Reklama

Radiowy przekaz wiary

Niedziela warszawska 42/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielny magazyn "Z życia Kościoła", nadawany w pierwszym programie Polskiego Radia tuż po transmisji Mszy św., jest jedną z najbardziej słuchanych audycji radiowych. To najważniejszy program Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, która funkcjonuje już 12 lat.

Ewangelia w szpitalu

Pani Józefa z warszawskiego Grochowa jest zniedołężniała i prawie niewidoma. Z domu praktycznie nie wychodzi. Radio stanowi jej jedyny kontakt ze światem. Nastawione na "Jedynkę" gra praktycznie na okrągło. Kiedy przychodzi niedziela, najważniejszym programem jest transmisja Mszy św. z kościoła św. Krzyża. Pani Józefa najbardziej cieszy się, kiedy homilie głoszą jej ulubieni kaznodzieje: bp Józef Zawitkowski oraz o. Jacek Salij OP. Po zakończeniu transmisji rozpoczyna się program Z życia Kościoła.

Pani Józefa niedawno musiała spędzić kilkanaście dni w szpitalu. Na szczęście nikt nie zabrania posiadania odbiornika na sali. - Razem z moimi współtowarzyszkami w chorobie słuchałyśmy relacji z wizyty Papieża w Kazachstanie i Armenii. Swoje cierpienia ofiarowałyśmy w intencji tej pielgrzymki. Dzięki radiu miałyśmy stałą " łączność" z Ojcem Świętym.

Nieco historii

Programów katolickich w Polskim Radio można słuchać już, a właściwie dopiero, 12 lat. Od początku, na mocy decyzji Episkopatu Polski, redakcją kierują ojcowie jezuici. Szefami byli kolejno: o. Krzysztof Ołdakowski, o. Grzegorz Dobroczyński, o. Krzysztof Dorosz. Obecnie redakcją kieruje o. Rafał Sztejka. Redakcja katolicka ma status Redakcji Naczelnej, jest niezależna od uwarunkowań politycznych i nie wchodzi w skład innych struktur. Jej dziennikarze przygotowują programy dla wszystkich pięciu anten Polskiego Radia: "Jedynki", " Dwójki", "Trójki", "Radia Bis" oraz "Radia Polonia".

W redakcji od momentu jej powstania pracuje Elżbieta Nowak. Opowiada, że słuchacze z entuzjazmem przyjęli pojawienie się audycji katolickich. Przesyłali ogromne ilości listów. Pani Nowak cierpliwie, często od rana do nocy, czytała te listy i na nie odpowiadała. - Ludzie się bardzo z nami utożsamiali, mieli wiele spraw, dzielili się wszystkimi swoimi problemami, myśleli, że my wszystko możemy - mówi Elżbieta Nowak.

Dziś listów jest już znacznie mniej, słuchacze przyzwyczaili się do obecności katolickich programów na antenie. Niemniej ciągle docierają sygnały o tym, jak bardzo takie programy w publicznym radiu są potrzebne. - Ważną rolę odgrywa też fakt, że w radiowym gmachu przy Malczewskiego jest redakcja katolicka, są specjaliści od spraw Kościoła. Nie bez znaczenia jest fakt obecności księdza, który pracuje normalnie w strukturach Polskiego Radia - podkreśla o. Sztejka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obecna oferta

Na pięciu antenach można posłuchać audycji informacyjnych, relacji, reportaży, wywiadów, komentarzy, felietonów, homilii, konkursów, programów z telefonicznym udziałem słuchaczy, a nawet, raz w miesiącu, słuchowiska radiowego. Najwięcej audycji katolickich można usłyszeć w programie pierwszym. Codziennie z cyklu Myśli na dobry dzień, dziennikarze oraz zaproszeni goście dzielą się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami i refleksjami na ogólnoludzkie tematy. - Mamy bardzo dobrych felietonistów, wrażliwych na wszystko, co się dzieje na świecie, potrafiących połączyć to z nauczaniem Kościoła. Poranna pora emisji wydaje się słuszna, bo jest to taki promyczek nadziei na cały dzień - wyjaśnia o. Sztejka.

Z kolei w każdą niedzielę i święta można usłyszeć na " Jedynce" felieton homiletyczno-katechetyczny Abyś dzień święty święcił. Jest to refleksja nad czytaniami liturgicznymi z danej niedzieli czy święta. - Z tego programu można zaczerpnąć wiele cennych myśli do niedzielnej homilii. Niektórzy księża chętnie korzystają - śmieje się o. Sztejka. Podkreśla także, że chociaż program prowadzą kapłani, to od przyszłego roku najprawdopodobniej pojawią się także osoby świeckie i siostry zakonne.

Po transmisji Mszy św., w każdą niedzielę o godz. 10.00, warto wysłuchać wspomnianego już tutaj, sztandarowego programu redakcji katolickiej, magazynu Z życia Kościoła. Jest to trzydziestominutowy, typowo informacyjny program, który ma pokazać, czym żyje Kościół w danej chwili. W każdym magazynie jest głos Ojca Świętego, najczęściej ze środkowej audiencji generalnej, który rozpoczyna program. Kończy go natomiast okienko muzyczne, gdzie autor stara się promować muzykę chrześcijańską. Magazyn Z życia Kościoła z powodów technicznych nagrywany jest dzień wcześniej. Jednak przy okazji ważnych świąt, uroczystości czy wydarzeń, program nadawany jest na żywo.

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 22.00 redakcja przygotowuje godzinne słuchowisko teatralne. - To bardzo wymagająca i trudna forma radiowa. Przy pomocy dźwięku staramy się odtworzyć jakieś wydarzenie. Najczęściej są to adaptacje utworów literackich poświęconych tematyce religijnej - mówi o. Sztejka.

Niedzielny późny wieczór zarezerwowany jest natomiast na magazyn Moja i Twoja nadzieja. W programie tym autorzy poruszają bardzo różną problematykę: małżeństwa, rodziny, młodzieży itp. Jest to typowo formacyjna audycja mająca pogłębić świadomość religijną słuchaczy.

Raz w miesiącu redakcja katolicka proponuje trzygodzinny program nocny Nocne spotkania. Audycja ta pojawia się najczęściej w okolicach wielkich świąt i uroczystości religijnych. Np. przed 1 listopada poruszane są zwykle tematy eschatologiczne, związane ze śmiercią, przemijaniem i życiem wiecznym. Nocna pora sprzyja intymności, wytwarza się odpowiedni klimat do podejmowania trudnych tematów i problemów. Prowadzący zachęcają słuchaczy do telefonowania i zabierania głosu na zaproponowany temat.

Reklama

Na Dwójce, Trójce i Bis-ie

W programie drugim redakcja katolicka przygotowuje także poranny felieton. O 5.55 można wysłuchać Słowa na dzień. Felieton ten nie ma charakteru homiletycznego, jest po prostu luźną refleksją zapraszanych gości na jakieś ważne tematy. O godz. 7.20, w każdą niedzielę, pojawia się natomiast magazyn kulturalny Lumen - światło wiary i kultury. Recenzowane są tam najnowsze filmy, książki religijne, festiwale muzyczne.

Rozmowy wieczorne to propozycja programu trzeciego. W każdą niedzielę autorzy programu rozmawiają z zaproszonymi gośćmi. Jest to próba podjęcia w zadziorny i trochę przewrotny sposób jakiegoś istotnego dla Kościoła, Polski i świata problemu. Np. niedawno rozmawiano o powodzi. Zastanawiano się m.in. nad tym, skąd brać nadzieję w sytuacji, kiedy traci się dorobek całego życia. Natomiast w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca dziennikarze redakcji katolickiej prowadzą cykliczny program Trójka pod księżycem.

Wiele ciekawych programów katolickich można usłyszeć także na antenie "Radia Bis". W każdą niedzielę redakcja przygotowuje program dla dzieci Ukryte skarby Biblii. Jego formuła jest różnorodna, od rozmów, konkursów, po słuchowisko. Z kolei wieczorem red. Jan Pniewski zaprasza na program Człowiek pytanie otwarte. Jest to audycja filozoficzna, gdzie autor wraz z młodzieżą gimnazjalną i licealną rozmawia na typowo ludzkie, codzienne tematy. Program przybliża postacie wielkich filozofów chrześcijańskich i nie tylko.

W ostatni piątek miesiąca pojawia się na antenie program Samo życie. Jak wskazuje nazwa, prowadzący koncentrują się na tematach, które niesie samo życie. Po ataku terrorystycznym w USA poruszany był temat fanatyzmu religijnego. Natomiast w każdy piątek o 11.45 redakcja katolicka adresuje do chorych program Impulsy.

Reklama

Za Papieżem

Dziennikarze redakcji katolickiej obecni są także w innych programach. Jeżeli dzieje się coś ważnego w życiu Kościoła, to relacje na ten temat można znaleźć w różnych audycjach informacyjnych i publicystycznych. Przede wszystkim jednak nie można pominąć tego, że radiowa redakcja katolicka wiernie towarzyszy Ojcu Świętemu we wszystkich Jego pielgrzymkach zagranicznych. - Staramy się wówczas zapewnić słuchaczowi pełny i kompetentny serwis związany z tymi wydarzeniami. Na miejscu są nasi korespondenci, w studio goście, którzy na żywo komentują pielgrzymkę. Wieczorem podsumowujemy dany dzień w specjalnym programie - mówi o. Sztejka.

Na grudzień redakcja katolicka przygotowuje cykl audycji poświęconych osobie Prymasa Tysiąclecia. Mają one stanowić mocne zamknięcie Roku Kard. Wyszyńskiego. W planach są materiały Prymas a Warszawa; Maryjność Prymasa; Prymas a obchody milenijne; Prymas a uczelnie katolickie i wiele innych ciekawych aspektów z życia Sługi Bożego.

W niedzielę 30 września br. Polskie Radio zorganizowało dzień otwartych drzwi. Każdy mógł zwiedzić budynek przy ul. Malczewskiego. Chętnych nie brakowało. Nie po raz pierwszy okazało się, że pomimo coraz większej ekspansji telewizji, radio nadal cieszy się ogromną popularnością i wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Dobrze więc, że na falach eteru, w tak różnorodnej formie, obecne są również programy katolickie.

Ramówka programów katolickich w Polskim Radiu



Program I

Codziennie: godz. 5.05 - "Myśli na dobry dzień" - 5 min.

Niedziele i święta: godz. 6.55 - "Abyś dzień święty święcił" - 5 min. godz. 10.00 - "Z życia Kościoła" - 30 min. godz. 23.45 - " Moja i Twoja nadzieja" - 15 min.

Ostatnia niedziela miesiąca: godz. 22.00 - Teatr Polskiego Radia - 60 min.

Raz w miesiącu: "Nocne spotkania" (0.07-3.00).



Program II

Dni powszednie: godz. 5.55 - "Słowo na dzień" - 5 min.

Niedziele i święta: godz. 7.20 - "Lumen - światło wiary i kultury".



Program III

Niedziele: godz. 22.35 - "Rozmowy wieczorne" - 25 min.

Pierwsze poniedziałki miesiąca: godz. 23.05 - "Trójka pod księżycem" - 55 min.



Radio Bis

Niedziele: godz. 9.00 - "Ukryte skarby Biblii" - 20 min. godz. 19.30 - "Człowiek pytanie otwarte" - 25 min.

Piątki: godz. 11.45 - "Impulsy" - 10 min.

Ostatni piątek miesiąca: godz. 11.15 - "Samo życie" - 30 min.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Przytoczę historię o pewnym chłopcu – trudno powiedzieć, czy wydarzyła się ona naprawdę. Otóż ten chłopiec poszedł kiedyś do spowiedzi. Nie był jednak rozmowny podczas tej spowiedzi, powiedział tylko: „Niech ksiądz mi przebaczy, ponieważ zgrzeszyłem: obrzucałem błotem i kamieniami autobusy i pociągi oraz nie wierzę w Ducha Świętego”. Jak by nie patrzeć na tę historię, jedno wydaje mi się bardzo naiwne, a nawet wręcz głupie: nie wierzyć w Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Aż 215 lektorów z 72 parafii zostało pobłogosławionych przez abp. Stanisława Budzika do posługi odczytywania wiernym Słowa Bożego podczas Liturgii. Uroczystość odbyła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. Zgromadziła kapłanów oraz rodziny chłopców i mężczyzn podejmujących zaszczytną służbę w Kościele. Ustanowienie lektorów poprzedziła całoroczna praca, podczas której kandydaci poznawali Pismo Święte i obowiązki lektora. Kurs został zorganizowany w 18 dekanatach przez dekanalnych duszpasterzy ministrantów, a całość koordynował ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję