Reklama

Pamiętajmy o naszych zmarłych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Krystian Olszewski Ofm

Św. Franciszek i św. Jan z Dukli uczą nas mądrego korzystania z czasu na ziemi.

...Niech będzie uwielbiony Pan i Jego sługa,

ten, który Boga stał się przybliżeniem.

Niech będzie pochwalona nawet śmierć cielesna

razem z ponurym swym bratem cierpieniem.

Przejdziemy przez nią jak przez ciemną bramę

ku światłości największej, pełniąc wolę Boga.

(Marek Skwarnicki - W światło)

Początek listopada to czas spojrzenia w stronę naszego prawdziwego domu, do którego wszyscy pielgrzymujemy. Pierwsze i ostatnie zdania Pisma Świętego mówią nam o charakterze czasowym obecności człowieka tutaj na ziemi.

Świat materialny oraz człowiek istnieją w czasie. Bóg, który stworzył ten świat istnieje w wieczności, Bóg jest Tym, który jest (por. Wj 3, 14). Psalmista Pański mówi: "Ty, Boże, jesteś od wieków i trwasz na wieki" (Ps 90, 2). Życie ludzkie tutaj na ziemi jest bardzo kruche i ograniczone. Ciało ludzkie podlega ciągłej degradacji i ciągłym deformacjom. Ta kruchość życia przejawia się najczęściej w chorobie, cierpieniu i śmierci. Czy ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych nie potwierdzają tego jak szybko człowiek odchodzi z tej ziemi?

"...Wiara jednak wychodzi nam naprzeciw w chwilach, gdy wszelki komentarz wydaje się nieadekwatny. Tylko słowo Chrystusa jest zdolne udzielić odpowiedzi na pytania, które każdy zadaje sobie w głębi serca. Nawet jeśli moce ciemności zdają się brać górę, człowiek wierzący wie, że ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci, na tym opiera się chrześcijańska nadzieja, tym karmi się w tej chwili nasza ufność i modlitwa (...) W szczególny sposób obejmuje krewnych zabitych i rannych i zapewniam ich o mojej duchowej bliskości. Miłosierdziu Najwyższego zawierzam bezbronne ofiary tej tragedii, w których intencji odprawiłem dziś rano Mszę św., prosząc dla nich o wieczny odpoczynek..." ( słowo Papieża wygłoszone w czasie audiencji generalnej na Placu św. Piotra 12 września 2001 r.).

Syn Boży stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Wieczny Bóg wszedł w czas ziemski przez Jezusa Chrystusa, który na początku publicznej działalności mówił: "Czas się wypełnił... Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mt 1, 15).

Chrystus wczoraj i dziś i zawsze jest ten sam, Alfa i Omega, Początek i Koniec. Chrystus jest Panem czasu, jego początkiem i jego wypełnieniem. W świetle słów Pana Jezusa i wiary, jakże inne jest spojrzenie na życie ludzkie i na ludzką śmierć. Prawdę o wielkości powołania ludzkiego rozważał św. Franciszek, który często płakał nad niewiernością ludzi w relacji do nauki Chrystusowej. Inny misjonarz franciszkański, św. Antoni, pozostawił po sobie wiele kazań, w których podkreślił godność człowieka odkupionego przez krzyż (Nauczyciel Ewangelii - św. Antoni, Kraków - Asyż 1988 s. 116 i 117).

Ostatnio na Ukrainie Jan Paweł II mówiąc o naszym Patronie - św. Janie z Dukli, ukazał go jako człowieka wielkiego w życiu duchowym, który mądrze zagospodarował czas ziemskiej pielgrzymki życia zakonnego i kapłańskiego: "Ten duchowy syn św. Franciszka tu, we Lwowie pełnił funkcję kustosza kustodii ruskiej, tu zasłynął jako wielki kaznodzieja i spowiednik i tu dopełnił swojego życia. Dziś powrócił do tego miasta, aby po ponad pięciu wiekach cieszyć owocami swojej świętości w sercach tego wiernego ludu" (26 czerwca 2001 r.).

Dla niewierzących śmierć jest kresem wszystkiego, jest jakimś rozpłynięciem się w nicość. Dla wierzących w Chrystusa Pana, śmierć nie jest końcem, ale początkiem życia nadprzyrodzonego w Bogu. Tę prawdę o naszym związku z Bogiem wyraził św. Paweł, który nas poucza: "Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana" ( Rz 14, 7-8).

Dni listopadowe, w których tak często idziemy na nasze cmentarze, aby zatrzymać się na chwilę przy grobach rodzinnych uświadamiają nam potrzebę żywej wiary w to, że czas jest darem Boga i mija bezpowrotnie. Na ile ta prawda uświadamia nas o mądrym pielgrzymowaniu przez doczesność? Św. Franciszek z Asyżu i św. Jan z Dukli, św. Kinga i wielu innych świętych, których życiorysy znamy, mądrze programowali swój naznaczony świętością czas pielgrzymowania tutaj na ziemi. Ciągle bowiem doświadczamy przemijania. O tym mówią każde urodziny dziecka w rodzinie i każda śmierć. Niech fakt śmierci najbliższej osoby, kogoś z naszego środowiska zmusza nas do refleksji nad własnym życiem. Niech zmarnowany czas odejścia od Boga i Jego przykazań świadczenia o przykazaniu miłości będzie dla nas wyrzutem sumienia i początkiem nawrócenia na drogę życia według świętej Ewangelii. Współczesne, przyspieszone tempo życia, pośpiech, gonitwa za pieniędzmi, pracą i ciągła aktywność, aby jak najwięcej mieć, spłyca nasz głód Boga.

Przez chrzest jesteśmy zanurzeni w Chrystusowej śmierci i Jego Zmartwychwstaniu. Chrystus jest bramą do nieba, do domu Ojca. Każdego dnia jest bramą do świętości. "Dzisiejszy świat - mówił Jan Paweł II w Starym Sączu - potrzebuje świętości chrześcijan, którzy w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego i zawodowego podejmują swoje codzienne obowiązki; którzy pragnąc spełniać wolę Stwórcy i na co dzień służyć ludziom, dają odpowiedź na Jego przedwieczną miłość" ( 16 czerwca 1999 r.). Często rozważajmy słowa św. Pawła: "Czas jest krótki... Przemija bowiem postać tego świata" (1 Kor 7, 29-31). Czas przeżywajmy bardzo odpowiedzialnie przed Bogiem - warto przypomnieć sobie fragmenty życiorysu św. Antoniego.

W duchu wiary spoglądajmy w stronę nieba. Niech każdy z nas uświadamia sobie przesłanie z katechizmu o trwałym, niekończącym się czasie przebywania z Bogiem przez wieczność. Nie wiemy, czy nasi najbliżsi są już w niebie, czy jeszcze oczekują naszej pomocy modlitewnej, świadczonej przez nawrócenie naszych serc w spowiedzi świętej i przyjmowaniu Pana Jezusa Eucharystycznego, w intencji zbawienia ich dusz oraz ofiary religijnego życia, świadectwa wiary. Do nieba nie może się dostać nic skażonego. Kościół jako nasza najlepsza Matka ukazuje możliwość kontynuowania i dopełnienia pokuty po śmierci. Ukazuje nam tajemnicę czyśćca, który jest zarazem ekspiacją za grzechy i oczyszczeniem po śmierci. Praktyka modlitwy za zmarłych w Kościele wskazuje na możliwość realnej pomocy w procesie darowania kary za grzechy. Na różny sposób możemy pomagać duszom cierpiącym w czyśćcu. Najważniejszym darem Kościoła jest Ofiara Mszy św. Przez cały listopad w tutejszym Sanktuarium św. Jana w Dukli, za Waszych Drogich zmarłych odprawiać będziemy Msze św. gregoriańskie, w każdy piątek wraz z wiernymi odprawiamy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, co jest dziedzictwem szkoły franciszkańskiej, w każdą niedzielę Różaniec św. i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W naszych codziennych modlitwach zakonnych przy relikwiach św. Jana, pamiętamy zawsze o zmarłych zakonnikach franciszkańskich i naszych dobrodziejach tutejszego Sanktuarium. Pamiętajmy również o modlitwie za nich w naszych rodzinach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Czy ateista może stworzyć jasełka?

2024-12-26 20:07

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy ateista może napisać jasełka? Przed nami fascynująca historia Jeana-Paula Sartre’a, filozofa-egzystencjalisty, który w trudnych czasach stalagu jenieckiego w Trewirze stworzył głęboko poruszające jasełka.

To dzieło, choć stworzone przez niewierzącego, poruszało ważne motywy religijne i filozoficzne. Główny bohater, Bariona, jest człowiekiem, który sprzeciwia się rzymskiemu okupantowi i pragnie, by rodziło się jak najmniej dzieci. Jednak w miarę rozwoju akcji doświadcza przemiany, która pozwala mu spojrzeć na rzeczywistość z nowej perspektywy.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

2024-12-26 14:06

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

oktawa

Karol Porwich/Niedziela

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach diecezjalnych.

Oktawa Narodzenia Pańskiego nie znosi piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. „Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II). Tak więc w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Całe swoje życie służył ludziom

2024-12-28 21:02

Biuro Prasowe AK

– Pasuje ks. Adam do przypowieści o talentach w całości i zostawia nam zachętę, że warto wykorzystać każde uzdolnienie i możliwości dla mnożenia dobra dla pożytku braci i sióstr w Kościele i to w każdych warunkach – mówił ks. Józef Morawa w czasie uroczystości pogrzebowych ks. prof. Adama Kubisia w Mogilanach.

Gromadzimy się by pożegnać, a przede wszystkim Panu Bogu podziękować za życie i dokonania śp. ks. inf. Adama Kubisia – wieloletniego profesora najpierw Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a później Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dziękujemy Panu Bogu zwłaszcza za jego, pełną prawości, posługę myślenia, posługę budowaną na trwałych fundamentach wiary, nadziei i miłości – mówił abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej byłego rektora PAT. Metropolita krakowski przewodniczył liturgii w parafii św. Bartłomieja w Mogilanach drugiego dnia uroczystości pogrzebowych śp. inf. Kubisia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję