Nagrodę specjalną w konkursie otrzymał projekt Góra Dobra. To projekt wolontariuszy ŚDM, którzy po zakończeniu spotkania młodych postanowili kontynuować swoją posługę. Skupia 7 tys. młodych osób. W ramach tego dzieła wolontariusze szkolą się, formują, służą szkoleniami dla tych, którzy w swoich środowiskach lokalnych chcą bezinteresownie ofiarować swój czas, talenty i kompetencje. Wśród zrealizowanych do tej pory projektów są m. in.: „Żyjmy razem, a nie obok siebie” (dla osób bez domu we współpracy z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio), „Sieć Pomocy” (współpraca z parafiami i pomoc osobom samotnym i starszym), „Pamięć” (pamięć o osobach zmarłych- troska o groby i modlitwa - oraz starszych, potrzebujących pomocy przy zakupach czy codziennych czynnościach).
Reklama
W kategorii działalność społeczna uhonorowano Stowarzyszenie GPS Kalwaria Zebrzydowska. Młodzi otrzymali ją za aktywizację rówieśników w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej imprezy kulturalne, sportowe, modlitwy i spotkania młodych. GPS Kalwaria zorganizowało m.in. Misyjny Koncert Kolęd, podczas którego młodzi zbierali ofiary na rzecz misji w Ekwadorze, a także Chrześcijańskie Walentynki – koncert i świadectwa promujące chrześcijański model małżeństwa i rodziny. Młodzi organizują także popołudnia z grami planszowymi dla dzieci, zbierają i przewożą dary dla szkół na Kresach, prowadzą wieczory uwielbienia oraz akcje charytatywne na rzecz potrzebujących.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Za działalność ewangelizacyjną przyznano wyróżnienie grupie ŚDM Dekanat Dobczyce. Młodzi otrzymali ją za rekolekcje internetowe LOG in LOVE, które zostały zamieszczone na portalu: www.misericors.org. Rekolekcje te pozwalały na uczestnictwo w rozważaniach pisanych przez wolontariuszy na każdy dzień. Celem projektu była zachęta do czynienia dobra, ale także stworzenie społeczności osób, które pragną się zatrzymać i podzielić miłością z drugim człowiekiem, bezinteresownie ofiarować dobro, a tym samym umocnić swoją duszę w miłości do Boga. Wspólnota integruje młodych z całego dekanatu. Organizuje pikniki w parafiach, Adoracje, wspólne wyjazdy dla młodzieży całego dekanatu. Jednym z projektów jest „Bieg dla życia”, podczas którego zostały ukazane różne formy pomocy potrzebującym: tj. ofiarowanie swojego wolnego czasu, pieniędzy, tego co się posiada, aby pomóc tym, którzy potrzebują takiej pomocy.
Reklama
W kategorii aktywizacja środowiska lokalnego zwyciężył Boży Młyn z Krakowa. Miejsce to powstało po ŚDM przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie. Prowadzona jest tam kawiarenka, w której można zjeść domowe ciasto, napić się dobrej kawy i przede wszystkim porozmawiać. Organizowane są spotkania z osobami znanymi i inspirującymi. Młodzi i starsi wymieniają się książkami, planszówkami, oglądają wspólnie wartościowe filmy. Prowadzone są zajęcia dla osób starszych, bale i zabawy dla dzieciaków, którymi członkowie Bożego Młyna opiekują się także w ramach "Randek rodziców". Przy Bożym Młynie powstała PanaMa Group skupiająca młodzież, która poprzez różne aktywności jednoczy się, integruje i jednocześnie gromadzi fundusze na wspólny wyjazd na ŚDM do Panamy. Pomagają dzieciom w nauce, wyprowadzają psy, starają się angażować osoby starsze do brania udziału w życiu parafii, sprzątają osobom potrzebującym, organizują kiermasze świąteczne, nieodpłatnie dyżurują w kawiarence młynowej.
W kategorii dzieła miłosierdzia statuetkę odebrał Wolontariat Młodych w Woli Batorskiej za następujące projekty: „Wylosuj Anioła” – własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla dzieci z jednego oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, „Pieluszka dla Maluszka” – zbiórka pieluch na rzecz Fundacji „Małych Stópek” dla dzieci, które ,zagrożone aborcją, miały radość się urodzić, „Daj włos” – zbiórka włosów na rzecz Fundacji „Rak’n’roll” dla kobiet po chemioterapii, „Pomocna dłoń” – zbiórka żywności dla potrzebujących rodzin z parafii. Warto dodać, że młodzi angażują się i inicjują również dzieła formacyjne, kulturalne i ewangelizacyjne.
Reklama
Nagroda indywidualna trafiła do Dominiki Adamus z Zatora, która prowadzi grupę Dzieci ŚDM. Jest to grupa blisko 40 dzieci, w których rodzinach gościli młodzi z całego świata. Przez cały rok co tydzień dzieci pod opieką laureatki spotykają się w domu parafialnym, oprócz tego raz w miesiącu organizuje się dla nich wyjazdy do różnych miejsc. Dzieci czynnie uczestniczą w życiu parafii; ponadto uczestnicy odwiedzają DPS w Zatorze, gdzie spotykają się z podopiecznymi, dzieci angażują się w pomoc potrzebującym przez zbiórki przy kościele. Druga nagroda indywidualna została przyznana Justynie Majchrzak z Rabki Zdroju. Współprowadzi ona „Wolontariat codziennego miłosierdzia”. Jest zaangażowana w życie społeczności lokalnej: wszystkich parafii na terenie Rabki – Zdroju, a poprzez swoje zaangażowanie niesie pomoc bliźnim. Z jej inicjatywy Wolontariat podejmuje wiele projektów na terenie Rabki. Po wakacjach rozpocznie się najnowszy, powstały z myślą o osobach z zespołem Downa. Justyna podejmuje wyjątkowe inicjatywy i akcje organizowane przez młodzież lub dla młodzieży, organizując comiesięczne spotkania formacyjno – integracyjne, kładąc nacisk na wspólną Eucharystię. Organizuje także wyjazdowe dni skupienia. Uczestniczy w projektach o charakterze ewangelizacyjnym.
Nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia” została ustanowiona z okazji rocznicy ŚDM w Krakowie. Jest ona przyznawana młodym ludziom, którzy ofiarnie i twórczo angażują się w życie Kościoła i środowisk lokalnych, podejmując inicjatywy służące pomocy drugiemu człowiekowi, promocji kultury i edukacji, projektom społecznym oraz ożywieniu życia religijnego we wspólnotach parafialnych i duszpasterstwach.
W pierwszej edycji Nagrody uczestniczyło 50 kandydatów.