszcze trochę pracy nad upiększeniami i przyozdobieniem świątyni.

W chwili obecnej parafia funkcjonuje normalnie. W 1996 r. oddaliśmy do użytku Dom Parafialny, gdzie skupia się życie parafii. Spotyka się tam systematycznie wiele grup parafialnych i nie tylko, m.in. odbywa się tam Studium Edukacji Narodowej. Wewnątrz znajduje się Biblioteka Parafialna, punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, sklep z dewocjonaliami, sale konferencyjne, herbaciarnia, siłownia, punkt charytatywny, redakcja parafialnej gazety, a przed wakacjami uruchomiono parafialną świetlicę dla dzieci.

Na placu kościelnym znajdują się boiska do gry w piłkę nożną i siatkową. Teren jest zagospodarowany i zabudowany tak, iż dodaje walorów estetycznych miastu.

Materialne budowanie kościoła musi iść w parze z duszpasterstwem. W Mszach św. uczestniczy duża liczba wiernych, szczególnie w niedzielę. Oznacza to, że ten Kościół buduje się również duchowo. Jest to powód do zadowolenia, iż ta duchowa budowa Kościoła trwa i rozwija się. Ponieważ jesteśmy zgromadzeniem zakonnym, staramy się wysyłać na placówkę tylu kapłanów, ilu tam jest niezbędnych. W tej chwili jest nas w parafii dziesięciu, co nie oznacza, że wszyscy są wikariuszami. Jest wśród nas Ksiądz Emeryt, który służy swoją pomocą, jest też Ksiądz, który jest na rencie. To największa wspólnota kapłanów w mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obchody jubileuszowe

W niedzielę 19 sierpnia br. parafia uroczyście przeżywała jubileusz 20-lecia istnienia. Uroczystość została poprzedzona przygotowaniem parafii pod względem duchowym przez

rekolekcyjne triduum.

Uroczystości związane z jubileuszem zostały zainaugurowane o godz. 11.30 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Lepy, na którą przybyli licznie kapłani pracujący dotychczas w tej parafii, księża z dekanatu, władze miejskie i powiatowe oraz wierni. Uroczystość zaszczycił swą obecnością najwyższy przełożony Księży Sercanów w Polsce - prowincjał ks. Zbignew Bogacz.

Po obiedzie o godz. 15.00 rozpoczęła się parafiada. Pierwszym jej punktem był mecz piłki nożnej między radnymi miasta a księżmi, rozegrany na parafialnym boisku. Na czele duszpasterzy stanął Ksiądz Proboszcz, który poprowadził drużynę do zwycięstwa nad gośćmi wynikiem 4:1. Pomimo twardej i męskiej gry na boisku panowała przyjazna atmosfera, a żar bijący z nieba odczuli nie tylko piłkarze, ale także licznie zgromadzeni kibice. Sędzia wyraził opinię, że więcej kibiców ten mecz zgromadził aniżeli mecz GKS-u. Równolegle na ulicach osiedla odbywał się wyścig kolarski w dwóch kategoriach: gimnazjum i open. Po wyścigu kolarskim wystartowali biegacze również w dwóch grupach. Troje najlepszych z każdej kategorii otrzymało z rąk Księdza Proboszcza piękne puchary oraz nagrody rzeczowe.

Nie zabrakło atrakcji dla starszych parafian, którzy mogli sprawdzić swoją siłę w przeciąganiu liny. Do rywalizacji wystartowali górnicy i energetycy.

Energetycy musieli jednak oddać honor kolegom górnikom, którzy tego dnia byli w znacznie lepszej kondycji.

Najmłodsi rywalizowali w zabawach i konkursach, które przygotowało im Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Nie zapomniano o wszystkich uczestnikach parafiady, którzy w każdej chwili mogli się schłodzić zimnym napojem, posilić kiełbaską z grilla lub swojskim ciastem. Ci, którzy byli wrażliwi na słońce, mogli się schronić w cieniu rozbitych namiotów.

Po zawodach sportowych na udekorowanej, plenerowej scenie zadebiutowała parafialna schola pod kierunkiem ks. Zenona Siedlarza. Mali parafianie bardzo szybko zdobyli sobie publiczność, a gromkie oklaski wymuszały na młodych artystach liczne bisy.

Następnie wystąpił na scenie dziecięcy zespół z Ksawerowa " Promyki i Promyczki Jezusa", któremu scena i publiczność, jak było widać, nie były obce.

Furorę zrobił parafialny zespól młodzieżowy "Emmanuel", który znany jest z coniedzielnych Mszy św. młodzieżowych, odprawianych o godz. 19.30. Publiczność nie chciała zespołu puścić ze sceny i gdyby nie interwencja Księdza Proboszcza, nie mogłaby wystąpić "gwiazda wieczoru" - zespół wokalno-instrumentalny "Avanti", który zaprezentował najpopularniejsze przeboje włoskiej piosenki rozrywkowej. Przy zespole zaczęła się prawdziwa zabawa. Do tańca porwali się niemal wszyscy uczestnicy koncertu. Po kwartecie "Avanti" bawił publiczność do późnych godzin zespół "Bolero".

Nie tylko pogoda dopisała w dniu jubileuszu 20-lecia parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ale również humory i dobra zabawa, która sprawiła wiele radości uczestnikom parafiady, tym najmłodszym i tym, którzy pamiętają początki powstawania parafii.

W dniach następnych wielu parafian oraz innych mieszkańców miasta postulowało, aby parafiadę organizować każdego roku.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Weigel: deklaracja Dignitas infinita mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję