Reklama

Wiadomości

Kraków: tłumy miłośników literatury na Międzynarodowych Targach Książki

Ponad 700 autorów z ponad 20 krajów świata gościło na 22. Międzynarodowych Targach Książki, które w dniach 25 – 28 października odbywały się w Hali EXPO w Krakowie. Wśród licznych wystawców z Polski i zagranicy znalazły się również wydawnictwa katolickie, które zaprezentowały swoją bogatą ofertę. Według organizatorów tegoroczne Targi odwiedziło około 68 tys. osób.

[ TEMATY ]

książka

targi

Monika Książek/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krakowskie targi to wydarzenie zarówno dla branży, jak i dla miłośników literatury, którzy w hali EXPO Kraków mogli spotkać swoich ulubionych autorów. W tym roku na zwiedzających czekała oferta 615 wystawców z 20 krajów m. in. Hiszpanii, Francji, Włoch i USA. Mottem tegorocznego spotkania były słowa Arturo Pereza-Reverte z powieści "Królowa Południa": "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę", a gościem honorowym wydarzenia była Szwecja.

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się spotkania z o. Leonem Knabitem OSB. W trakcie Targów swoją premierę miała książka pt. "Bloger dusz" Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Jest to dziennik życia ojca Leona. Podróże, spotkania, dyskusje z czytelnikami, czyli osobisty zapis tego, co się działo od 2011 do 2018 roku. Czytając kolejne strony, poznać można osobowość autora, jak również benedyktyński styl życia. A także i innych użytkowników, ukrytych pod pseudonimami, z którymi ojciec Leon podejmuje żywą dyskusję. Druga odsłona zawierać będzie teksty z serii "Ojca Leona słów kilka" oraz rozmowy z internautami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłośnicy literatury spotkali się także z br. Marcinem Świądrem OFM cap, który zaprezentował tworzone przez siebie ikony i album "Po śladach" wydawnictwa Serafin. - Pisanie ikon jest dla mnie kontemplowaniem Stwórcy. Pozwala to na spojrzenie w głąb swojego serca i własne życie oczami Boga - mówił czytelnikom br. Marcin Świąder. Jak podkreślił, pisanie ikon jest także sposobem na niesienie Dobrej Nowiny potrzebującym i tym, którzy z różnych przyczyn są daleko od Boga.

Z kolei wydawnictwo Świętego Wojciecha przygotowało warsztaty kaligraficzne połączone z promocją Biblii Poznańskiej. Odbyła się także premiera Biblii Piastów na 100. rocznicę Niepodległości Polski wydanej przez Dom Emisyjny Manuscriptum.

Zwiedzający mieli okazję spotkać się także z Przemysławem Wilczyńskim, który podpisywał książkę "Jan Kaczkowski. Życie pod prąd", a Ludwik Wiśniewski OP książkę "Nigdy nie układaj się ze złem". Obie publikacje ukazały się nakładem Wydawnictwa WAM. Czytelnicy uczestniczyli także w spotkaniu z ks. Michałem Olszewskim SCJ, znanym duszpasterzem, dyrektorem Grupy Medialnej Profeto, który podpisywał m. in. swoją najnowszą książkę pt. "Dekalog. Proste słowa o miłości".

Reklama

Swoją ofertę zaprezentowało m. in. Wydawnictwo św. Stanisława BM, Edycja św. Pawła, Wydawnictwo św. Wojciecha, Wydawnictwo Salezjańskie czy Głos Ojca Pio.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się najbardziej popularni polscy autorzy, między innymi Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Jakub Małecki, Anna Dymna, Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Beata Pawlikowska i Katarzyna Bonda.

– Spotykam się z ludźmi którzy - co jest oczywiście fantastyczne - przychodzą na moje spotkania już po raz wtóry, przypominają mi się, ja ich sobie też przypominam. Mówią, że byli na Targach rok temu, że byli trzy lata temu i za każdym razem kupowali moje książki. Cała ta atmosfera daje takie poczucie wielorakiej zażyłości książki z książką, książki z czytelnikiem, autora z książką, autora z czytelnikiem i wiele, wiele innych. Dlatego właśnie tak bardzo cenię sobie Targi – mówił prof. Jerzy Bralczyk.

Tradycyjnie podczas wydarzenia odbył się Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, którego celem jest nagrodzenie dzieł o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Statuetka wykonana przez śp. prof. Bronisława Chromego w tym roku trafiła do Moniki Bobako, autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

– Książka ta to pierwsza w polskiej humanistyce monografia problemowa doniosłego we współczesnym życiu społecznym zjawiska islamofobii – podkreślił prof. Ryszard Nycz w laudacji odczytanej w trakcie wręczenia nagrody. Jak dodał, jest to książka zaangażowana, a nawet interwencyjna, ponieważ proponuje oryginalne badanie i rozwiązanie ważnego społecznie problemu.

Reklama

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 r. w Krakowie przez Targi w Krakowie Sp. z o.o.

W Targach co roku biorą udział przedstawiciele wszystkich środowisk rynku książki w Polsce, są przedsięwzięciem promującym czytelnictwo, miejscem spotkań i dyskusji o literaturze. Wydarzenie przyciąga od lat dziesiątki tysięcy odwiedzających i wpisały się na stałe w kalendarz najważniejszych krakowskich wydarzeń kulturalnych.

2018-10-29 08:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto książki katolickiej

Około 160 wydawnictw, ponad 20 tys. odwiedzających i kilkaset nowości – to tylko kilka liczb, które oddają skalę XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Ich tegorocznym tematem będzie jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Organizatorzy targów od samego początku starali się nawiązywać do ważnych wydarzeń z życia Kościoła i ojczyzny. Tym razem obok jubileuszu Chrztu Polski wiele miejsca zajmą tematy Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży, a także Roku Henryka Sienkiewicza.

W tym roku święto książki katolickiej odbędzie się w drugi weekend po Wielkanocy, w dniach 7-10 kwietnia 2016 r. Zamek Królewski z Arkadami Kubickiego zamieni się w największą w Polsce katolicką księgarnię. Targi Wydawców Katolickich to znacznie więcej niż tylko półki z książkami. Przerodziły się one w wielkie święto kultury chrześcijańskiej.

W tym okresie przyznawane są również prestiżowe nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. O tegoroczne Feniksy ubiega się aż 62 wydawców w 10 kategoriach. W sumie zgłoszonych zostało prawie 300 pozycji. Uroczysta gala rozdania nagród Feniks, jak co roku, odbędzie się wieczorem 9 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.

Spotkania autorskie, prezentacje oraz debaty odbędą się w salach Zamku Królewskiego oraz w specjalnie przygotowanym namiocie. To właśnie od imprez towarzyszących targom w dużej mierze zależy powodzenie całego przedsięwzięcia oraz liczba osób, które odwiedzą Arkady Kubickiego.

Każdego roku organizatorzy zapraszają także wybrane wydawnictwo zagraniczne w charakterze specjalnego gościa honorowego. W tym roku będzie to Stoisko Państwa Węgierskiego, które prezentować będzie kulturowe i religijne dziedzictwo Węgier. Zdaniem organizatorów, 1050. rocznica Chrztu Polski jest dobrą okazją do pokazania wielowiekowej wspólnoty wiary i wartości łączących nasze narody.

Organizatorzy targów dwoją się i troją, aby rozpropagować czytelnictwo zarówno książek, jak i prasy katolickiej. Problem jest narastający, bo z roku na rok spada liczba osób, które czytają cokolwiek. Według badań Biblioteki Narodowej, aż 63 proc. respondentów w 2015 r. nie przeczytało ani jednej książki. Jest to najgorszy wynik od ponad dekady. Co gorsza, jest też pokaźny odsetek Polaków (14 proc.), którzy nie czytają w ogóle książek, prasy ani treści internetowych. Tym samym znajdują się zupełnie poza kulturą słowa pisanego.

Spadek czytelnictwa w Polsce oraz zmieniające się preferencje rodaków to wielkie wyzwanie dla wszystkich wydawców książek. Dlatego też podczas targów można nie tylko kupić książki i spotkać się z ich autorami, ale też wziąć udział w praktycznych warsztatach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, np. „Rodzinna Akademia Czytania”.

Coroczne targi są jednak wielkim sukcesem promocji książki katolickiej. W ubiegłym roku Arkady Kubickiego odwiedziło blisko 30 tys. osób. Na rekordową frekwencję wpłynął m.in. rozbudowany program, który towarzyszył imprezie. W tym roku również przygotowywane są spotkania autorskie oraz wystawy, które przyciągną rzesze ludzi. Nie zabraknie debat, wykładów, spotkań z autorami, projekcji filmowych, a także muzyki chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję