Reklama

Wydarzyło się

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Nauczyciela w Kodrębie

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w gminie Kodrąb - wzorem lat ubiegłych - obchodzony był bardzo uroczyście. W tamtejszym Zespole Szkolno-Gimnazjalnym odbyła się akademia, w której udział wzięli nauczyciele i personel Szkoły, emerytowani pedagodzy, władze gminy na czele z wójtem Stanisławem Jasińskim oraz proboszcz parafii w Kodrębie ks. kan. Benedykt Musiał. W programie było: wręczenie nagród wyróżniającym się wychowawczymi osiągnięciami nauczycielom, montaż słowno-muzyczny oraz życzenia dalszej owocnej pracy.
Po uroczystym obiedzie została odprawiona Msza św. w intencji pracowników Szkoły. Sprawujący ją Ksiądz Proboszcz przypomniał parafianom, że „w słowie «nauczyciel» kryje się nie tylko zawód, ale i zaszczytny obowiązek uczciwej i rzetelnej pracy. To także pragnienie wychowania młodego człowieka tak, by w życiu kierował się zdobytą wiedzą, dobrze ukształtowanym sumieniem i nauką Kościoła”.

Zofia Pełka

Szkolenie w Toporowie

W ostatnich dniach października br. po raz kolejny, korzystając z gościnności ks. Mariana Morgi - proboszcza parafii św. Franciszka w Toporowie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej archidiecezji organizowało szkolenie dla tych, którzy pragną wstąpić w jego szeregi i złożyć przyrzeczenie, zobowiązujące do służby Bogu i Ojczyźnie przez cnotę, naukę i pracę. Wzięło w nim udział kilkanaście osób, które zdobywały wiedzę o historii Stowarzyszenia, prawach i obowiązkach zawartych w statucie, a także o dekalogu KSM-u. Spotkanie zakończyło się egzaminem, przeprowadzonym przez Zarząd Stowarzyszenia.
Równocześnie trwały też warsztaty muzyczne, w których wzięła udział młodzież z całej archidiecezji.
Pragnieniem organizatorów było utworzenie wśród licznie przybyłych uczestników warsztatów grupy modlitewno-ewangelizacyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monia - Członkini KSM-u

Po patronatem św. Marcina

Kłomnicka wspólnota, której patronuje św. Marcin, aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła powszechnego i parafii.
We wrześniu br. zawiązała ona Rycerstwo Niepokalanej, którego moderatorem został ks. Sławomir Porębski. Spotkania modlietwno-formacyjne tej grupy odbywają się w środy, po Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest to żywe świadectwo wiary, które zbiega się z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Kult ten szerzą w parafii zarówno księża, jak i Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.
24 października ks. kan. Mirosław Turoń - proboszcz parafii, poświęcił nową kapliczkę z krzyżem, usytuowaną u zbiegu ulic: Janaszewskiej, Zdrowskiej i Krótkiej, którą ufundowali mieszkańcy tych ulic.
Warto zaznaczyć, że w kłomnickiej parafii od kilku miesięcy trwają prace remontowo-budowlane na plebanii. Pilną potrzebą jest wygospodarowanie sal na spotkania formacyjne z młodzieżą i dorosłymi.

Wiesława Jarońska

„Dzieci Ojcu Świętemu”

Z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego, w październiku br. został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju dla uczniów szkół podstawowych. Dzieci w różnym wieku odpowiedziały na wezwanie konkursowe, wykazując się przy tym dużą pomysłowością i wyobraźnią plastyczną.
Rozstrzygnięcie Konkursu miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 20 w Częstochowie, podczas uroczystości z okazji Wszystkich Świętych. Wiersze ks. Jana Twardowskiego i piosenki zespołu „Arka Noego” w wykonaniu młodych wykonawców, które towarzyszyły tej uroczystości, spotkały się z gorącym przyjęciem zaproszonych gości.
Wśród nich obecny był ks. dr Bronisław Preder - kustosz sanktuarium św. Józefa, ks. Tomasz Cisowski oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 20. Nad realizacją Konkursu czuwały panie: Urszula Brożek - katechetka, Małgorzata Ciuraszkiewicz - katechetka oraz Ewa Milka - nauczycielka.
Dzięki hojności sponsorów, wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominki.

Urszula Brożek

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję