Reklama

Uroczystość ku czci patronki zakonu Karmelitów Bosych

Dzień radości czcicieli Szkaplerza Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku archidiecezjalne obchody święta Matki Bożej Szkaplerznej miały miejsce w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi. Podobnie jak przed rokiem uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Lepa. Z powodu padającego deszczu nie odbyła się tylko tradycyjna procesja szkaplerzna po Mszy św. Mimo niesprzyjającej aury wnętrze świątyni szczelnie wypełnili parafianie, delegacje z parafii dekanatu Radogoszcz oraz wierni z całej Łodzi.

Do uroczystości swej patronki Karmelici Bosi oraz czciciele Szkaplerza Świetego przygotowywali się od 9 dni. Każdego wieczora odprawiana była msza święta z konferencją oraz procesja szkaplerzna.

Niedziela 16 lipca była ukoronowaniem tych modlitw do Matki Bożej z Góry Karmel a zarazem rozpoczęciem obchodów 750-lecia objawień maryjnych w znaku szkaplerza przypadających za rok.

Uroczystości odpustowe w parafii Ojców Karmelitów Bosych zawsze są dobrze przygotowane od strony liturgicznej. Dzieje się tak za sprawą działających na terenie parafii duszpasterstw między innymi rodzin i młodzieży oraz doskonale zorganizowanej asysty, która przygotowała na ten dzień obsady wszystkich sztandarów parafialnych. Ustawione zostały one w obu nawach bocznych. Pośrodku kościoła ustawiły się natomiast delegacje z kilku sąsiednich parafii.

Tradycyjnie wokalnie uroczystości wsparła zaproszona orkiestra dęta ze Szczawina. To muzycy z tego zespołu pieśnią Czarna Madonna rozpoczęli uroczystą Mszę św.

Eucharystii przewodniczył bp Adam Lepa w towarzystwie przeora o. Kazimierza Graczyka oraz o. Arkadiusza Stawskiego.

Zakon Karmelitański będąc wierny Matce strzeże pieczołowicie tej drogocennej perły, którą Maryja pozostawiła. Dziewica w znaku szkaplerza, zasłuchana, pełna Boga - mówił witając zebranych przeor łódzkiego klasztoru i proboszcz parafii o. Kazimierz Graczyk.

Gromadzimy się dzisiaj aby być jak najbliżej Matki Bożej, aby doświadczyć jej macierzyńskiego serca, ale także aby jej dziękować za wszystkie łaski, które otrzymujemy za jej przyczyną i wstawiennictwem - powiedział bp Adam Lepa we wstępie wygłoszonej homilii.

Byłoby dzisiaj bardzo stosowne aby postawić sobie pytanie - co powinniśmy wynieść z tej uroczystości, czego nas uczy Matka Boża Szkaplerzna i czy tę naukę jaka wiąże się ze szkaplerzem stosujemy w naszym życiu chrześcijańskim? - pytał Kaznodzieja.

Biskup łódzki wskazując na szkaplerz jako znak ocalenia dla zakonu karmelitańskiego i wartości przez niego pielęgnowanych mówił, że każdy z ludzi myśląc o szkaplerzu nie powinien mieć na uwadze tylko siebie. To byłby wyjątkowy egoizm - podkreślił Sufragan łódzki. - To jest coś więcej niż ocalenie nas samych, ocalenie naszej duszy. On jest symbolem ocalenia tego wszystkiego co jest do ocalenia w religii, w kulturze, w życiu każdego chrześcijanina, w życiu współczesnego człowieka; to wszystko co powinno być ocalone a jest dzisiaj zagrożone. Zawsze myślmy nie tylko o sobie - prosił łódzki Biskup - ale także o wartościach, które są zagrożone.

Liczne wartości są zagrożone, one bardziej nawet są zagrożone niż przed rokiem 1989. Nam się wydaje, że już nic nam nie grozi, a poza tym stosuje się takie sposoby niszczenia wartości, tych najważniejszych - chrześcijańskich, że trudno zorientować się, że one są zagrożone.

Zdaniem bp. Adama Lepy wśród wartości, które obecnie narażone są na niebezpieczeństwo jest chrześcijańska miłość do bliźniego, świętowanie niedzieli.

Także miłość narzeczonych czy małżeńska poddawana jest współcześnie deformacji.

W publicznym języku niektórych ludzi i gazet w ogóle nie mówi się o miłości chrześcijańskiej - wskazał Sufragan łódzki. - To słowo razi, w pewnych środowiskach nie chce się mówić o wartościach chrześcijańskich. Zastępuje się je jakimiś wartościami europejskimi, humanistycznymi. Zamiast o miłości bliźniego mówi się o tolerancji. Wysławia się tolerancję jakby była czymś ważnym, a o miłości się nie mówi jakby była czymś nieważnym, niegodnym wspomnienia. A przecież tolerancja to jest tylko uznawanie, tolerowanie drugiego człowieka. Tolerancja nie nakazuje nawet żeby go zrozumieć. Wystarczy go tylko tolerować - zaakcentował bp Lepa. - Nie trzeba drugiemu człowiekowi podawać ręki, przebaczać mu. Tego nie obejmuje tolerancja. To jest zagrożenie.

Świętowanie niedzieli jest również dziś - zdaniem Biskupa - zagrożone. Niektórzy uważający się za katolików twierdzą, że nie mają czasu aby w niedzielę pójść do kościoła. Oni powinni powiedzieć, że nie chcą chodzić do kościoła, że nie chcą w swoim życiu Pana Boga - wskazał Biskup. - A są też takie domy, które zamiast pójść do kościoła udają się z całą rodziną do supermarketu i tam świętują.

Jeżeli naprawdę kochamy Matkę Bożą powinniśmy się przyczynić do ocalenia tych wartości, które są ważne, wywodzące się z naszej chrześcijańskiej tradycji - apelował Sufragan łódzki.

W procesji z darami dzieci z tamtejszej parafii przyniosły do ołtarza chleb, przedstawiciele asysty karmelitańskiej wino. Reprezentanci świeckiego zakonu karmelitańskiego wręczyli celebransowi owoce, młodzież z duszpasterstwa młodzieży ampułki z winem i wodą, a członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przynieśli na ołtarz kwiaty. Po procesji z darami przepięknie zabrzmiała pieśń Serdeczna Matko w wykonaniu orkiestry ze Szczawina.

W uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej ze swoimi delegacjami uczestniczyli kapłani z sąsiednich parafii wraz z dziekanem dekanatu Radogoszcz ks. Janem Szatkowskim. Licznie przybyły także - wyróżniające się swoim zakonnym ubiorem - Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus.

Szkaplerz w tradycji chrześcijańskiej istnieje od połowy XIII w. W 1251 r. podczas objawienia otrzymał go z rąk Maryi generał zakonu Szymon Stock. Prosił on Maryję o pomoc dla Zakonu, którzy po powrocie z Ziemi Świętej do Europy znajdował się w trudnej sytuacji. Maryja przekazała wówczas generałowi szkaplerz wypowiadając przy tym słowa: "To będzie dla ciebie i dla wszystkich karmelitów przywilej, kto w nim umrze nie zazna ognia piekielnego". Medalik szkaplerzny uznał i wprowadził do Kościoła powszechnego papież Pius X. W Polsce tradycja noszenia szkaplerza, jako znaku matczynej opieki liczy ponad 600 lat. O niezwykłej roli szkaplerza w skali światowej świadczyć mogą objawienia jakie dokonały się w Lourdes i w Fatimie. W obu przypadkach Maryja ukazała się przyodziana w szkaplerz.

Jak wyjaśnia o. Kazimierz Graczyk przywilej przekazany Zakonowi Karmelitów Bosych oznacza, że wszyscy, którzy przyjmą szkaplerz zachowani zostaną od ognia piekielnego. Ci, którzy odejdą do wieczności ze szkaplerzem, w pierwszą sobotę po śmierci wyzwoleni zostaną z czyśćca. Nie można jednak traktować szkaplerza jak amuletu czy talizmanu - mówi o. Kazimierz. - Przyjęcie szkaplerza oznacza trwałą współpracę z łaską, która kryje się w szkaplerzu danym przez Maryję.

Do bractwa szkaplerznego istniejącego przy parafii na ul. Liściastej wszyscy chętni przyjmowani są przez cały rok po każdej Mszy św., natomiast nabożeństwa szkaplerzne odbywają się w każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 16.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

W maju, miesiącu przesiąkniętym wdzięcznością do naszej Matki w Niebie łatwiej też

odnajdujemy ślady jej obecności w naszym otoczeniu. Kamienna figura Pani Rzeszowa na osiedlu Staroniwa, bliźniaczo podobna do tej, która objawiła się Jakubowi Ado w 1513 na gruszy w ogrodzie bernardyńskim...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję