Reklama

Prymas Polski w mąkolickim sanktuarium

Na tę chwilę niewielka, ale nadzwyczaj prężnie działająca parafia św. Wojciecha w Mąkolicach czekała od wielu lat. 21 września do mąkolickiego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przybył kard. Józef Glemp, prymas Polski.

Niedziela łowicka 42/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Matko Kościoła, ocal życie, miłość, pokój”
(z tablicy pamiątkowej poświęconej, 21 września w Mąkolicach)

Prymas Polski kard. Józef Glemp poproszony został przez kustosza sanktuarium Białej Pani i proboszcza parafii mąkolickiej ks. Jana Krysika o przewodniczenie modlitwie różańcowej i poświęcenie tablicy pamiątkowej, stacji drogi krzyżowej oraz figury Pana Jezusa Miłosiernego, ufundowanych wysiłkiem parafian i darczyńców.
Księdzu Prymasowi towarzyszyli w Mąkolicach trzej biskupi: ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, bp Józef Zawitkowski oraz bp Alojzy Orszulik. Do sanktuarium przybyli także prepozyci trzech kapituł: ks. prał. Mieczysław Iwanicki z Katedralnej Kapituły Łowickiej, ks. prał. Franciszek Śliwonik z Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej i ks. prał. Mirosław Nowosielski z Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej. Kurię Łowicką reprezentowali: wikariusz generalny ks. prał. Franciszek Augustyński, wikariusz biskupi ks. prał. Wiesław Wronka, kanclerz Kurii ks. prał. Stanisłąw Plichta.
Na wspólnej modlitwie przed obliczem Matki Bożej zgromadzili się licznie kapłani z dekanatu głowieńskiego i innych parafii naszej diecezji, przedstawiciele władz samorządowych oraz wierni pielgrzymi i parafianie. Ceremoniarzem uroczystości był ks. prał. Stanisław Lech. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór parafialny i szkolny z Mąkolic, a także parafialna orkiestra dęta z Sochaczewa Trojanowa z proboszczem ks. prał. Antonim Jaszczołtem. Tego dnia był również w Mąkolicach wybitny artysta-rzeźbiarz z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor wielu pomników papieskich i rzeźb sakralnych (w tym stacji drogi krzyżowej w Mąkolicach) - prof. Czesław Dźwigaj.
Po ceremonii powitania Księdza Prymasa w drzwiach sanktuarium miała miejsce krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie oficjalne pozdrowienie Dostojnego Gościa. Jako pierwszy przemówił bp Andrzej F. Dziuba: „Parafia w Mąkolicach dziękuje dobremu Bogu za wyjątkowy dar, jakim jest możliwość wspólnej modlitwy z Prymasem Polski. W Jego osobie doświadczamy historycznego dziedzictwa Kościoła w Polsce. Doświadczamy wielkiej tradycji, która łączy w sobie tak prawdy życia religijnego, jak i społecznego. Prymasi Polski zawsze byli najbardziej jednoznacznym i czytelnym znakiem Kościoła w Polsce i Polski na tych ziemiach. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Eminencji, że zechciał przybyć do sanktuarium w Mąkolicach i modlić się z nami, tą szczególnie umiłowaną modlitwą, jaką jest Różaniec. Ta modlitwa równa nas i zbliża ku Bogu. Prosimy o przewodniczenie naszemu modlitewnemu spotkaniu, o dar Słowa Bożego i znak, który zostawisz tu na stałe: o poświęcenie Stacji Drogi Krzyżowej i figury Chrystusa Miłosiernego. Niech parafia w Mąkolicach będzie dumna, że razem z nami modlił się Prymas Polski!”.
Kustosz ks. Jan Krysik przypomniał w słowach powitania, że to Prymas Polski zdecydował, na Konferencji Episkopatu Polski w Bielsku-Białej. Skierowane do Ojca Świętego prośby o zgodę na poświęcenie przez Ojca Świętego koron dla Matki Bożej Fatimskiej z Mąkolic. Obiecał też sam Ją ukoronować. Z tej obietnicy nie mógł się Ksiądz Prymas (z powodu choroby) wywiązać. Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił korony na Błoniach Krakowskich, a Matka Boża została w Mąkolicach ukoronowana przez pierwszego Biskupa Łowickiego 13 maja 2003 r.
Ks. J. Krysik wspomniał też pobyty kard. Glempa w Mąkolicach. Pierwszy raz ze sługą Bożym Stefanem Kardynałem Wyszyńskim (25 sierpnia 1971 r.). Prymas Glemp wizytował także parafię 16 maja 1990 r. i to właśnie on „przysłał” ks. Krysika do Mąkolic (23 stycznia 1991 r). „Jest to dla mnie i parafian zaszczyt i wielka radość. Dziękuję za odwiedzenie nas w Mąkolicach!” - mówił wzruszony Proboszcz. Zwrócił się on także do swoich parafian, podkreślając: „W szczególny sposób dziękuję wam za ofiary i pracę społeczną, za miłość do Kościoła i jego pasterzy. Za podjęty trud zbudowania nowych budynków parafialnych i świątyni dziękczynnej za ocalenie Ojca Świętego. Za stacje drogi krzyżowej i pomnik Miłosierdzia Bożego!”.
Nabożeństwo Fatimskie odprawione zostało tego dnia w intencji gości, diecezji łowickiej i parafii mąkolickiej. Krótkie rozważanie tajemnic bolesnych Różańca św. prowadził ks. prał. Stanisław Lech, a poszczególne części Różańca odmawiali: Prymas Polski, Biskup Ordynariusz, Biskup Pomocniczy, Biskup Senior i Ksiądz Dziekan. Następnie Prymas Polski wygłosił do zebranych słowo pasterskie. Podkreślał w nim swoją radość, że „[...] po wielu latach znów może przybyć do Mąkolic i oglądać wzrost Kościoła, znak godności ludzkiej. Byłem tu, jak już wspomniano, z księdzem prymasem Wyszyńskim, jako jego sekretarz. Później wizytowałem tę parafię jako arcybiskup warszawski - 15 lat temu. Stąd też, mając tę przestrzeń czasu, mogę oceniać, jak wzrasta i rozwija się ta społeczność. Tak wspaniale zachowany kościółek św. Wojciecha, który zwiedziliśmy. Ma on w sobie tyle piękna i ciepła. Przybywamy do tego, co jest nowe, piękne w inny sposób, co nas ubogaca, bo Fatima przyszła do Mąkolic w Figurze, w nabożeństwie do Białej Pani”. Dalej Ksiądz Prymas nauczał: „Chrystus zwycięża, a Jego Matka gdziekolwiek jest, prowadzi ludzi do zwycięstwa. Odmówiliśmy tu Różaniec według tajemnic bolesnych, śledząc etapy, po których szedł Chrystus, by złożyć z siebie Najświętszą Ofiarę. Bo Krzyż to zwycięstwo nad śmiercią! Świadomi jesteśmy naszych słabości, grzechów, ale wiemy też, że zwycięstwo jest zawsze z Chrystusem, a Matka Boża nas ku temu prowadzi. Jakże są obfite i szerokie te wstawiennictwa Matki Bożej!”.
Prymas Glemp podziękował ks. J. Krysikowi i jego parafianom za zaproszenie do Mąkolic i na pamiątkę swego tutaj pobytu ofiarował ornat z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie pobłogosławił zebranym Najświętszym Sakramentem.
Jako pierwszy podziękował Prymasowi Glempowi bp Andrzej F. Dziuba, który powiedział m. in.: „Cała diecezja łowicka dziękuje Tobie, Księże Prymasie, za ten znak jedności, jaki wystawiłeś przez modlitwę przed Jezusem tu adorowanym. Dziękujemy Ci za dar wiary, ojcowskiego zatroskania o nas, za pamięć o Twych posługach na tej ziemi. Niech te znaki trwają w naszych sercach, a my zapewniamy, że nasze orędownictwa za Tobą nie będą ustawać. Jednocześnie prosimy, byś Ty także polecał nas Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej!”.
Podziękowanie wygłosił także dziekan ks. Stanisław Banach, który w imieniu kapłanów z dekanatu Głowno złożył też Prymasowi dar na budowę świątyni Opatrzności Bożej. Podobną ofiarę złożyli mąkoliccy parafianie.
Jako ostatni podziękował Księdzu Prymasowi proboszcz ks. Krysik, który poprosił o odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej umieszczonej dla uczczenia wizyty Prymasa Polski i poświęcenia przez niego stacji drogi krzyżowej i pomnika Miłosierdzia Bożego. Aktów tych kard. Józef Glemp dokonał podczas procesji wokół sanktuarium w Mąkolicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję