Reklama

Bp Libera: słabość i grzech to nie jest cała prawda o Kościele

2018-09-09 18:41

eg / Czerwińsk nad Wisłą (KAI)

Maciek 86/wikipedia.pl
Bp Piotr Libera

- Tak, jest słabość i grzech. Ale to nie jest cała prawda o wierze, o Kościele, o księdzu – mówił bp Piotr Libera w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w Czerwińsku nad Wisłą. Odbyły się tam uroczystości jubileuszu 50. rocznicy nadania zabytkowej świątyni tytułu bazyliki mniejszej oraz 95. rocznicy posługiwania w niej księży salezjanów. Wydarzenie było transmitowane przez TVP Polonia.

Rocznicowej Eucharystii w czerwińskiej bazylice przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Przypomniał uczestnikom uroczystości historię Czerwińska i pracujących tu kolejno benedyktynów, kanoników regularnych a wreszcie salezjanów. Hierarcha zaznaczył, że z czasem Czerwińsk stał się ośrodkiem, w którym „formowano świadomość patriotyczną mazowieckich rolników i plantatorów”, a czczona w nim Matka Boża Pocieszenia stała się „prawdziwą pociechą ludu tej ziemi” w latach dogorywającego komunizmu.

Odwołując się do Ewangelii dnia biskup płocki zachęcił, aby otworzyć się na świat sprawdzonych wartości polskiej historii, Bożych wartości, wartości życia świętych i wodzów narodowych. Podkreślił, że Polacy nie potrzebują szukać sędziów i adwokatów polskich spraw za granicą, uprawiania na siłę „pedagogiki wstydu” czy „politycznej poprawności” w wydaniu zagranicznych, niechrześcijańskich, często zepsutych elit.

- Otwórz się na piękno, głębię wiary. Bo jesteś głuchoniemy, niedowidzący, jeśli nie potrafisz dostrzec piękna i głębi: modlitwy, medytacji, pielgrzymki. Jeśli nie słyszysz tajemniczego głosu, płynącego z Ewangelii, z „Mszy” Bacha czy z „Modlitwy Pana Cogito podróżnika” Herberta. Jeśli w ludzkiej wierze i jej poszukiwaniu widzisz tylko zbędny balast, w Kościele – tylko brud, w księdzu - tylko „kler”. Tak, jest słabość i grzech, ale to nie jest cała prawda o wierze, o Kościele, o księdzu – zaakcentował biskup.

Reklama

Okolicznościową Eucharystię poprzedziło poświęcenie odnowionych „serc” trzech XVI-wiecznych dzwonów, znajdujących się na wieży południowej świątyni.

W jubileuszu uczestniczył m.in. ks. dr Andrzej Wujek, inspektor prowincji warszawskiej św. Stanisława Kostki oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświatowych.

W drugiej połowie XI wieku król Bolesław Śmiały wraz z pierwszym biskupem płockim Markiem zaprosili do Czerwińska nad Wisłą benedyktynów. Kilkadziesiąt lat później, w XII wieku, rządzący Polską z Płocka Bolesław Krzywousty wraz z biskupem płockim Aleksandrem z Malonne sprowadzili do Czerwińska nowo powstały zakon kanoników regularnych. Ufundowali też romańską świątynię. Król Władysław Jagiełło, ciągnąc na Grunwald, przeprawił się przez zmontowany w ciągu pół dnia czerwiński most na Wiśle. W czasie zaborów Rosjanie dokonali kasaty zakonu kanoników regularnych.

95 lat temu, w 1923 roku, bł. abp Antoni J. Nowowiejski sprowadził do Czerwińska księży salezjanów, którzy rozpoczęli wszechstronną działalność duszpasterską, społeczno-oświatową, patriotyczną, muzyczną, teatralną, ze sławnymi misteriami Męki Pańskiej. 8 września 1968 roku, czyli 50 lat temu, bł. papież Paweł VI wydając specjalną bullę, nadał świątyni czerwińskiej tytuł bazyliki mniejszej. Dwa lata później kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, zwieńczył papieskimi koronami obraz Matki Bożej Czerwińskiej, Matki Bożej Pocieszenia. 12 września 1971 roku Czerwińsk odwiedził kard. Karol Wojtyła.

Honorowy Obywatel Orzech

2018-10-16 00:04

Agnieszka Bugała

Kamil Szyszka

15 października w Operze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Sesja Sejmiku oraz Gala z okazji 20. rocznicy samorządu województwa  dolnośląskiego. Podczas uroczystości tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO otrzymał ks. Prałat Stanisław Orzechowski – nagrodę w imieniu laureata odebrał Wiesław Wowk, znany we wrocławskim środowisku jako Kuzyn. Wręczono także Odznaki Honorowe Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego, które otrzymali Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Filip Springer, Beata Maciejewska, Jacek Antczak, Davit Gabaidze i Irina Tkeshelashvili. Za szczególne osiągnięcia dla regionu wręczono także Nagrody Marszałka, a za służbę na rzecz budowania tożsamości regionalnej na Dolnym Śląsku wyróżnienia Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

W 2009 r. radni ustanowili 16 października – dzień wspomnienia liturgicznego św. Jadwigi Śląskiej – Świętem Województwa Dolnośląskiego. W tym dniu wyróżniane są osoby związane z naszym regionem. W tegorocznej uchwale radni napisali, że ks. Stanisław Orzechowski jest charyzmatycznym duszpasterzem wrocławskiej młodzieży, a z regionem związany jest od 1957 r., kiedy rozpoczął naukę w Technikum Budowlanym we Wrocławiu. Rok później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego, święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. z rąk abp. Bolesława Kominka.

Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska zostali uhonorowani m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz, Władysław Bartoszewski,  Leon Kieres, Lech Kaczyński, Waldemar Krzystek, Sylwester Chęciński, Jan Miodek i… św. Jadwiga Śląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileuszowy koncert Chóru KUL

2018-10-16 21:32

(red)

Chór KUL

W czwartek 25 października 2018 r. w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej odbędzie się uroczysty koncert z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II „W służbie wolności i prawdzie”. Wystąpią: Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Kamila Lendzion – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Przemysław Baiński – tenor, Jarosław Bręk – bas-baryton, Jadwiga Kowalska – organy. Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Gładysz, a dyrygował będzie Grzegorz Pecka.

Początek koncertu o godz. 19.00. Wstęp wolny.


Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Laetatus sum

Maksymilian Koperski – Beata es Virgo Maria (współczesne prawykonanie)

Maksymilian Koperski – Vidi aquam

John Rutter – Gloria

Anton Bruckner – Te Deum C-dur WAB 45

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin i przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem