Reklama

IV Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Od 31 stycznia do 5 lutego w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie na Osiedlu Bukowym odbywały się półfinały IV Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Zygmunta Kamińskiego. Patronat medialny sprawowały: TVP program „ARKA”, TV „Gryf”, Radio „PLUS”, „Niedziela”, „Dialogi”, „Kurier Szczeciński”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedszkola i szkoły Podstawowe

Na deskach sceny zaprezentowały się 33 zespoły z 29 szkół podstawowych z 11 miejscowości naszej archidiecezji. Łącznie w Przeglądzie wystąpiło 760 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Jury Przeglądu kierowane przez wizytator Kurii Biskupiej - s. Julittę Grudniewską wyłoniło następujących laureatów:

W kategorii dzieci najmłodszych:

I miejsce - SP 13 Szczecin - Urodziny żółwia, opiekunki zespołu - Anna Car-Tkacz, Beata Sagan, Otylia Żukocińska;
II miejsce - SP 74 Szczecin - Trzej synowie, opiekunka zespołu - Beata Podsiadło;
III miejsce - Przedszkole Publiczne „Muzyczna 8” Szczecin - Mądra sowa, opiekunki zespołu - Barbara Głowacka, Wiesława Olczak.

W kategorii dzieci średnich:

I miejsce - SP 2 Stargard - Eucharystia - sekret życia, opiekunki zespołu - Urszula Nowysz, Teresa Kontek;
II miejsce - SP 53 Szczecin - I Ty możesz zostać św. Franciszkiem, opiekunki zespołu - s. Mieczysława Andrzejak, Krystyna Adamiec;
III miejsce - ex aequo: SP 48 Szczecin - Najmniejszy z najmniejszych - o św. Franciszku, opiekunki zespołu - s. Agnieszka Cyrny, Elżbieta Płaksiwy; Katolicka Szkoła Podstawowa Szczecin - Kiedy problemy mamy, opiekunki zespołu - Anna Śmietana, Iwona Sadowska-Żelazny.

W kategorii dzieci starszych:

I miejsce - SP 1 Świnoujscie - Syn marnotrawny, opiekunka zespołu - Krystyna Korda;
II miejsce - ex aequo: SP 11 Szczecin - Nawrócenie i znak nadziei, opiekunka zespołu - s. Justyna Oleś; SP 69 Szczecin - Droga do szczęścia - misterium wielkich dni, opiekunka zespołu - s. Barbara Strejko;
III miejsce - ex aequo: Zespół Szkół Lubiana - Dziewczynka i ptaszek, opiekunki zespołu - Beata Kwaśna, Barbara Tomicz; SP 24 Szczecin - Jest taki kwiat, opiekunki zespołu - Małgorzata Stoltman, Beata Dołyga.

Wyróżnienia:

SP 1 Barlinek - Pasja - sąd, męka i śmierć Pana Jezusa, opiekunki zespołu - Anna Biret, Anna Gągało;
SP 3 Gryfice - Dawid, opiekunki zespołu - Lucyna Janowska, Agnieszka Słowińska, Agnieszka Balcerzak;
SP 8 Police - Wierzę w świętych obcowanie, opiekunka zespołu - Maria Kloc;
SP 3 Szczecin - Szukam przyjaciela, opiekunki zespołu - s. Paulina Tomala, Beata Konwisarz;
SP 9 Szczecin - Bajka o glinie, opiekunki zespołu - s. Dorota, s. Urszula;
SP 74 Szczecin - Zerwany pakt, opiekunka zespołu - Anna Galant.

Najlepsze kreacje aktorskie:

Katarzyna Anisko za rolę Dawida w przedstawieniu Dawid, SP 3 Gryfice;
Natalia Zalepa za rolę diabła w przedstawieniu Zerwany pakt, SP 74 Szczecin;
Liwia Pałasz za rolę dziewczynki w przedstawieniu Dziewczynka i ptaszek, ZS Lubiana;
Paweł Nowak za rolę Jezusa w przedstawieniu Droga do szczęścia - misterium wielkich dni, SP 69 Szczecin;
Klaudia Kropidłowska za rolę Semirandy w przedstawieniu Jest taki kwiat, SP 24 Szczecin;
Ada Paczuk za rolę syna marnotrawnego w przedstawieniu Syn marnotrawny;
Julia Masłyk za rolę kota w przedstawieniu Mniejszy brat, SP 74 Szczecin;
Kamila Łukaszewska za rolę gospodyni w przedstawieniu Trzej synowie, SP 74 Szczecin.

Najlepsze scenariusze:

Pośród 33 różnych scenariuszy jury uznało za najciekawsze 4 scenariusze autorskie:
Eucharystia - sekret życia - Urszula Nowysz;
I Ty możesz zostać św. Franciszkiem - s. Irena;
Kiedy problemy mamy - Iwona Hilicka;
Zerwany pakt - Anna Galant.

Najlepsze plakaty:

SP 9 Szczecin - Bajka o glinie;
SP 2 Stargard - Cud Miłosiernego;
Zespół Szkół Lubiana - Dziewczynka i ptaszek;
SP 2 Stargard - Eucharystia - sekret życia;
SP 53 Szczecin - I Ty możesz zostać św. Franciszkiem.

Hymn przeglądu:

Słowa: Koletta Krauze-Orchowska, wykonanie - dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie pod opieką Anny Galant.

Uroczysty finał odbył się 8 lutego w Operze na Zamku Książąt Pomorskich. Zaprezentowano wówczas nagrodzone I miejscem sztuki w dwóch przedziałach wiekowych. Dzięki ofiarności sponsorów każdy z zespołów otrzymał karton zawierający różnorodne nagrody. Były to książki o tematyce religijnej, kasety i płyty z nagraniami słuchowisk i muzyki, słodycze, bilety do instytucji kultury, kina, na pływalnię itp. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich sponsorów, dzięki którym można było sprawić dzieciom radość, nagradzając ich teatralne poczynania. Główną nagrodą, ufundowaną przez abp. Zygmunta Kamińskiego, jest wyjazd autokarowy do Kołobrzegu śladami misji św. Ottona z Bambergu.
W organizację Przeglądu z ogromną życzliwością i pomocą włączyła się Małgorzata Łabuń, nowa dyrektor SP 74. „Przegląd ma korzenie i trzy już edycje, będące dorobkiem poprzedniej dyrektor Ewy Radomskiej. Potrzeba takiego Przeglądu jest ogromna - mówiła Małgorzata Łabuń. - Nie sposób, obserwując zmagania dzieci, nie zauważyć, ile wnosiły wrażeń i wzruszeń. Oglądając te spektakle, zadawałam sobie pytanie, czy tak naprawdę wiadomo, które wartości są w życiu najważniejsze. Myślę, że dla tych, którzy biorą udział w Przeglądzie, jest jasne, jakie wartości w tej dobie współczesnego świata powinny stać na czele. Chylę czoła przed wszystkimi nauczycielami, którzy poświęcali swój czas, którzy zadbali o wszystko, by impreza miała właściwy wymiar”.
Serdecznie gratulował dzieciom wysokiego kunsztu autorskiego zachodniopomorski kurator oświaty Jerzy Kotlęga. Docenił organizatorów, nauczycieli religii i innych przedmiotów, dziękując za ogromną pracę wychowawczą i organizacyjną.
„Ten Przegląd to wielka rzecz dla Szczecina i archidiecezji, duże wydarzenie kulturalne - mówił w podsumowaniu abp Zygmunt Kamiński. - Tak wielu ludzi jest w to dzieło zaangażowanych, już przez tyle lat, i dzieło ciągle się rozwija. Pokazaliście nam w tych spektaklach takie trudne sprawy, jak Eucharystia czy przebaczenie, jak w pantominie o synu marnotrawnym, czyli historii każdego z nas. Przekażcie to bogactwo, któreście wypracowali, w swoich wspólnotach parafialnych w czasie rekolekcji i misji”. Ksiądz Arcybiskup kierował słowa uznania i wdzięczności dla duszpasterzy i parafii włączających się licznie w sponsorowanie Przeglądu, błogosławił i zapraszał na przyszły rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Oprócz szkół podstawowych i przedszkoli do Przeglądu dołączyły w 2004 r. szkoły gimnazjalne, kontynuując dzieło nowej ewangelizacji. W obecnym 2005 r. po raz pierwszy uczestniczyły także szkoły ponadgimnazjalne.
3 lutego rozpoczęły się zmagania półfinałowe dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które miały miejsce w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie (sala lustrzana). Organizatorem i osobą reprezentującą Zespół Szkół nr 2 była dyrektor Maria Jolanta Krzesińska.
W tym roku w II Przeglądzie Teatralnym dla Gimnazjów zaprezentowało się 6 zespołów ze Szczecina, Łobza, Lipian i Stargardu Szczecińskiego. W I Przeglądzie dla Szkół Ponadgimnazjalnych wzięły udział dwa zespoły z Łobza i Szczecina.
Występom młodych artystów przyglądało się wielu uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości. Często towarzyszyły im radość, skupienie, zaduma i łzy. Dla biorącej udział w tym spotkaniu po raz pierwszy młodzieży było to wielkie przeżycie. W czasie przerwy między spektaklami wystąpiła uzdolniona grupa Rafała Rokity (Zespół Szkół nr 2) ze Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Wspaniale grali na saksofonach, kontrabasie, organach i perkusji.
Werdykt jury odczytała Sylwia Kozłowska - doradca metodyczny oraz ks. Piotr Superlak - wizytator Wydziału Wychowania Katolickiego. Członkowie jury oraz zaproszeni goście wręczyli dyplomy i upominki dla wyróżnionych zespołów.

W kategorii najlepszy plakat zdobyli:

I miejsce - uczniowie Gimnazjum Integracyjnego ze Stargardu Szczecińskiego za plakat do przedstawienia pt. Rękawica Malchusa;
II miejsce - uczniowie z Koła Religijnego z Gimnazjum nr 35 w Szczecinie;
III miejsce - zespół wykonawców z Lipian.

W kategorii najlepsza kreacja aktorska zdobyli:

I miejsce - Iwona Jaruzel za rolę Miriam w sztuce pt. Miriam z Magdalii, czyli druga szansa z Gimnazjum w Łobzie;
II miejsce - Dariusz Falczyński z Gimnazjum nr 1 w Szczecinie za rolę w przedstawieniu pt. Sceny z życia chrześcijan;
III miejsce - Eugeniusz Talik z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie Szczecińskim za rolę Szymona Piotra w przedstawieniu pt. Rękawica Malchusa.

W kategorii najlepszy scenariusz przyznano:

I miejsce - ks. Krzysztofowi Pokorskiemu za scenariusz do sztuki pt. Miriam z Magdalii, czyli druga szansa z Gimnazjum w Łobzie;
II miejsce - Stanisławowi Łapyrowi za scenariusz do sztuki pt. Rękawica Malchusa z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie Szczecińskim;
III miejsce - Jolancie Liber za scenariusz do sztuki pt. Sceny z życia chrześcijan z Gimnazjum nr 1 w Szczecinie.

W kategorii najciekawsze przedstawienie przyznano:

I miejsce - jednocześnie uczniom z dwóch szkół: Gimnazjum nr 35 ze Szczecina za sztukę Małgorzaty Bochnackiej pt. Genesis oraz Gimnazjum z Łobza za przestawienie ks. Krzysztofa Pokorskiego pt. Miriam z Magdalii, czyli druga szansa;
II miejsce - uczniom z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie Szczecińskim za sztukę pt. Rękawica Malchusa Stanisława Łapyra;
III miejsce - zespołowi z Gimnazjum nr 1 w Szczecinie za przestawienie pt. Sceny z życia chrześcijan Jolanty Liber.

W kategorii: najlepsza rola nagrodzono Huberta Solę z Liceum Ogólnokształcącego w Łobzie za rolę męża w sztuce ks. Krzysztofa Pokorskiego pt. Bez krzyża.

W kategorii: najlepszy scenariusz nagrodzono młodego, utalentowanego i bardzo skromnego ks. Krzysztofa Pokorskiego z Łobza za sztukę pt. Bez krzyża.

W kategorii: najciekawsze przedstawienie I miejsce otrzymali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Łobza za sztukę ks. Krzysztofa Pokorskiego pt. Bez krzyża.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

CZYTAJ DALEJ

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl - poinformował w komunikacie przekazanym w czwartek PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję