Reklama

Jasna Góra

Najstarsza, 381. Piesza Pielgrzymka Kaliska wyruszyła na Jasną Górę

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Wolność” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Łukasza Skorackiego, wikariusza parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim.

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Waldemar Kucharczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku pielgrzymka ma dwóch kierowników, a są to ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak. – Pielgrzymując dziękujemy Bogu za odzyskaną wolność. Podczas konferencji głoszonych na trasie będziemy podkreślać, że pielgrzymka to jest też akt wolnościowy. Dodatkowo w nasze pielgrzymowanie wpisuje się oczywiście Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa – powiedział ks. Rafał Grzęda.

Pątników żegnał na granicy Kalisza pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Prosił on o modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji kaliskiej, a także biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, powołań do kapłaństwa i zakonu, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 8 grup kaliskich, 13 promienistych, 2 rowerowych i 1 duchowej.

11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak grupy rowerowe. Pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.

Od 27 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Liskowa. Po raz kolejny wędrować będzie grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.

Na pielgrzymkę "wyruszyła" grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Jak informuje dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Puchała uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub mailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i modlitwy różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Reklama

10 sierpnia w Lututowie odbędzie się wieczorne czuwanie modlitewne. – O godz. 20.00 rozpocznie się nabożeństwo pokutne, gdyż pielgrzymka ma przede wszystkim charakter duchowy. Patrząc od strony kapłanów, którzy posługują wtedy w konfesjonale, to jest jeden z najpiękniejszych momentów pielgrzymki, kiedy pielgrzymi mogą doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga. Podczas nabożeństwa będzie nam towarzyszył obraz św. Józefa Kaliskiego – mówi ks. Rafał Grzęda.

11 sierpnia o godz. 19.30 pielgrzymi zgromadzą się na rynku w Wieluniu na koncercie uwielbienia.

W czasie pielgrzymki jeden dzień poświęcony będzie modlitwie o dobrego męża i dobrą żonę. – W ubiegłym roku ks. Rafał Kopis, poprzedni kierownik, rozeznając intencje szczególnie do modlitwy różańcowej, zauważył, iż większość ludzi młodych idących w pielgrzymce, modli się o to, aby Bóg postawił na ich drodze drugą osobę, która spędzi z nimi resztę życia, dlatego także w tym roku chcemy modlić się w tej intencji łącznie z konferencją ks. Łukasza i Eucharystią – tłumaczy ks. Rafał Grzęda.

Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na wspólnej Eucharystii w Kłobucku, skąd wyruszą w stronę Częstochowy.

Na Jasną Górę dotrą wieczorem, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. – Aspekt Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśli wejście na Jasną Górę z obrazem św. Józefa, który na początku istnienia diecezji kaliskiej peregrynował po wszystkich parafiach i teraz umieszczony jest w kaplicy seminaryjnej. Obraz poniesie grupa z kaliskiej bazyliki. To będzie symboliczne przejście św. Józefa do Maryi, czyli z Narodowego Sanktuarium św. Józefa do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej – zaznacza kierownik pielgrzymki.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem pasterza Kościoła Kaliskiego.

Reklama

W rozmowie z KAI bp Stanisław Napierała podkreślał, że pielgrzymka jest przejawem życia Kościoła. – W naszych czasach miejscem szczególnym przejawów życia Kościoła są drogi, ulice, miasta, wioski i w nich setki tysięcy pielgrzymów. Jak Polska długa i szeroka idą pielgrzymi. To jest życie Kościoła. To jest wielkie wyznanie wiary. To są rekolekcje w drodze. Ponadto ludzie potrzebują wspólnoty i pielgrzymka daje im taką możliwość – powiedział kaliski biskup senior.

Zachęcał osoby, które pozostały w domach do duchowego pielgrzymowania. - Jest wielu ludzi, którzy duchowo wybierają się dzisiaj z naszymi pielgrzymami tworząc złotą grupę. Takim narzędziem, które będzie spotykać pielgrzymów duchowych z pątnikami będącymi w drodze jest Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej – stwierdził bp Napierała.

Cała pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 381 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

2018-08-09 13:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Pierwszy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze w ten weekend

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

W weekend na Jasnej Górze pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy. Przybędą trzy liczne pielgrzymki piesze: poznańska, przemyska, piotrkowska oraz m. in. rowerowa tarnowska - podało Biuro Prasowe sanktuarium.

W piątek po południu do jasnogórskiego sanktuarium przybyła 154. Piesza Piotrkowska Pielgrzymka. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Idziemy z pośpiechem” nawiązującym do Ewangelii wg św. Łukasza. Jest to wspólne hasło tegorocznych pielgrzymek pieszych z całej archidiecezji łódzkiej. Pielgrzymkę piotrkowską tworzą 3 grupy: maryjna, patriotyczna i papieska. Największym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży, cieszy się grupa papieska. Msza św. dla nich odprawiona w sobotę rano w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

[ TEMATY ]

święci

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Gdy pierwszy umiał odprawić od konfesjonału i odmówić rozgrzeszenia, a nawet krzyczeć na penitentów, drugi był zdolny tylko do jednego – do okazywania miłosierdzia. Jednym z nich jest Ojciec Pio, drugim – Leopold Mandić. Obaj mieli ten sam charyzmat rozpoznawania dusz, to samo powołanie do wprowadzania ludzi na ścieżkę nawrócenia, ale ich metody były zupełnie inne. Jakby Jezus, w imieniu którego obaj udzielali rozgrzeszenia, był różny. Zbawiciel bez cienia litości traktował faryzeuszów i potrafił biczem uczynionym ze sznurów bić handlarzy rozstawiających stragany w świątyni jerozolimskiej. Jednocześnie bezwarunkowo przebaczył celnikowi Mateuszowi, zapomniał też grzechy Marii Magdalenie, wprowadził do nieba łotra, który razem z Nim konał w męczarniach na krzyżu. Dwie Jezusowe drogi. Bywało, że pierwszą szedł znany nam Francesco Forgione z San Giovanni Rotondo. Drugi – Leopold Mandić z Padwy – nigdy nie postawił na niej swej stopy.

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję