Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 29/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Brodnica

Miło jest świętować wśród życzliwych osób

Te słowa doskonale oddają atmosferę, w jakiej 12 kapłanów obchodziło 4. rocznicę święceń kapłańskich. Zebrali się oni w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy, aby za pośrednictwem Pani Fatimskiej złożyć Bogu dziękczynienie za dar kapłaństwa. Jednym z jubilatów był ks. Zbigniew Łukasik, wikariusz parafii.
Procesyjnemu wejściu prezbiterów towarzyszył śpiew pieśni Barka w wykonaniu chóru parafialnego „Capella Fatima”, który uświetnił uroczystość. Homilię wygłosił proboszcz ks. Gabriel Aronowski. Główną myślą była posługa prezbitera i to, co jest w niej najważniejsze: dbanie o świętość i nieustanne uwielbienie imienia Bożego, troska o godne sprawowanie sakramentów św., zwłaszcza Eucharystii, przyjmowanie woli Bożej, a nieuleganie temu, co oferuje współczesny świat, służba człowiekowi i ukazywanie prawdy jako samej istoty życia i posługi kapłana.
Po Mszy św. obecne na niej wspólnoty złożyły Kapłanom Jubilatom życzenia. „Niech każda sprawowana Eucharystia będzie taka, jaka była Msza św. prymicyjna każdego z Was” - powiedział przedstawiciel ministrantów. Wspaniałym podsumowaniem życzeń były słowa wypowiedziane przez o. Mariusza Więckiewicza CSsR: „Przyjęliście święcenia w Roku Wielkiego Jubileuszu, niech łaska, jaką wtedy otrzymaliście, towarzyszy Wam przez lata posługi kapłańskiej. Bądźcie szafarzami tej łaski”. Ostatnie słowo należało do Księdza Proboszcza. Życzył on, aby „wiatr, który złapał w żagle ks. Zbigniew, wyniósł go na szerokie wody Kościoła”. Przemawiający w imieniu zebranych kapłanów ks. Zbigniew Łukasik, nawiązując do homilii, powiedział m. in.: „Panu Bogu trzeba służyć, tak aby Imię Jego wywyższać”.

Tomasz Kowalski

Dekanaty grudziądzkie

Centralna uroczystość Bożego Ciała w Grudziądzu

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zgromadziła tysiące wiernych we wszystkich grudziądzkich parafiach. Obchody centralnego święta Bożego Ciała rozpoczęły się 10 czerwca o godz. 10.00 w kolegiacie św. Mikołaja Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył proboszcz parafii farnej - ks. inf. Tadeusz Nowicki z udziałem rektora pobliskiego kościoła pojezuickiego - ks. Stanisława Boguckiego i kapelana parafii wojskowej - ks. Szczepana Madonia. Ksiądz Infułat podkreślił w homilii znaczenie Eucharystii w życiu każdego człowieka.
Po Mszy św. tłumy wiernych uczestniczyły w procesji eucharystycznej, którą ks. inf. Tadeusz Nowicki poprowadził na Rynek Starego Miasta i dalej do kościoła Ducha Świętego. Kapłani z poszczególnych parafii nieśli monstrancję ulicami Starego Miasta do kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz do kościoła rektorskiego i garnizonowego św. Franciszka Ksawerego. Uroczystość Bożego Ciała zakończyła się w kolegiacie odśpiewaniem Te Deum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Zakończenie roku szkolnego w Bursie Caritas

17 czerwca br. odbyło się spotkanie pracowników, wolontariuszy i wychowanków - mieszkańców grudziądzkiej Bursy Caritas z dyrekcją z okazji kończącego się roku szkolnego 2003/2004. Wcześniej na radzie pedagogicznej podsumowano miniony rok szkolny, następnie wszyscy wzięli udział w koncelebrowanej Eucharystii, której przewodniczył ks. Mirosław Kwiatkowski, natomiast Słowo Boże wygłosił ks. dr Tomasz Tułodziecki. Młodzież zadbała o oprawę liturgiczną Mszy św., podczas której modliliśmy się za wszystkich wspierających duchowo i materialnie to dzieło oraz za pracujących w bursie. Po Eucharystii zgromadziliśmy się w auli, by obejrzeć przygotowany przez wychowanków program artystyczny. Młodzież, dziękując za opiekę i edukację, wręczyła kwiaty. Za współpracę podziękował także dyrektor ks. Dariusz Kunicki. Były też życzenia dla pracujących w bursie kapłanów z okazji jubileuszu 10-lecia kapłaństwa. Spotkanie zakończył skromny poczęstunek przebiegający w radosnej i serdecznej atmosferze, jaką tworzą mieszkańcy, wolontariusze i pracownicy bursy.

Reklama

Maria Szczęsna

Dekanat Wąbrzeźno

38 lat w kapłaństwie Chrystusowym

7 czerwca w parafii Trójcy Świętej w Książkach swój jubileusz przeżywali księża, którzy w 1966 r. wraz z ks. kan. Henrykiem Trąpczyńskim otrzymali święcenia kapłańskie. Według ustalonego zwyczaju kapłani spotykają się co roku w innej parafii, gdzie koncelebrują Eucharystię w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Podczas Mszy św. w Książkach słowo Boże wygłosił ks. prof. Franciszek Drączkowski z KUL-u. W Eucharystii wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie i młodzież szkolna. Były kwiaty i życzenia od dzieci, wspólnot parafialnych, parafian i wójta. Księża nawiedzili także sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim.

Maria Czaplicka

Dekanaty toruńskie

Pani Fatimska znów na Rybakach

W niedzielę 13 czerwca po raz drugi w tym roku wierni z parafii na Rybakach oddali hołd Matce Bożej Fatimskiej. Poprzednio kościół św. Michała Archanioła nawiedził bp Andrzej Suski, tym razem uroczystej Eucharystii przewodniczył nowo wybrany generał Zgromadzenia Michalitów - o. Kazimierz Radzik. We Mszy św. i w procesji obok głównego celebransa i proboszcza parafii - ks. Piotra Bieńka, wziął udział dyrektor Caritas - ks. kan. Daniel Adamowicz i księża michalici: ekonom Zgromadzenia i radca generalny - ks. Stanisław Morawski, dyrektor Domu Macierzystego w Miejscu Piastowym - ks. Krzysztof Stanula, proboszczowie ze Strugi i Górska - ks. Maksymilian Sowa i ks. Stanisław Kalisztan, ks. Jan Wroniewicz, krajan z naszej parafii, oraz michalici toruńscy.
Zebranych powitał proboszcz ks. Piotr Bieniek, który przypomniał historię nabożeństw fatimskich w naszej parafii (już 25 lat). Dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza wyznały, że znalazły tu swój drugi dom i zapewniły nowego Generała o swojej gotowości szerzenia ideałów Patrona Oratorium. Słowo Boże wygłosił generał o. Kazimierz Radzik, który mówił o wartości modlitwy różańcowej i podkreślił, że odmawianie Różańca to naśladowanie Jezusa w modlitwie i możliwość znalezienia Go przez Maryję. Prosił także wszystkich o dalsze gorące modlitwy w intencji beatyfikacji sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, którego proces beatyfikacyjny trwa od dawna w Rzymie.
Po Eucharystii ruszyła procesja z figurą Matki Bożej alejami parku na Bydgoskim Przedmieściu. Specjalnego błogosławieństwa udzielił ks. Maksymilian Sowa, były proboszcz parafii w Toruniu, który sprowadził do naszego kościoła figurę Matki Bożej z Fatimy i bardzo silnie rozpowszechnił Jej kult wśród toruńskiego społeczeństwa. Uroczystość zakończył Apel Jasnogórski. W świątyni pozostały dzieci, aby zaśpiewać ulubioną pieśń maryjną - Panience na dobranoc.

Ks. Józef Gibała CSMA

Sukcesy chóru „Pueri Cantores Thorunienses”

Od 16 do 20 czerwca br. w Rzeszowie odbywał się I Międzynarodowy Festiwal Chórów Młodzieżowych, w którym wzięło udział 21 chórów z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii. Występowała młodzież w różnym wieku, regulamin dopuszczał śpiewaków do 21. roku życia. Były też chóry studenckie, np. Akademicki Chór z Kalisza, Chór Uniwersytetu Pedagogicznego z Drohobycza na Ukrainie czy Chór Szkoły Muzycznej II stopnia w Rzeszowie. Wszystkie zespoły śpiewały w jednej kategorii A, bez wyodrębnienia wieku czy profesji. W kategorii B - „Pieśń ludowa” wystąpili ci, którzy wysłali swoje zgłoszenie. Wzięło w niej udział siedem chórów.
Jury pod przewodnictwem prof. Józefa Świdra z Akademii Muzycznej w Katowicach, jednego z najlepszych polskich kompozytorów muzyki chóralnej, przyznała Katedralnemu Chórowi Chłopięco-Męskiemu „Pueri Cantores Thorunienses” II miejsce w kategorii A i II miejsce w kategorii B. Ponadto chór otrzymał nagrodę specjalną biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego „Za kultywowanie tradycji śpiewu sakralnego”. Grand Prix zdobył niepokonany chór z Drohobycza na Ukrainie. Organizatorem Festiwalu był Urząd Miasta Rzeszowa i Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Roman Grucza

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie przyjaciół

2024-05-02 09:15

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Razem ze Wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po raz XXII sandomierskie seminarium otwarło swoje podwoje dla starszych i młodszych, którzy przybyli z różnych parafii z diecezji wraz ze swoimi duszpasterzami. Seminarium odwiedziły osoby działające w parafialnych kołach przyjaciół, mieszkańcy miasta oraz turyści. W seminaryjnych ogrodach dla każdego przygotowano moc niespodzianek, zaś w gmachu uczelni można było obejrzeć wystawę misyjną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję