Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła wieczorna Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Do sprawowania Eucharystii został użyty kielich mszalny nazwany Kielichem Życia i Przemiany, złożony na Jasnej Górze w 1982 r. przez polskie kobiety jako wotum dla Jasnogórskiej Matki.
W homilii bp Andrzej Przybylski wskazał na Maryję jako na najbardziej znaną i wpływową kobietę w historii świata: – Czy jest jakaś inna kobieta, o której by napisano tyle książek, tyle tekstów? Czy jest jakaś inna kobieta w historii świata, którą by namalowano na tylu obrazach, wyrzeźbiono w tylu figurach? – I dobrze wiemy z historii, że to jest też najbardziej wpływowa kobieta na dzieje narodów, kontynentów, świata. Przecież nie kto inny, jak Matka Boża nieraz stanęła przy odradzającej się Francji. To Ona w Portugalii doprowadziła do ożywienia całego narodu, przestrzegała przed wojnami, mówiła nawet, że Rosja się nawróci. Przecież ta wpływowa Kobieta ocaliła pod Wiedniem całą Europę przed nawałą Tatarów, muzułmanów – mówił biskup. I dodał: – Nie ma ani jednego wieku w historii naszej Ojczyzny, który byłby bez wpływu tej Kobiety, u której jesteśmy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz Biskup podkreślił dalej, że Maryja jest cała piękna, dlatego że jest cała zanurzona w Bogu. – Piękno w kobiecie to nie jest tylko piękno zewnętrzne, piękno wyglądu, stroju, ale to jest duchowe piękno – tłumaczył. Z przykrością mówił o kobietach brzydkich czyli wulgarnych, agresywnych, stosujących przemoc, występujących przeciwko życiu. – Dzisiaj modlimy się za każdą kobietę na świecie, by w tej duchowej walce, stanęła po stronie Boga, bo wtedy będzie najpiękniejsza, bo wtedy będzie najszczęśliwsza – podkreślił bp Przybylski.
Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej miało miejsce spotkanie z gośćmi: Małgorzatą Nawrocką, pisarką, dziennikarką, autorką książek oraz Jadwigą Wiśniewską, polską polityk, pedagog, deputowaną do Parlamentu Europejskiego. Wieczór zakończył udział w Apelu Jasnogórskim.
Małgorzata Nawrocka zaapelowała do kobiet w dwóch sprawach. Pierwszy apel dotyczył bardzo niskiego czytelnictwa w Polsce. Pisarka prosiła, aby w polskich domach mamy, babcie pielęgnowały tradycję czytania z dziećmi i dzieciom, aby w ten sposób rozwijać w pociechach miłość do książek. Drugi apel związany był z dbaniem o czystość i piękno języka mówionego. Wskazała na negatywny wpływ stosowania w obecności dzieci wulgaryzmów i zachęcała, aby stworzyć dla nich sferę bezpieczeństwa przynajmniej we własnym domach.
Jadwiga Wiśniewska opowiadała m.in. o swojej pracy w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego. Mówiła o wychowaniu dzieci do wartości. Przypomniała o szczególnej misji kobiety, jaką jest macierzyństwo. Podjęła także temat stworzenia aktywnym zawodowo matkom właściwych warunków pracy, by mogły godzić obowiązki domowe z zawodowymi.
Organizatorami Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast były: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Częstochowie oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.