W świątyni Opatrzności Bożej odbędą się główne uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Każdy czytelnik „Niedzieli” może wysłać intencję dziękczynną za wolność Ojczyzny na Eucharystię, która zostanie odprawiona 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem biskupów i władz państwowych – zachęca Anna Dunikowska z Centrum Opatrzności Bożej.
Wystarczy wejść na stronę internetową Centrum Opatrzności Bożej, wypełnić krótki formularz oraz wpisać treść patriotycznej intencji
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Chcemy zaprosić ludzi do tego by dziękowali Panu Bogu za wolność Polski oraz posilili o błogosławieństwo na przyszłość - mówi Dunikowska.
Reklama
W warszawskim Wilanowie 11 listopada br., z udziałem przedstawicieli Episkopatu, prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz pani premier zostaną zainaugurowane obchody jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Trudno znaleźć lepsze i bardziej symboliczne miejsce, którego idea złączona jest z historią Polaków. Przecież projekt budowy świątyni Opatrzności Bożej upadał zawsze, gdy Polska traciła niepodległość, i odradzał się, gdy wolność odzyskiwała.
Uroczystości Święta Niepodległości w świątyni Opatrzności Bożej będą miały podniosły charakter. Odprawione zostaną 2 główne Msze św. w intencji Ojczyzny z udziałem biskupów i władz państwowych (godz. 9.00 i 12.00).
Przed Mszami św. zostanie wykonana III część symfonii „Bogurodzica” Pawła Sydora, a wieczorem godz. 20 przewidziany jest wyjątkowy koncert: „Msza F-dur” Józefa Poniatowskiego z XIX wieku w nowej, symfonicznej odsłonie. Ten wyjątkowy i zarazem zapomniany utwór ma szanse wejść do żelaznego repertuaru utworów religijnych – obok „Mszy” i „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta czy „Mszy” Gioacchino Rossiniego. Józef Michał Ksawery Franciszek Poniatowski jest postacią trochę zapomnianą w polskiej historii, a przecież był artystą, politykiem, dyplomatą, muzykiem, śpiewakiem i przede wszystkim polskim patriotą. – Przywracanie kulturze dzieł zapomnianych w tyglu historii także jest naszą misją – mówi Anna Dunikowska.
Z okazji uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości artyści zamierzają zaprezentować „Mszę F-dur” Poniatowskiego w kilku europejskich metropoliach: Paryżu, Rzymie, Barcelonie i Lizbonie.