Reklama

Edukacja

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie im. Jana Długosza

„Język niemiecki w obrocie gospodarczym” - to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Trzyletnie studia w systemie dulanym tj. łączone ze stażami w przedsiębiorstwie ruszą już w październiku br. Partnerem uczelni w tym projekcie jest w ZF TRW Europejskie Centrum Obsługi Finansowej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

uniwersytet

AKW

Na konferencji prasowej zaprezentowano nowy kierunek studiów

Na konferencji prasowej zaprezentowano nowy kierunek studiów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie studiów, które zakończa się obroną pracy i uzyskaniem tytułu licencjata, studenci mogą oczekiwać nauki języka niemieckiego biznesu, języka angielskiego biznesu, rachunkowości i kompetencji społecznych.

Absolwenci kierunku będą mieli praktyczną znajomość dwóch języków obcych: języka niemieckiego Wirtschaftsdeutsch na poziomie B2 oraz języka angielskiego z elementami biznesu. Będą mogli się również wykazać wiedzą z podstaw ekonomii i rachunkowości. Coroczne, trzymiesięczne, płatne staże w firmie pozwolą im nabyć podstawową wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Będą przygotowani również do podjęcia studiów II stopnia w tej samej lub pokrewnej specjalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zapraszamy osoby, które chcą dobrze poznać język niemiecki w profilu zawodowym, tak bardzo potrzebny w naszym kraju i połączyć znajomość języka z elementami rachunkowości i ekonomii – powiedziała dr Małgorzata Niemiec-Knaś.

Utworzenie nowego kierunku jest sukcesem uczelni, która zaledwie od kilku tygodni, nosi nazwę uniwersytetu. Jak poinformowały władze uczelni Komisja Oceny Projektów rozpatrzyła i oceniła 84 wnioski o przyznanie dofinansowania, z czego: 69 wniosków uzyskało ocenę pozytywną, a 15 negatywną. Wśród wniosków ocenionych pozytywnie znalazły się dwa wnioski z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie: „Język niemiecki w obrocie gospodarczym” przygotowany przez dr Małgorzatę Niemiec-Knaś i dr. Andrzeja Skwarę z Instytutu Filologii Obcych oraz „Zaprojektuj swoją przyszłość – studia dualne na kierunku Innowacyjne Technologie i Nowoczesne Materiały” przygotowany przez dr. inż. Marcina Sosnowskiego i dr inż. Urszulę Nowacką z Instytutu Techniki i Systemów Bezpieczeństwa. Ten drugi kierunek ruszy w późniejszym terminie.

28 czerwca na uczelni odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego zaprezentowano nowy kierunek studiów. Uczestniczyli w nim: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor uczelni, dr hab. prof. UJD Agnieszka Czajkowska – dziekan wydziału Filologiczno-Historycznego, dr Małgorzata Niemiec-Knaś i dr Andrzej Skwara z Instytutu Filologii Obcych UJD oraz przedstawicielka ZF TRW Magdalena Bujak.

2018-06-28 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa żegna Alfiego

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jowita Kostrzewska

Dziś, w niedzielę 29 kwietnia o godzinie 18.00 na Placu Biegańskiego w Częstochowie, zgromadzą się ludzie, którzy będą chcieli pożegnać małego Alfiego Evansa - dwuletniego chłopca, który wbrew woli rodziców i wielu protestujących ludzi, w szpitalu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii został odłączony od aparatury i po kilkudniowej walce zmarł na oczach całego świata.

Spotkanie będzie poświęcone także innym dzieciom, które wciąż walczą. - Chodzi tu nie tylko o małego Bena czy Kyrah, które są bezsilne w walce z angielskim systemem, ale także o wszystkie dzieci, które potrzebują naszego wsparcia zarówno na Wyspach jak i w Polsce i na całym świecie. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną pożegnać malutkiego Alfiego i pomodlić się w intencji dzieciaczków - piszą organizatorzy spotkania na swoim profilu na FB - "Częstochowa dla Alfiego".
CZYTAJ DALEJ

Św. kard. Karol Boromeusz - wzór pasterza

Niedziela łowicka 44/2005

[ TEMATY ]

św. Karol Boromeusz

pl.wikipedia.org

„Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości” - mawiał św. Karol Boromeusz. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w tym zdaniu wyraża się cała Ewangelia Chrystusowa. Jednocześnie stanowi ono motto życia i działalności św. Karola Boromeusza, którego Kościół liturgicznie wspomina 4 listopada.

Przyszło mu żyć w trudnych dla Kościoła czasach: zepsucia moralnego pośród duchowieństwa oraz reakcji na to zjawisko - reformacji i walki z nią. Karol Boromeusz urodził się w 1538 r. na zamku Arona w Longobardii. Ukończył studia prawnicze. Był znawcą sztuki. W wieku 23 lat, z woli swego wuja - papieża Piusa IV, na drodze nepotyzmu został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, lecz święcenia biskupie przyjął 2 lata później. Ta nominacja, jak się później okazało, była „błogosławioną”. Kiedy młody Karol Boromeusz zostawał kardynałem i przyjmował sakrę biskupią, w ostateczną fazę obrad wchodził Sobór Trydencki (1545-63). Wyznaczył on zdecydowany zwrot w historii świata chrześcijańskiego. Sprecyzowano wówczas liczne punkty nauki i dyscypliny, m.in. zreformowano biskupstwo, określono warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przyjąć święcenia, zajęto się (głównie przez polecenie tworzenia seminariów) lekceważoną często formacją kapłańską, zredagowano katechizm dla nauczania ludu Bożego, który nie był systematycznie pouczany. Sobór ten miał liczne dobroczynne skutki. Pozwolił m.in. zacieśnić więzy, jakie powinny łączyć papieża ze wszystkimi członkami Kościoła. Jednak, aby decyzje były skuteczne, trzeba je umieć wcielić w życie. Temu głównie zadaniu poświęcił życie młody kard. Boromeusz. Od momentu objęcia diecezji jego dewiza zawarła się w dwóch słowach: modlitwa i umartwienie. Mimo młodego wieku, nie brakowało mu godności. W 23. roku życia nie uległ pokusie władzy i pieniądza, żył ubogo jak mnich. Kard. Boromeusz był przykładem biskupa reformatora - takiego, jakiego pragnął Sobór. Aby uświadomić sobie ogrom zadań, jakie musiał podjąć Karol Boromeusz, trzeba wspomnieć, że jego diecezja liczyła 53 parafie, 45 kolegiat, ponad 100 klasztorów - w sumie 3352 kapłanów diecezjalnych i 2114 zakonników oraz ok. 560 tys. wiernych. Na jej terenie obsługiwano 740 szkół i 16 przytułków. Kardynał przeżył liczne konflikty z władzami świeckimi, jak i z kapłanami i zakonnikami. Jeden z mnichów chciał go nawet zabić, gdy ten modlił się w prywatnym oratorium. Kard. Boromeusz był prawdziwym pasterzem owczarni Pana, dlatego poznawał ją bardzo dokładnie. Ze skromną eskortą odbywał liczne podróże duszpasterskie. W parafiach szukał kontaktu z ludnością, godzinami sam spowiadał, głosił Słowo Boże, odprawiał Mszę św. Jego prostota i świętość pozwoliły mu zdobywać kolejne dusze.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: będą Zaduszki za nienarodzonych w pobliżu punktu aborcyjnego

Centrum Życia i Rodziny zaprasza do udziału w Zaduszkach za nienarodzonych, które odbędą się piątek 7 listopada o godz. 17.00 przy ul. Wiejskiej w Warszawie, niedaleko siedziby „AboTak”, a zarazem w pobliżu polskiego Sejmu.

W dniach, w których Kościół otacza modlitwą zmarłych, chcemy w sposób szczególny powierzyć w modlitwie różańcowej dzieci, które zginęły na skutek aborcji oraz ich matki - mówi Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję