Reklama

Parafia czterech patronów

Niegdyś w Nowym Dworze była fabryka sukna, stocznia rzeczna i drukarnia, a Józef Wybicki, autor Mazurka Dąbrowskiego mógł się pochwalić: „Nowy Dwór, gdzie tylko kilka chałup i karczma nad Narwią była, wkrótce w przemyślne zmieniłem miasteczko”. Dziś z dawnej świetności miasta pozostała jedynie zabytkowa, rozbudowana w latach osiemdziesiątych klasycystyczna świątynia.

Niedziela warszawska 46/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Malowniczo położony u ujścia Narwi do Wisły Nowy Dwór Mazowiecki ma długą historię. Już w 1355 r. istniał tu gród książęcy, a zatem był tu także kościół. Był on filią świątyni parafialnej w pobliskim Okuninie. W 1374 r. miejscowość otrzymała od księcia Ziemowita III prawa miejskie, (utraciła je pod koniec XVII w., ale odzyskała w 1782 r.). W pierwszej połowie XVII w. duszpasterstwo prowadzili tu bernardyni, ale - z powodu częstych wylewów Wisły i Narwi - opuścili miasto.
Obecna świątynia zbudowana została w 1772 r. z fundacji księcia Stanisława Poniatowskiego. W 20 lat później powstała przy niej parafia. W latach 1981-84 - mając jedynie pozwolenie na remont kościoła - ks. prał. Czesław Żyła, dziekan nowodworski i przez 30 lat proboszcz parafii - dobudował do niej nowy, duży kościół. Stara, niewielka świątynia nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Budowa bardzo zbliżyła ludzi do parafii. Były to czasy, kiedy Kościół nie miał jeszcze osobowości prawnej, a zakupienie materiałów budowlanych było dużym problemem. Dlatego zakupów dokonywano na poszczególnych parafian. Był duży entuzjazm i zaangażowanie. Nowy kościół konsekrował kard. Józef Glemp 5 listopada 1989 r.

Brakuje pracy

Licząca obecnie 14 tys. wiernych parafia jest jedyną w diecezji warszawsko-praskiej, która ma aż czterech patronów: św. Michała Archanioła, Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława biskupa męczennika i św. Apolonię. Na jej terenie mieszka dużo osób starszych. Niegdyś w Nowym Dworze Mazowieckim były jednostki wojskowe. Była z nimi związana jedna trzecia mieszkańców miasta. Dziś zostały polikwidowane. W mieście brakuje więc pracy, dwa większe sprywatyzowane zakłady nie są w stanie zatrudnić wszystkich chętnych. Nieliczni jeżdżą do pracy w stolicy. - Jest duże rozczarowanie - mówi ks. prał. Andrzej Dusza, od blisko 4 lat proboszcz parafii. Pamiętam jak przyjeżdżałem tu jako wikariusz z Legionowa. Przy dworcu w Nowym Dworze Mazowieckim była bocznica kolejowa. Podstawiano tam wagony, które dojeżdżały do zakładów przemysłowych, m.in. do Polleny. Ruch był duży, ciągle się coś działo. A dzisiaj? Wystarczy zobaczyć, ilu ludzi odwiedza nasz urząd pracy. Jest jeszcze cień szansy, że powstanie w Modlinie lotnisko. To byłaby duża szansa na zatrudnienie w pobliżu domu - mówi z troską ks. Dusza.
Teraz dla tych, którzy z braku pracy nie mają co jeść, parafia, we współpracy z opieką społeczną, zorganizowała stołówkę, która wydaje 100 obiadów dziennie.
Proboszcz nowodworski z uznaniem mówi o swoich parafianach. Parafianie, którzy są w kontakcie z parafią, stale praktykują, a wiara jest obecna w ich życiu. Wielu z nich przystępuje do sakramentów świętych, o czym świadczy duża ilość rozdanych Komunii św. - U nas jest spowiedź podczas każdej Mszy św. Jesteśmy konfesjonałem całej okolicy - podkreśla duszpasterz.
Ale nawet ci, którzy nie chodzą do kościoła, nie są nastawieni niechętnie czy wrogo do Kościoła i księży. Widać to zwłaszcza podczas kolędy. Księża cieszą się zaufaniem, a nierzadko zdarza się, że kancelaria parafialna jest miejscem zwierzeń i trosk parafian, z którymi nieraz już nikt nie chce rozmawiać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stokrotki i nie tylko

W parafii działają aktywnie ruchy kościelne. Jest liczący około 30 osób chór Soli Deo, który w 1988 r. śpiewał w Watykanie Ojcu Świętemu. Należy on do Stowarzyszenia Chórów Kościelnych „Caecilianum”. Jest wspólnota neokatechumenalna, którą opiekuje się związany od lat z tę drogą ks. Paweł Rogowski. - Na nich zawsze można liczyć. Jak trzeba coś zrobić, przyjdą nawet w nocy - mówi Ksiądz Proboszcz. Jest ruch Światło Życie, koła różańcowe oraz Różaniec Rodzinny i angażujące się w pracę charytatywną Bractwo św. Brata Alberta. Niedzielne Msze św. dla młodzieży ożywia młodzieżowy zespół muzyczny, który także przygotowuje śpiewy na liturgię Wielkiego Tygodnia. Są też bielanki, ministranci, schole i Totus Tuus.
Niewielką, ale widoczną grupą w parafii jest Wielkie Dzieło Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Wszechświata. Opiekuje się nią ks. Jacek Kłopotek. Są także stokrotki, grupa modląca się w intencji kapłanów. - To taki spontaniczny, oddolny ruch. Nawet jeszcze niedawno nie zdawaliśmy sobie sprawy, że istnieje, że ludzie się za nas modlą. Skutki tej modlitwy odczuwamy - mówi ks. Dusza.
Uznaniem Proboszcza nowodworskiego cieszy się też praca na rzecz parafii Sióstr Katarzynek oraz katechetów. Dwie siostry katechizują, jedna pracuje w kancelarii, inna w zakrystii.

Reklama

Plany na przyszłość

W ciągu ostatnich czterech lat udało się uporządkować teren wokół kościoła oraz położyć dach na nowej świątyni. Przed parafią stoi wielkie zadanie - osuszenie kościoła zarówno nowego jak i starego oraz remont kościoła starego.
Niemniej ważne są plany duszpasterskie. Tu ks. prob. Dusza myśli przede wszystkim o ożywieniu działalności Rady Parafialnej Akcji Katolickiej oraz o zorganizowaniu duszpasterstwa dla młodzieży pozaszkolnej. W Radzie Parafialnej chciałby widzieć przedstawicieli wszystkich ruchów działających w parafii, którzy mogliby wnieść jak najwięcej nowych pomysłów. Akcja Katolicka ma w Nowym Dworze Mazowieckim wspaniałe przedwojenne tradycje. Do nich chciałby Ksiądz Proboszcz nawiązać. Dlatego planuje zaprosić do jej ożywienia kogoś z dobrze działającej Akcji Katolickiej z Legionowa. Dużą uwagę - już teraz - przywiązuje się w parafii do przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. - Tu nie chodzi o to, żeby zaliczyli oni konferencje, ale weszli w nowe wspólne życie ubogaceni duchowo. Dlatego tak ważna jest ich obecność na Mszach św. - podkreśla Proboszcz nowodworski. Dostrzega też konieczność zorganizowania duszpasterstwa dla młodzieży pozaszkolnej. To problem szczególnie ważny. Kościół znajduje się w pobliżu sądu i prokuratury i nieraz Proboszcz jest świadkiem jak młodzi ludzie doprowadzani są do tych urzędów. - Kiedy widzę tych skutych w kajdanki ludzi, to serce boli, przecież niektórzy z nich to moi parafianie - ubolewa. I dlatego stworzenie właściwej opieki duszpasterskiej nad młodzieżą która nie uczy się i nie pracuje jest ważnym wyzwaniem.

Kolega kursowy ks. Jerzego

Kiedy goszczę u ks. Duszy, mija właśnie 20. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Dusza był kolegą kursowym ks. Jerzego. Razem 28 maja 1972 r. otrzymali święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. - Poznaliśmy się na kolacji 15 września 1965 r. Było to podczas pierwszego dnia pobytu w seminarium - wspomina po latach. - Razem byliśmy też w wojsku. Z 9 kleryków z naszego roku on najwięcej obrywał. Prześladowania spotykały go za różaniec noszony na placu, za odmawiany na klęczkach pacierz. Nie był w typie jednego z kleryków ze Śląska, który potrafił się „odszczeknąć”. Na piątym roku był ciężko chory. Kiedyś całą noc modliliśmy się o jego zdrowie. Wtedy mu się polepszyło. Po święceniach razem pracowaliśmy w dekanacie rembertowskim. Później byliśmy już na odleglejszych placówkach. Ostatni raz widzieliśmy się w Kurii Metropolitalnej na Miodowej w przeddzień jego śmierci. Wiedziałem już o zamachach na niego, dlatego radziłem mu, aby nie jechał sam. Dziś największym cudem, który mógłby dokonać się za przyczyną ks. Jerzego, byłoby nawrócenie jego zabójców. W końcu cuda się zdarzają - mówi Proboszcz nowodworski.

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Rozważanie 4

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję