Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 11/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Obchody Światowego Dnia Chorego w kolegiacie

Człowiek chory to nieoceniony skarb w życiu Kościoła, do którego Ojciec Święty, sam dźwigając krzyż cierpienia i znosząc go cierpliwie i z miłością, przywiązuje wielką wagę. 11 lutego na Mszy św. o godz. 10.00 spotkali się w kolegiacie cierpiący parafianie: chorzy, samotni, w sędziwym wieku, opuszczeni przez rodziny, ale szukający pociechy w Chrystusowym źródle miłosierdzia. Niektórzy z nich, nieuleczalnie chorzy, od wielu lat dźwigają krzyż cierpienia. Mszę św. celebrował ks. Mariusz Stasiak, który w kazaniu mówił o samej istocie ludzkiego życia na ziemi. Do Stołu Pańskiego przystąpili prawie wszyscy obecni na Eucharystii. Po Mszy św. adorowano Najświętszy Sakrament, a następnie ks. Mariusz udzielił chorym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Podczas Eucharystii odsłonięty był obraz Matki Bożej Łaskawej - opiekunki Grudziądza. W modlitwach nie zapomniano o Ojcu Świętym, który w tym czasie był hospitalizowany w klinice Gemelli w Rzymie.

Zenon Zaremba

Uśmiech ludzi chorych, starszych, cierpiących

11 lutego br., w święto Matki Bożej z Lourdes, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego proboszcz ks. kan. Stanisław Andrik odprawił Mszę św. z uroczystym błogosławieństwem chorych. Wszyscy wierni uczestniczący w Eucharystii włączyli się w to spotkanie z Chrystusem. O zmaganiach z trudnościami, jakie niesie tajemnica cierpienia związana z chorobą, samotnością, starością i bezsilnością, mówił w homilii Ksiądz Proboszcz. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i sakrament namaszczenia podniosły na duchu i umocniły zwłaszcza tych, którzy swoje cierpienia ofiarują Chrystusowi za innych. Po Mszy św. wolontariuszki Akcji Katolickiej z zespołu Caritas przygotowały słodki poczęstunek i spotkanie dla ok. 40 osób starszych i chorych z udziałem członków AK i ks. Krzysztofa Juchniewicza. Pani Ewa, która znosi swoje cierpienie z niespotykaną pogodą od pierwszych lat życia, deklamowała swój wiersz pt. O cierpieniu z Matką Bożą z Lourdes.
Akcja Katolicka przy naszej parafii 11 lutego obchodziła pierwszą rocznicę działalności. Grupie wolontariuszy, którzy niosą pomoc i wsparcie osobom starszym i samotnym, przewodzi prezes Hanna Janz. Przez cały rok w każdy piątek osoby te gromadzą się na wspólnych spotkaniach, mają okazję wysłuchać pogadanek, uczestniczą w wycieczkach. Tym działaniom, będącym autentycznym świadectwem Ewangelii Chrystusowej, patronuje Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Helena Rykaczewska

Rekolekcje dla katechetów

W bursie szkolnej Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu w dniach 10-12 lutego odbyły się rekolekcje dla katechetów wraz z seminarium W drodze ku pełni. Rekolekcje prowadził ks. Andrzej Kowalski - wikariusz sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny z Torunia oraz Maria Tomczyk - katechetka Zespołu Szkół nr 28 w Toruniu. W rekolekcjach uczestniczyli katecheci z parafii naszej diecezji, m.in. toruńskich parafii - Matki Bożej Królowej Polski, Matki Bożej Częstochowskiej i Chrystusa Króla, a także przedstawiciele parafii z Okonina, Płużnicy, Wąbrzeźna, Ostrowitego, Strzelc, Grabia, Świecia n. Osą oraz liczna grupa katechetów z grudziądzkich parafii. Celem nauk było pogłębienie życia duchowego i rozważanie Pisma Świętego. Czas rekolekcji rozpoczął się od wzajemnego poznania i wspólnego odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia. Była także możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi św. Każdy dzień rozpoczynał się i kończył adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy bursy. Odbywały się konferencje i ćwiczenia w grupach. Każdego dnia uczestnicy rekolekcji brali udział w Eucharystii, której oprawę sami przygotowywali. Codziennie także odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Honorowymi gośćmi rekolekcji byli: bp Józef Szamocki i ks. Marian Wróblewski - dyrektor Wydziału Katechetycznego. Na zakończenie rekolekcji w czasie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa katecheci otrzymali imienne posłannictwo „do wzięcia współodpowiedzialności za głoszenie Słowa w Kościele lokalnym”. Uczestnicy podziękowali za wszelkie dobro i życzliwość Dyrektorowi i pracownikom bursy.

Reklama

Maria Szczęsna

Dekanaty toruńskie

Turniej halowej piłki nożnej o puchar rejonowego duszpasterza służb liturgicznych

Podczas ferii zimowych, 8 lutego br., w sali Gimnazjum nr 30 w Toruniu (osiedle Na Skarpie) został zorganizowany turniej piłkarski dla ministrantów i lektorów do lat 20. Uczestniczyło w nim pięć drużyn z następujących toruńskich parafii: św. Antoniego, św. Jakuba Ap., Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Kolbego - gospodarza zawodów.
20-minutowe mecze rozegrano systemem „każdy z każdym”. Do ostatniego spotkania - między parafią św. Antoniego a parafią Miłosierdzia Bożego - wydawało się, że turniej wygrają ministranci z Wrzosów, którzy mieli na swoim koncie 7 pkt. i w tym meczu wystarczył im remis. Jednak odmłodzony zespół z osiedla Koniuchy postawił wszystko na jedną kartę, zagrał bardzo ofensywnie i wygrał spotkanie wynikiem 5:4, co spowodowało, że cztery drużyny z parafii: św. Antoniego, Miłosierdzia Bożego, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego miały po tyle samo - 7 punktów. Bilans bramkowy również był remisowy, trudno więc było wskazać zwycięzcę. Jury postanowiło nie przyznawać Pucharu za zajęcie I miejsca żadnej z drużyn (ex aequo 4 zespoły), lecz rozegrano serię rzutów karnych. Wytypowano po jednym zawodniku z parafii i strzelano „do pierwszej pomyłki”. Na placu walki pozostał ostatecznie Miłosz Tomaszewski z parafii Miłosierdzia Bożego i on odebrał Puchar ufundowany przez rejonowego duszpasterza służb liturgicznych - ks. Wojciecha Murawskiego.
Na wyróżnienie zasługują najlepsi strzelcy turnieju: „Król Strzelców” - Grzegorz Trela z par. na Koniuchach, zdobywca 9 bramek; Marcin Pawłowski z par. Na Skarpie - 8 bramek; Rafał Załuński z par. Na Skarpie - 7 bramek; Damian Mądrzejewski i Bartosz Prinz z par. na Wrzosach - po 7 bramek. Zawody były bardzo zacięte, o wyrównanym poziomie i wyzwoliły wiele emocji wśród uczestników turnieju. Na zakończenie wszyscy odmówili modlitwę, dziękując Panu Bogu i sobie wzajemnie za miłe spędzenie wolnego czasu. Podziękowali też dyrektorowi Gimnazjum nr 30, Wojciechowi Stopińskiemu, za udostępnienie sali gimnastycznej.

Reklama

Ks. Wojciech Murawski

W 60. rocznicę narodzin dla nieba

20 lutego br. przeżywaliśmy w parafii pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu uroczystość patronalną. Słowami pieśni ku czci bł. Księdza Stefana rozpoczęła się Msza św. odpustowa.
Uroczystej Sumie w koncelebrze kapłanów przewodniczył ks. Krzysztof Dębiec, nasz duchowy przewodnik przez trzy kolejne dni rekolekcji wielkopostnych, poprzedzających parafialną uroczystość. Odnowieni i oczyszczeni w sakramencie pojednania i pokuty, pośród licznie zgromadzonych gości, świętowaliśmy dzień, w którym bł. Ksiądz Stefan przed 60 laty narodził się dla nieba.
Przepełnieni wdzięcznością za dar osoby bł. ks. Frelichowskiego, zanieśliśmy w procesji darów ołtarza swoje dziękczynienie za wszelkie dobro związane z powstaniem parafii i nadaniem jej tego imienia. Dziękowaliśmy w modlitwie za wszystko, co już udało się dokonać, prosząc za wstawiennictwem bł. Księdza Stefana o Boże wsparcie w budowaniu świątyni.
W dniu parafialnej uroczystości ucieszyła nas swą obecnością drużyna Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” ZHR im. bł. ks. S. W. Frelichowskiego, prowadzona przez ks. hm. Krzysztofa Bojko. Obecność takich gości jest potwierdzeniem prawdy, że kult bł. ks. Stefana Frelichowskiego szerzy się w Polsce i na świecie.

Małgorzata Musiałowska

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu wraz z nadejściem nowego roku podjęło kolejne inicjatywy posługi miłosierdzia. Należą do nich m.in. poniedziałkowe dyżury specjalistów z dziedziny uzależnień i współuzależnień, a w środy - chrześcijańskich psychologów (17.00-19.00). W ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00 odprawiana jest Msza św. z modlitwą o uzdrowienie, prowadzoną przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Wszystkich, którzy „źle się mają”, zapraszamy do konsultacji z fachowcami i wspólnej modlitwy do Jezusa Miłosiernego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: kard. Pizzaballa przełożył objęcie kościoła tytularnego w związku z sytuacją w Ziemi Świętej

2024-04-15 11:55

[ TEMATY ]

Abp Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

W związku z pogarszającą się sytuacją w Ziemi Świętej - po ataku Iranu w nocy z soboty na niedzielę - kardynał Pierbattista Pizzaballa OFM, patriarcha Jerozolimy Latynów, został zmuszony do przełożenia objęcia kościoła tytularnego św. Onufrego w Rzymie. Uroczystość była zaplanowana na dziś na godzinę 18:00 .

Kardynał Pizzaballa - który otrzymał purpurę od papieża na konsystorzu 30 września 2023 r. - postanowił zatem pozostać w Jerozolimie, aby śledzić rozwój wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Były lekarz i arcybiskup Paryża: dla biologii zygota to już człowiek

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju. Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych z biologicznego punktu widzenia wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia. Zwrócił na to uwagę były arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 11 lat wykonywał zawód lekarza. Na zaproszenie organizacji Réseau Vie wygłosił wykład na temat ludzkiego embrionu.

Podkreślił, że badania naukowe ciągle poszerzają naszą wiedzę o życiu prenatalnym. Przykład tego stanowi choćby odkrycie komunikacji między matką i zarodkiem zanim jeszcze zagnieździ się w macicy. Zarodek wysyła biochemiczne sygnały, a matka potrafi je odebrać i rozpoznać, że jest w ciąży – mówił abp Aupetit. Podkreślił on, że dla nauki to oczywiste, że od połączenia dwóch gamet, żeńskiej i męskiej, powstaje zarodek i rozpoczyna się nieodwracalny proces. W kategoriach biologicznych zarodek jest istotą ludzką, z własną informacją genetyczną. Nie jest ani ojcem, ani matką, ale oryginalną istotą, produktem ich obojga.

CZYTAJ DALEJ

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

PAP: Minęło 5 lat od pożaru katedry Notre Dame, który był niewątpliwym wstrząsem dla Europy. Niebawem znów będzie można ją zwiedzać po odbudowie. Jak wspomina ksiądz biskup swoją pierwszą wizytę w tej świątyni?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję