Reklama

Otwarcie Katolickiej Szkoły w Wierzbiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota 15 września była wielkim świętem wszystkich osób zaangażowanych w stworzenie pierwszej katolickiej szkoły podstawowej w diecezji łowickiej. Tego właśnie dnia, przed południem, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa Syna Ziemi Kutnowskiej w Wierzbiu.

Starania o szkołę

Kilkakrotnie już pisaliśmy w Niedzieli Łowickiej, że o to, by szkoła w Wierzbiu - z piękną, ponad 100-letnią tradycją - mogła istnieć, stoczono prawdziwą bitwę. Przypomnijmy więc tylko, że 6 kwietnia Rada Gminy Kutno podjęła decyzję o likwidacji z dniem 31 sierpnia 2001 r., Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa Syna Ziemi Kutnowskiej w Wierzbiu.

Na szczęście szybko powstał Komitet Organizacyjny Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu, w skład którego weszli m.in. dziekan ks. Stanisław Pisarek (proboszcz parafii św. Wawrzyńca, na terenie której leży wieś Wierzbie), Andrzej Jakubowski - przewodniczący Solidarności z Kutna, Maciej Rzeźnicki - sołtys wsi Wierzbie. Inicjatywę utworzenia szkoły katolickiej poparł biskup łowicki Alojzy Orszulik.

Szybko nawiązano kontakt ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które miało stać się organem prowadzącym publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu. Stowarzyszenie swoją zgodę na prowadzenie Szkoły Podstawowej w Wierzbiu wyraziło - a sprawą zajął się osobiście prezes Stowarzyszenia, ks. Stanisław Gancarek.

Po wszystkich staraniach, po uzyskaniu przez Komitet Organizacyjny zgody kuratorium i poparcia władz kościelnych i lokalnych, 31 maja, podczas kolejnej już Sesji Rady Gminy Kutno, zapadła ostateczna decyzja: będzie szkoła katolicka! Podjęto również decyzję o przekazaniu budynku szkoły w Wierzbiu aktem darowizny na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich jako organu prowadzącego Katolicką Szkołę Podstawową w Wierzbiu. W roku szkolnym 2001/2002 będzie to szkoła niepubliczna, ale z zamiarem przekształcenia jej w placówkę publiczną.

Trzeba jeszcze podkreślić, że na powstanie Szkoły Katolickiej w Wierzbiu złożył się wielki wysiłek i zaangażowanie pracowników Szkoły - z dyrektor Anną Rzymkowską na czele, rodziców dzieci i mieszkańców Wierzbia i okolicznych wsi. Wszystkim tym osobom zależało na stworzeniu placówki o profilu chrześcijańsko-patriotycznym dla dzieci z całego regionu kutnowskiego. Nauczanie i wychowanie w tej szkole ma się opierać na zasadach i wartościach chrześcijańskich, kształtujących u jej uczniów postawy życzliwości, ofiarności i przy zachowaniu szacunku dla każdego. Prowadzony w niej proces kształcenia i wychowania zmierzać będzie ku syntezie wiary i nauki oraz wiary i życia w postawie poszczególnych uczniów.

Reklama

Z prośbą o błogosławieństwo

W uroczystości otwarcia i poświęcenia Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu, im. gen. Władysława Andersa Syna Ziemi Kutnowskiej, oprócz organizatorów, pracowników szkoły, rodziców i przede wszystkim samych uczniów, uczestniczyło wielu znakomitych gości.

Mszę św. polową o błogosławieństwo dla szkoły odprawił wielki przyjaciel szkoły, bp Alojzy Orszulik. Obecny był oczywiście jej pierwszy protektor i dobroczyńca: ks. prał. Stanisław Pisarek, a wraz z nim ks. Stanisław Gancarek i księża z dekanatu, zaproszeni przez Księdza Dziekana.

Jako gospodarz miejsca ks. prał. Pisarek powitał na uroczystościach w Wierzbiu także osobistego sekretarza premiera Buzka - Krzysztofa Kwiatkowskiego, rzecznika praw dziecka - Pawła Jarosa, senatora RP - prof. Jana Cimanowskiego, profesora Uniwersytetu Stefana kard. Wyszyńskiego - Wiesława Jana Wysockiego, kuratora województwa łódzkiego - Leszka Surosza, wizytatorów, Andrzeja Jakubowskiego - przewodniczącego kutnowskiej "Solidarności", władze gminy i radnych i poczty sztandarowe.

W homilii Biskup Łowicki podkreślał wielokrotnie, że " nazwa Katolicka Szkoła Podstawowa brzmi dumnie, ale jednocześnie zobowiązująco - dla rodziców, dzieci i dla nauczycieli, także dla katechetów. Zobowiązująco, ponieważ szkoła ta ma kształtować duchowe wnętrze człowieka według Bożych przykazań i nauki objawionej, przekazanej nam przez Jezusa Chrystusa".

"Wiemy - mówił dalej Ksiądz Biskup - jaki kryzys przeżywają szkoły, wychowawcy i sama młodzież. Postawa arogancji i brutalność wśród uczniów - skąd się biorą? Z wpływu świata, kultury masowej, opętanej hasłami, że nie ma wartości, że człowiek jest absolutnie wolny; burzącej stary porządek przez walkę z Bogiem i wartościami nadprzyrodzonymi.

Ta szkoła ma dać przykład kształtowania duchowego wnętrza i umysłu dzieci tu się uczących, aby, gdy przejdą do gimnazjum, były silne i mogły oprzeć się złym wzorcom, które będą deformować to, co tu zostało wykształcone".

Bp Orszulik podkreślał szczególnie pilną potrzebę zjednoczenia rodziców, duszpasterzy i nauczycieli szkolnych, bo bez tego trudno liczyć na dobre efekty wychowawcze. "Potrzebne jest zespolenie wysiłków, aby te młode serca były tak ukształtowane, by żadne zło w ich serca nie wtargnęło. Dlatego tak ważna jest współpraca duszpasterzy, katechetów i nauczycieli z rodzicami. Oni wszyscy wspierają rodziców. Nikt nie zastąpi ich w procesie wychowania, wedle Bożej nauki to na rodzicach spoczywa pierwszy obowiązek wychowania".

Nawiązując do ufundowanej przez jedną z matek uczniów, Bożenę Arent, figury Matki Bożej, którą poświęcił bp Orszulik, Biskup Łowicki powiedział: "Prosimy dziś Matkę Bożą o pomoc, opiekę i dobrze się stało, że przed tą szkołą stanęła figura Matki Bożej jako tej, która się opiekuje każdym człowiekiem i osłania go przed złem. Niechaj Ona, jako zatroskana o wzrost duchowy dzieci tu się kształcących, panuje w szkole w Wirzbiu!".

Czynny udział w liturgii Mszy św. wzięli uczniowie szkoły w Wierzbiu, którzy przygotowali czytania i śpiewy, a także, wraz z rodzicami i nauczycielami, poszli w procesji z darami.

Wiedza i miłość

Po Mszy św. przyszedł czas na przemówienia pracowników szkoły i gości. Dyrektor Anna Rzymkowska podkreślała, że tylko dzięki Bożej Opatrzności i wsparciu wielu wspaniałych osób udało się stworzyć Szkołę Katolicką w Wierzbiu.

Poproszony o oficjalne otwarcie szkoły bp Orszulik powiedział: " Przeżywam wielką radość, że w Wierzbiu powstała pierwsza szkoła podstawowa w naszej diecezji, po zakonnej szkole podstawowej Ojców Pijarów i kilku katolickich szkołach średnich. Życzę rodzicom uczniów, by dzieci ich były bogate bogactwem serca i umysłu!"

Minister Paweł Jaros podkreślał, że prawo do nauki jest jednym z najważniejszych praw dziecka. "To, że dziś ono urzeczywistnia się w szkole katolickiej, jest przykładem, że urzeczywistnia się ono w sposób bardzo dobry. Cieszę się, że na naszej kutnowskiej ziemi zapisy ustawowe są i mogą być w pełni realizowane. Jest to niezwykle ważne! Znam ducha szkół katolickich i jestem przekonany, że także ta szkoła będzie w pełni realizować osobowy rozwój dziecka. Należy się rozwijać w sposób w pełni wolny i będąc silnym pomagać słabszym. Takich ludzi dziś w Polsce nam brakuje, takich trzeba kształcić".

Minister Kwiatkowski odczytał najpierw bardzo ciepły list gratulacyjny od premiera Buzka, a potem apelował o jak najliczniejsze tworzenie podobnych szkół katolickich w Polsce. Zaprosił także przedstawicieli dyrekcji szkoły na spotkanie w Ministerstwie Edukacji z wiceministrem Krzysztofem Kawęckim, "aby zastanowić się, jak tej szkole można pomóc" . Kurator Leszek Surosz z kolei podziękował prał. Pisarkowi za jego zaangażowanie w tworzenie Szkoły Katolickiej w Wierzbiu - powstanie szkoły uważa za jego największą zasługę!

Przemawiając jako ostatni przed przygotowanym przez nauczycieli i dzieci programem artystycznym ks. Stanisław Gancarek - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, podkreślał również swe nadzieje na integralny rozwój osobowości dzieci, który umożliwi im nauka w Szkole Katolickiej w Wierzbiu. Powiedział nawet, że tym, po co tak naprawdę przychodzą dzieci do szkoły nie jest wiedza, ale miłość. I tę potrzebę szkoła w Wierzbiu ma zaspokajać codziennie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Rada Stała KEP

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję