Reklama

Poradnia dla rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu br. w Częstochowie, w siedzibie Duszpasterstwa Rodzin przy ul. św. Barbary rozpoczęła działalność Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Jest ona wspólną inicjatywą Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji częstochowskiej oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychologów i Pedagogów „Macierz”.
Stowarzyszenie, zarejestrowane w lutym 2004 r., gromadzi specjalistów różnych dziedzin, których wspólnym celem jest wielokierunkowa praca z rodziną. Program ten, obejmujący m.in. poradnictwo, psychoterapię i interwencję kryzysową, wychodzi naprzeciw potrzebom i problemom współczesnej rodziny. Efektem pierwszych 11 miesięcy pracy „Macierzy” było przeprowadzenie szeregu zajęć o charakterze warsztatowym, prowadzenie indywidualnej terapii dla kilkudziesięciu osób, udział w kilku interwencjach kryzysowych, a także zorganizowanie, przeznaczonej dla specjalistów, konferencji na temat wspierania systemu rodzinnego w celu przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży. - W pierwszych miesiącach działalności wystąpiliśmy do naszej lokalnej społeczności z szeroką ofertą różnego rodzaju działań na rzecz rodzin: terapii, spotkań, warsztatów - mówi Anna Zajic, prezes Stowarzyszenia. - Chcieliśmy wysondować rodzaj i skalę potrzeb. Dość szybko okazało się, że coraz więcej osób przychodzi z problemami wymagającymi indywidualnego potraktowania, i że niezbędna jest poradnia.
Konkretne problemy zgłaszających się osób objęte są tajemnicą. Chodzi nie tylko o dane osobowe, ale o wszelkie okoliczności przedstawione w trakcie rozmowy. Ważne jest, aby zgłaszająca się osoba miała całkowity komfort i poczucie bezpieczeństwa. Można powiedzieć, że sprawy zgłaszane do tej pory mieszczą się w jednej z grup: problemów wychowawczo-rodzinnych i małżeńskich, wymagających terapii, związanych z naturalnymi metodami planowania rodziny oraz problematyki uzależnień.
Dotychczasowe doświadczenia pozwoliły na precyzyjne nakreślenie sposobu pracy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej. - Praca naszej Poradni opiera się na dwóch filarach - mówi Marek Kuźnik. - Pierwszym jest profesjonalizm w działaniu, czyli świadczenie konkretnej i wszechstronnej pomocy rodzinom zgłaszającym problemy. Już samo określenie „specjalistyczna”, zawarte w naszej nazwie, sygnalizuje, że pracują w niej specjaliści z różnych dziedzin, którzy zgłaszane problemy postrzegają w sposób kompleksowy. Drugim filarem jest umiejscowienie poradni przy Duszpasterstwie Rodzin, co oznacza, że punktem odniesienia naszej pracy jest nauczanie Kościoła, oraz że w naszym poradnictwie i terapii współpracujemy także z kapłanami. Część zgłaszających się do nas osób potrzebuje kierownictwa duchowego i dobrej spowiedzi. Nasza Poradnia ma udzielać im wsparcia w przełamaniu bierności, w dobrym wykorzystaniu Bożej łaski do odrodzenia ich życia wewnętrznego i życia rodzinnego.
Przełamanie bierności, lęków, obaw i wewnętrznych blokad jest niezmiernie ważnym czynnikiem, umożliwiającym podjęcie terapii. - Wiele osób kieruje się przeświadczeniem, że „sprawy same się ułożą” - mówi Małgorzata Nitecka. - Czasem żona ukrywa zachowania męża w przekonaniu, że tak będzie lepiej dla niego i dla rodziny. Kiedy indziej rodzice nie chcą przyjąć do wiadomości faktu, że dziecko weszło na drogę uzależnienia i konieczne jest leczenie. W ten sposób problemy narastają i pogłębiają się, a ewentualna terapia staje się coraz dłuższa i trudniejsza.
Skorzystanie z pomocy specjalistów pracujących w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej - psychologa, psychiatry, prawnika, terapeuty uzależnień, nauczyciela naturalnych metod planowania rodziny - jest możliwe kilka razy w tygodniu. Poradnia jest czynna w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 16.30-18.30. W pozostałe dni oraz w czwartki od 10.00 do 13.00 dyżurują doradcy rodzinni z Duszpasterstwa Rodzin. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 324-72-51. Część porad świadczona jest bezpłatnie, a od części - z uwagi na szczupły budżet Poradni - pobierane są niewielkie opłaty.
Inną ważną propozycją jest kolejna edycja warsztatów Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, która rozpoczęła się 7 lutego br. Do udziału w niej organizatorzy zapraszają rodziców, wychowawców oraz wszystkich, którzy pragną mądrzej wychowywać i kochać dzieci. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać pod nr. tel. 0 501-303-792 lub w Poradni, w godzinach dyżurów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję