Reklama

Kobiele Wielkie

Matka Boża Łaskawa

26 lipca, w uroczystość św. Anny, o godz. 17.00 Mszą św. odpustową swoją patronkę uczciła parafia w Kobielach Wielkich. Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Obecnych było wielu prezbiterów naszej archidiecezji na czele z ks. kan. Kazimierzem Karoniem. Zgromadziły się rzesze parafian, którzy oprócz oddania czci swojej Patronce uczestniczyli także w poświęceniu odrestaurowanej nastawy ołtarzowej, w której centralne miejsce zajmuje obraz Matki Bożej Łaskawej, zwanej Kobielską. Prace nad renowacją ołtarza przez prawie rok prowadziła mgr Maria Góralczyk, natomiast malowaniem ścian zajmował się Stanisław Pietruszka. Uroczystość transmitowana była przez Radio Fiat, a poranne Msze św. sprawował i słowo Boże wygłosił jego wicedyrektor ks. Ryszard Umański.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota ludzi zaangażowanych

Ks. kan. Sławomir Wojtysek parafię pw. św. Anny w Kobielach Wielkich objął 1 marca 2000 r. Właśnie wtedy, z racji 75. rocznicy śmierci, trwał Rok Władysława Stanisława Reymonta urodzonego w Kobielach. Ksiądz Proboszcz musiał sprostać zadaniu zorganizowania uroczystości, m.in. odsłonięcia i poświęcenia obelisku pisarza. Wziął także udział w kręconym na terenie parafii filmie o Laureacie Nagrody Nobla. „Podstawowymi zadaniami, które sobie wyznaczyłem - mówi Ksiądz Proboszcz pytany o plany duszpasterskie - jest zabieganie o zbawienie każdego człowieka, a więc i własne. Ważna dla mnie jest praca z wszystkimi parafianami, ale przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą”. Na terenie parafii od dwóch lat działa Akcja Katolicka licząca obecnie 15 osób. Jej prezesem jest p. Helena Kozłowska. Mówiąc o swojej służbie, akcentuje zaangażowanie Księdza Proboszcza: „To naprawdę wspaniały organizator. Wciąż mobilizuje nas i doradza, dlatego trudno siedzieć z założonymi rękami. Osobiście najbardziej ujęło mnie jego dostrzeganie utrapień i trosk każdego człowieka”.
W parafii działają również grupy różańcowe dorosłych oraz sześć róż dziecięcych. Organizowane są pielgrzymki do znanych sanktuariów polskich; w czerwcu br. 103 parafian udało się do Lichenia. Podczas wakacji 46-osobowa grupa dzieci wzięła udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Zakopanego. „Głównym inicjatorem tej wyprawy był starosta Michał Deszcz, który - jak mówi Ksiądz Kanonik - zdopingował nas i doradził, a my z kolei wykorzystaliśmy tę inicjatywę. Dzięki Panu Staroście fundusze na wycieczkę ofiarowała jedna z radomszczańskich firm i na wypoczynek mogły wyjechać także dzieci i młodzież z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji”. Z dziećmi na wycieczkę pojechali: wikariusz ks. Grzegorz Wierzba, katechetka Jadwiga Kowalska, dwoje nauczycieli i przedstawicielka Starostwa. Oprócz spacerów na Krzeptówkach, w Dolinie Chochołowskiej czy na Jaszczurówkach bez wątpienia wielką atrakcją dla młodych podróżników był dwugodzinny spływ Dunajcem.
Ks. kan. Sławomir Wojtysek w ciągu czterech lat proboszczowania, dzięki wielkiemu zaangażowaniu i ofiarności parafian, przeprowadził wiele prac modernizacyjnych i remontowych kościoła oraz budynków parafialnych. W 2000 r. został przeprowadzony remont plebanii i wikariatu. W 2001 r. dokonano renowacji prezbiterium, gdzie położono marmurową posadzkę, wstawiono nowy marmurowy ołtarz i ambonkę, wykonano posadzkę z granitu w kruchcie. W 2002 r. wykonano zewnętrzne oświetlenie kościoła, zakupiono dwa neogotyckie żyrandole oraz przeprowadzono gruntowny remont organów w kościele. W kolejnym roku do prezbiterium zakupiono neogotycką wieczną lampę i kinkiety, przeprowadzono gruntowny remont ścian prezbiterium, dokonano remontu i konserwacji nastawy ołtarzowej oraz wymiany pięciu okien aluminiowych z szybą zespoloną na zewnątrz kościoła. Nie sposób wymienić szczegółowo wszystkich prac parafialnych dokonanych pod życzliwą opieką Księdza Proboszcza, ale pięknie charakteryzują te działania słowa bp. Jana Wątroby ze sprawozdania z wizytacji kanonicznej, przeprowadzonej w ubiegłym roku. Ksiądz Biskup napisał w nim: „Wyrażam serdeczne Bóg zapłać Księdzu Proboszczowi za jego kapłańską gorliwość, troskę o duchowe i materialne dobro parafii, pasterską miłość i budowanie wspólnoty wiary. Na wielkie uznanie zasługują osiągnięcia w dziedzinie gospodarczo-materialnej. Dziękuję też Księdzu Grzegorzowi - prefektowi za zaangażowanie i dobrą współpracę z Księdzem Proboszczem”.

Reklama

Ku czci św. Anny

Ksiądz Arcybiskup w skierowanym do wiernych z okazji święta ich Patronki słowie Bożym podkreślił, że 26 lipca, kiedy wspominamy św. Annę i św. Joachima, ludzie są sobie bliscy. Odwiedzają kościoły pw. św. Anny, myślą o swoich babciach, które noszą imię Anna, i dziadkach noszących imię Joachim. Metropolita zaznaczył, że tegoroczne święto św. Anny ma znaczenie szczególne, ponieważ obchodzone jest w Roku Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny: „Pochylamy dzisiaj głowę przed św. Anną, w której ta tajemnica się dokonała. «Anna» znaczy «łaska». Św. Anna jest matką Maryi, przez którą łaski Boże są przynoszone. Maryja jako Matka Syna Bożego stała się Matką łaski w podwójnym tego słowa znaczeniu: po pierwsze - wyprasza dla nas największe łaski, a po drugie - przez swoje niepokalane poczęcie niszczy zło - szatana”. Abp Stanisław Nowak podkreślił, że z faktu poświęcenia odnowionego obrazu Kobielskiej Matki Bożej Łaskawej wynikają dla parafian życiowe wskazówki: muszą tak jak Maryja z obrazu umieszczonego na bocznej ścianie ołtarza łamać strzały pokus, deptać zło, być ponad nim, oprzeć się bezbożnemu laicyzmowi świata i z pomocą łaski danej przez Maryję mogą zostać zwycięzcami. Pasterz Kościoła częstochowskiego wyraził również nadzieję, że być może kiedyś powstanie tutaj, na ziemi kobielskiej - na drodze do Matki Bożej Jasnogórskiej - nowe sanktuarium, bo przecież nikt tak pięknie nie opisał pielgrzymki do Sanktuarium Jasnogórskiego, jak nasz rodak Władysław Stanisław Reymont w Chłopach.
O oprawę muzyczną uroczystości odpustowych zadbał organista parafii p. Józef Utratny, który gra w parafii już 35 lat. Tego dnia parafianie mieli także zaszczyt gościć chór „Laudate Dominum” z Żarek Letniska.

Loteria, czyli „kto wygra kozę?”

Dużą atrakcją uroczystości odpustowych była także loteria fantowa, zorganizowana przez Akcję Katolicką. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się zgromadzić 800 fantów i wszystkie zostały sprzedane. Uzyskane przez to fundusze zostaną przeznaczone na pomoc dla rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Wielką radość sprawiło parafianom losowanie po Mszy św. przez Księdza Arcybiskupa siedmiu nagród głównych, wśród których największe emocje wzbudzał rower, cztery stylowe krzesła, radiomagnetofon, stolik pod telewizor, aparat telefoniczny, bon towarowy o wartości 200 zł, a przede wszystkim koza z koźlęciem.
Niedzieli pozostaje tylko życzyć Księdzu Proboszczowi, Księdzu Wikaremu i Parafianom, aby nadal szerzył się kult Kobielskiej Matki Bożej Łaskawej i aby za Jej pośrednictwem wypraszali wszystkie potrzebne łaski.

Ks. kan. Sławomir Wojtysek
ur. 19 stycznia 1963 r. w Kłobucku. W 1982 r. zdał maturę w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W latach 1982-88 odbył studia w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Stanisława Nowaka w 1988 r. Posługę wikariusza pełnił w parafiach: Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, Opatrzności Bożej w Częstochowie, św. Michała Archanioła w Blachowni, św. Andrzeja Boboli w Częstochowie (z misją tworzenia parafii w Wierzchowisku k. Częstochowy). W latach 1997-2000 proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Kulejach, obecnie proboszcz parafii pw. św. Anny w Kobietach Wielkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek awansowała do finału

2024-05-02 17:32

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/Daniel Gonzalez

Iga Świątek

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Polka nadspodziewanie łatwo poradziła sobie ze znakomicie spisującą się w stolicy Hiszpanii doświadczoną Amerykanką (nr 18), która wyeliminowała m.in. swoją rodaczkę Coco Gauff (nr 3) i Tunezyjkę Ons Jabeur (nr 8).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję