Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Biskupi Gwatemali: erupcja wulkanu pogłębia trudną sytuację kraju

2018-06-07 17:14

vaticannews.va / Escuintla (KAI)

Kevin Sebold/pl.wikipedia.org

Po erupcji wulkanu Fuego biskupi Gwatemali mówią o katastrofie, która pogłębia i tak już bardzo trudną sytuację społeczno-polityczną kraju, w którym większość mieszkańców doświadczonych jest ubóstwem. Parafie stały się miejscami schronienia dla ofiar, a Kościół włączył w niesienie pomocy.

Niedzielny wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali spowodował co najmniej 99 ofiar śmiertelnych. Prawie 200 osób uważa się za zaginione. Z miejscowości leżących w pobliżu wulkanu ewakuowano tysiące ludzi. Wiele osób znalazło schronienie w kościołach i budynkach parafialnych, które otworzyły swe drzwi przed potrzebującymi. Episkopat Gwatemali zaapelował do wiernych, by aktywnie włączyli się w niesienie pomocy poszkodowanym.

„Ta tragedia w znacznej mierze dotknęła ubogich ludzi, którzy w wyniku erupcji stracili to niewiele co posiadali” – mówi bp Victor Hugo Palma Paúl. Jest on ordynariuszem diecezji Escuintla, najbardziej dotkniętej tragicznymi skutkami kataklizmu.

Reklama

„Opiekujemy się setkami ludzi, którzy stracili dosłownie wszystko. Schronili się oni w parafiach katolickich. Jesteśmy niewielką diecezją, ale na ile tylko możemy staramy się ulżyć ich cierpieniom. Problem jest poważny, ponieważ erupcja wulkanu trwa i ta sytuacja kryzysowa się przedłuży – mówi Radiu Watykańskiemu bp Palma Paúl. – W niesieniu pomocy współpracujemy z lokalnymi władzami. Sytuacja jest naprawdę bardzo trudna. Stąd też apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o pośpieszenie nam z pomocą. Nasi ludzie potrzebują zarówno wsparcia materialnego, jak i konkretnej pomocy, chociażby najpotrzebniejszych lekarstw”.

W pomoc ofiarom erupcji wulkanu włącza się m.in. Caritas Internationalis. Wsparcie trafi do potrzebujących za pośrednictwem lokalnej Caritas. „Ta pierwsza pomoc ma ogromne znaczenie. Na konkretną ocenę strat i wynikającej z nich długofalowej pomocy dopiero przyjdzie czas” – zauważa szef gwatemalskiej Caritas bp Ángel Antonio Recinos Lemus. Wskazuje on zarazem, że rozmiar tragedii sprawia, że wielu ludzi potrzebuje również konkretnego wsparcia psychologicznego.

Meksyk: zamordowano kolejnego kapłana

2018-10-15 17:12

vaticannews / Tijuana (KAI)

W Meksyku zamordowano kolejnego kapłana. Ciało o. Icmara Arturo Orta znaleziono w sobotę po południu w Tijuanie. "Powierzamy go Bożemu miłosierdziu. To wielka tragedia i strata dla naszej archidiecezji" – napisał abp Francisco Moreno Barrón, metropolita Tijuana w Meksyku. To 29. ksiądz zamordowany w tym roku na świecie, a 7. w tym latynoskim kraju.

©Mazur/episkopat.pl

O. Orta zaginął w czwartek, 11 października po Mszy, którą odprawił w jednej z dzielnic Tijuany. Według raportu policji jego ciała zostało znalezione ze związanymi nogami i rękami oraz licznymi śladami tortur.

Tijuana to miasto położone w północno-zachodniej części Meksyku, w pobliżu granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Ze względu na swoją bardzo złą sławę bywa nazywane miastem grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Wystawa pt. "Księża w służbie Niepodległej"

2018-10-16 19:00

Rafał Kulisiewicz

Z okazji ustanowienia przez Sejm RP 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Fundacja Służba Niepodległej oraz Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce zapraszają na inaugurację wystawy pt. "Księża w Służbie Niepodległej".

Wykład otwierający wystawę wygłosi ks. prof. Józef Naumowicz. Inicjatywa ma celu upamiętnienie duchownych, którzy działali na rzez odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przybliżyć rolę Kościoła Katolickiego w tych wydarzeniach 1918 r.

Wydarzenie odbędzie się 19 października br. o godzinie 18.00 w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce ul. Dewajdis 3 (w okolicy kampusu UKSW).

"W 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. To wielkie marzenie wielu pokoleń Polaków prawdopodobnie nigdy by się nie ziściło, gdyby nie wsparcie Kościoła Katolickiego, którego duchowni aktywnie wspierali dążenia do wolności.

Księża - cisi bohaterowie, dziś nieco zapomniani, którzy słowem z kościelnych ambon i czynem na polach bitew walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą. Na ołtarzu Ojczyzny składali często wielki trud i cierpienie, czasem nawet życie... Pamięć o wielu z Nich zatarła się, a niekiedy została przyćmiona przez innych wielkich patriotów. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętajmy także o księżach, którzy wiernie i oddanie służyli Bogu i Ojczyźnie

Fundacja Służba Niepodległej pragnie przypomnieć o wielkiej roli Kościoła Katolickiego, z którym naszą Ojczyznę łączy ponad 1000-letnia, wspólna historia. Bez jego udziału nie istniałaby Polska, jaką znamy, nie byłoby cudownej obrony na Jasnej Górze w 1655 r., odzyskania niepodległości w 1918 r., nie byłoby "Solidarności" i "Odnowy oblicza tej ziemi". Zachowajmy pamięć o tych, którzy SŁUŻYLI NIEPODLEGŁEJ!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem