Reklama

Diamentowy jubileusz Sióstr Adoratorek

2017-08-10 20:29

Franciszek Kwaśniak

Diecezja Banja Luka

W tym roku przypada 60. rocznica złożenia ślubów zakonnych sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przebywających w domu zakonnym w Bolesławcu. W 1957 r. śluby zakonne złożyło sześć sióstr. Diamentowy jubileusz obchodzą cztery siostry: Małgorzata Braszko, Magdalena Karaban, Marianna Konefał i Łucja Partyka. Dwie siostry: Róża Abramek i Estera Chlastawa odeszły już do domu Pana.

Przez wszystkie te lata siostry jubilatki wiernie służyły Bogu wypełniając swoje śluby, rozszerzając dzieła swojej założycielki św. Marii de Mattias. Umocnione charyzmatami zgromadzenia, realizowały powierzone im zadania w wielu miejscowościach w kraju i za granicą, zawsze były tam, dokąd posyłał je Zarząd Prowincji.

Diecezja Banja Luka

Diamentowy jubileusz to szczególny czas, kiedy w skrytości serca można rozważyć i ocenić minione lata. Ale można też stawiać kolejne cele, które dla sprawy Bożej, dla Zgromadzenia i wreszcie dla siebie można realizować z Bożą pomocą.

Siostry, jako młode dziewczęta przychodząc do furty klasztornej niosły ze sobą bagaż rodzinnych doświadczeń, doświadczeń okresu wojny, wędrówki w nieznane i spotkana z nową rzeczywistością. Siostra Łucja Partyka urodziła się w diecezji siedleckiej. Trzy siostry: Małgorzata Braszko, Magdalena Karaban i Marianna Konefał urodziły się w byłej Jugosławii, w diecezji Banja Luka. Siostra Małgorzata i Magdalena pochodzą z miejscowości Gumjera zamieszkałej przez Polaków, w której męczeńską śmierć poniósł Sługa Boży ks. Antoni Dujlowić. Miejscowość ta po wyjeździe Polaków do powiatu bolesławieckiego na Dolnym Śląsku, wyludniała się i porosła lasem. Ale pozostały wspomnienia, pozostała świadomość opuszczonych miejsc i zdarzeń, często krwawych i pamięć o niewinnych ofiarach.

Reklama

W tym roku siostra Magdalena Karaban z czteroosobową grupą przebywała w Bośni w diecezji Banja Luka. Wielką niespodziankę sprawili jej biskup Banja Luki Franjo Komarica i dziekan z Prynjawora ks. Władysław Lukenda, którzy 30 lipca 2017 r. w Gumjerze, na gruzach zrujnowanego kościoła p.w. Podwyższeniu Krzyża Świętego, na improwizowanym ołtarzu odprawili Mszę św. Eucharystii przewodniczył bp Franjo Komarica. Podczas Mszy siostra Magdalena odnowiła śluby. We Mszy uczestniczyło około 50. wiernych i pięciu księży, wśród których był tegoroczny złoty jubilat kapłański, syn imigrantów z Polski do Bośni, czcigodny ks. Adolf Višaticki, proboszcz w Lištanii i dziekan dekanatu Livno. We Mszy uczestniczyło też osiem sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa z Bośni.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił misyjny wymiar życia Kościoła, mówił też o wielkiej roli polskich katolików w diecezji Banja Luka. Wspomniał też o wielkim znaczeniu obchodzenia jubileuszy zakonnych i kapłańskich. Mszę św. sprawowano w języku chorwackim i polskim, pieśni i czytania były na przemian w dwóch językach. Nad ołtarzem umieszczony był transparent z napisem: Wielbi dusza moja Pana! Hvali dušo moja Gospodina!

Pod koniec Eucharystii siostra Magdalena wyraziła wdzięczność Bogu za całe życie zakonne, podkreśliła też ofiarę młodego kapłana z Gumjery ks. Antoniego Dujlovića, którego męczeńska śmierć w 1943 r. jest dobrze pamiętana. Zasługom tego kapłana przypisuje się powołania zakonne oraz kapłańskie pośród byłych mieszkańców Gumjery.

Na zakończenie uroczystości życzenia siostrze Magdalenie złożył bp Franjo Komarica. Zauważył, że właśnie w tym miejscu przed laty s. Magdalena przyjęła chrzest, a teraz odnowiła swoje śluby zakonne.

Franciszek Kwaśniak

Foto: diecezja Banja Luka

Tagi:
jubileusz

Dwieście lat parafii Stany

2018-07-17 13:10

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 29/2018, str. VI

Ks. Adam Stachowicz
Z darami ofiarnymi mieszkańcy podziękowali za 200 lat istnienia

Po patronatem św. Tekli i św. Jan Gwalberta trwa wspólnota parafialna w Stanach.

Powstawanie parafii to pewien proces, który nie był łatwy ze względu na czas zaborów. Jednak dzięki dużej determinacji ówczesnego proboszcza grębowskiego – ks. Jana Przemykalskiego – administracyjnie parafia Stany powstała w 1818 r. Parafialne obchody jubileuszowe wpisują się w świętowanie 200-lecia diecezji sandomierskiej, dlatego jako część wspólnoty lokalnego Kościoła dziękujemy Bogu za ten wielki czas łaski. Historia tej parafii, jak i całej tutejszej społeczności, nie była łatwa. Szczególnie tragiczny był czas II wojny światowej, gdy parafia zniknęła z mapy administracyjnej Kościoła, a okoliczne wioski zostały wysiedlone i spalone przez Niemców. Jednak mieszkańcy wykazali dużą determinację i przywiązanie do ziemi ojców, na której na nowo tworzą historię. W ich codzienne życie wpisana jest pokorna praca oraz szczera religijność – podkreślał ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Anioł Stróż i jego działanie

2018-07-16 20:23

Salve TV

Kim są aniołowie? Czy Siostry od Aniołów mają szczególną relację z aniołami? Czy siostry bezhabitowe mogą się malować, czy nosić biżuterię?

- Wszyscy aniołowie są blisko, ale szczególnie nasi patroni, to Aniołowie Stróżowie. Są dla nas wzorem. Na wzór Anioła Stróża, który jest przy człowieku, który służy Bogu, ale w taki niewidoczny sposób, ukryty - mamy tak samo służyć jak Anioł Stróż - mówila s. Joanna Andruszczyszyna.

- Nasze zgromadzenie liczy około 150 sióstr. Każdy z nas jest ukochany przez swojego anioła stróża. Każdy z nas jest strzeżony na rozkaz Boga przez anioła. Jemu bardzo zależy na to, żebyśmy z nim rozmawiali. On chce nam pomagać - mówiła s. Agnieszka Mazur.

- Mój anioł stróż pomógł mi zdać prawo jazdy. Anioł stróż nie tylko jest karetką pogotowia od takich nagłych wypadków. Pomógł mi też zrealizować moje marzenie - opowiadała.

- Na Syberii jesteśmy jako wspólnota sióstr od Aniołów od trzech lat. Zostałyśmy zaproszone do współpracy przez polskiego księdza. Jest to olbrzymia parafia, jedna z największych na świecie. Terytorialnie co najmniej taka jak trzy razy Polska. Tam, że mogłam tam pojechać, to jest łaska - podkreślała s. Joanna.

- Na Syberii jest dużo katolików, którzy pojechali tam do pracy. Nie mają żadnej opieki duchowej. Na tym terytorium jest dużo miast, gdzie ksiądz dojeżdża i tak odbywa się Msza Święta - zaznaczyła.

- Nasze Zgromadzenie w charyzmacie ma bycie tam, gdzie utrudniona jest posługa kapłanów. Mamy wiele takich miejsc, choćby w Afryce, na Litwie, Białoruś, Ukraina - podsumowała s. Agnieszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Wrocławskie małżeństwa z Equipes Notre-Dame już w Fatimie!

2018-07-18 17:52

Małgorzata Trawka

Wrocławskie małżeństwa z Equipes Notre-Dame już w Fatimie! Uczestniczą w Zgromadzeniu Światowym Ruchu END, które odbywa się raz na sześć lat i jest największym zgromadzeniem małżeństw na świecie.

Dariusz Pachucy

To niezwykłe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałkowy wieczór piękną ceremonią otwarcia, podczas której dokonano prezentacji ekip z różnych części świata. We wtorek małżonkowie mieli możliwość wziąć udział w wielu konferencjach, zajęciach w grupach, uczestniczyć w Eucharystii i wspólnych modlitwach. Zgromadzeniu towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń kulturalnych, jak chociażby musicale. Małżeństwa z Wrocławia współtworzyły polskie stoisko, m. in. budując Wawel w 3D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem