Reklama

Panama: więźniowie szykują konfesjonały na ŚDM

2018-11-09 11:10

azr (KAI) / Panama City

35 więźniów z panamskiego zakładu karnego La Joya przygotowuje 150 konfesjonałów do tzw. Parku Pojednania – miejsca, w którym w czasie Światowych Dni Młodzieży będą mogli wyspowiadać się pielgrzymi z całego świata.

“Laboratorium wolności” – tak osadzeni z więzienia La Joya w stolicy Panamy nazywają swoją codzienną pracę przy produkcji konfesjonałów, które posłużą podczas najbliższych Światowych Dni Młodzieży. Każdego dnia przez 8 godzin 35-osobowa grupa osadzonych pracuje w zakładzie stolarskim na terenie więzienia, gdzie przygotowują w sumie 250 konfesjonałów. Będą one pomalowane w barwy Panamy i logotypu ŚDM: na biało, czerwono i niebiesko oraz zostaną przygotowane w dwóch kształtach.

Jak podkreślają pracujący przy produkcji konfesjonałów osadzeni, zaangażowanie w przygotowania ŚDM ma dla nich duże znaczenie. “Pomimo, że nie będziemy mogli być tam obecni, mamy poczucie, że robimy coś ważnego. Dziękuję Bogu, że my, pozbawieni wolności, możemy mieć swój wkład w tak ważne wydarzenie jak ŚDM” – mówi jeden z nich, cytowany przez organizatorów spotkania młodych.

Reklama

Park Pojednania będzie dostępny dla uczestników ŚDM w trakcie trwania spotkania w godz. 9.00 – 16.00. Zlokalizowany będzie w Parku Omar w centrum stolicy Panamy. Kapłani z całego świata będą mam spowiadać w oficjalnych językach spotkania (angielski, hiszpański, włoski, francuski portugalski) i w tych dodatkowych, które wcześniej zadeklarują. Każdy rejestrujący się na ŚDM ksiądz może zadeklarować gotowość do posługi w Parku Pojednania, za pośrednictwem odpowiedniej zakładki w systemie rejestracyjnym.

Główne wydarzenia 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem “Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38).

Tagi:
Panama ŚDM w Panamie

Święto wspólnoty i radości - krakowska młodzież w Monagrillo

2019-01-15 15:01

Po długiej podróży pierwsze grupy młodzieży z archidiecezji krakowskiej dotarły do Monagrillo, miejscowości, gdzie spędzą Dni w Diecezji. Pierwszego dnia młodzi poznawali miejscowość oraz jej mieszkańców. Odwiedzili ciekawe miejsca, poznając kulturę, sztukę, ale też codzienną pracę gospodarzy.

Karolina Zając | Archidiecezja Krakowska
Karolina Zając | Archidiecezja Krakowska

Dzień rozpoczął się od porannej modlitwy w głównej świątyni w Monagrillo. Pielgrzymi z Polski zostali przywitani przed budynkiem, a następnie wspólnie z wolontariuszami modlili się radośnie śpiewając.

– Urzekł mnie sposób, w jaki tu ludzie się modlą. To niesamowite doświadczenie innego przeżywania wiary – relacjonuje Natalia Piasek.

Następnie młodzież, dzieląc się na mniejsze grupy, wyruszyła, aby poznawać miasto. Niektórzy zobaczyli warsztat kaletnika, który od ponad 50 lat tworzy skórzane rękodzieło na zamówienie. Inni udali się do piekarni, gdzie mogli skosztować miejscowych słodyczy, a także pomóc w ich wyrobie. Pozostałe grupy odwiedziły smażalnie, gdzie zobaczyły różne sposoby przyrządzania kukurydzy, jednego z podstawowych produktów wykorzystywanych w lokalnej kuchni. Młodzi mogli nie tylko obserwować i pomagać w gotowaniu, ale także spróbować różnych potraw. Mieli także możliwość zwiedzenia starego kościoła w Monagrillo i poznania postaci księdza Segundo Familiar Cano, pomysłodawcy i fundatora spotkań młodzieży z całej Panamy, które odbywają się co roku w mieście.

Karolina Zając | Archidiecezja Krakowska

Przerwy między zwiedzaniem poszczególnych miejsc młodzi archidiecezji krakowskiej spędzili w przykościelnym kompleksie, gdzie organizatorzy przygotowali im posiłki i miejsce do odpoczynku. Przez cały ten czas towarzyszyła im liczna grupa miejscowych wolontariuszy, którzy dbali o to, żeby każdy czuł się jak u siebie w domu.

– Zachwyca mnie otwartość tych ludzi i takie uderzające od nich szczęście, tak wielkie, że sama czuję się bardzo, bardzo szczęśliwa – mówi Paulina Strużyk, opisując gościnność mieszkańców i organizatorów, której doświadczają pielgrzymi z Polski.

Pierwszy dzień poznawania Panamy oraz przeżywania Dni w Diecezji zakończyła wspólna Eucharystia, która została odprawiona po polsku i po hiszpańsku. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Porosło, jeden z duszpasterzy grupy młodych z krakowskiej Nowej Huty. Mówił o ulotności, ale też o niezwykłym wymiarze spotkań, których doświadcza zarówno młodzież, jak i mieszkańcy Monagrillo.

– Nie przejmuj się swoim łamanym angielskim. Wykorzystaj w pełni spotkanie z człowiekiem, którego dziś daje Ci Bóg. Nie zmarnuj tej okazji. We wspólnym przeżywaniu wiary nie ma przecież barier językowych. – mówił ks. Porosło, zachęcając młodych pielgrzymów do rozmów z rodzinami i wolontariuszami, a mieszkańców do dialogu z przybyłymi gośćmi.

Karolina Zając | Archidiecezja Krakowska

Po zakończeniu Eucharystii wygłoszone zostały także krótkie nauki rekolekcyjne. Kaznodzieje skupili się na haśle tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie: “Oto ja, służebnica pańska, niech mi się stanie według Twego słowa.” Następnie przedstawiciele naszej diecezji wraz z przyjmującymi ich rodzinami udali się na kolację oraz odpoczynek po dniu pełnym wrażeń.

We wtorek młodzi również rozpoczną dzień od wspólnej porannej modlitwy. Będą także kontynuować zwiedzanie ciekawych miejsc w Monagrillo i zostaną zaproszeni do bliższego przyjrzenia się zwyczajom i tradycji Panamy oraz diecezji Chitré.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Głódź: Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował

2019-01-15 17:08

KAI

Człowiekowi rozkochanemu w Gdańsku, wizjonerowi, dla którego to miasto było powołaniem i sensem życia. Panie Prezydencie, Kochany Pawle! Już teraz nam Ciebie brakuje - to napis umieszczony w księdze kondolencyjnej, którą od godz. 10 podpisywano w sali nr 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na kolejnej karcie księgi kondolencje wpisał metropolita gdański. "Pozostaje w pamięci w naszych oczach ta wyciągnięta dłoń ze światełkiem do nieba, to jest swoista statua wolności" - napisał m.in. abp Głódź. Po dokonaniu wpisu metropolita w rozmowie nie ukrywał emocji i był poruszony uroczystością. - Dziękujemy i wierzymy, że Pan Bóg nagrodzi jego życie. Śp. Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. Teraz zadanie, które stoi przed nami - umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej. Pani Magda i pan Piotr [żona i brat - przyp. red.] przekażą komunikaty.

Najprawdopodobniej będzie to sobota - dodał abp Głódź.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie w sobotę

2019-01-15 20:26

wpolityce.pl

W środę przed południem na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku mają zostać podane szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę.

Archiwum

Rzeczniczka prasowa nieżyjącego samorządowca Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała we wtorek PAP, że konferencja jest zaplanowana na godz. 11.00. Tematem spotkania z mediami będzie pogrzeb Pawła Adamowicza oraz inne wydarzenia ku jego czci.

Skorupka-Kaczmarek potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje, że pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę.

Według niektórych lokalnych mediów, nie jest wykluczone, że miejscem pochówku prezydenta będzie Bazylika Mariacka w Gdańsku, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rodziny Pawła Adamowicza.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem