Reklama

Młodzi dla środowiska

Konkurs "Kościoły Jeleniej Góry"

Z miłości i pychy

Maria Suchecka
Edycja legnicka 35/2001

Niedawno Osiedlowy Dom Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu prezentował wystawę prac fotograficznych, przedstawiających dolnośląskie zabytki. Były to przede wszystkim pałace, zamki i kościoły. O ile te pierwsze budowano, manifestując siłę, bogactwo i pychę, o tyle świątynie były przede wszystkim wyrazem uwielbienia, miłości do Stwórcy i świadectwem geniuszu, którego On jest dawcą. Na wspomnianej wystawie m.in. można było podziwiać fotogramy jeleniogórzanina Teodora Gutaja, utrwalające piękno kościoła garnizonowego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze. Ten sam motyw wykorzystał autor w pracach, jakie nadesłał na konkurs "Kościoły Jeleniej Góry", zorganizowany przez parafię św. Judy Tadeusza w tym mieście.

W konkursie oceniano cztery środki wyrazu: malarstwo, rysunek, fotografię i grafikę komputerową, biorąc pod uwagę możliwości wynikające z kategorii wiekowej i stopnia zaawansowania w danej sztuce ( amatorzy i profesjonaliści). Dorobek konkursu (181 obrazów, rysunków i fotogramów) oceniało Jury w składzie: przewodniczący Jan Kotlarski - artysta fotografik oraz członkowie: Jerzy Łużniak, Grzegorz Jędrasiewicz i Wojciech Skowroński.

W technice malarskiej w grupie najmłodszych wyróżniono Karolinę Napiwodzką, a wśród autorów powyżej lat 13 - I miejsce przyznane zostało Alinie Owsianik, II - Magdalenie Szanieckiej, a III - Joannie Biś.

W grupie dorosłych amatorów Jury I miejscem nagrodziło Aleksandra Kuleszę za pracę Kościół Świętego Krzyża, a II - Krystynę Sos za Kościół św. Judy Tadeusza.

W kategorii rysunku dorosłym uczestnikom konkursu nagród nie przyznano, natomiast wśród dzieci do lat 13. najwyżej oceniono talent Sławka Skórskiego (I miejsce), dzieci z Przedszkola nr 17 ( II) oraz Magdy Jackiewicz (III). W grupie młodzieży starszej I nagrodę otrzymała Monika Sokołowska, a II - Dorota Rugała.

Za prace fotograficzne najwyżej, o czym była mowa na wstępie, oceniono Teodora Gutaja, II miejsce przyznając Jolancie Wilkońskiej za Zaduszki na Zabobrzu, a III - Tomaszowi Mielechowi za Kościół ewangelicki Chrystusa Zbawiciela. W grupie fotografików - profesjonalistów wyróżniono Janinę Hobgarską.

Za grafikę komputerową nikogo nie nagrodzono ani nie wyróżniono.

Jury w protokole podziękowało ks. proboszczowi Jerzemu Gniadczykowi "za podjęty trud zorganizowania konkursu, które go treścią było ukazanie w Roku Jubileuszowym kościołów Jeleniej Góry" i wyraziło nadzieję, że konkurs doczeka się kontynuacji, a kolejne jego edycje będą miały zbliżoną tematykę.

Przy okazji warto przypomnieć, że w Jeleniej Górze wierni uczęszczają do 10 parafialnych kościołów rzymskokatolickich, a także do kościoła św. Anny w centrum miasta. Trzy z tych domów Bożych pozostają w budowie, w tym cieplicki kościół Matki Bożej Miłosierdzia jest na ukończeniu, dwa ( w Jagniątkowie i na Zabobrzu) zostały wzniesione w okresie powojennym. Swoje świątynie ma sześć innych wspólnot wyznaniowych. Do najstarszych z nich należy kościół ewangelicko-augsburski w Cieplicach i cerkiew prawosławna w centrum miasta.

Kolęda

Alumn Grzegorz Gęsikowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 51/2002

Termin calendae w starożytnym Rzymie oznaczał pierwszy dzień miesiąca. Najbardziej zaś uroczyście obchodzono calendae styczniowe (festum Calendarium), które rozpoczynały nowy rok. Wtedy to odwiedzano się po domach, obdarowywano podarkami i składano sobie życzenia. Podobnie czyniono w całej Europie w wiekach późniejszych, łącząc już ów zwyczaj ściśle ze świętami Bożego Narodzenia.
Tymczasem w Polsce dawnej 1 stycznia kapłani rozpoczynali odwiedziny duszpasterskie, które określano właśnie mianem kolędy. Trwała ona do 2 lutego - Święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Najdawniejsza wzmianka o tej praktyce pochodzi z 1607 r. Wtedy to na synodzie prowincjonalnym w Piotrkowie polecono, aby plebani według starożytnego zwyczaju nawiedzali swoich wiernych po domach, uczyli ich pacierza, prawd wiary i by wchodzili w szczegóły życia, czy jest ono prawdziwie chrześcijańskie. Polecano także, by strapionych pocieszali, a ubogich wspomagali. Z kolei synod chełmski (1624 r.) zachęcał, aby proboszczowie spisywali swoich parafian i zachęcali do częstego korzystania z sakramentów. Owa wizyta miała wpłynąć na ożywienie życia religijnego i moralnego parafii.
Dla wielu rodzin kolęda jest bardzo ważnym wydarzeniem. Już od samego rana trwają w mieszkaniach przygotowania do przyjęcia kapłana. Wizyta duszpasterza jest doskonałą okazją do wspólnej modlitwy, do wyproszenia Bożego błogosławieństwa dla domowników, ale także okazją do szczerej rozmowy.
Jak należy przeżyć wizytę duszpasterską kapłana? Przede wszystkim należy się przygotować duchowo. Najlepiej uczynimy to, przystępując w czasie świąt do Komunii św., a także biorąc czynny udział w modlitwie. Nie wolno też zapomnieć o zewnętrznym przygotowaniu samego miejsca spotkania. Stół należy nakryć białym obrusem, postawić na nim krzyż, zapalone świeczki, Pismo Święte i wodę święconą. Przy tak przygotowanym stole winna zgromadzić się cała rodzina. Obrzęd kolędy nie jest wcale skomplikowany i na pewno sprzyja serdecznemu spotkaniu duszpasterza ze swoimi parafianami. Z jednej strony kapłan ma doskonałą okazję nie tylko poznać swoich wiernych, ale i wgłębić się w ich konkretną sytuację życiową, poznać jej radości, smutki i wyjść naprzeciw z konkretnym działaniem. Z drugiej strony i parafianie mają możliwość bliżej zainteresować się życiem parafii - życiem wspólnoty lokalnego Kościoła.
Jak wygląda kolęda? Zgodnie z wielowiekową tradycją kolęda w Polsce ma następujący przebieg: przed wejściem (bądź w trakcie wchodzenia) do mieszkania (domu) ministranci wraz z domownikami śpiewają kolędę, a w tym czasie jeden z chłopców kreśli na drzwiach napis: C + M + B + bieżący rok, co oznacza: Christus manisionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie błogosławi"). Następnie kapłan wchodzi do mieszkania i pozdrawia obecnych słowami: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" (odpowiadamy: "Na wieki wieków. Amen"). Kapłan może również zacząć od słów: "Pokój temu domowi" (tym razem odpowiemy: "I wszystkim jego mieszkańcom"). Następnie wszyscy - jak jedna rodzina, zgromadzona przy jednym stole odmawiają modlitwę, którą nauczył nas Jezus Chrystus (tzn. Ojcze nasz). Po niej kapłan, wypraszając Boże błogosławieństwo dla domowników, modli się następującymi lub podobnymi słowami: "Pobłogosław + Panie, Boże Wszechmogący, to mieszkanie (ten dom), aby w nim trwały: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dzięki. A błogosławieństwo Twoje niech pozostanie na tym miejscu i nad jego mieszkańcami teraz i na zawsze. Amen". Po czym następuje końcowe błogosławieństwo: "Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn + i Duch Święty. Amen". Pięknym zwyczajem jest, gdy duszpasterz teraz weźmie ze stołu krzyż stanowiący własność rodziny i poda każdemu do ucałowania. Po tym dopiero kropi mieszkanie i domowników wodą święconą i stosownie do potrzeby duszpasterskiej nawiązuje rozmowę, której zawsze powinna towarzyszyć roztropność, delikatność i chrześcijańska zasada miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-16 19:41

maj, aw / Gdańsk (KAI)

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Pozostaje w związku z tym w stałym kontakcie z Premierem oraz Urzędem Miasta Gdańska - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

KPRM

Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź rozpocznie się o godz. 12.00. Szczątki Zmarłego zostaną złożone w Bazylice Mariackiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem