Reklama

Jasna Góra: pierwszy w tym roku pielgrzymkowy szczyt

2017-07-15 17:43

it / Częstochowa / KAI

Bożena Sztajner/Niedziela

Z modlitwą za misjonarzy, o umiłowanie Słowa Bożego, wierność Matce Bożej i złożonym ślubom, odnowę życia i nowy zapał ewangelizacyjny na Jasną Górę przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Dziś pierwszy w tym roku tzw. pielgrzymkowy szczyt. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej dotarły grupy m.in. z archidiecezji przemyskiej i poznańskiej, Piotrkowa Trybunalskiego, Gorzkowic czy Rozprzy.

Najliczniejszymi były dziś 37. Piesza Pielgrzymka Przemyska i 83. Pielgrzymka Poznańska. - Na pielgrzymce spotkałam wspaniałych ludzi, którzy dzielili się swoją wiarą, doświadczyłam wielkiej miłości, jestem szczęśliwa, że mogłam tu dojść - powiedziała Anna, pątniczka z Przemyśla. Władysław, też z Przemyśla, dodał, że to był wspaniały czas wielkiej radości, Bożej atmosfery i otwartości serc, tych którzy przyjmowali pielgrzymów w swych domach.

- Tworzymy żywą koronę Maryi - deklarowali pątnicy i podkreślali, że jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu jest okazją do szczególnego błagania za Polskę. - Chciałam przyjść do mojej Mamy, która jest w niebie a niosę tę biało-czerwoną flagę, żeby zaznaczyć, że jesteśmy Polakami i że przychodzimy tutaj na Jasną Górę, żeby zobaczyć naszą Matkę - powiedziała 13-letnia Julia ze Strachocina w archidiecezji przemyskiej.

Inna z pątniczek podkreśliła, że „po wielu latach wróciła do kraju i to było jej podziękowanie Matce Bożej”. - Jestem szczęśliwa, że wróciłam. To był przełomowy moment w moim życiu, ludzie są cudowni, widać w nich żywego Boga, brak mi słów, by wyrazić radość i to szczęście, które mam w sercu. Polska jest cudowna - powiedziała Bożena Wojnarowska z Leska. Pan Stanisław podkreślił, że „bez Matki Najświętszej nie może nasz naród żyć ”.

Reklama

- Matka Boża jest dla nas bardzo ważnym przykładem ewangelizacji - przypomniał wieloletni pielgrzym przemyski abp Adam Szal. Jak zwykle pasterz archidiecezji wyruszył na pątniczy szlak i przemierzył go w całości pielgrzymując wśród różnych grup. - Zastanawialiśmy się nad naszą odpowiedzialnością za ewangelizację parafii a w drugiej części pielgrzymki podejmowaliśmy refleksję nad odpowiedzialnością pątników za misje - powiedział abp Szal.

Dodał, że ta odpowiedzialność jest bardzo ważna. - Nasze wsparcie dla misji to nie tylko modlitwa, ale także wsparcie materialne - przypomniał metropolita przemyski.

W drodze każdy z pątników modlił się za konkretnego misjonarza losując jego imię i nazwisko. W ten sposób modlitewną opieką otoczonych zostało ponad 2 tys. posługujących na misjach.

Sami pielgrzymi czuli zarówno radość jak i dumę z możliwości włączenia się w posługę misyjną Kościoła poprzez modlitewne towarzyszenie misjonarzom. - Mam kilku znajomych misjonarzy i wiem jakie to ważne, by słowo Boże rozprzestrzeniało się po świecie - powiedziała pani Iwona. Pan Krzysztof dodał, że to wspaniałe uczucie mieć świadomość modlitwy za konkretnego człowieka będącego daleko, ale przez łączność duchową będącego obok.

W 37. pielgrzymce przemyskiej przyszło ponad 1200 osób. W drodze uczyli się miłości do codziennego spotkania ze Słowem Bożym. To, jak powiedział ks. Andrzej Bienia, w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego i zarazem hasła rekolekcji „Idźcie i głoście”. - Mamy iść i głosić, ale by to robić trzeba wiedzieć o czym mamy mówić. Dlatego pomysł przygotowania małych fragmentów Pisma Świętego i zachęta do refleksji nad Ewangelią - powiedział opiekun grupy duchowych pielgrzymów, których zarejestrowało się ponad 800.

Kapłan dodał, że „chodzi o to, by samemu spotkać się przez Słowo z Jezusem i stać się Jego świadkiem”. - Każdy z nas może być misjonarzem, bo to ten, który mówi i świadczy o Chrystusie - podkreślił. Do wezwania "Królowa Polski" nawiązywało hasło jednej ze starszych kompani 148. pielgrzymki piotrkowskiej. Jej mottem były słowa: „Jesteśmy żywą Koroną Maryi”. - Być choćby najmniejszym elementem w koronie chwały Maryi to wielkie szczęście i radość. Cała pielgrzymka zachęcała do tego, by jeszcze bardziej ukochać Maryję, by Ją poznać i do Niej się zbliżyć - powiedziała s. Bogusława, nazaretanka. Niezwykłym przeżyciem podczas pielgrzymki piotrkowskiej, jak mówią uczestnicy, było piesze podążanie za Jezusem Eucharystycznym obecnym w Najświętszym Sakramencie. - Na długo pozostanie w mojej pamięci ta droga za Chrystusem. Czułam się jak podczas procesji Bożego Ciała, by obecny tak żywo pośród nas, w ciszy zielonych pól - zauważyła pątniczka Magdalena. W południe w progi Sanktuarium weszła 83. Poznańska Piesza Pielgrzymka. 1643 pątnikom również towarzyszyło hasło „Jesteśmy żywą Koroną Maryi”.

- Nie tylko chcemy się wpatrywać w Wizerunek Matki Bożej, ale też swoim życiem, swoimi ofiarami, modlitwami być diamentami w koronie Maryi, chcieliśmy zobaczyć, zastanowić się nad tym co możemy zrobić w codziennym życiu, żeby nasze chrześcijaństwo było obecne w życiu - powiedział ks. Jan Markowski, kapelan kompanii poznańskiej.

Poznańscy pielgrzymi modlili się w drodze w szczególny sposób za prześladowanych chrześcijan, o pokój, o jedność chrześcijan, o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, za chorych i cierpiących.

Damian Bryl, biskup pomocniczy poznański, który towarzyszył pielgrzymom zarówno w drodze, jak i na Jasnej Górze. - Pielgrzymka to ważne wydarzenie nie tylko dla tych, którzy idą, ale dla całej naszej Ojczyzny. Chcemy razem tworzyć koronę Maryi. Każda grupa przynosi tu swoje duchowe dary, dzieła pokutne, którymi chcemy upiększyć koronę Matki Bożej – powiedział bp Bryl. Podkreślił, że „chcemy dobre czyny razem z Maryją ofiarować Jezusowi”.

- Pielgrzymka to wielkie święto, nie tylko dla tych, którzy szli, ale także wszystkich rodzin, przyjaciół, dla tych, których pielgrzymi spotkali, gdzie spali, gdzie otrzymali posiłek. To święto dla całej diecezji, bo ponad tysiąc osób nawraca się i robi „coś” dla Pana Jezusa - zauważył bp Bryl, który na szczycie Jasnej Góry przewodniczył pielgrzymkowej Mszy św.

W pielgrzymce poznańskiej wędrowało 34 księży, 22 kleryków i 16 sióstr zakonnych. Pątnicy szli w 18. grupach. Najdłuższą trasę pokonali pielgrzymi z Czarnkowa, jednej z najdalej na północ położonych parafii archidiecezji poznańskiej. W drogę na Jasną Górę wyruszyli 3 lipca i pokonali trasę ponad 380 km. Od 5 lipca pielgrzymowali wierni z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. W kolejnych dniach w drogę wyruszyli pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

Najmłodszym pielgrzymem był 4-miesięczny Teodor Dolata, a najstarszą pątniczką - 90-letnia Felicja Tomczak. Po raz 52. pielgrzymował Kazimierz Matuszewski.

Większość pielgrzymów pozostanie na Jasnej Górze do jutra, by wziąć udział w odpustowych uroczystościach ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Suma odprawiona zostanie na szczycie o godz. 11.00.

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymka

Młodzi z KSM zawierzą się Matce Bożej

2018-02-22 14:01

ag / Warszawa (KAI)

Młodzi ludzie należący do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 24 lutego przyjadą do Częstochowy, by zawierzyć siebie, swoją organizację oraz swoje działania i inicjatywy Matce Bożej. Ostatni taki zlot wszystkich KSM-owiczów miał miejsce 80 lat temu.

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej
KSM to przyjaźnie i poczucie wspólnoty

Kiedyś członkowie istniejącego prawie 100 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży budowali niepodległą Polskę, byli prześladowani w czasach komunizmu i trafiali do więzień. Od kilku lat reaktywowana organizacja na nowo tworzy swoje oddziały i koła. Działalność KSM jest konkretną odpowiedzią na potrzeby, które młodzież dostrzega w środowisku, którym żyje. Sztandarową metodą pracy młodzieży w KSM jest widzieć – ocenić – działać.

„KSM się sprawdza. KSM-owicze, którzy założyli własne rodziny, pięknie wychowują dzieci (…) dają wzór życia religijnego, patriotycznego i angażują się społecznie, w środowiska parafialne i środowiska rówieśnicze (…) KSM jest nadzieją katolickiej Polski” – mówi prałat Antoni Sołtysik, inicjator reaktywacji KSM w Polsce.

Obecnie KSM działa w ponad 38 diecezjach i zrzesza aktualnie około 15.000 młodych ludzi w wieku 15-30 lat. To wierzący i aktywni młodzi ludzie, zaangażowani w działalność organizacyjną, którzy podejmują trud pracy nad własną formacją duchową, by móc potem nieść Chrystusa szerszemu środowisku. KSM-owicze to ludzie, którzy przyznają się do wiary, a Bożą miłość zamieniają w służbę człowiekowi.

Ramowy program Zlotu Młodych z KSM w Częstochowie obejmuje spotkanie z KSM-owiczami o godzinie 14:00 w Kaplicy św. Józefa na Halach z udziałem zaproszonych gości. Podczas spotkania odbędzie się m.in. przedpremierowy pokaz filmu „Tożsamość 1918-2018”. Film przedstawia historię KSM-u w Polsce od czasu jego utworzenia w 1918-1919 roku, w czasie II wojny światowej i po wojnie w czasach komunistycznych. Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=EN3VowVV-NU&feature=youtu.be

Kulminacyjnym momentem Zlotu KSM-owiczów będzie uroczysta Msza Święta w kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 17:30 oraz trwające od 20:00 czuwanie połączone z aktem zawierzenia KSM Matce Bożej, a zakończone Apelem Jasnogórskim.

Osoba do kontaktu dla mediów: Ks. dr Andrzej Lubowicki – Generalny Asystent KSM – 507-062-069 Michał Hubala – reżyser filmu „Tożsamość 1918-2018”, członek KSM - 790-504-148

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

"Niedziela" odnaleziona we Wrocławiu

2018-02-22 14:58

Agnieszka Bugała


Znalezione we Wrocławiu roczniki "Niedzieli"

W Centrum Technologii Audiowizualnych (b. Wytwórnia Filmów Fabularnych) we Wrocławiu znaleziono oryginalnie oprawione roczniki Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z 1934r. Dyrektor Centrum Robert Banasiak jutro opowie nam historię tego cennego znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem