Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje Wspólnoty „Mamre”

W dniach od 15 stycznia do 5 lutego br. w Skorzeszycach odbywały się rekolekcje dla członków i kandydatów Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”. Prowadzone przez moderatora Wspólnoty ks. dr. Włodzimierza Cyrana, zgromadziły na trzech siedmiodniowych turnusach ponad 400 osób.
Ośrodek Centrum Spotkań i Dialogu, położony w ziemi kieleckiej, stwarzał warunki do wyciszenia się i intensywnej pracy nad sobą. Eucharystia, adoracja, modlitwa, medytacje, konferencje i praca w grupach, przeplatane wypoczynkiem w gronie najbliższych, maksymalnie wypełniły czas bogaty refleksji.
Żeby praca nad sobą wydała dobre owoce, kierowaliśmy się słowami proroka Izajasza: „Budujcie, uprzątnijcie drogę, usuńcie przeszkody z drogi mego ludu” (Iz 57,14).
Dziękujemy gorąco Bogu za zjednoczenie nas we wspólnej modlitwie i pracy. Dziękujemy też Księdzu Moderatorowi za poddanie się Bożym natchnieniom i za świadectwo wiary i ufności, oraz innym kapłanom, którzy ofiarnie służą Wspólnocie.

Jasna Góra w pracach uczniów

2 lutego br. w OPK Gaude Mater odbyła się uroczystość podsumowania Miejskiego Konkursu Plastycznego Jasna Góra - klejnot kultury materialnej i duchowej.
W trakcie uroczystości laureatom wręczono dyplomy i nagrody. Poziom nadesłanych na konkurs prac jury oceniło wysoko, przyznając ostatecznie 13 nagród i 12 wyróżnień uczniom z 9 szkół w 4 kategoriach wiekowych. Laureatami I nagrody zostali uczniowie: Martyna Orlikowska ze Szkoły Podstawowej nr 53, Marlena Czajkowska ze Szkoły Podstawowej 1, Justyna Leśniak ze Szkoły Podstawowej nr 2, Monika Małecka z Gimnazjum nr 12, Maria Cieślak i Katarzyna Majewska z Zespołu Szkół Plastycznych.
Podczas uroczystości zainaugurowano też pokonkursową wystawę liczącą 37 prac, wykonanych przez laureatów - uczniów w wieku od 7 do 18 lat zczęstochowskich szkół
W zamieszczonych na wystawie pracach przewijają się trzy wątki tematyczne: kult Cudownego Obrazu Matki Bożej, fascynacja urodą jasnogórskiego kompleksu architektonicznego oraz oblężenie jasnogórskiej twierdzy przez wojska szwedzkie.
Była to kolejna, piąta edycja konkursu, którą przy współpracy OPK Gaude Mater, wsparciu Miejskiej Galerii Sztuki oraz przychylności Honorowego Patrona Konkursu - o. Jana Golonki OSPPE, zorganizowała nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej nr 40 w Częstochowie - Dorota Szczepańska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Musica Sacra”

25-27 lutego w Warszawie i Częstochowie odbyło się posiedzenie Jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” 2005. Na konkurs nadesłano 48 kompozycji: z Austrii, Czech, Francji, Kanady, Korei, Łotwy i Niemiec, Polski, Porugalii, Tajwanu, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Nagrody otrzymali: I - Bartosz Kowalski-Banasewicz z Polski, II - Nicholas Paul Vines z Austaralii, III - Ulrich Alexander Kreppein z Niemiec, IV - Olga Hans z Polski.
Nagrodę specjalną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego S.A. dla najmłodszego laureata otrzymał Ulrich Alexander Kreppein z Niemiec.

Patron „Solidarności”

Podczas Mszy św. we Włocławku, w sierpniu 1991 r., papież Jan Paweł II mówił: „Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci. Tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas - i u nas - w ostatnich dziesięcioleciach. Tak! Tworzył ją Ksiądz Jerzy. On jest Patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus”.
Potwierdzeniem tych słów była inicjatywa Komisji Krajowej KSZZ „Solidarność” o ogłoszeniu roku 2004 Rokiem Księdza Jerzego Popiełuszki, jak również pokazanie eksponatów ze zbiorów wotywnych Jasnej Góry, składających się na wystawę poświęconą Kapłanowi oraz 25-leciu istnienia Niezależnego Związku Zawodowego. Dzięki temu jedna z sal Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku niemal przez cały luty br. - ze względu na wystrój - stała się swoistą lekcją najnowszej historii Polski, w której uczestniczyli: uczniowie, nauczyciele (również z innych szkół i placówek oświatowych) oraz mieszkańcy miasta. Modlitwą w intencji beatyfikacji „Sługi czasu nadziei” kłobuccy duchowni: ks. kan. Kazimierz Troczyński w asyście ks. Kazimierza Świerdzy i ks. Zbigniewa Jeża, zainaugurowali to niecodzienne wydarzenie. Ekspozycji towarzyszył film pt. Droga do niepodległości, który dla gości - przedstawicieli władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Krystkiem, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Mirosławem Kowalikiem, prezesem Fundacji „Pro Patria” Zbigniewem Bonarskim, przedstawicielami terenowych Komisji Zakładowych „Solidarność”, jak również dyrekcji, nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 wraz z przewodniczącym Rady Rodziców, Włodzimierzem Pyzikiem - był wspomnieniem z przeszłości, a dla uczniów potwierdzeniem, że hasło: Zło dobrem zwyciężaj - jest zawsze aktualne.

Przygotowania do I Komunii św.

W ramach przygotowań do I Komunii św. uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. św. Jana de la Salle w Częstochowie wraz ze swoimi rodzicami regularnie spotykają się na wspólnej Eucharystii i katechezie. Podczas ostatniego takiego spotkania, 28 lutego br., ks. Paweł Maciaszek podkreślił radość i znaczenie faktu, że dzieci przystąpią do I Komunii św. w Roku Eucharystii.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję