Reklama

Z wizytą w parafii

Jedna z trzech w Polsce

23 października biskup płocki prof. Stanisław Wielgus odbył wizytację parafii Pałuki w dekanacie Ciechanów Wschód. Jest to jedna z trzech w kraju wspólnota nosząca wezwanie św. Gotarda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Gotarda w Pałukach

Patron parafii: św. Gotard
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: Ciechanów Wschód
Miejscowości: Bedy, Bogucice, Chruściele, Długołęka, Dobki, Gogole, Gostkowo, Klonowo, Kobylin, Kobylinek, Kołaczków, Ksawerowo, Łęki, Ciemierzyce, Nierasowo, Nowokrasne, Obidzino, Osyski, Pajewo Króle, Pajewo Szwelice, Pajewo Wielkie, Pałuki, Paulinowo, Pianki, Przytoka, Rembowo, Rembówko, Sosnowo, Trętowo, Wilkowo, Wólka Łanięcka, Wróblewko, Wróblewo, Załuże
Proboszcz: ks. kan. Józef Bolesław Pokorski
Wikariusz: ks. Paweł Kułakowski
Organista: Roman Monczyński
Zakrystian: Dariusz Przybyłek
W parafii działają: parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca (17), ministranci, ministranci seniorzy, lektorzy, asysta procesyjna, koło biblijne, Parafialny Zespół Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, poradnictwo rodzinne
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna, władze gminy Opinogóra
Msze św. w niedzielę: 9.00, 10.30., 12.00, w maju i październiku - 16.00

Charakterystyka parafii

„Parafia Pałuki jest jedną z najstarszych w naszej diecezji - mówił w sprawozdaniu wizytacyjnym proboszcz ks. kan. Józef Pokorski. - Jej początek datowany jest na 1135 r. Obecny kościół parafialny jest znacznie młodszy: zbudowano go w latach 1842-43. Świątynię powstałą w stylu neogotyku romantycznego konsekrował w 1845 r. biskup Tadeusz Łubieński, sufragan kujawsko-kaliski.
Obecnie parafia liczy ok. 2750 osób. Jak w większości parafii wiejskich, tak również w Pałukach problemem jest migracja ludności ze wsi do miasta. W tym wypadku ma ona swe szczególne przyczyny w likwidacji znajdujących się na tym terenie aż 6 Państwowych Gospodarstw Rolnych. Ponadto - jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz - zlikwidowano kilka innych zakładów pracy, zamknięto trzy szkoły, pocztę i ośrodek zdrowia”.
Wszyscy parafianie są katolikami. Ich życie religijne jest związane z parafialną świątynią. W niedzielę wierni mogą uczestniczyć w jednej z przedpołudniowych Mszy św. Dodatkowo w maju i październiku celebrowana jest Eucharystia o 16.00, połączona z nabożeństwem majowym lub różańcowym. Jak podkreślił Duszpasterz, parafianie chętnie korzystają z sakramentu pokuty i przystępują do Stołu Pańskiego. W ciągu roku liczba udzielonych Komunii św. wynosi ok. 30 tysięcy. Dobrą frekwencją cieszą się rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie dzieci i młodzież szkolna uczestniczą w rekolekcyjnym skupieniu. Niemal wszyscy przystępują też do spowiedzi św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. Obok katechezy szkolnej prowadzona jest także katecheza parafialna. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. oraz do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych uczestniczą wraz z rodzicami w spotkaniach w kościele parafialnym w każdą 3. niedzielę miesiąca.

Duszpasterstwo

W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz omówił także przedsięwzięcia duszpasterskie realizowane w parafii Pałuki. Z ciekawszych inicjatyw wymienił m.in.: błogosławieństwo pojazdów mechanicznych w niedzielę Miłosierdzia Bożego, a także błogosławieństwo małych dzieci w niedzielę odpustową. Na tę uroczystość przybywają także goście spoza parafii; wszystkie dzieci otrzymują wtedy pamiątkowe medaliki. Ważnym dniem w parafii jest także misyjny dzień chorych, obchodzony zawsze w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W parafii Pałuki organizowane są poświęcenia pól. Obchodzone są także dożynki parafialne, podczas których prezentowane są przepiękne wieńce, będące niejednokrotnie ozdobą różnych wystaw. Rolnicy przynoszą też do kościoła ziarno siewne z prośbą o błogosławieństwo, zaś najmłodsi parafianie proszą o poświęcenie przyborów szkolnych. Przy grobie Pańskim odbywa się adoracja prowadzona przez mieszkańców poszczególnych wsi, w którą w sposób szczególny włączają się strażacy. Ważnymi wydarzeniami duszpasterskimi były misje parafialne i peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, które pomogły parafianom wejść w głębię Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.
Wierni chętnie biorą udział w pielgrzymkach autokarowych do Lichenia i Częstochowy, młodzież pielgrzymuje też pieszo na Jasną Górę, a wspólnie z dziećmi - do Rostkowa.
Ważną rolę w życiu duszpasterskim odgrywają działające w parafii katolickie ruchy i stowarzyszenia. Od 90 lat działa nieprzerwanie najstarsze koło różańcowe, w sumie kół jest dziś 17. W parafii funkcjonuje grupa ministrantów i lektorów, do Mszy św. w I niedzielę miesiąca służą także ministranci seniorzy, będący jednocześnie członkami asysty procesyjnej. Z ich inicjatywy został ufundowany ornat, kielich mszalny, zaś na pamiątkę wizytacji - dokonano renowacji krzyża procesyjnego. Bardzo aktywną grupą jest koło biblijne, którego członkowie zajmują czołowe miejsca w konkursach dekanalnych i diecezjalnych. W tym roku uczennica gimnazjum zajęła IV miejsce w diecezjalnym konkursie biblijnym; zaś w konkursie nt. błogosławionych męczenników płockich uczennica VI klasy zdobyła III miejsce. Ożywioną pracę formacyjną prowadzi 10-osobowe koło Akcji Katolickiej, w życie parafii włączają się też strażacy z OSP. Drużyna OSP z Długołęki sponsorowała renowację zabytkowej wiecznej lampki pochodzącej z XVIII w. Działalność charytatywna to domena Parafialnego Zespołu Caritas, zaś całość działalności duszpasterskiej wespół z kapłanami koordynuje 20-osobowa parafialna rada duszpasterska. Licząca trzy osoby rada gospodarcza doradza w kwestiach inwestycji materialnych.
W parafii działa także poradnictwo rodzinne oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Członkowie KSM biorą udział w dorocznym Forum Młodzieży Mazowsza, współorganizują pielgrzymkę do Rostkowa, zajmują się także dekorowaniem świątyni na Boże Narodzenie i organizacją czuwania przed Pasterką. Są ponadto lektorami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Pośród licznych inwestycji materialnych w parafii z całą pewnością na pierwszy plan wysuwa się malowanie kościoła oraz instalacja nowych witraży. Te prace były jednym z widzialnych owoców przygotowań do wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa. Ponadto dzięki ofiarności parafian dokonano wielu innych inwestycji. Należą do nich: generalny remont i strojenie organów piszczałkowych, zamontowanie elektrycznego, sterowanego komputerowo napędu 3 dzwonów oraz remont jednego z dzwonów, remont plebanii i wikariatu, obejmujący malowanie wewnątrz, wymianę drzwi, remont sanitariatów i instalację centralnego ogrzewania. Ogrodzono posesję plebańską przęsłami metalowymi (ok. 150 m), wymieniono także rynny poziome na kościele i plebanii, jak również wyremontowano rynny na domu parafialnym. Na wszystkich tych budynkach pomalowano dachy preparatem alubit. Cmentarz parafialny zyskał w tym czasie betonowe ogrodzenie o długości ponad 600 m oraz polbrukowe alejki o powierzchni 600 m2.
W świątyni założono 2 niezależne instalacje alarmowe. Zakupione zostały także elementy nagłośnienia: nowoczesny wzmacniacz, mikrofony oraz głośnik do prezbiterium. Świątynię wyposażono w mosiężny pulpit, odnowiono 3 puszki liturgiczne, zakupiono też 2 ornaty. Dzięki hojności sponsorów kościół parafialny wzbogacił się o nowe figury bożonarodzeniowe, możliwa też była renowacja zabytkowego obrazu Matki Bożej Różańcowej, obrazu Serca Pana Jezusa pędzla Wojciecha Gersona, wizerunku Matki Bożej Anielskiej, figury Jezusa przed kościołem oraz renowacja i złocenie 2 żyrandoli. Dzięki sponsorom odzyskała swe piękno zabytkowa monstrancja, kinkiety, krzyże na bocznych ołtarzach. Na ołtarze zostały też ofiarowane obrusy. Wokół kościoła ułożono zaś 250 m2 kostki brukowej.
Dzięki współpracy z władzami gminy Opinogóra udało się wykonać asfaltową drogę na cmentarz grzebalny, gmina udzieliła też pomocy przy wykonywaniu asfaltowego parkingu przy kościele. Owocem współpracy jest także oświetlenie placu przykościelnego, położenie na jednej z cmentarnych alejek kostki brukowej, a także powiększenie cmentarza o pół hektara. W planach jest natomiast powiększenie parkingu przy cmentarzu o ok. 20 arów.
W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz wyraził szczególną wdzięczność tym wszystkim, dzięki którym można było dokonać tylu wspaniałych dzieł materialnych.

Przebieg wizytacji

Pasterska wizyta rozpoczęła się przed południem. Ksiądz Biskup spotkał się na plebanii z wójtem gminy Opinogóra Stanisławem Wieteską oraz z przewodniczącym Rady Gminy Janem Goździewskim. Następnym punktem programu była wizyta u chorych, później zaś Pasterz spotkał się z przedstawicielami ruchów parafialnych, którzy złożyli sprawozdania ze swej działalności. W swoim słowie Biskup Stanisław powiedział do nich m.in.: „Obok kościoła materialnego najważniejszy jest Kościół duchowy. Żyjemy w takich czasach, kiedy duszpasterstwo klasyczne jest nadal aktualne i ważne, ale religia w niektórych społeczeństwach jest wypierana przez ateizm i agnostycyzm. Te ideologie poprzez najróżniejsze media oddziałują na świadomość ludzi. Są kraje, które były katolickie, a dziś poganieją. Jesteście elitą parafii, na której ciąży szczególna odpowiedzialność za to, by nie dopuścić do dechrystianizacji swoich środowisk, ale by w nich coraz mocniej rozwijała się wiara”.
Uroczystość zwieńczyła Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie 50 gimnazjalistów. Zwracając się do zebranych, Pasterz powiedział: „Przybyłem tu, żeby przyjrzeć się waszemu kościołowi parafialnemu zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i duchowym. Dziękuję Księdzu Proboszczowi za przedstawienie stanu duchowego i materialnego parafii. Dziękuję za jego troskę o tę świątynię. Wiele parafii mogłoby wam pozazdrościć tej pięknej świątyni. Dziękuję za odnowienie tych wszystkich pięknych obrazów, ołtarzy, za przepiękne witraże, za wasze zaangażowanie mimo tylu materialnych trosk, mimo że upadły gospodarstwa rolne, które dawały chleb wielu rodzinom. Bez waszego udziału, troski, pomocy - nie udałoby się tego zrobić. (...) Mam świadomość, że macie dużo trudności, tym bardziej cenię waszą dobroć i pomoc w realizacji celów parafialnych. Za wszystko - za ofiary i społeczną pracę - składam serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję waszym kapłanom - Księdzu Kanonikowi oraz Księdzu Wikariuszowi za ich bezcenną pracę dla dobra waszej wspólnoty”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Na Mszę św…po cud

CZYTAJ DALEJ

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Ten, kto kocha na wzór Jezusa, nie jest zniewolony sobą, jest wyzwolony do służby, do dawania siebie - powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję