Biskup świdnicki zwrócił uwagę, że Eucharystia sprawowana we Wrocławiu potwierdza, że Kościół zachowuje pamięć o ważnych wydarzeniach, które stanowią o tożsamości religijnej i narodowej Polaków. Za takie uznał ogłoszone 80 lat temu podczas Kongresu Polaków w Berlinie prawdy: "jesteśmy Polakami, wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, co dzień Polak narodowi służy, Polska matką naszą - nie wolno mówić o matce źle".
Kaznodzieja podkreślił, że pomimo upływu prawie wieku słowa wypowiedziane przez Polaków w Berlinie nic nie straciły ze swojej aktualności. Stanowią natomiast fundament zdrowego patriotyzmu, są narodowym katechizmem i Dekalogiem Polskości - przekonywał biskup świdnicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwrócił uwagę na wagę prostego hasła: "jesteśmy Polakami". - To słowa jednoczące, pozwalające zachować tożsamość narodową - mówił bp Dec, dodając, że człowiek nie może być włóczęgą bez rodziny, narodu, historii i kultury, i krytykując prądy usuwające z przestrzeni publicznej pojęcie narodu w imię źle pojętej globalizacji. Przeciwstawiał przy tym patriotyzm, który nazwał cnotą i nacjonalizm określony mianem zwyrodniałej postawy.
Reklama
W dalszej części homilii biskup świdnicki przywołał słowa św. Jana Pawła II o Ojczyźnie jako matce, która ma prawo do miłości szczególnej. - O matce nie wolno mówić źle - zaznaczył bp Dec. - Tymczasem słychać złe głosy z Brukseli i z Warszawy, donosy na Polskę - dodał, podkreślając, że nawet jeśli matka nie jest doskonała i ma wady, dobre dziecko nie powie o niej złego słowa, ale będzie się starało wesprzeć. - Miłości do Ojczyzny trzeba się uczyć i gdy z Ojczyzną źle się dzieje nie wolno na nią pluć, ale tym bardziej należy ją kochać - tłumaczył hierarcha.
Na zakończenie bp Dec wezwał wszystkich, a szczególnie osoby odpowiedzialne za edukację młodego pokolenia Polaków do propagowania prawd ogłoszonych 80 lat temu.
Po Eucharystii uczestnicy jubileuszu mieli okazję do spróbowania 100 kg tortu z wizerunkiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Mogli także podziwiać wypuszczone w niebo nad Ostrów Tumski 80 balonów.
3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie, Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech, na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r Berlinie.
Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków: 1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi Bratem, 4. Co dzień Polak Narodowi służy, 5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.
Kongres zgromadził Polaków mieszkających na Śląsku Opolskim, Kaszubach, Warmii, Ziemi Malborskiej, Mazurach, Ziemiach Połabskich, w Westfalii i Nadrenii. Był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało 1,5 mln Polaków.