Reklama

Kościół

Papież odrzuca decyzję biskupów Niemiec ws. Komunii dla niekatolików

Papież Franciszek nie przyjął w obecnej formie ustalonych przez większość biskupów niemieckich wytycznych w sprawie przyjmowania Komunii św. przez niekatolickich współmałżonków. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria napisał do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinharda Marxa, że dokument zawiera szereg nierozwiązanych problemów znacznej wagi. Podkreślił, że papież doszedł do wniosku, iż „dokument nie dojrzał jeszcze do publikacji”.

[ TEMATY ]

Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O liście abp. Ladarii poinformował prywatny portal kath.net, dotarła również do jego włoskiej wersji niemiecka agencja katolicka KNA.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że kwestia, czy niekatoliccy współmałżonkowie mogą przyjmować Komunię dotyczy Kościoła jako całości i ma wpływ na stosunki ekumeniczne z innymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał też na odpowiednie regulacje Kodeksu Prawa Kanonicznego, którego kanon 844 mówi, że sakrament może być udzielony tylko wiernym katolikom. Kodeks zezwala na wyjątek jedynie w sytuacji, jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci, albo przynagla inna „poważna konieczność uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu”.

Do rozwiązywania tych oraz innych kwestii dla całego Kościoła powszechnego są upoważnione odpowiednie organa watykańskie - stwierdził abp Ladaria i podkreślił, że temat dotyczy wiary Kościoła i ma znaczenie dla Kościoła powszechnego.

Tym samym w staraniach o sprawę Komunii dla małżeństw mieszanych dokonuje się zmiana, którą już zasygnalizował w Boże Ciało kard. Rainer Mari Woelki. Arcybiskup Kolonii zdecydowanie sprzeciwił się specjalnym regulacjom uznając, że „wyjątkowe sytuacje uzasadniane duszpastersko nie mogą zostać wpisane jako nowe normy”.

Jednocześnie podkreślił, że już teraz w wyjątkowych przypadkach ewangeliccy współmałżonkowie katolików mogą otrzymać Komunię. Ten problem jednak dotyczy sfery personalnego duszpasterstwa, duchowego towarzyszenia i indywidualnej decyzji sumienia wiernych.

Jednocześnie Watykan ma nadzieję na dalszy wewnętrzny dialog między biskupami niemieckimi - napisał abp Ladaria i zakończył swój list apelem o „duchową kolegialność” w Konferencji Biskupów Niemieckich.

Katoliccy biskupi Niemiec na swym wiosennym zebraniu w Ingolstadt w lutym br. postanowili, że w jednostkowych przypadkach będą chcieli umożliwić wspólny udział w Komunii św. małżonkom różnych wyznań. Kard. Marx oświadczył wówczas, że znaczna liczba małżeństw mieszanych stawia kapłanów przed „pilnym zadaniem duszpasterskim”.

Reklama

Wkrótce potem list w tej sprawie wystosowało do Watykanu siedmiu spośród 25 tamtejszych biskupów diecezjalnych. Sygnatariusze listu z kard. Woelkim na czele poprosili Stolicę Apostolską o pomoc, nie rozmawiając wcześniej o tym z przewodniczącym episkopatu.

Według nich zaakceptowana głosami dwóch trzecich członków Konferencji Biskupów decyzja o dopuszczeniu, w pojedynczych przypadkach, małżonków różnych wyznań do Komunii jest niezgodna z prawem kanonicznym. Z punktu widzenia autorów listu, podejmując taką decyzję episkopat przekroczył swoje kompetencje, gdyż naruszył wiarę i jedność Kościoła katolickiego. Poprosili Watykan o wyjaśnienie, czy „o kwestii przyjmowania Komunii św. przez współmałżonków niekatolickich może decydować krajowa konferencja biskupów czy też konieczna jest tu decyzja Kościoła powszechnego”. Ich zdaniem, w tak zasadniczej kwestii wiary i jedności Kościoła należy unikać specjalnych rozwiązań.

Ponieważ Watykan początkowo stwierdził, że konflikt powinni rozstrzygnąć biskupi niemieccy we własnym gronie, przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Marx jeszcze niedawno wyraził nadzieję, że podczas najbliższego zebrania Konferencji Biskupów on i jego współbracia „dojdą do porozumienia”.

2018-06-04 16:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przesłał orędzie z okazji pogrzebu ormiańskiego patriarchy katolickiego Nersesa Bedrosa XIX

[ TEMATY ]

pogrzeb

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o powrocie do Domu Ojca naszego umiłowanego brata w Chrystusie, Jego Eminencji Nersesa Bedrosa XIX Tarmouniego, patriarchy Cylicji dla Ormian – napisał Franciszek w orędziu z okazji pogrzebu głowy Ormiańskiego Kościoła Katolickiego. Patriarcha zmarł nagle w Libanie 25 czerwca w wieku 75 lat, a jego pogrzeb odbył się 30 tegoż miesiąca w katedrze św. Grzegorza i Eliasza w Bejrucie. Przesłanie odczytał papieski wysłannik na te obrzędy prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.

Wspominając zmarłego Ojciec Święty przywołał jego obecność wraz z towarzyszącymi mu biskupami i wiernymi na kwietniowych uroczystościach w Rzymie dla upamiętnienia setnej rocznicy ludobójstwa Ormian i ogłoszenia św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła Powszechnego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję