Mały jubileusz uczczono ofiarowując do kościoła św. Anny, gdzie mieści się obraz Matki Bożej Kodeńskiej, ozdobny żyrandol w kształcie królewskiej korony. Fundatorami byli uczestnicy pielgrzymki oraz jej duchowi przewodnicy, ks. prał. Jan Mazur i ks. kan. Kazimierz Krakowiak. Obdarowywanie kodeńskiego sanktuarium stało się już tradycją. Zainicjował ją podarowany w 2000 r. dużych rozmiarów medalion św. Katarzyny Laboure. Następnym darem była kopia obrazu Matki Bożej Płaczącej z lubelskiej archikatedry, wykonana przez państwo Malczarskich, absolwentów Wydziału Artystycznego UMCS. W 2002 r. pielgrzymi z Lublina przynieśli olbrzymi różaniec, wykonany z pomysłowo zespawanych czasz pucharów, natomiast rok później obraz Męczenników Pratulińskich. Wota można podziwiać w kodeńskim kościele.
Pielgrzymka rokrocznie wyrusza 27 czerwca spod kościoła św. Jozafata przy ul. Zielonej. Jej trasę wyznaczają 25-30 km odcinki. Miejsca noclegów znajdują się w Zezulinie, Urszulinie, Adampolu, Sławatyczach. Do Kodnia pielgrzymi wchodzą 1 lipca, z reguły ok. godz. 15.00. Tradycją stało się powitanie u bram sanktuarium przez Ojców Oblatów, a następnie dziękczynna modlitwa u stóp Matki Bożej Królowej Podlasia. 2 lipca pielgrzymi uczestniczą w Diecezjalnym Święcie Chorego, któremu patronuje Matka Boża Kodeńska.
Wśród polskich sanktuariów Kodeń jest miejscem niezwykłym. Składa się na to na pół legendarna historia powstania obrazu i awanturnicza historia sprowadzenia go do Polski. Do jego powstania miał się przyczynić św. Łukasz Ewangelista. Uzdolniony literacko, ale też i artystycznie, zajmował się malarstwem i rzeźbieniem. To właśnie spod jego dłuta miał wyjść rzeźbiony wizerunek Matki Bożej, który dziś znamy z kodeńskiego sanktuarium. Słynąca z cudów doznawanych za jej pośrednictwem rzeźba została podarowana przez papieża Grzegorza Wielkiego do Guadelupe w Hiszpanii. Jednak wcześniej zadbano, by powstał jej malarski wizerunek. Przez kilka stuleci znajdował się w kaplicy papieskiej w Rzymie i słynął z uzdrowień. W 1631 r. obraz wykradł, cudownie przed nim uzdrowiony Mikołaj Sapieha, który choć zdawał sobie sprawę ze świętokradztwa, to jednak chciał, by Matka Boża z tego właśnie obrazu królowała na podlaskiej ziemi, której - jako wojewoda rusko-litewski - był panem. Historię pełną przygód i dramatycznych zdarzeń (m.in. nałożenia na Sapiehę klątwy oraz późniejszego jej zdjęcia) opisała barwnie Zofia Kossak w książce Błogosławiona wina.
„Mikołaj Sapieha przeżywał kryzys fizyczny i duchowy. Nie było w nim chęci do życia. Gdy wszystko po ludzku zawiodło, znalazł ratunek u stóp Matki Bożej z Guadelupe, przed którą modlił się w Rzymie” - mówi inicjator lubelskiej pielgrzymki do Kodnia, ks. prał. Jan Mazur. „Dziś wielu ludzi przeżywa podobne kryzysy, odczuwa brak sił fizycznych i duchowych, popada w depresję. Sanktuarium kodeńskie daje im nadzieję. Od lat obserwuję, jak ci sami pielgrzymi z roku na rok odzyskują życiową energię oraz wiarę. Modlą się o nią też dla bliskich. Myślę, że pielgrzymi przemierzając ubogie tereny Podlasia są także pozytywnym znakiem dla mieszkańców mijanych miejscowości. Sapieha może posłużyć za wzór godny naśladowania. Zamożny wojewoda dał przykład, żeby ratunku nie szukać w pieniądzach, ale u Boga” - zauważa Ksiądz Prałat. „Poza tym w Kodniu, które jest niedużym sanktuarium, można mówić o intymnym spotkaniu Matki ze swoim dzieckiem. Mniej tu ruchu niż w większych sanktuariach, łatwiej więc o czas i ciszę na przemyślenie swojego życia”.
Współorganizatorami pielgrzymki do Kodnia są świeccy, emerytowany oficer Jan Klucznik oraz kolejarz, Zbigniew Figiel, którzy poznali się podczas lubelskiej pielgrzymki do Częstochowy w 1984 r. W grupie nr „5” pielgrzymowali prawie dziesięć lat, by potem razem odbyć kilka pielgrzymek do ostrobramskiego sanktuarium w Wilnie w latach 90. Wreszcie, po uzgodnieniu trasy z ks. prał. Janem Mazurem i proboszczami parafii położonych na szlaku do Kodnia, zaczęli pielgrzymować do Królowej Podlasia. Dla nich „piesza pielgrzymka to duży wysiłek, ale też i konkretna ofiara”.
Najliczniejsze pielgrzymki przybywają do Kodnia w okresie Zielonych Świąt, na Diecezjalny Odpust Chorych (2 lipca), 15 sierpnia na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 8 września na
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Adres: Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, ul. Rynek 1, 21-509 Kodeń; tel. (0-83) 375-41-20, fax (0-83) 375-41-92, e-mail koden@omi.org.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu