Reklama

-Zaproszenie na Diecezjalne i Wojewódzkie

Niedziela legnicka 35/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

1. Dzisiejsza niedziela poprzedzająca rozpoczęcie nowego roku szkolnego koncentruje nasze myśli i uczucia na młodym pokoleniu. Prosimy Pana Boga o światło i moc Ducha dla zatroskanych rodziców, katechetów i nauczycieli. Modlimy się jednak przede wszystkim, aby Jezus Chrystus Najwyższy Nauczyciel błogosławił naszym kochanym dzieciom i młodzieży, by ci młodzi Polacy nie tylko byli zdrowi i mieli dobre wyniki w nauce, ale by przede wszystkim wyrastali na dobrych ludzi i nauczyli się kochać Pana Boga, Ojczyznę i każdego człowieka.

2. W dzisiejszą niedzielę pragnę także poinformować Was, Umiłowani Diecezjanie, że zbliżają się uroczystości dziękczynienia Panu Bogu za tegoroczne plony i podziękowania rolnikom, szczególnym współpracownikom Boga Stworzyciela, za ich trud. Uroczystości te odbywają się najpierw na Jasnej Górze 1 i 2 września br. Nasze zaś diecezjalne dziękczynienie, które będzie złączone z dożynkami całego województwa dolnośląskiego, będziemy obchodzić w Dobromierzu k. Strzegomia w niedzielę 9 września br.

3. Jesteśmy świadomi, że dożynki odbywają się w czasie, kiedy warunki życia w Polsce stały się dla wielu ludzi bardzo trudne. Głębokie przemiany społeczne i gospodarcze, związane z przechodzeniem od dawnego systemu ekonomicznego do gospodarki rynkowej, dramatycznie dotykają polską wieś. Doraźne interwencje państwa, choć potrzebne, nie mogą rozwiązać istotnego problemu, jakim jest zapewnienie mieszkańcom wsi niezbędnych warunków do prowadzenia opłacalnej gospodarki, a tym samym tworzenia ekonomicznych podstaw do godziwego poziomu życia rolników. Bolesne jest to, że rolnicy nie mogą sprzedać wyprodukowanych przez siebie płodów ziemi i wyhodowanych zwierząt po takich cenach, jakie umożliwiałyby należytą egzystencję i rozwój gospodarstwa. W niejednej miejscowości sytuację pogarszają skutki niedawnych burz, powodzi i huraganów.

4. Nie tylko poważne problemy ekonomiczne nękają mieszkańców polskiej wsi. Środowiska wiejskie, w tym zwłaszcza ludzi młodych, ogarniają także narastające w naszym społeczeństwie zagrożenia moralne. Skarbem naszego narodu są dobre katolickie rodziny, a takich mamy na polskiej wsi wiele. Nadzieją jest zdrowa moralnie, wierna Chrystusowi młodzież. Dzięki Bogu, że takiej młodzieży w Polsce, a zwłaszcza na wioskach, nie brakuje. Jest to wielka zasługa rodziców, duszpasterzy, dobrych nauczycieli, ale także samej młodzieży, która dąży do duchowego rozwoju przez poprawnie uformowane sumienie i pogłębienie w sobie istotnych dla człowieka wartości moralnych. Nie możemy jednak nie widzieć, że propagowany dziś przez niektórych ludzi i ugrupowania liberalny model postępowania prowadzi do lekceważenia Bożych przykazań, a przez to wiedzie na niebezpieczną drogę odejścia od zasad etycznych, jakie powinny stanowić fundament dla postępowania poszczególnego człowieka, rodziny i społeczeństwa. Ten nie liczący się z Bogiem i autentycznym dobrem człowieka, goniący jedynie za doraźną przyjemnością, prezentowany nierzadko przez środki społecznego przekazu styl życia staje się niejednokrotnie dużą pokusą dla ludzi mieszkających na wsi, a zwłaszcza dla wiejskiej młodzieży.

5. Obecna sytuacja gospodarcza i moralna wymaga od nas postawy mądrego i ofiarnego udziału w kształtowaniu naszej teraźniejszości i przyszłości. Wiele w tym względzie mogą znaczyć przemyślane inicjatywy podejmowane na różnych szczeblach samorządu. O tym, jakie będzie nasze społeczeństwo, jaka będzie Polska, w dużym stopniu zadecyduje dzisiejsza młodzież, także młodzież wiejska. Tej właśnie młodzieży winniśmy okazać szczególną pomoc w wyborze właściwego kierunku życia. Konieczne jest, by młodym ludziom stwarzać szerokie szanse zdobywania wykształcenia. Trzeba, by młodzież wiejska była bardziej przygotowana do odnalezienia się w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej przez znajomość nowoczesnych metod gospodarowania. Winna ona też wzrastać w wartościach chrześcijańskiej kultury stanowiącej wspaniałe dziedzictwo polskiej wsi. Trzeba czynić wszystko, by kultura ta była przez młodych doceniona i rozwijana. Jest sprawą wielkiej wagi, aby młodzi Polacy nie przyjmowali bezkrytycznie narzucanego nam obcego stylu postępowania, streszczającego się w słowach: "żyć tak jakby Boga nie było". Dzięki pomocy domu rodzinnego, szkoły i przez udział w katolickich wspólnotach młodzieżowych młodzi ludzie powinni się uczyć dokonywać w sposób dojrzały właściwych wyborów moralnych i akceptować tylko to, co jest godne człowieka, chrześcijanina i Polaka. Młodzi chrześcijanie, tak jak zachęca Ojciec Święty Jan Paweł II, powinni odkrywać swoje powołanie w Kościele do odważnego dawania świadectwa Chrystusowi, jedynemu Zbawicielowi człowieka.

Święto dziękczynienia za plony jest dla nas szczególną okazją, żebyśmy wyrazili nasz hołd rolnikom, którzy żywią i bronią. Ale także byśmy przed Bogiem zastanowili się nad dzisiejszymi trudnymi problemami wsi nie po to, by jedynie narzekać, ale szukać świateł dla ich właściwego rozwiązywania.

6. Przede wszystkim jednak, zachowując polską chrześcijańską tradycję, będziemy podczas święta dożynek wspólnie dziękować Panu Bogu za plony, za tegoroczny chleb, prosić, by chleba nie zabrakło ludziom ani w Polsce, ani nigdzie na świecie. Sprawując Najświętszą Ofiarę, wzniesiemy gorące modlitwy o Boże błogosławieństwo dla rolników.

Stare polskie powiedzenie głosi: "Bez Boga ani do proga", " Jeśli Pan domu nie zbuduje, daremnie nad nim rzemieślnik pracuje" . Będziemy przeto prosić Pana Boga o światło i moc Ducha Świętego, by rolnicy i ci, od których zależą dokonywane przemiany na polskiej wsi i w całym kraju, podejmowali decyzje służące rzeczywistemu dobru polskich rolników, a tym samym dobru naszego kraju. Będziemy się modlić za naszą Ojczyznę, by Polacy w najbliższych wyborach wybrali do parlamentu takich swoich przedstawicieli, którzy odznaczają się mądrością, są wierni prawu Bożemu i polskiej chrześcijańskiej kulturze, szanują życie człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, szczerze kochają Polskę i ofiarnie będą jej służyć.

Szczególnie polecimy Bożej Opatrzności rolników, którzy doznali niszczących skutków tegorocznych kataklizmów.

Naszej wspólnej modlitwie patronować będzie tak bliska sercu rolników Królowa Polski, Matka Boża Łaskawa. O wstawiennictwo przed Bogiem prosić będziemy św. Jadwigę Śląską, matkę księcia Henryka Pobożnego, który 760 lat temu w bitwie pod Legnicą bronił swej Ojczyzny i chrześcijańskiej Europy przed niszczącymi kraj hordami Mongołów. Relikwie św. Jadwigi na czas wspólnej modlitwy rolników zostaną przewiezione z sanktuarium w Legnickiem Polu do Dobromierza.

Serdecznie zapraszam mieszkańców wsi, oddanych im duszpasterzy i wszystkich związanych z rolnictwem do Dobromierza na uroczystą Mszę św. koncelebrowaną w niedzielę 9 września br. o godz. 11.30. Tych zaś, którzy nie będą mogli przybyć, proszę, by uczestnicząc we Mszy św. w swoich kościołach parafialnych jednoczyli się z nami w modlitwie za rolników.

Niech Wszechmogący Bóg błogosławi Wam wszystkim, Umiłowani Diecezjanie, a zwłaszcza Wam, Drodzy Dolnośląscy Rolnicy, i tym, którzy szczerze troszczą się o godne warunki Waszego życia i pracy.

Legnica, w uroczystość Matki Bożej Zielnej, 15 sierpnia 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Leźnica Wielka: Majówki rozpoczęte!

2024-05-02 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Jest już tradycją, że każdego majowego dnia na wsiach i w miastach przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach gromadzą się wierni w różnym wieku, aby wspólnie śpiewać litanię loretańską wielbiąc Boga przez wstawiennictwo Jego Matki Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję