Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Leśniów: dziękczynienie za 50-lecie koronacji

2017-08-13 20:45

Anna Wyszyńska

Anna Wyszyńska

- Jubileusz koronacji to nasze podziękowanie Uśmiechniętej Matce, pokornej służebnicy, choć w koronach – mówił o. Jacek Toborowicz – paulin, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, witając 13 sierpnia 2017 r. uczestników uroczystości jubileuszowych, którym przewodniczył abp Józef Michalik. Tego dnia minęło 50 lat od koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Leśniowskiej, której dokonali – mimo utrudnień stwarzanych przez władze komunistyczne – prymas Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła.

– Dziękujemy Maryi za to, że „zatrzymała się nad leśniowskim źródełkiem, które od 1382 r. bije życiodajną wodą, zatrzymała się przy drodze naszego życia, nawiedza nasze domy, gdy zawiesimy w nich Jej wizerunek, uśmiechem pociesza zapłakanych, daje nadzieję zrozpaczonym, dodaje otuchy wątpiącym, krzepi do dalszej drogi i wiary pielgrzymów jasnogórskich i nas nieustannie tu przybywających, błogosławi wraz ze swoim boskim Synem tych, którzy przybywają na leśniowskie błogosławieństwa” – podkreślił Ojciec Przeor.

Mszę św. koncelebrowali również o. Kazimierz Maniecki – definitor generalny Zakonu Paulinów, ks. prał. Bartosz Rajnowski – kanclerz kurii przemyskiej oraz księża regionu zawierciańskiego.

Anna Wyszyńska

Najświętsza Matka nauczycielką

Reklama

W homilii abp Józef Michalik zwrócił uwagę, że figura Matki Bożej Leśniowskiej, zwanej też Uśmiechnięta przypomina nam, że Maryja była pierwsza nauczycielką swojego Syna. Od Niej, od swojej matki, uczył się uśmiechu, życzliwości i wchodzenia w świat ludzkich relacji. Maryja wychowuje również nas, wychowuje przez modlitwę, która ma wielką moc wydobywania najgłębszych wartości ukrytych w ludzkich sercach. Maryja – służebnica Pana, ukazuje, że są przed nami otwarte nieskończone drogi łaski i trzeba abyśmy na nie wchodzili, aby w naszych sercach zrodziło się pragnienie wierności Bogu.

Maryja wychowuje przez modlitwę, która jest dla nas wielką pomocą, ma moc wydobywania najgłębszych wartości z ludzkich serc. W modlitwie człowiek odkrywa świat nadprzyrodzony, dotyka samego Boga i nawiązuje z nim kontakt osobowy, odkrywa swoją godność i przeznaczenie, którym jest zbawienie.

– Stwierdzam w pokorze, że przez całe życie dużo się modliłem, nie opuściłem brewiarza, Mszy św., różańca, ale trzeba nie tylko mówić, ale i słuchać. Nauczyć się słuchać co do mnie mówi Pan, to jest wielka pasjonująca przygoda – podkreślił abp Michalik.

Cierpienie służbą

Chociaż nie jest to łatwe, trzeba się nauczyć dziękować Panu Bogu, także za momenty cierpienia, za starość, za krzyże w naszym życiu, które mogą nas złamać, ale mogą z nas uczynić przyjaciół Boga, one mogą zbliżyć nas do nieskończoności.

– Wartość modlitwy zanoszonej z Maryją jest także taka, że możemy nią usługiwać innym, bo trzeba się nieraz napracować, aby wymodlić łaskę innemu człowiekowi – mówił abp Michalik. – Takie usługiwanie, to pokonanie egoizmu. Modlitwa pomaga budzić w człowieku jego człowieczeństwo, człowieczeństwo odkupione, przeznaczone do zbawienia, do zjednoczenia z Bogiem.

Powołaniem dziadków i rodziców jest nauczenie dzieci modlitwy i stworzenie do niej klimatu w rodzinie. – Dopóki matka uczy modlitwy, to rodzina staje się mocna, ale żyjemy w czasach kiedy matka nie ma czasu być matką chrześcijańską, a chrześcijaństwo nie tylko wiedza, niedzielna Msza św. czy Wigilia, chrześcijaństwo to kontakt z Bogiem, to budowanie świadomości, że jestem dzieckiem Bożym, że mam się na kim oprzeć w życiu, że Krzyż Chrystusa to jest moje wielkie wsparcie, nadzieja zbawienia, że we wszystkich sytuacjach życiowych mam na kogo liczyć – kontynuował Arcybiskup.

Maryja wzywa do nawrócenia

Arcybiskup przypomniał, że w tym roku przypada jubileusz 100-lecia objawień w Fatimie. Maryja, wzywając nas do nawrócenia, wybrała sobie - jako posłańców - dzieci. Trzeba byśmy i my poczuli w sobie to dziecięctwo Boże, abyśmy podjęli modlitwę i pokutę, aby ratować świat, bo jest go z czego ratować. Jednym ze współczesnych problemów jest zanik miłości w rodzinach, świadczy o tym brak miejsca dla starej matki lub ojca, brak miejsca dla pierwszego czy kolejnego dziecka. To brak miłości rodzi grzechy przeciwko życiu. Fakt, że na świecie dokonuje się rocznie 54 mln aborcji jest tragedią naszych czasów. Wielkim niebezpieczeństwem jest relatywizm moralny i ideologia gender.

W swojej diagnozie współczesnych zagrożeń Arcybiskup podkreślił, że wierzy w naród polski i jego siłę moralną. Dobrze, że powstają grupy i wspólnoty modlitewne, formacja wiary pogłębia się. Polacy oczekują też zgody narodowej, Polsce potrzeba wysiłku i pokory rządzących, trzeba sympatii do narodów ościennych.

Na zakończenie Arcybiskup zaapelował, abyśmy nie bali się głosić Prawdy, bo Chrystus powiedział: Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem.

Po zakończeniu Mszy św. abp Józef Michalik poświęcił w leśniowskim parku stację różańcową Ukoronowanie Maryi. Stacja, którą ofiarowała Jasnogórska Rodzina Różańcowa, jest szczególną pamiątką i znakiem jubileuszu, ponieważ w tym miejscu odbyła się 50 lat temu uroczystość koronacyjna.

Leśniowskie sanktuarium położone na przedmieściach Żarek w odległości 36 km od Częstochowy, nosi również drugi tytuł: Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Tutaj w kolejne niedziele miesiąca po Mszy św. o godz. 11 odbywają się błogosławieństwa: w pierwszą niedzielę – małżonków, w drugą – dzieci, w trzecią – rodzin, a w czwartą – kobiet w stanie błogosławionym i wszystkich, którzy pragną wyprosić łaskę rodzicielstwa. Od wielu lat w sanktuarium od maja do września organizowane są rekolekcje dla rodzin. Najbliższe, w dniach 25-27 sierpnia, będą poświęcone tematowi: „Droga ku szczęściu w rodzinie”, a poprowadzi je ks. Damian Kwiatkowski. AKW

Tagi:
Leśniów

Pielgrzymka ministrantów

2017-07-06 10:26

Kl. Zbigniew Wojtysek
Edycja częstochowska 28/2017, str. 4

Adam Śpiewak

W Leśniowie 10 czerwca br. blisko 700 ministrantów uczestniczyło w VI Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej. Miejsce tegorocznego pielgrzymowania było wyjątkowe z racji jubileuszu 50-lecia koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Leśniowskiej (1967-2017). Uczestnicy pielgrzymki mogli poznać historię tego miejsca, o którym 50 lat temu podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej prymas Polski sługa Boży kard. Stefan Wyszyński powiedział: „1382 r. – odtąd rozpoczęły się dzieje Pani tych ziem. Nie były one łatwe. Są wypisane na murach świątyni, która liczy ponad cztery wieki. Dziewica Wspomożycielka, Pani Leśniowska, mimo swych trudnych dziejów, wytrwała, pozostała tu, jest, czuwa, błogosławi, pociesza, raduje, budzi ufność i krzepi ducha. Radujemy się dziś, wspominając te łaski. Było ich tak wiele”.

Podczas pielgrzymki nie mogło zabraknąć spotkania ministrantów z klerykami. Zespół muzyczny, złożony z alumnów, animował śpiew i moderował spotkanie. Uczestnicy mogli też wysłuchać świadectwa o odkrywaniu powołania. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. Wraz z nim koncelebrowali kapłani towarzyszący ministrantom. Ksiądz Biskup w homilii zaznaczył, że ministrant powinien być człowiekiem modlitwy, słowa i czynu. Podkreślił także, że każdy z nas uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa na mocy sakramentu chrztu św. Radosne poruszenie wśród zgromadzonych chłopców wywołały słowa bp. Długosza, który nazwał ministrantów „wikariuszami” we własnych parafiach.

Po Eucharystii nadszedł czas na wspólny obiad w pobliskiej szkole gimnazjalnej w Żarkach, po którym ministranci mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe w licznych grach i zabawach. Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszył się wśród chłopców mecz księży przeciwko ministrantom. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem księży 5:2.

Słowa podziękowania należą się ojcom paulinom, którzy – jako gospodarze sanktuarium – przyjęli służbę liturgiczną w tym wyjątkowym miejscu. Na ręce dziekana ks. prał. Jana Batorskiego podziękować też trzeba księżom z regionu zawierciańskiego, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznego spotkania.

Organizator pielgrzymki – ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSOACz, na zakończenie wyraził wdzięczność braciom kapłanom za całoroczną pracę duszpasterską. Zaprosił ministrantów do wspólnej przygody rowerowej (w dniach 14-21 sierpnia) śladami IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Zachęcił również lektorów do uczestnictwa w kursie ceremoniarza, który odbędzie się w dniach 18-25 sierpnia w domu rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie. Więcej informacji na stronie: www.lso.czestochowa.pl .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Zmarł ks. Marek Łuczak

2018-05-27 09:46

KiMM

Z przykrością zawiadamiamy, że 27 maja 2018 r. w nocy zmarł nasz wieloletni współpracownik ks. dr hab. Marek Łuczak. Odszedł do domu Ojca w wieku 46 lat, w 21. roku kapłaństwa.

Niedziela TV

Urodził się 15 stycznia 1972 r. w Katowicach. Był absolwentem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, gdzie uzyskał święcenia kapłańskie 10 maja 1997 r.

Kapłan archidiecezji katowickiej, konsultor Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, delegat Arcybiskupa Katowickiego ds. dialogu z Niewierzącymi, asystent kościelny Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana”, wiceprezes częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Piastował stanowisko kierownika Katedry Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz był profesorem tej uczelni. Wieloletni redaktor, a następnie sekretarz redakcji w Tygodniku Katolickim „Niedziela”. Wcześniej pracował w „Gościu Niedzielnym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileuszowe pielgrzymowanie do Piekarskiej Pani

2018-05-27 21:16

Łukasz Krzysztofka

Dziesiątki tysięcy mężczyzn i młodzieńców pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa ze względu na jubileusz 700-lecia konsekracji pierwszego, drewnianego kościoła w Piekarach.

Łukasz Krzysztofka

Przed Mszą św., która była kulminacyjnym punktem pielgrzymki, kard. Zenon Grocholewski, legat papieski, odczytał list od papieża Franciszka. "Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński słusznie mawiał, że bez sprawiedliwości nie ma prawdziwego pokoju ani miłości społecznej. Lecz chrześcijanie powinni zawsze pamiętać, iż dla wiecznego zbawienia konieczne jest praktykowanie miłosierdzia i udzielanie przebaczenia: obie te rzeczy stanowią bowiem dowód prawdziwej wiary chrześcijańskiej, jak sam Pan wielokrotnie nas pouczał. Dlatego też Najświętsza Maryja Dziewica zupełnie słusznie jest nazywana Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, a jednocześnie jest wzywana jako Matka Miłosierdzia" - napisał Ojciec św.

Słowo do zebranych na kalwaryjskim wzgórzu skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Odniósł się do katastrofy w kopalni „Zofiówka”, gdzie 5 maja 7 górników zostało uwięzionych prawie tysiąc metrów pod ziemią. - Dwóch z nich udało się uratować, ale Marcin, Piotr, Przemysław, Łukasz i Michał nie przeżyli wstrząsu, chociaż śpieszyło im z pomocą ponad 2,5 tys. ratowników - powiedział z bólem. Zapewnił o solidarności z rodzinami poszkodowanych. Podziękował Zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej i ratownikom górniczym z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. - Wasze działania to przykład bezgranicznej miłości bliźniego. Bóg zapłać wam. Dziękujemy! - powiedział metropolita katowicki.


Abp Skworc mówił też o zaangażowaniu w życiu społecznym, codziennej trosce o kulturę życia i nawróceniu ekologicznym. Podkreślił, że wolne od handlu niedziele, o które w ciągu wielu lat upominali się biskupi katowiccy to wielka radość, jednak mają miejsce także niepokojące i nieuczciwe praktyki. - Nie ulegniemy korporacjom sieci handlowych, które usiłują ominąć stanowione prawo. Polska nie może pozwalać na to, aby lekceważono państwo prawa. Setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować - mogą odpocząć i być dla rodziny; zauważamy, jak w dwie wolne od handlu niedziele zmienia się styl życia - wskazywał abp Skworc.

Wielu pątników przybyło do piekarskiego Sanktuarium pieszo lub rowerem, tak jak Henryk Gwintok z Siemianowic Śląskich. Mimo że skończył 80 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja wsiada na rower i przyjeżdża do Matki Bożej Piekarskiej. To pielgrzymowanie jest już dla niego tradycją. U Matki Bożej jest rok rocznie od ponad trzydziestu lat. - Przyjeżdżam, aby pozdrowić Matkę i podziękować Jej za to, że jestem tu, gdzie jestem i jestem tym, kim jestem. Czuję Jej opiekę każdego dnia i dziękuję za nią w modlitwie codziennie rano - mówi.

Eryk Prochoń i Józef Jędrysek są sąsiadami i także nie wyobrażają sobie, aby z Mysłowic nie przybyć do Piekar. Mają w tym roku ku temu również szczególny powód.- Nie da się pominąć tej uroczystości i nie być na niej. A w tym roku obchodzimy 75. rocznicę urodzin i jesteśmy tu, aby podziękować Bogu przez ręce Maryi za wszystkie otrzymane łaski i prosić o zdrowie na dalsze lata życia. Pielgrzymujemy tu od naszego dzieciństwa - opowiadają.

W tym roku po raz drugi gościem w Piekarach był kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Po południu odbyła się także Godzina Młodzieżowa i nabożeństwo majowe, po którym w procesji odprowadzono cudowny obraz do piekarskiej Bazyliki, gdzie odśpiewano uroczyste "Te Deum".

Mężczyźni po raz pierwszy pielgrzymowali do Piekar w 1947 roku. Zgodę na zorganizowanie pielgrzymki wyraził biskup katowicki Stanisław Adamski. U stóp Matki Bożej Piekarskiej modlili się później m.in. kardynałowie: Stefan Wyszyński, Józef Glemp, Franciszek Macharski.

Sanktuarium w Piekarach to szczególne miejsce, gdzie zawsze wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. Zwłaszcza w czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali tu przede wszystkim hutnicy i górnicy. W latach 1965-1978 - co roku podczas pielgrzymki mężczyzn - homilię na wzgórzu piekarskim głosił ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Warto również wspomnieć, że oryginalny obraz Matki Bożej Piekarskiej znajduje się w katedrze opolskiej, a w Piekarach odbiera cześć jego XVII-wieczna kopia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem