Reklama

O umiłowaniu ojczystego kraju dzieciom

2018-10-31 10:57

red.

O Ojczyźnie można pisać na różne sposoby. Ewa Skarżyńska w swojej książce O UMIŁOWANIU OJCZYSTEGO KRAJU DZIECIOM snuje przepiękną o p o w i e ś ć, w której historia przeplata się z legendą, poezja słowa z poezją obrazu. W której ożywają pamiątkowe fotografie wielkich bitew i sławnych bohaterów, rozbrzmiewa muzyka Chopina i Moniuszki.

W której strofy Mickiewicza przeplatają się ze strofami Słowackiego, Herberta i Hemara, a obrazy Wyspiańskiego z obrazami Makowskiego, Malczewskiego i Matejki. W której znane legendy, jak ta O Janie i Cecylii, Bazyliszku czy Śpiących rycerzach na Giewoncie przeplatają się z mało lub wcale nieznanymi, jak Legenda o kamiennym wężu, Legenda o orłach w zamku Herbutów czy Legenda o odkryciu oleju skalnego na Harklowym Wzgórzu. W której zapach spienionych fal Bałtyku przeplata się z zapachem krokusów z Doliny Chochołowskiej, mazowieckich słoneczników i czeremchy z polskich Kresów Wschodnich. A wszystko to składa się na tak bardzo polski, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju nastrój, który pozwala mocniej i pełniej poczuć się POLAKIEM.

"Miłować Ojczyznę potrafi ten, kto ją pozna i się nią zachwyci - czytamy na okładce tej bogato ilustrowanej publikacji. - Oby spacer po kartach tej książki rozpalił także w twoim sercu to szlachetne uczucie". Cóż można do tego dodać? Chyba to jedynie, by ta piękna i wartościowa książka trafiła do wszystkich polskich dzieci.

Reklama

Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
Oprawa twarda
360 str.
23x32 cm
www.wds.pl

Tagi:
książka

„Chrystokształtność nadziei” - nowa książka abp Wacława Depo

2018-10-29 11:54

Ks. Mariusz Frukacz

„Chrystokształtność nadziei” – to tytuł najnowszej książki abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, która została wydana przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae. Tytuł publikacji i rozważania metropolity częstochowskiego nawiązują do teologii Benedykta XVI i ks. prof. Jerzego Szymika.

Pojęcie „Chrystokształtność nadziei”, jak uzasadnia sam abp Depo „prowadzi do spraw eschatologicznych”. - Jako chrześcijanie mamy bowiem przyszłość w Chrystusie i w Nim pokładamy niezawodną nadzieję – pisze metropolita częstochowski.

Publikacja, która skała się z siedmiu rozdziałów zawiera homilie i wypowiedzi abp Wacława Depo z racji inauguracji roku akademickiego, z okazji pielgrzymek Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia na Jasną Górę, pieszych pielgrzymek, zjazdów i kongresów, spotkań z młodzieżą, jubileuszy i wydarzeń kościelnych, takich jak Rok Wiary i Rok Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży oraz sympozjów naukowych.

W swoich refleksjach arcybiskup wskazuje m. in. na personalny wymiar prawdy oraz rozpoznawanie prawdy w Chrystusie. „Pokusą we współczesnej wizji człowieka jest stawianie go w miejscu Stwórcy. Człowiek siebie czyni twórcą prawdy, autokratorem, a nie odkrywcą i jej przekazicielem. Dopiero, kiedy człowiek przyjmie wezwanie do rozpoznania prawdy, dojdzie do poznania i zrozumie, gdzie jest źródło prawdy. U podstaw prawdy, zarówno tej rozumowej jak i przyjmującej Boga, jest ten sam Bóg, dawca rozumu wiary. Miedzy rozumem i wiarą nie ma sprzeczności, bo one wzajemnie się uzupełniają” – podkreśla arcybiskup.

Autor przypomina, że „Ewangelia jest światłem rozumu i źródłem sensu codziennej egzystencji człowieka”. Odnosząc się wielokrotnie do współczesności autor zauważa m. in. , że „smutnym jest fakt, że po upływie dwóch tysięcy lat od czasu, kiedy Jezus zostawił nam Siebie, jako nowy znak miłości miłosiernej Boga, bardziej wymowny od znaku Jonasza, nadal szukamy nowych rozwiązań życia ludzkiego poza Bogiem”.

Metropolita częstochowski jako teolog dogmatyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego tworzonego pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika podejmuje tak istotne tematy i zagadnienia jak: relacje człowiek, wiara, kultura, wiara jako motyw życia i nadziei, wolność budowana na prawdzie, obrona praw sumienia, rodzina kolebką powołań oraz Eucharystia jako źródło przebaczenia. Natomiast nauczanie abp Depo skierowane do młodych ludzi wpisuje się także w zakończony w Rzymie Synod Biskupów nt. „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”. Abp Depo apeluje do młodych ludzi, aby na nowo odkryli Kościół, obecność Maryi w swoim życiu. Przypomina jak ważne jest wierne trwanie w Chrystusie, w którym jest nadzieja. Wskazuje również na znaczenie Dekalogu w życiu młodych ludzi. „Groźną pokusą każdego czasu - a zwłaszcza naszej epoki - jest to, aby podporządkować prawdę i moralność sondażom opinii medialnej, czyli opinii większości” – podkreśla arcybiskup.

W swoich rozważaniach metropolita częstochowski sięga do nauczania m. in. św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Augustyna, św. Grzegorza Wielkiego, św. Tomasza z Akwinu, św. Edyty Stein, papieża Franciszka, Karla Bartha, kard. Roberta Saraha, ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika, ale także do poezji Karola Wojtyły, Romana Brandstaettera, Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza i Kazimierza Węgrzyna.

Książka została ubogacona zdjęciami: Adama Bujaka, Bożeny i Mariana Sztajner oraz Zdzisława Sowińskiego.

Abp Wacław Depo jest autorem licznych publikacji naukowych i pastoralnych, takich jak m. in.: „Ewangelia pielgrzymująca” (2008), „Dotknąć Chrystusa” (2008), „Na ścieżkach Prawdy” (2008), „Raduj się twoją wiarą...” (2009), „Misja i odpowiedzialność” (2010), „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera (1835 –1912)” (2010), „Istnienie ukierunkowane na Chrystusa” (2011) „Blask wiary w Chrystusie” (2012), „Papieski wiatr” (2014) oraz artykułów, w tym dotyczących mariologii, takich jak: „Apel Jasnogórski modlitwą zawierzenia”, „Maryja – Świadek Chrystusa i Matka naszego narodu”, „Maryja Królowa Polski we współczesnym etosie narodu”, „Jasna Góra przestrzenią «wyobraźni miłosierdzia»” i „Wierność łasce” (2015) oraz „Apelowe «głosów zbieranie»”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kielce: w sortowni odzieży znaleziono ciało noworodka

2018-11-17 10:59

RMF/PAP

Nad ranem w sortowni odzieży w Kielcach znaleziono ciało noworodka. Zwłoki znajdowały się w jednej z paczek z ubraniami - informuje RMF FM.

GRAZIAKO

Jak wyjaśnił Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, przed godziną 4:00 policja dostała informację od pracownika firmy sortującej odzież używaną, że w trakcie sortowania zauważył ciało noworodka. "Wstępne ustalenia wskazują, że ciało dziecka najprawdopodobniej przyjechało w pakunkach z ubraniami, przywiezionymi do dalszego sortowania z terenu Niemiec. Kielecka firma w ciągu ostatnich dni miała dostawy właśnie z tego kraju" - dodał Macek.

Na miejscu zdarzenia pracują policjanci i prokurator. "Ciało dziecka zostało zabezpieczone do sekcji. Będziemy ustalali kiedy i w jaki sposób nastąpił jego zgon - czy zmarło po urodzeniu i zostało wyrzucone, czy w trakcie transportu zostało do niego podrzucone" - podkreślił Macek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Prymas Polski: nie bójmy się ubogich

2018-11-18 21:00

bgk / Piekoszów (KAI)

„Nie bójmy się ubogich. Starajmy się dostrzec w nich tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy, a nie tylko tych, którzy przynoszą niepewność, godni są odrzucenia” – powiedział w Światowy Dzień Ubogich abp Wojciech Polak.

KEP

Metropolita gnieźnieński gościł w niedzielę 18 listopada w Piekoszowie w diecezji kieleckiej, gdzie przewodniczył Mszy św. z okazji zakończenia Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W homilii nawiązał także do obchodzonego tego dnia po raz drugi Światowego Dnia Ubogich, apelując za papieżem Franciszkiem, by usłyszeć i rozpoznać ich głos.

„Nie bójmy się ubogich. Starajmy się dostrzec w nich tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy, a nie tylko tych, którzy przynoszą niepewność, niestabilność, dezorientację w naszych codziennych nawykach, a zatem godni są odrzucenia i trzymania się od nich z daleka. Szukaj swego brata! Przybliż mu, Siostro i Bracie, jaśniejące światło miłosierdzia! Przybliżmy je więc wszystkim błądzącym i zagubionym” – mówił abp Polak.

Prymas przypomniał również, że żaden grzech nie może przekreślić miłosiernej bliskości Boga ani przeszkodzić Mu w uruchomieniu swej łaski nawrócenia, pod warunkiem, że uznajemy swój grzech i prosimy Boga o przebaczenie i o nawrócenie naszego serca.

„Wyjdźmy w tym szczególnym dniu świątecznym do ubogich, o których zwłaszcza dziś, w czasie II Światowego Dnia Ubogich, mamy i powinniśmy pamiętać: przybliżmy i do nich jaśniejące światło miłosierdzia. Przybliżmy jaśniejące światło miłosierdzia także wszystkim skłóconym, zwaśnionym, tym, których serce przepełnia dziś smutek, gorycz czy nienawiść” – mówił prymas Polski.

Przed uroczystą Eucharystią Prymas Polski spotkał się z podopiecznymi Domu dla Niepełnosprawnych Caritas Diecezji Kieleckiej, gdzie wspólnie z chorymi, ich najbliższymi i opiekunami odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem