Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystość ku czci Matki Bożej Królowej Palestyny

W ostatnią niedzielę października w Ziemi Świętej przypada święto Matki Bożej Królowej Palestyny, którą św. Jan Paweł II 21 stycznia 1994 r. ustanowił patronką dla Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W Polsce pierwsza taka uroczystość odbyła się w ubiegłym roku na Jasnej Górze pod przewodnictwem JE kard. Kazimierza Nycza, wielkiego Przeora Zwierzchnictwa OESSH w Polsce. W roku bieżącym uroczystość ta była obchodzona na Kalwarii w Praszce.

[ TEMATY ]

Praszka

Archiwum ks. prał. Stanisława Gasińskiego

Panorama Kalwarii w Praszce

Panorama Kalwarii w Praszce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I tak 28 października odbyła się ona po raz drugi w naszej Ojczyźnie również na terenie Maryjnej archidiecezji – w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce pod przewodnictwem JE bp. prof. Antoniego Długosza. W patronalnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z terenu całej Polski na czele z Jego Zwierzchnikiem w Polsce JE Józefem Dąbrowskim, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej a także chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja i katedry św. Piotra i Pawła w Gliwicach oraz Kwintet Dęty Blaszany z Opola, kalwaryjscy pielgrzymi i wierni praszkowskiej ziemi.

Plan Maryjnego święta przedstawiał się następująco: w kościele Świętej Rodziny o godz. 10.00 kustosz Kalwarii ks. prał. Stanisław Gasiński wspólnie ze swoim współpracownikiem ks. Pawłem Góreckim powitał zebranych na czele z Księdzem Biskupem i kilkudziesięcioma przedstawicielami Zakonu. Następnie zabrał głos JE Józef Dąbrowski CSSH, Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Zwierzchnictwo w Polsce. Zwracając się do Księdza Biskupa, powiedział m.in.: „Radujemy się, iż decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II o ustanowieniu Matki Bożej Królowej Palestyny Patronką Zakonu OESSH w 1994 r. zbiegła się w czasie z udzieleniem sakry biskupiej obecnemu pośród nas Księdzu Biskupowi. Odczytujemy to jako zaproszenie do bardziej gorliwej i intensywnej służby dla naszych braci chrześcijan w Ziemi Świętej”. Powitał również zebranych na czele z członkami Zakonu i kandydatami. Zaznaczył, że w łączności z obchodami święta Matki Bożej Królowej Palestyny w Ziemi Świętej „pragniemy uwielbiać Boga a jednocześnie prosić Królową Palestyny za nami, abyśmy napełnieni Duchem Świętym umieli na Jej wzór służyć ludowi i Chrystusowi Zmartwychwstałemu obecnemu w naszych braciach”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dalszej części spotkania odbył się koncert pieśni maryjnych i patriotycznych w wykonaniu bp. Antoniego Długosza oraz chóru „Laudemus Mariam”. W jego trakcie zostały zebrane ofiary na cele charytatywne w Ziemi Świętej. Po koncercie licznie zebrani przeszli do kościoła sanktuaryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, gdzie po osłonięciu cudownego wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia przy dźwiękach fanfar Ksiądz Biskup zawierzył Zwierzchnictwo OESSH w Polsce i wszystkich zebranych Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia. Po tym akcie miało miejsce procesjonalne przejście z kościoła sanktuaryjnego do kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, gdzie Zwierzchnik Zwierzchnictwa OESSH w Polsce odmówił modlitwę do Patronki Zakonu, której tekst zebrani otrzymali na zakończenie koncertu. Tam też nastąpiło błogosławieństwo relikwiami bł. Bartolo Longo, po którym kontynuowano procesję do kościoła Świętej Rodziny, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynno-błagalna w intencji Zakonu Rycerskiego OESSH w Polsce i wszystkich zebranych.

Modlono się także za Ojca Świętego Franciszka, pasterzy Kościoła na czele z abp. Wacławem Depo, pasterzem miejsca, a także za archidiecezję częstochowską w 93. rocznicę jej ustanowienia, aby Maryja była jej potężną patronką i opiekunką. Polecano Bogu również wszystkich zmarłych ofiarodawców, budowniczych, dobroczyńców

i pielgrzymów Kalwarii w Praszce, a w sposób szczególny zmarłego abp. Zygmunta Zimowskiego, komandora Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie i legata papieskiego – koronatora papieskimi koronami Kalwaryjskiej Matki w 1916 roku.

W homilii bp Antoni Długosz, zwracając się do członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, powiedział: „Kochani, macie przepiękny charyzmat zatroskania o Ziemię Świętą, którą nazywamy Piątą Ewangelią... Gratuluję charyzmatu i życzę, aby wasza Rodzina Zakonna powiększyła się o wspaniałych członków, którzy będą wiedzieli, co to znaczy być Kawalerami czy Damami Ziemi Świętej. Macie mieć odbicie Jezusa i Bożej Matki, jak mówi św. Paweł: formować nasze człowieczeństwo na miarę wielkości człowieczeństwa samego Jezusa Chrystusa. Niech ta więź z Maryją, którą wzywamy jako Królową Palestyny, na co dzień wam towarzyszy. Bo Ona ciągle staje przy nas i ze wszystkich sanktuariów przypomina przesłanie z Kany Galilejskiej: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, słuchajcie mojego Syna. Niech to hasło będzie hasłem każdego z nas”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. prał. Stanisław Gasiński CSSH w historycznym dniu dla Archidiecezjalnego Sanktuarium podziękował najpierw Bogu Najwyższemu za niedzielną uroczystość, a później Księdzu Biskupowi za sprawowaną Eucharystię i umocnienie Bożym Słowem, a także koncert ofiarowany na cele charytatywne w Ziemi Świętej. W duchu wdzięczności wspólnie z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej ofiarował celebransowi wizerunek Matki Bożej Królowej Palestyny. Wyraził radość z faktu, że kiedy w Ziemi Świętej obchodzone jest święto Matki Bożej Królowej Palestyny, także Kalwaria w Praszce, mająca przybliżać Ziemię Zbawiciela, zgromadziła kilkunastu kapłanów, jego zakonnych konfratrów oraz kilkadziesiąt dam i rycerzy Zakonu OESSH w Polsce, by oddać chwałę

i cześć Matce Bożej Królowej Palestyny. Komandor Zakonu ks. prał. Gasiński słowa podziękowania skierował również do JE Józefa Dąbrowskiego, Zwierzchnika Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, za wybranie tego miejsca na tegoroczne uroczystości. W duchu wdzięczności wspólnie z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej ofiarował mu także ikonę Matki Bożej Królowej Palestyny. Słowa wdzięczności skierowane zostały również do Profesora dr hab. Jerzego Wojtczak- Szyszkowskiego C*SSH komandora z gwiazdą, Zwierzchnika Honorowego Zakonu w Polsce, który przesłał listownie gratulacje z racji tej uroczystości na Kalwarii w Praszce, dołączając się myślą i modlitwą do jej uczestników. Dziękując za wszelką życzliwość dla miejsca, któremu na imię Kalwaria w Praszce, na ręce ks. inf. dr. Mariana Mikołajczyka, komandora naszego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, słowa wdzięczności skierował również do wszystkich Dam i Kawalerów Zakonu OESSH w Polsce za dar modlitwy i wszelkie wsparcie. Podziękował także do przedstawicielom mediów na czele z tygodnikiem katolickim „Niedziela” oraz asyście procesyjnej, pielgrzymom indywidualnymi i miejscowym parafianom wraz z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej. Następnie głos zabrał JE Józef Dąbrowski, dziękując Księdzu Biskupowi za posługę na rzecz Ziemi Świętej i Zakonu, którego jest Zwierzchnikiem: „Pozwolę sobie w sposób serdeczny zwrócić się do Jego Ekscelencji z wyrazami najwyższej wdzięczności. Przede wszystkim za to, że dzisiejsza uroczystość stała się tak radosna. Nie byłoby tej radości, gdyby nie koncert i piękne tanga.

Reklama

Chciałbym, aby zostały nie tylko w naszych uszach, ale i sercach. Dziękuję za odprawienie Najświętszej Eucharystii w naszej intencji. Wyrazy wdzięczności pragnę skierować także do ks. prał. Stanisława Gasińskiego, komandora naszego Zakonu, gospodarza tego miejsca. Dziękujemy za zaproszenie i otwarcie drzwi nie tylko tej świątyni, ale i całej Kalwarii, szczególnie plebanii z ciepłymi słowami i posiłkami, którymi przyjmuje wszystkich gości bez względu na to, czy są to prości ludzie, czy wysoko wykształceni. Podziękowania Kawalerom i Damom naszego Zakonu chciałbym złożyć na ręce Kawalera najwyższego godnością, Kawalera Wielkiego Krzyża, byłego zwierzchnika p. Karola Szlenkiera EMCSSH. Dołączając się do słów podziękowań, jakie już wypowiedział ks. prał. Gasiński, chcę wyrazić wdzięczność zarówno orkiestrze, panu organiście, jak i wspaniałym chórom. Jak z głosami chórów anielskich lepiej się przybliżyć do tronu Boga, tak i te pieśni niewątpliwie nam pomogły w modlitwie. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przybyli na uroczystość. Święto Matki Bożej Królowej Palestyny zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1933 r., w roku Jubileuszu Odkupienia wynikającego z 1900. rocznicy śmierci Jezusa Chrystusa. To pokazuje, jak wielką wagę papież przywiązywał do tego tytułu Matki Bożej i do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jeszcze raz dziękujemy Księdzu Biskupowi i w naszych modlitwach zawierzamy jego i jego dalszą służbę”. Kierując słowa podziękowania do Kustosza Kalwarii w Praszce za przygotowanie niedzielnej uroczystości, przypomniał o darze dwupoziomowej kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny i jednocześnie Nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety, Narodzenia i Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a także bł. Bartolo Longo, który jest pierwszym błogosławionym Zakonu OESSH i założycielem sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Wyrazy wdzięczności zostały skierowanie także do członków Zakonu, którzy wzięli udział w tegorocznym święcie zakonnym, oraz do wszystkich zebranych. Po pasterskim błogosławieństwie zebrani wyrazili duchową troskę o dobro naszej Ojczyzny w 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości, śpiewając gromkie „Boże, coś Polskę”.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii w kościele Świętej Rodziny odbyło się spotkanie członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z Zarządem, które poprowadził JE Zwierzchnik OESSH w Polsce Józef Dąbrowski, Kanclerz Zwierzchnictwa Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz ESSH wraz z Sekretarzem Zwierzchnictwa komandorem Elżbietą Jastrzębską DCSSH. W trakcie zebrania wręczono Ordery „Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie”. Jest to wyróżnienie nadawane polskim członkom Zakonu i innym osobom za ich postawę oraz zasługi na rzecz Polskiego Zwierzchnictwa OESSH. Order posiada 3 klasy: brązową (III), srebrną (II) i złotą (I). W tym roku Kapituła Orderu odznaczenie to przyznała za zaangażowanie w zorganizowanie w swoich diecezjach peregrynacji relikwii bł. Bartolo Longo, Kawalera Wielkiego Krzyża OESSH. Brązową Glorią zostali odznaczeni Kawalerowie: Andrzej Małysa i Tadeusz Trzaska (archidiecezja krakowska), Andrzej Siwiec (diecezja sosnowiecka), Ryszard Woźniak (diecezja kielecka) oraz Dama Jadwiga Trzaska (archidiecezja krakowska). Natomiast złotym orderem został odznaczony ks. prał. dr Stanisław Gasiński CSSH, proboszcz i kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Bożej Zawierzenia i budowniczy pierwszej w Polsce kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, Patronki Zakonu.

Reklama

Uroczystość uczczenia Patronki Zakonu obchodzona była – jak już wspomniano – przez Zwierzchnictwo w Polsce po raz drugi. Główne uroczystości jak każdego roku odbyły się w palestyńskiej miejscowości DeirRafat, gdzie znajduje się sanktuarium Królowej Palestyny i skąd Maryja, ukazana na obrazie i w figurze jako błogosławiąca tej Ziemi, zbiera modlitwy o pokój i pokonanie trudności, z którymi mierzą się jej mieszkańcy. Członkowie Zwierzchnictwa w Polsce wraz z pozostałymi uczestnikami Mszy św. na Kalwarii w Praszce gorliwie włączyli się do modlitwy o tak bardzo potrzebny pokój w Ziemi Świętej.

[DeirRafat leży w Dolinie Sorek, w bliskiej odległości od Zorah i Bet Shemesh. Miejsce jest nieprzypadkowe. To tutaj zatrzymała się Arka Przymierza, gdy Filistyni odesłali ją Izraelitom (1 Sm 6, 10-13). Niedaleko stamtąd młody Dawid pokonał w nierównej walce Goliata za pomocą procy (1 Sm 17). W Dolinie tej mieszkała również Dalila i tam też Samson dał się mówić do wyjawienia tajemnicy swojej siły (Sdz 16, 4-21)].

2018-11-05 07:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty teatr

2024-03-21 14:36

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

kalwaria

Praszka

misteria

Foto Fax

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce zaprasza na misteria kalwaryjskie.

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, chcemy Was serdecznie zaprosić na misteria Wielkiego Tygodnia – jedyne tego typu w plenerze na terenie archidiecezji częstochowskiej. W całym Kościele Chrystusowym jest to czas wyjątkowy, bogaty w przeżycia najważniejszych wydarzeń zbawczych. W naszym sanktuarium jest on unikalny ze względu na misteria pasyjne – święty teatr, w którym przypominamy cierpienia Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję