Reklama

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Międzywodziu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Wolin
Siedziba parafii: Międzywodzie, ul. Poprzeczna 5
Liczba wiernych: 620
Proboszcz: ks. Zbigniew Szymański
Kaplica: Zastań - świetlica wiejska
Na terenie parafii: Dom zakonny Księży Salwatorianów, ul. Klonowa 7, oraz Sióstr Salwatorianek, ul. Klonowa 7
Wspólnoty: Żywy Różaniec (2 róże), ministranci (14), Rada Parafialna, Grupa Synodalna, Rada Budowlana w Zastaniu, schola
Czasopisma: „Niedziela” (15 egzemplarzy)

Historią Międzywodzia rozpoczynamy prezentację parafii w dekanacie wolińskim (parafia w Ładzinie była wcześniej opisywana). Ich historia i teraźniejszość są związane z nadmorskim charakterem tego regionu. To właśnie morze wyznacza w głównej mierze kierunek codziennego życia oraz wymiar pracy duszpasterskiej. Zazwyczaj uśpione przez wiele miesięcy miejscowości ożywają z początkiem lata, by stać się konglomeratami wypoczynkowymi dla całej Polski.
Swą krótką historię Międzywodzie zapoczątkowało właściwie z końcem XIX wieku, kiedy to zaczęło przekształcać się w miejscowość kąpieliskową. Pod koniec lat 20. XX wieku liczyło już 260 mieszkańców, a po zakończeniu wojny Międzywodzie zdominowała działalność turystyczno-rekreacyjna. Trzeba wspomnieć o wspaniałym położeniu - niewielka głębokość Bałtyku sprawia, że woda szybko się nagrzewa, co w połączeniu z szeroką plażą i zdrowym klimatem stanowi doskonałe miejsce wypoczynku. Jedynym odniesieniem do dawnej historii jest powiązanie Międzywodzia z niedalekim Dziwnowem i wspomnienie „Martwej Dziwny”, gdzie być może w 1170 r. ugrzęzły okręty duńskiego księcia Waldemara, który próbował wyjść w morze Dziwną, po łupieżczym najeździe na Wolin.
Oficjalna historia parafii rozpoczyna się 25 grudnia 1987 r., kiedy to erygowano nowy ośrodek duszpasterski pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Międzywodziu. Pierwszym proboszczem został ks. prał. Zbigniew Wyka. Głównym wyzwaniem stało się stworzenie odpowiednich warunków do budowy kościoła parafialnego. Do 1962 r. miejscowość należała do Międzyzdrojów, a następnie wiernym parafii posługiwali Księża Salwatorianie z Kołczewa, co zaowocowało powstaniem (w pomieszczeniach dawnej restauracji) małej kaplicy.
Budowę kościoła rozpoczęto w czerwcu 1989 r., a już 24 maja 1992 r. został on poświęcony przez bp. Stanisława Stefanka. Zaprojektowany przez Walentego Zaborowskiego, stanowi nowoczesny obiekt architektoniczny w kształcie czworoboku, krytego dwuspadowym dachem z wolno stojącą wieżą tuż obok głównego wejścia do świątyni. Godny uwagi jest fakt, iż wielu wczasowiczów podczas swego urlopu nad morzem pracowało przy budowie kościoła, ofiarując swój czas. Drugim proboszczem był ks. Stanisław Helak, który posługę swą pełnił w latach 1994-97. W tym czasie przeniósł się do nowo wybudowanej plebanii, położył posadzkę w prezbiterium, wykonał ołtarz wraz z ambonką oraz konfesjonał. Kolejnym proboszczem został ks. Kazimierz Sałternik, który pracował tutaj 3 lata, do 2000 r. Wykonał on drzwi do świątyni oraz kolejny konfesjonał.
Obecnym proboszczem parafii w Międzywodziu jest ks. Zbigniew Szymański. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1988 r. Jako wikariusz pracował w Łobzie (1988-92), w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie (1992-94), w Barlinku, w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (1994-95). Następnie został proboszczem parafii pw. św. Judy Tadeusza w Lubiczu (1995-2000), po czym przeszedł do Międzywodzia. Ksiądz Zbigniew to kapłan o niezwykłych pomysłach. Był organizatorem różańcowych sztafet z Jasnej Góry do Łobza z różańcem otrzymanym od s. Miriam - karmelitańskiej pustelniczki oraz z Rzymu do Łobza z poświęconymi przez Ojca Świętego różańcami dla każdej parafii archidiecezji. Występował także w trzecioligowym zespole „Światowida” Łobez, a w czasie pobytu w Lubiczu odbudował wraz z wiernymi od podstaw zrujnowany kościół św. Krzysztofa w Steklnie.
Jak wygląda duszpasterstwo w tej nadmorskiej parafii? Poza sezonem Msze św. niedzielne sprawowane są o godz. 9.00 i 12.00 w Międzywodziu oraz o 10.30 w Zastaniu. W ciągu tygodnia natomiast Msza św. odprawiana jest o godz. 16.30, a w Zastaniu w pierwsze piątki miesiąca. Całkiem inna sytuacja panuje w czasie wakacji. Przy pomocy wypoczywających nad morzem kapłanów możliwe jest sprawowanie 6 Mszy św. w Międzywodziu: o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 19.00 i 20.30, a w Zastaniu w soboty o godz. 18.30. Chorzy odwiedzani są przeważnie przed świętami. Codziennie przed Mszą św. odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, a w środy Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na którą licznie uczęszcza starsze pokolenie kuracjuszy przebywających w sanatoriach czynnych cały rok. W listopadzie w każdą niedzielę o godz. 15.00 na cmentarzu odmawiany jest Różaniec, w którym uczestniczy każdorazowo grupa ok. 50 wiernych. Ksiądz Zbigniew podkreśla wspaniały klimat Rorat, w których uczestniczą wszystkie dzieci parafii prowadzone przez Przełożoną Salwatorianek. Podczas wakacji oprawę liturgiczną w kościele często ubogacają występy zespołów, orkiestr i chórów. Corocznymi gośćmi Międzywodzia są m. in.: zespół „Duval” z Gdańska, Orkiestra Dęta „Kazki” z okolic Niepokalanowa oraz grupa organistek z Gryfina: Celina Krupowicz, Jolanta Flaga i Ewa Ocipińska, które cały urlop poświęcają na muzyczną służbę Bogu. Bardzo uroczyście przeżywany jest dzień św. Krzysztofa, na który co roku przyjeżdżają wczasowicze, aby poświęcić swoje pojazdy. W tym roku było ich aż 250. Wzruszającą uroczystością jest także Dzień Matki, organizowany wspólnie z Radą Sołecką, w której uczestniczą wszystkie matki aktualnie przebywające w Międzywodziu. W tym roku uroczystość zgromadziła w kościele 300 kobiet. Do grona osób zasłużonych dla parafii należy Jan Sasała - kościelny, który z wielkim oddaniem sprawuje swoją funkcję.
Miedzywodzie jest małą parafią i z tego powodu nie funkcjonuje tutaj żadna szkoła. Dzieci i młodzież dojeżdżają do Dziwnowa, gdzie mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. W parafii odbywają się, oczywiście, przygotowania sakramentalne do I Komunii św. oraz bierzmowania. W tym roku po raz pierwszy do Stołu Pańskiego przystąpiło 19 dzieci. Zresztą statystyka parafialna odzwierciedla te tendencje: w 2003 r. odbyło się 9 chrztów, węzłem małżeńskim związały się 3 pary, a na wieczny odpoczynek odprowadzono 5 osób.
Ks. Zbigniew Szymański także i w Międzywodziu w czasie minionych 4 lat uczynił wiele w sferze inwestycyjnej. W czasie jego posługi położono granitową, włoską posadzkę, wykonano dębowe ławki, otynkowano kościół i wieżę, wyprofilowano ściany boczne kościoła, ocieplono plebanię, wybudowano także podjazd dla niepełnosprawnych, a na całym placu kościelnym położono polbruk. Jednak najważniejsze zadania stoją jeszcze przed Księdzem Zbigniewem - budowa kościoła w Zastaniu oraz domu rekolekcyjno-wypoczynkowego obok plebanii. W oddalonym o 3 km Zastaniu już niebawem rozpocznie się budowa świątyni. Wykonany jest już projekt i dokonano pierwszych wykopów. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, za 3 lata wierni modlić się będą w nowym kościele. Dom rekolekcyjno-wypoczynkowy był już planowany wcześniej, o czym świadczą fundamenty, na których stanie. Docelowo pomieści on 100 osób. Będą mogli w nim odpoczywać zarówno kapłani, jak i świeccy. Projekt jest interesujący. Obserwując dotychczasowe poczynania Księdza Proboszcza, można być spokojnym, że już wkrótce i ta inwestycja osiągnie szczęśliwy finał.
Pytany o dalsze plany duszpasterskie ks. Szymański wymienia przede wszystkim troskę o młode pokolenie, a więc zintegrowanie ich wokół Eucharystii i sakramentów. Poza tym ważnym akcentem, obok materialnego wymiaru pracy, staje się wzbudzenie nowych powołań kapłańskich. Jedynym do tej pory kapłanem wywodzącym się z tej parafii jest ks. Paweł Wrzesiński, obecnie pracujący w Austrii.
Życzymy Księdzu Proboszczowi realizacji zamierzonych celów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję