Reklama

Festiwal „Betlejem u Avetek”

Ponad 2200 wykonawców z 96 zespołów muzycznych, chórów i grup teatralnych wzięło udział w IV Mazowieckim Festiwalu Bożonarodzeniowym „Betlejem u Avetek”. - U nas komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia nie ma szans - zapewniała na zakończenie imprezy s. dr Alicja Jończyk, przewodnicząca jury.

Niedziela warszawska 7/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adresowany do grup muzycznych, kolędniczych i teatralnych z całego Mazowsza Festiwal zorganizowany został przez Chór „Avetki” z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Płudach, Dom Kultury Świt, Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Wydziały Kultury Dzielnic Białołęki i Targówka.
Betlejem u Avetek ma już swoją ugruntowaną pozycję w kalendarzu mazowieckich imprez kulturalnych i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród amatorskiego ruchu artystycznego. Gromadzi dużą grupę dzieci i młodzieży, a jednocześnie ma charakter familijny i integrujący pokolenia. Obok siebie kolędują przedszkolacy i seniorzy. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 1700 osób, skupionych w 77 grupach artystycznych. W tym roku, blisko 500 osób więcej.
Głównym celem Festiwalu jest krzewienie wartości związanych ze świętami Bożego Narodzenia, ocalenie pięknej tradycji kolędowania i jasełek, upowszechnianie twórczości kolędowej zarówno tej dawnej, jak i współczesnej, stworzenie okazji wymiany doświadczeń i integracji dla grup artystycznych, działających w różnych środowiskach (kościoły, szkoły, domy kultury). Festiwal ma też inspirować animatorów kultury, nauczycieli, wychowawców, rodziców, dzieci, młodzież, dyrygentów, chórzystów do twórczego przeżywania okresu świąt Bożego Narodzenia. Organizatorzy chcieliby nadać mu charakter ekumeniczny.
Finały tegorocznego Festiwalu odbyły się w ostatni weekend stycznia. Przyznano wiele nagród i wyróżnień. I choć - jak podkreślano - wymiar konkursowy nie jest najważniejszy, a nagrody mają drugorzędne znaczenie w stosunku do wartości, jaką stanowi spotkanie przy żłóbku, to zawsze budzą one wiele emocji i radości.
W kategorii dziecięcej - po wysłuchaniu 26 chórów, zespołów muzycznych i solistów - jury postanowiło przyznać Grand Prix chórowi „Il Canto Magnificat” z Wesołej. Chór istnieje od 2000 r. Założycielką i stałym dyrygentem chóru jest Marta Zamojska-Makowska. Obecnie zespół reprezentuje Miejski Ośrodek Kultury w Wesołej i stał się chórem miejskim dzielnicy Wesoła. W swoim repertuarze ma zarówno pozycje z klasyki, jak i rozrywki. Zespół dał wiele koncertów, m.in. w 2003 r. śpiewał w Watykanie podczas audiencji ogólnej. Odbył też tournee koncertowe po Francji i Niemczech. W 2003 r. zespół otrzymał wyróżnienie w konkursie kolęd i pastorałek. W 2004 r. otrzymał I nagrodę na konkursie kolęd i pastorałek w Pruszkowie, III nagrodę (srebrne pasmo) w II Majowym Przeglądzie Chórów Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także I nagrodę w I Ogólnopolskim Festynie „Wojsko dzieciom”.
I miejsce zajął zespół „Ziarenko” z Warszawy, II - chór chłopięcy „Lira” z Warszawy, a trzecie - schola „Wenecja” z parafii św. Marka na Targówku. Wyróżnienie otrzymała solistka Justyna Bojczuk.
Za najbardziej urzekające wykonanie kolędy O Gwiazdo Betlejemska (rywalizowały tu 63 zespoły) nagrodzono scholę młodzieżową „Emmanuel” z parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie.
W kategorii seniorów pierwszą nagrodę otrzymał chór „Kurdesz” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Wola. Zespół ten otrzymał także w ubiegłym roku pierwszą nagrodę.
Drugą nagrodę przyznano chórowi „Muzilo” związanemu z Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Istnieje on od 1975 r. i ma w swoim dorobku bogaty repertuar utworów klasycznych, rozrywkowych i sakralnych. Działa pod patronatem Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Jego dyrygentem jest Wiesław Jeleń, prezes Związku Chórów Kościelnych „Caecilianum”.
Trzecie miejsce w tej kategorii zajął chór działający przy Domu Kultury Zacisze, kierowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Grupa ma na swoim koncie aż 15 nagród na rozmaitych warszawskich festiwalach. W ubiegłym roku zespół obchodził 15-lecie istnienia; zdobył też trzecią nagrodę.
Przyznano też wyróżnienie soliście Dominikowi Brzozowskiemu, mieszkańcowi Targówka i członkowi chóru przy parafii św. Wincentego à Paulo.
W kategorii dorosłych bezkonkurencyjny okazał się Chór Mieszany „Polonia” im. Jana Ignacego Paderewskiego działający przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Ma on na swoim koncie wiele prestiżowych występów w Sali Kongresowej, Teatrze Polskim, Filharmonii Narodowej i na zamku Królewskim w Warszawie. Wykonuje pieśni patriotyczne, sakralne, okolicznościowe oraz kolędy. Zespołem dyryguje Wiesław Jeleń.
Drugie miejsce jury przyznało chórowi parafii św. Wincentego à Paulo na warszawskim Bródnie. Dyrygentem i założycielem chóru jest Tomasz Graś. Zespół uczestniczy co roku w Festiwalu, dwa lata temu zdobył trzecią nagrodę. Aktywnie uczestniczy w życiu liturgicznym swojej parafii, a także koncertuje w kościołach na terenie kraju. Chór z Bródna otrzymał też w plebiscycie internetowym nagrodę publiczności.
Trzecią nagrodę wyśpiewał chór mieszany z parafii Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze kierowany przez Michała Szostaka. Niedawno zespół obchodził 60-lecie pracy artystycznej i z tej okazji ukazała się płyta z nagraniem chóru. Zespół w ubiegłym roku zdobył na Festiwalu wyróżnienie.
Nagrodę specjalną przyznano zespołowi „Szema” z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie. Zespół tworzy 7 osób zajmujących się muzyką zawodowo.
Dyplom uznania przyznano Studiu Słowa i Piosenki z Ośrodka Kultury Wola za prezentację programu Idą kolędnicy. Była to jedyna prezentacja w kategorii „kolędnicy”.
W kategorii teatralnej (młodzież, dorośli, prezentacje wielopokoleniowe) jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Zespołowi Teatralnemu Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej za znakomicie przyjęty przez publiczność spektakl: Polskie Betlejem 2005. Przesłanie Miłosierdzia. Zespół działa od 15 lat i liczy obecnie około 100 osób.
Drugim miejscem nagrodzono „Kłosowianki” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piasecznie. Trzecie miejsce jury przyznało Teatrowi Oazy Ruchu Światło-Życie działającemu w parafii Matki Bożej Różańcowej w Warszawie.
W kategorii dzieci pierwszą nagrodę przyznano Grupie Teatralnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku, drugą - Teatrowi „Raj” działającemu przy parafii św. Marka na Targówku, a trzecią - grupie „Trik” z Jabłonny. Wyróżniono Zespół Teatralny klasy VI a ze Szkoły Podstawowej nr 342.
Jury nagrodziło też przedszkolaki. Pierwszą nagrodę przyznano grupie „Smerfy” z przedszkola nr 226, a wyróżnienie dla przedszkolaków z przedszkola nr 88.
W kategorii muzycznej Aveludki za wysoki poziom artystyczny nagrodzono chór „Avetki” oraz „Avetki Ave Men”. W tej kategorii jako solistkę nagrodzono Alicję Łukasiewicz.
Na zakończenie Festiwalu połączone chóry wykonały kompozycję s. dr Alicji Jończyk - Mane nobiscum, Domine przygotowaną specjalnie na trwający obecnie w Kościele Rok Eucharystii. Sama kompozytorka, a zarazem przewodnicząca jury Festiwalu powiedziała, że tradycje polskich kolęd przetrwają i nie damy się „połknąć” Europie ani fałszować treści kolęd. Odpowiedziały jej gromkie oklaski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję