"Pozdrawiam serdecznie Polaków, a szczególnie delegację Caritas Polska wraz z młodzieżą z Syrii, przybyłych do Rzymu specjalnym busem, mobilną ambasadą Young Caritas, którzy inicjują kampanię uwrażliwienia społeczeństwa na problemy ludzi najbiedniejszych, promują wolontariat młodzieży, akcję informacyjną i pomoc dla ofiar prześladowań w Syrii. Duchowym znakiem projektu Bus Young Caritas będzie peregrynacja Obrazu Matki Bożej z Aleppo. W nabożeństwach majowych zawierzajcie Maryi, Królowej Polski, sprawy całego Kościoła, Ojczyzny i waszych rodzin. Proście o pokój na świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Z serca wam błogosławię" - powiedział papież.
Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Drodzy bracia i siostry, kontynuując refleksję na temat chrztu św. zwróćmy dzisiaj uwagą na centralne obrzędy, które odbywają się przy chrzcielnicy. Najpierw kapłan poświęca wodę. Wyjaśnia jej znaczenie i symbolikę, a przyzywając nad nią mocy Ducha Świętego zachęca, „aby wszyscy, pogrzebani przez chrzest razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia” (Obrzędy chrztu dzieci, n. 54). Następnie ma miejsce wyrzeczenie się szatana i wyznanie wiary, mające na celu przygotowanie kandydatów, aby godnie przyjęli chrzest. Odpowiedź na pytanie: „Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego dzieł i wszystkich jego pokus” sformułowane jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej: „Wyrzekam się”. W ten sam sposób wyznawana jest wiara Kościoła, gdy mówimy: „Wierzę”. Ta odpowiedzialna decyzja, wypowiedziany akt wiary, powinny towarzyszyć naszemu rozwojowi i dojrzewaniu w życiu chrześcijańskim. Dlatego czyniąc znak krzyża wodą święconą z radością i wdzięcznością pamiętajmy o chwili chrztu świętego, odnawiajmy nasze „Amen” wobec Boga, by żyć ze świadomością Jego obecności w nas.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z parafii św. Michała Archanioła w Kamieniu Lubelskim; Nawiedzenia NMP z Suchej Beskidzkiej; Matki Bożej Nieustającej Pomocy Mszany Górnej (arch. krakowska), św. Bartłomieja z Jastrzębi; św. Józefa w Zakroczymiu (diec. tarnowska); z parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie; św. Rodziny w Słupsku; Najświętszego Serca Pana Jezusa z Gdyni; św. Jana Chrzciciela i Śśw. Wojciecha BM w Poświętnem (diec. warszawsko-praska); Najświętszego Serca Pana Jezusa z Wrocławia; Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimie (arch. szczecińska); Wniebowzięcia NMP z Oleśnicy; Międzyparafialna grupa z Biura Pielgrzymkowo -Turystycznego CARITAS Włocławek; Grupa studentów z Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie; młodzież z Kędzierzyna Koźla – Sławięcic; Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej z Bogatyni; nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Trzebiegoszczu; Chór młodzieżowy „CON BRIO” oraz pielgrzymi z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Kępnie-Hanulinie; Grupa pielgrzymów z Gdowa; Pracownicy Miejsko/Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złocieńcu; Grono Pedagogiczne i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Pisarzowic; Stowarzyszenie Miasto na Górze z Bielska Białej; Szkoła Podstawowa nr 8 w Malborku; Szkoła Podstawowa nr 9 w Malborku; Technikum nr 3 w Malborku; Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Malborku; Pracownicy Urzędu Gminy Solec Zdrój; Pracownicy Przedszkola nr 11 w Radomiu.