Reklama

Caritas Diecezji Legnickiej organizacją pożytku publicznego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność legnickiej Caritas

Caritas Diecezji Legnickiej śladem innych Caritas diecezjalnych i Caritas Polska kończy starania, aby uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli jeszcze bardziej rozwinąć naszą działalność charytatywną i przyczynić się do rozwiązania choć części problemów najbiedniejszych ludzi z naszego regionu. Nasza Caritas swoją opieką obejmuje: osoby starsze, chore, niepełnosprawne, matki samotnie wychowujące dzieci, zajmuje się organizacją kolonii i zimowisk dla dzieci i młodzieży. Prowadzimy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu rehabilitacyjnym w Jeleniej Górze oraz świadczymy opiekę: pielęgniarki środowiskowej i położnej w Legnicy i okolicach, higienistki szkolnej w Bolesławcu, a także długoterminową opiekę w domu pacjenta. Zła sytuacja gospodarcza kraju, wysokie bezrobocie, a co za tym idzie ubożejące społeczeństwo, sprawia, że więcej ludzi zwraca się do nas z prośba o pomoc i wsparcie finansowe i rzeczowe.

Co daje status organizacji pożytku publicznego?

Status organizacji pożytku publicznego nadaje Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Uzyskanie statusu oprócz wielu przywilejów wynikających z ustawy wiąże się także z obowiązkiem spełnienia surowych kryteriów i poddania się wszechstronnej kontroli. W celu zapewnienia zgodnego z prawem korzystania z przyznanych uprawnień ustawa wprowadziła nadzór i kontrolę nad organizacjami pożytku publicznego. Da to możliwość wyeliminowania organizacji, które działają nieuczciwie, a uwiarygodni instytucje, które działają po to, by nieść pomoc naprawdę potrzebującym. Na dziś status organizacji pożytku publicznego uzyskały w Polsce 1493 instytucje, z czego 145 na Dolnym Śląsku. Jest to dużo więcej niż pierwotnie ustawodawcy przewidywali! Wśród diecezjalnych Caritas status organizacji pożytku publicznego już uzyskały: Caritas Diecezji Sandomierskiej, Fundacja Caritas na rzecz regionalnego ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie, Caritas Diecezji Tarnowskiej, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Polska, Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Dzięki ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz znowelizowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy podatnik będzie miał możliwość przekazania 1% swojego podatku za poprzedni rok podatkowy, zamiast do budżetu państwa - naszej instytucji. Będziemy mieli także możliwość darmowego przekazywania informacji w mediach publicznych na temat prowadzonej działalności, a poborowi będą mogli być kierowani do odbycia służby zastępczej w naszych placówkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak to funkcjonuje w innych krajach?

Podobne rozwiązanie od kilku lat funkcjonuje na Węgrzech oraz na Słowacji, niedawno Parlament litewski uchwalił ustawę, pozwalającą na przekazanie 2% podatku na rzecz organizacji pozarządowych przez osoby fizyczne.
W 1996 r. węgierski Parlament postanowił wprowadzić radykalnie nową ideę wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - możliwość przekazywania 1% podatku osób fizycznych dla organizacji pozarządowych. Był to zupełnie nowy typ pośredniego wsparcia państwa dla organizacji oraz nowe źródło dochodów organizacji. Podatnicy, decydując o bezpośrednim przeznaczeniu części podatku, prowadzą swoiste głosowanie, wskazując określoną organizację. Podatnicy decydujący się na wskazanie określonej organizacji wyrażają swoje poparcie dla działalności organizacji, jak również swoje zaufanie do organizacji jako instytucji. W 1998 r. na Węgrzech wprowadzono system 1% + 1%, przy czym drugi „jeden procent” podatku podatnicy mogą przekazywać na rzecz organizacji wyznaniowych (kościelnych). Zgodnie ze statystyką opracowaną przez węgierską administrację podatkową ogólna suma wpływów w latach 1997-2002 z tego tytułu na rzecz organizacji systematycznie zwiększała się każdego roku. Suma wpływów organizacji z tego tytułu w 1999 r. wyniosła w tym 10-milionowym kraju ok. 12 mln dolarów. W roku 2001 przekazano w ten sposób 23 mln dolarów.
Statystyka prowadzona przez administrację skarbową wskazuje, że w rzeczywistości około 1/3 węgierskich podatników przekazuje 1% na rzecz organizacji. Badania przeprowadzone w Polsce wskazały, że 71% podatników jest zainteresowanych przekazaniem 1% podatku, gdyby była taka możliwość.

Reklama

Kto może przekazać 1% podatku dochodowego?

Osobami uprawnionymi do przekazania 1% podatku dochodowego są wszyscy podatnicy rozliczający swoje dochody osobiście w urzędach skarbowych. Mechanizmem tym nie są objęci podatnicy rozliczający się za pośrednictwem zakładów pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (emeryci, renciści) - chyba, że na własne życzenie dokonają rozliczenia podatków osobiście, oraz rolnicy, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały 19% skalę podatkową.
Większość podatników rozlicza się z urzędem skarbowym samodzielnie (61%), prawie połowa z nich (49%) miała problemy z wypełnieniem formularza PIT, co piąty podatnik (26%) sam rozliczył swój podatek i wypełnił zeznanie podatkowe, większość jednak skorzystała z czyjejś pomocy (najczęściej zwracano się do specjalistów w dziedzinie doradztwa podatkowego). Ulgi podatkowe z powodu przekazania darowizny na cele społeczne wykorzystuje 7% podatników, podatnicy z wyższym wykształceniem częściej niż inni podatnicy korzystają z odpisów związanych z przekazaniem darowizny na cele szlachetne (9%).
Rzecz ujmując krótko, nowa ustawa jest pewną szansą, daje możliwość pozyskania dodatkowych funduszy, które powinny przełożyć się na jeszcze skuteczniejsze działanie (czyli pomoc dla potrzebujących). Jak się to przełoży na życie, zobaczymy. Dziękujemy za życzliwość wszystkim, którzy wspierają działalność Caritas Diecezji Legnickiej.

Spotkanie w sprawie przygotowania kampanii na rzecz „Przekazywania 1% podatku Caritas Diecezji Legnickiej jako organizacji pożytku publicznego” odbędzie się w Centrum Formacji Charytatywnej 27 listopada o godz. 10.00. Przedstawicieli wszystkich parafii serdecznie zapraszamy!

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję