Reklama

Bp Libera do rolników: czas już na świętą niedzielę

2017-08-27 20:49

eg / Sieraków k. Przasnysza / KAI

Joanna Sobczyk-Pająk

Czas już na świętą niedzielę, bo łamiąc Boże przykazania nikt się nie dorobi i nie będzie cieszyć się Bożym błogosławieństwem – apelował bp Piotr Libera 27 sierpnia podczas dożynek diecezji płockiej, województwa mazowieckiego i Ziemi Przasnyskiej w Sierakowie koło Przasnysza. Poświęcił też wieńce i chleby dożynkowe przygotowane na święto plonów przez parafie diecezji płockiej oraz mazowieckie powiaty. W czasie dożynek zebrano 8 tysięcy zł dla ofiar sierpniowych nawałnic.

Podczas Eucharystii bp Piotr Libera powiedział, że dożynki są „poruszającą uroczystością dziękczynienia Bogu i ludziom za żniwny trud, za zebrane do ostatniego kłosa plony, za chleb, który będzie wzmacniał siły”.

Zaznaczył, że trzeba tego dnia szczególnie pamiętać, iż na Ziemi Przasnyskiej zawsze „orano z wiarą, siano z nadzieją i zbierano z miłością”. A „orać z wiarą”, to znaczy „od Boga wszystko zaczynać i z Bogiem kończyć”. Stary polski język z niezwykłą intuicją nazwał to wsiewane jesienią lub wiosną, a potem zbierane latem ziarno: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa - „zbożem”, a więc „z Bożego wzięte”, „Bożą mocą pomnożone”.

Hierarcha głosił też, że zachodnia Europa jest dziś słaba wobec islamskiego terroryzmu, ponieważ utraciła fundament wiary i żyje w duchowej pustce. A przecież gdy wielcy katolicy: Schuman, De Gasperi, Adenauer tworzyli Unię Europejską, to robili to po to, aby obywatelom Europy było łatwiej żyć, a nie po to, żeby „nakazywać zdejmowanie krzyży w miejscach publicznych, propagować aborcję, ideologię gender, wspierać małżeństwa gejowskie, zastępować lekcje religii bezbarwną etyką, uważać chrześcijaństwo za przebrzmiałe, a ateizm, bezbożność za coś nowoczesnego”.

Reklama

Bp Libera zaprzeczył też zarzutowi, że „Polska się izoluje” – wręcz przeciwnie, powinna nadal być sobą, wsłuchując się w pamiętne słowa Pana Jezusa: „Ty jesteś Piotr - Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”; powinna trzymać się miejsca, jakie dał jej rzymski i polski papież św. Jan Paweł II oraz pamiętać o swej pięknej tradycji jagiellońskiej.

Pasterz Kościoła płockiego podkreślił, że nadzieja i błogosławieństwo zawsze się ze sobą w polskiej duszy łączą. Dlatego „siać z nadzieją” oznacza prosić Pana Boga we wszystkim o błogosławieństwo, razem z „Solidarnością” wołać, żeby niedziela stała się na nowo święta, bo „czas już na świętą niedzielę”, a łamiąc Boże przykazania nikt się nie dorobi i nie będzie cieszyć się Bożym błogosławieństwem.

„Jeśli pracujesz na stanowisku, nie wynoś się, nie wykorzystuj go dla prywaty, ale by dawać innym dobrobyt - bo to jest miłosierdzie! Jeśli uprawiasz i sprzedajesz innym zboże, ziemniaki, warzywa czy owoce, to pamiętaj, żebyś uprawiał je tak, jak dla swoich, zdrowo i ekologicznie – bo to jest miłość i miłosierdzie! Jeśli pracujesz u kogoś, pracuj jak na swoim - bo to jest miłosierdzie! Jeśli uczysz dzieci innych, kochaj je jak swoje – bo to jest miłosierdzie!” – wołał w Przasnyszu bp Libera.

W czasie Eucharystii w procesji z darami kosze z chlebem, owocami, warzywami i kwiatami niosły delegacje z siedmiu dekanatów diecezji płockiej oraz miejscowych firm przetwórczych. Eucharystię uświetnił muzycznie Chór Parafialny z Bogatego, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego i Zespół „Pasja” z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Ponadto w czasie Eucharystii zebrano 8 tys. zł na pomoc ofiarom sierpniowych nawałnic. Trafią one do poszkodowanych za pośrednictwem Caritas Polska.

W czasie dożynek bp Libera poświęcił także okazałe wieńce i bochny chleba z diecezji płockiej i Mazowsza, będące wyrazem dziękczynienia Bogu za otrzymane dary. Każda z delegacji dożynkowych otrzymała pamiątkową statuetkę.

Starostami dożynek było małżeństwo Marioli i Arkadiusza Wieczorków z miejscowości Klewki, w parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu. Prowadzą oni gospodarstwo o areale 600 ha, uprawiają głównie buraki cukrowe i rzepak, posiadają plantacje nasienne zbóż i traw oraz plantację ekologiczną. Poza tym hodują też bydło mięsne.

Starostowie posiadają również firmę, która sprowadza maszyny rolnicze ze Skandynawii na rynek polski oraz zajmuje się międzynarodowym transportem drogowym. Pan Arkadiusz jest członkiem koła myśliwskiego „Bażant 190”, natomiast pani Mariola angażuje się społecznie na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu (małżeństwo posiada trzech synów: Bartosza, Marcina i Gabriela).

Obrzęd dożynkowy na scenie zaprezentowały trzy zespoły: Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca oraz Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Kalina” z Zarąb. Odbyło się też tradycyjne dzielenie się chlebem.

W programie dożynek znalazło się też m.in. wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych, podsumowanie konkursów dożynkowych, wręczenie pucharów dla najlepszych rolników powiatu przasnyskiego oraz najlepszych absolwentów szkół powiatu i gminy Przasnysz, występ laureatów konkursu „Sołtysiada 2017” oraz występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Imprezami towarzyszącymi dożynkom były m.in. Przasnyskie Spotkania Lotnicze, wystawa płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wystawa i kiermasz sztuki ludowej, prezentacja firm związanych z rolnictwem, stoiska samorządów i instytucji pracujących dla rolnictwa, stoiska z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi.

Tegoroczne dożynki diecezjalne odbyły się razem z dożynkami województwa mazowieckiego i Ziemi Przasnyskiej. Ze strony diecezji płockiej głównym organizatorem wydarzenia był ks. Krzysztof Biernat, diecezjalny duszpasterz rolników.

W uroczystości dożynkowej uczestniczyło licznie duchowieństwo z dziekanem przasnyskim ks. prał. Andrzejem Maciejewskim, delegacje z dekanatów w diecezji płockiej, poczty sztandarowe. Był obecny marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych.

Tagi:
dożynki

Dziękczynienie za tegoroczne plony

2017-09-21 09:31

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 39/2017, str. 4

Marek Zygmunt
Uczestnicy dożynek

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody nie tylko mieszkańcy Lutomi koło Świdnicy, ale i delegacje ze wszystkich naszych dekanatów uczestniczyli licznie w Dożynkach Gminy Świdnica połączonych z Dożynkami Diecezjalnymi. W dożynkowych obrzędach wzięli udział m.in.: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, senator Wiesław Kilian, posłowie – Katarzyna Mrzygłocka i Ireneusz Zyska, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Centralnym punktem dożynek była polowa Msza św. koncelebrowana m.in. przez kanclerza Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. dr. Stanisława Chomiaka, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego ks. dr. Krzysztofa Orę pod przewodnictwem ordynariusza bp. Ignacego Deca.

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że dziękujemy Panu Bogu za nowy chleb, żywność, podtrzymującą nasze życie, za pogodę na ziemi uprawianej przez rolników, która jest naszą karmicielką. – Ziemia jest podstawowym zakładem pracy, który nie może upaść, bo gdyby tak się stało, to ginie życie na ziemi. – Polityka rolna nie zawsze rozpieszczała i rozpieszcza rolników. Relacja między cenami nawozów, maszyn rolniczych a skupem produktów rolnych nie zawsze jest korzystna dla rolników. Rolnicy borykają się z przeróżnymi trudnościami, ale trwają, nie odchodzą od warsztatów pracy, przy których stanęli – akcentował kaznodzieja.

Dziękując także za kultywowanie dożynkowych tradycji w muzyce, w tańcu, w śpiewie, Ksiądz Biskup nawoływał do tego, byśmy nie dali się okraść w imię jakichś fałszywych idei z tej pięknej tradycji, którą odziedziczyliśmy od naszych przodków. Ordynariusz wskazał, że chleb, nad którym pracuje najpierw rolnik, Pan Jezus wybrał po to, żeby być z nami. Ten chleb mocą Ducha Świętego przez kapłanów będzie przemieniony w Chleb Eucharystyczny, który wielu z nas przyjmie, który daje życie, trwanie w Chrystusie i jest zadatkiem życia wiecznego. Przyjmujemy chleb Boży, o którym Pan Jezus powiedział, że będzie żyć na wieki. – Dlatego chwała wam, rolnicy, bo Pan Jezus wybrał produkt waszej pracy – chleb, żeby być z nami, by w tym Chlebie Eucharystycznym dawać nam moc i siłę i mieć zadatek życia wiecznego – apelował, kończąc homilię Pasterz Kościoła świdnickiego.

W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił dożynkowe wieńce, a potem przejechał wraz z gospodynią dożynek – wójtem Gminy Świdnica Teresą Mazurek specjalną konną bryczką na miejsce stoisk kiermaszowych promujących wszystkie sołectwa Gminy Świdnica. Na scenie Ksiądz Biskup najpierw poświęcił, a potem razem z panią wójt pokroił chleb i podzielił się nim z wieloma uczestnikami dożynek.

Ksiądz Biskup wyraził ogromne uznanie i podziękowanie dla wszystkich osób, instytucji, które przyczyniły się do wspanialej organizacji i przebiegu tegorocznych dożynek. Wśród nich podkreślił szczególne zaangażowanie ze strony wójt Teresy Mazurek, jej współpracowników, a przede wszystkim parafian z Lutomi na czele z ks. prob. Bogdanem Deroniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejmowa komisja nie zajmie się projektem "Zatrzymaj Aborcje"

2018-03-21 12:33

Artur Stelmasiak

Dziś rano na stronie sejmowej ukazała się informacja, że posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zostało odwołane. To właśnie ta komisja jest odpowiedzialna za skierowanie projektu #ZatrzymajAborcje do drugiego czytania w Sejmie.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w posiedzeniach zaplanowanych na 21 i 22 marca nie miała w polanie rozpatrywania obywatelskiego projektu zmian w ustawie aborcyjnej, który zakłada wykreślenie przesłanki eugenicznej. Taki wniosek miał jednak złożyć poseł Jan Klawiter z Prawicy Rzeczpospolitej. Mówił o tym wczoraj w rozmowie z "Niedzielą"

Przeczytaj także: Poseł Klawiter zawnioskuje o niezwłoczne prace nad #ZatrzymajAborcje

Dziś rano na sejmowej stronie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ukazała się informacja o odwołaniu zaplanowanych posiedzeń. W sekretariacie komisji poinformowano nas, że posiedzenie zaplanowane na 21 marca zostało odwołane na wniosek wiceministra Krzysztofa Michalkiewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast posiedzenie komisji zaplanowane na 22 marca ws. zmiany ustawy o związkach zawodowych zostało odwołane z powodu głosowań na sali plenarnej Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Abp Gądecki: kapłaństwo domaga się pokory

2018-03-21 20:10

ms / Lubiń (KAI)

Reguła św. Benedykta, podkreślająca potrzebę ducha pokory i karności zakonnej, pozwala kapłanom zrozumieć słowa Chrystusa „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – mówił podczas święceń kapłańskich benedyktyna abp Stanisław Gądecki. Uroczystość odbyła się w święto Przejścia do Nieba Świętego Ojca Benedykta w kościele opackim w Lubiniu.

Bożena Sztajner/Niedziela
Abp Stanisław Gądecki

„Dzień święceń kapłańskich jest radosną chwilą w życiu otrzymującego święcenia, w życiu jego rodziców, rodziny, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów, przede wszystkim jednak w życiu lubińskiej benedyktyńskiej rodziny zakonnej. W dniu dzisiejszym radość przeżywa Kościół Poznański, a także Założyciel Zakonu, święty Benedykt” – mówił podczas święceń abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał w homilii słowa Ewangelii mówiące o konieczności trwania w nauce Jezusa. „Jezus pragnie «trwać w chrześcijaninie» i zaprasza chrześcijanina do tego, aby ten «trwał» w Nim” – podkreślił abp Gądecki.

„Kryzys chrześcijaństwa w świecie rozpoczyna się od braku autentycznej miłości wzajemnej. Wspólnoty chrześcijańskie, kapłani diecezjalni, zgromadzenia zakonne, parafie, rodziny, nie promieniują nieraz ewangeliczną miłością; zewnętrzny obserwator nie rozpoznaje w nich uczniów Chrystusa. Dostrzega u nas to, czym żyje świat, lecz nie dostrzega w nas tego, czym żył Chrystus” – zauważył metropolita poznański.

Zdaniem abp. Gądeckiego zbyt wiele mówi się dziś o akcjach, działaniach i doskonaleniu metod apostolstwa, a zapomina się o tym, że najpierw latorośl trzeba wszczepić w krzew winny, w Chrystusa, z którego popłynie strumień nie naszej, lecz Chrystusowej miłości braterskiej.

„Gorliwy kapłan będzie o to zabiegał, by Prawdy szukać, znajdować ją i wyrażać w świetle miłości, by miłość rozumieć, cenić i żyć nią w świetle Prawdy. Bez Prawdy bowiem miłość staje się sentymentalizmem, staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować” – zauważył abp Gądecki.

„Święcenia kapłańskie we wspólnocie benedyktyńskiej są dużym wydarzeniem, gdyż w życiu mniszym tylko nieliczni je przyjmują. Obecnie wspólnota w Lubiniu liczy 13 mnichów, z czego czterech to kapłani. Przez ślub stałości miejsca, nowy kapłan jest także darem dla lubińskiej parafii, która istnieje w połączeniu z klasztorem od XII w.” – powiedział KAI br. Maksymilian Nawara z opactwa w Lubiniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem