Reklama

Z wizytą w parafii

„Aby było w nas coraz więcej Bożego Ducha”

23 września wizytację kanoniczną przeżywała wspólnota parafialna w Kuczborku. Do kuczborskiej parafii pw. św. Bartłomieja przybył bp Roman Marcinkowski. Tu spotkał się z poszczególnymi grupami duszpasterskimi, odwiedził dwoje chorych mieszkańców, przewodniczył modlitwie na cmentarzu, a także odprawił Mszę św. ingresową. W programie wizytacji znalazła się także Msza św. z udziałem społeczności szkolnej oraz uroczystość poświęcenia nowej części gmachu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Niedziela płocka 46/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Bartłomieja w Kuczborku

Patron parafii: św. Bartłomiej
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Bartłomieja
Dekanat: żuromiński
Miejscowości: Chodubka, Kliczewo Duże, Kliczewo Małe, Kozielsk, Krzywki Bratki, Kuczbork, Mianowo, Nidzgóra, Olszewko, Osowa, Przyspa, Wólka Kliczewska, Wygoda
Proboszcz: ks. Antoni Włodzimierz Kosiorek
Katecheci: Wanda Jończak, Katarzyna Cenclawska
Organista: Leszek Gadomski
Zakrystian: Edward Rogowski
W parafii działają: Akcja Katolicka, lektorzy, ministranci, schola, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.00, 16.00

Charakterystyka parafii

Granice administracyjne parafii w Kuczborku obejmują 11 miejscowości. Ich mieszkańcy w przeważającej części utrzymują się z rolnictwa, część parafian zaś pracuje w placówkach oświaty, w gminie lub zajmuje się handlem. „Niepokojący jest fakt - podkreślił w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. Antoni Kosiorek - że ok. 13% wszystkich mieszkańców to bezrobotni, przy czym grupa ta z roku na rok ciągle wzrasta. Równie dużo, bo 11% parafian, korzysta ze świadczeń pomocy społecznej”.

Obraz duszpasterski parafii

Ks. Antoni Kosiorek sprawuje opiekę duszpasterską nad wspólnotą w Kuczborku od lipca 2001 r.
„Opieką tą objęci są dorośli, podeszli wiekiem, dzieci i młodzież, a także duża grupa osób niepełnosprawnych w młodym wieku” - zapewnił Ksiądz Proboszcz.
Na wspólną Eucharystię wierni gromadzą się przede wszystkim na 3 Mszach św. w niedziele i uroczystości nakazane. „Jednak frekwencja jest niezadowalająca - z żalem przyznał ks. Kosiorek. Liczba uczestników Mszy św. niedzielnych i świątecznych spada nawet do 20%. Tymczasem - mówił Ksiądz Proboszcz - przy dobrych staraniach można by liczyć na 500 uczestników Liturgii na godz. 9.00, 300 na godz. 11.00 i 200 na godz. 16.00. Dość niska frekwencja jest także na nabożeństwach majowych i październikowych.
Ksiądz Proboszcz podkreślił zaangażowanie dzieci i młodzieży w różnego rodzaju konkursy o tematyce religijnej: m.in. biblijne, plastyczne i misyjne. Młodzi parafianie uczestniczą także w spotkaniach kół zainteresowań: biblijnym i liturgicznym.
W parafii kuczborskiej coraz mocniej zakorzenia się uczestnictwo w ruchu pielgrzymkowym: przede wszystkim do Przasnysza, Rostkowa, Częstochowy i Żuromina. Wierni chętnie włączają się także w pielgrzymkę duchową.
Ksiądz Proboszcz wspomniał także o adoracjach, które prowadzone są już od 3 lat w święta. Uczestniczą w nich kolejno wierni z poszczególnych miejscowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obraz materialny parafii

Pomimo skromnych zasobów prace remontowo-budowlane w parafii pw. św. Bartłomieja w Kuczborku wspiera materialnie 1/3 wiernych. Dzięki temu od ostatniej wizytacji biskupiej w 1998 r. wykonano szereg prac w kościele, na plebanii i cmentarzu.
W kościele wykonano brakującą boazerię, podjęto prace nad założeniem instalacji odgromowej i elektrycznej, a także prace blacharskie, wyremontowano i pomalowano otwory okienne i drzwiowe, pomalowano sufit w zakrystii, kruchcie i wnęce wiodącej na ambonę, a także usunięto odpadający tynk zewnętrzny i założono nowy. Ponadto dokonano renowacji lichtarzy, świeczników i bocznych kinkietów.
W tym okresie został także przeprowadzony remont plebanii, w tym wymiana całej instalacji elektrycznej, ocieplenie budynku płytami gipsowymi i malowanie wnętrza. Do cmentarza zaś doprowadzono przyłącze wodociągowe i postawiono nowy krzyż. Pozostałe prace to: remont i pomalowanie bramy i furtek w parkanie przykościelnym oraz przywrócenie drożności odpływu do studzienek wokół kościoła.

Reklama

Spotkanie z grupami

O dokonaniach poszczególnych grup duszpasterskich i modlitewnych poinformowali osobiście Księdza Biskupa ich przedstawiciele. W parafii pw. św. Bartłomieja w Kuczborku działają: koło Akcji Katolickiej, koło lektorów, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, grupa ministrantów, a także schola. Z parafią współpracują druhowie z trzech jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
W sprawozdaniu Akcji Katolickiej podkreślono jej działalność społeczno-charytatywną, której wyrazem są liczne zbiórki pieniędzy, odzieży czy żywności dla potrzebujących. „We współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie zorganizowaliśmy zbiórkę żywności, odzieży, środków chemicznych i zabawek dla Domu Samotnej Matki z Dzieckiem Niepełnosprawnym. W okresie Bożego Narodzenia rozprowadzaliśmy świece Caritas. Organizowaliśmy też kiermasz stroików świątecznych, wykonanych przez członków Warsztatów Terapii Zajęciowej w Płocku. Całkowity dochód został przeznaczony na przygotowanie paczek ze słodyczami dla dzieci z najuboższych rodzin naszej parafii” - mówiła przedstawicielka koła AK.
Z członków Akcji Katolickiej wyłoniła się grupa lektorów. Poprzedni proboszcz ks. Andrzej Gretkowski wybrał kilka osób, które w każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 czytają Słowo Boże. Ponadto w służbie ołtarza w Kuczborku bierze udział 20 ministrantów. Uczestniczą również w spotkaniach formacyjno-modlitewnych w każdy pierwszy czwartek miesiąca; biorą czynny udział w pielgrzymkach, adoracjach; jeżdżą też na zawody sportowe organizowane dla ministrantów. Największym ich sukcesem jest zajęcie I miejsca w halowym turnieju piłki nożnej w Żurominie w ub.r.
Uroczystości uświetnia też asysta procesyjna, której członkowie, choć nie jest ich wielu - jak podkreślili - świadomi są swojego zaszczytnego zadania. W uroczystościach kościelnych uczestniczy także schola, która działa w Kuczborku od grudnia 2003 r. W parafii Kuczbork istnieje też 6 kół różańcowych w 6 wioskach i wszystkie, co warto podkreślić, są pełne. Koło w Kuczborku powiększyło się ostatnio jeszcze o 5 osób; tym samym jej członkowie mogą modlić się także tajemnicami światła.
W parafii działają 3 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Druhowie biorą udział w pielgrzymkach, uczestniczą w uroczystościach odpustowych; zabezpieczają trasy procesji podczas obchodów Wielkanocy, czuwają przy grobie Pańskim. Angażują się także w prace związane z remontami i konserwacją kościoła i budynków parafialnych.

Przebieg wizytacji

Pierwsze spotkanie eucharystyczne w trakcie tej wizytacji zgromadziło przede wszystkim społeczność szkolną z Zespołu Placówek Oświatowych. Ksiądz Biskup poświęcił bowiem nową część siedziby kuczborskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Po uroczystościach, odbywających się w murach placówki, Biskup Roman odwiedził chorych parafian, a także nawiedził cmentarz, gdzie m.in. poświęcił nowy krzyż.
Mszę św. ingresową poprzedziło oddzielne spotkanie z katechetkami na plebanii, a także, już w kościele, z przedstawicielami grup parafialnych.
W słowie, skierowanym do parafian podczas Mszy św., Ksiądz Biskup wskazał m.in. na wartość spotkania eucharystycznego z Chrystusem: „Bóg nie przyszedł sam dla siebie, Bóg przyszedł dla nas jako pokarm. Dlatego podczas Ostatniej Wieczerzy powiedział: „Bierzcie i jedzcie”. Bóg tak właśnie daje się człowiekowi, że staje się chlebem. Bóg po to się nam daje cały, aby było w nas więcej Jego Ducha, Jego myślenia, działania, miłości, troski”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję