Reklama

Biały Kruk 1

Jasna Góra: pierwszy w tym roku pielgrzymkowy szczyt

2017-07-15 17:43

it / Częstochowa / KAI

Bożena Sztajner/Niedziela

Z modlitwą za misjonarzy, o umiłowanie Słowa Bożego, wierność Matce Bożej i złożonym ślubom, odnowę życia i nowy zapał ewangelizacyjny na Jasną Górę przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Dziś pierwszy w tym roku tzw. pielgrzymkowy szczyt. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej dotarły grupy m.in. z archidiecezji przemyskiej i poznańskiej, Piotrkowa Trybunalskiego, Gorzkowic czy Rozprzy.

Najliczniejszymi były dziś 37. Piesza Pielgrzymka Przemyska i 83. Pielgrzymka Poznańska. - Na pielgrzymce spotkałam wspaniałych ludzi, którzy dzielili się swoją wiarą, doświadczyłam wielkiej miłości, jestem szczęśliwa, że mogłam tu dojść - powiedziała Anna, pątniczka z Przemyśla. Władysław, też z Przemyśla, dodał, że to był wspaniały czas wielkiej radości, Bożej atmosfery i otwartości serc, tych którzy przyjmowali pielgrzymów w swych domach.

- Tworzymy żywą koronę Maryi - deklarowali pątnicy i podkreślali, że jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu jest okazją do szczególnego błagania za Polskę. - Chciałam przyjść do mojej Mamy, która jest w niebie a niosę tę biało-czerwoną flagę, żeby zaznaczyć, że jesteśmy Polakami i że przychodzimy tutaj na Jasną Górę, żeby zobaczyć naszą Matkę - powiedziała 13-letnia Julia ze Strachocina w archidiecezji przemyskiej.

Inna z pątniczek podkreśliła, że „po wielu latach wróciła do kraju i to było jej podziękowanie Matce Bożej”. - Jestem szczęśliwa, że wróciłam. To był przełomowy moment w moim życiu, ludzie są cudowni, widać w nich żywego Boga, brak mi słów, by wyrazić radość i to szczęście, które mam w sercu. Polska jest cudowna - powiedziała Bożena Wojnarowska z Leska. Pan Stanisław podkreślił, że „bez Matki Najświętszej nie może nasz naród żyć ”.

Reklama

- Matka Boża jest dla nas bardzo ważnym przykładem ewangelizacji - przypomniał wieloletni pielgrzym przemyski abp Adam Szal. Jak zwykle pasterz archidiecezji wyruszył na pątniczy szlak i przemierzył go w całości pielgrzymując wśród różnych grup. - Zastanawialiśmy się nad naszą odpowiedzialnością za ewangelizację parafii a w drugiej części pielgrzymki podejmowaliśmy refleksję nad odpowiedzialnością pątników za misje - powiedział abp Szal.

Dodał, że ta odpowiedzialność jest bardzo ważna. - Nasze wsparcie dla misji to nie tylko modlitwa, ale także wsparcie materialne - przypomniał metropolita przemyski.

W drodze każdy z pątników modlił się za konkretnego misjonarza losując jego imię i nazwisko. W ten sposób modlitewną opieką otoczonych zostało ponad 2 tys. posługujących na misjach.

Sami pielgrzymi czuli zarówno radość jak i dumę z możliwości włączenia się w posługę misyjną Kościoła poprzez modlitewne towarzyszenie misjonarzom. - Mam kilku znajomych misjonarzy i wiem jakie to ważne, by słowo Boże rozprzestrzeniało się po świecie - powiedziała pani Iwona. Pan Krzysztof dodał, że to wspaniałe uczucie mieć świadomość modlitwy za konkretnego człowieka będącego daleko, ale przez łączność duchową będącego obok.

W 37. pielgrzymce przemyskiej przyszło ponad 1200 osób. W drodze uczyli się miłości do codziennego spotkania ze Słowem Bożym. To, jak powiedział ks. Andrzej Bienia, w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego i zarazem hasła rekolekcji „Idźcie i głoście”. - Mamy iść i głosić, ale by to robić trzeba wiedzieć o czym mamy mówić. Dlatego pomysł przygotowania małych fragmentów Pisma Świętego i zachęta do refleksji nad Ewangelią - powiedział opiekun grupy duchowych pielgrzymów, których zarejestrowało się ponad 800.

Kapłan dodał, że „chodzi o to, by samemu spotkać się przez Słowo z Jezusem i stać się Jego świadkiem”. - Każdy z nas może być misjonarzem, bo to ten, który mówi i świadczy o Chrystusie - podkreślił. Do wezwania "Królowa Polski" nawiązywało hasło jednej ze starszych kompani 148. pielgrzymki piotrkowskiej. Jej mottem były słowa: „Jesteśmy żywą Koroną Maryi”. - Być choćby najmniejszym elementem w koronie chwały Maryi to wielkie szczęście i radość. Cała pielgrzymka zachęcała do tego, by jeszcze bardziej ukochać Maryję, by Ją poznać i do Niej się zbliżyć - powiedziała s. Bogusława, nazaretanka. Niezwykłym przeżyciem podczas pielgrzymki piotrkowskiej, jak mówią uczestnicy, było piesze podążanie za Jezusem Eucharystycznym obecnym w Najświętszym Sakramencie. - Na długo pozostanie w mojej pamięci ta droga za Chrystusem. Czułam się jak podczas procesji Bożego Ciała, by obecny tak żywo pośród nas, w ciszy zielonych pól - zauważyła pątniczka Magdalena. W południe w progi Sanktuarium weszła 83. Poznańska Piesza Pielgrzymka. 1643 pątnikom również towarzyszyło hasło „Jesteśmy żywą Koroną Maryi”.

- Nie tylko chcemy się wpatrywać w Wizerunek Matki Bożej, ale też swoim życiem, swoimi ofiarami, modlitwami być diamentami w koronie Maryi, chcieliśmy zobaczyć, zastanowić się nad tym co możemy zrobić w codziennym życiu, żeby nasze chrześcijaństwo było obecne w życiu - powiedział ks. Jan Markowski, kapelan kompanii poznańskiej.

Poznańscy pielgrzymi modlili się w drodze w szczególny sposób za prześladowanych chrześcijan, o pokój, o jedność chrześcijan, o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, za chorych i cierpiących.

Damian Bryl, biskup pomocniczy poznański, który towarzyszył pielgrzymom zarówno w drodze, jak i na Jasnej Górze. - Pielgrzymka to ważne wydarzenie nie tylko dla tych, którzy idą, ale dla całej naszej Ojczyzny. Chcemy razem tworzyć koronę Maryi. Każda grupa przynosi tu swoje duchowe dary, dzieła pokutne, którymi chcemy upiększyć koronę Matki Bożej – powiedział bp Bryl. Podkreślił, że „chcemy dobre czyny razem z Maryją ofiarować Jezusowi”.

- Pielgrzymka to wielkie święto, nie tylko dla tych, którzy szli, ale także wszystkich rodzin, przyjaciół, dla tych, których pielgrzymi spotkali, gdzie spali, gdzie otrzymali posiłek. To święto dla całej diecezji, bo ponad tysiąc osób nawraca się i robi „coś” dla Pana Jezusa - zauważył bp Bryl, który na szczycie Jasnej Góry przewodniczył pielgrzymkowej Mszy św.

W pielgrzymce poznańskiej wędrowało 34 księży, 22 kleryków i 16 sióstr zakonnych. Pątnicy szli w 18. grupach. Najdłuższą trasę pokonali pielgrzymi z Czarnkowa, jednej z najdalej na północ położonych parafii archidiecezji poznańskiej. W drogę na Jasną Górę wyruszyli 3 lipca i pokonali trasę ponad 380 km. Od 5 lipca pielgrzymowali wierni z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. W kolejnych dniach w drogę wyruszyli pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

Najmłodszym pielgrzymem był 4-miesięczny Teodor Dolata, a najstarszą pątniczką - 90-letnia Felicja Tomczak. Po raz 52. pielgrzymował Kazimierz Matuszewski.

Większość pielgrzymów pozostanie na Jasnej Górze do jutra, by wziąć udział w odpustowych uroczystościach ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Suma odprawiona zostanie na szczycie o godz. 11.00.

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymka

Jasna Góra: pielgrzymka szkół katolickich z dziękczynieniem za niepodległość

2018-06-18 20:12

it / Częstochowa (KAI)

Z dziękczynieniem za polską niepodległość, kończący się rok szkolny, z modlitwą za synod biskupów o młodzieży na Jasną Górę przybyła XX pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Do stowarzyszenia należy ponad 100 placówek oświatowych, w których kształci się kilka tysięcy dzieci i młodzieży. W jasnogórskim zjeździe udział wzięło 4 tys. osób.

Bożena Sztajner/Niedziela

- Przybywamy w tym szczególnym jubileuszowym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i pragniemy na tej Eucharystii dziękować Bogu na ręce Królowej Polski za wolną Ojczyznę, za nieustanną opiekę nad Polską. Chcemy również z serca, jak co roku, ofiarować Panu Bogu trud kończącego się roku szkolnego, podziękować za wszystkie łaski zdobywania wiedzy i umiejętności - powiedziała na rozpoczęcie pielgrzymki Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Mszy św. w południe przewodniczył na jasnogórskim szczycie abp Wacław Depo. W kazaniu metropolita częstochowski przypomniał, że „ludzie młodzi i dzieci, są nadzieją Kościoła i Ojczyzny”. - Staję razem z wami na jasnogórskim szczycie zawierzenia, aby za Ojcem Świętym Franciszkiem z sobotniego spotkania w Rzymie, potwierdzić wartość i piękno życia rodzin, które papież nazwał największym darem Boga dla ludzkości, a dzieci największym darem Boga dla miłości wzajemnej rodziców – powiedział abp Depo. Podkreślił, że „nie można kogoś prawdziwie pokochać, jeśli się go nie pozna”.

- Dlatego, aby poznać Boga objawionego w Jezusie Chrystusie, trzeba Go nam rozpoznawać z pomocą Ducha Świętego poprzez karty Pisma Świętego i osobistą modlitwę, aby do Niego przylgnąć sercem i umysłem – mówił metropolita częstochowski.

Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy w roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości modlili się w intencji naszej Ojczyzny. Matce Bożej Jasnogórskiej powierzali nie tylko losy szkolnictwa katolickiego w Polsce i na świecie, ale także październikowy Synod Biskupów o Młodzieży.

Prezes SPSK podkreśliła, że w związku z synodem, ci którzy pracują z młodymi, w realiach dzisiejszego świata otrzymają jakieś wskazania, jak docierać do młodych, jaką iść drogą. - Głos Kościoła zawsze jest dla nas bardzo ważny, on pokazuje jak pracę uświęcić, czekamy modląc się – powiedziała Maria Chodkiewicz.

W czasie jasnogórskiego spotkania wręczona została „Złota Tarcza”, czyli najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie osobom działającym na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego. Uhonorowano nią pośmiertnie dr. inż. Antoniego Ziembę, działacza pro-life i prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało z inicjatywy katolików świeckich w Częstochowie w 1990 roku. Obecnie zrzesza 136 placówek oświatowo-wychowawczych.

- Zaskakującym owocem i naszych pielgrzymek i każdorazowego zawierzenia, tutaj, na Jasnej Górze, i w innych miejscach Matce Bożej naszych szkół, jest powstawanie tych szkół - stwierdza Grzegorz Nawrocki, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Dodaje, że „kiedy powstawała pierwsza szkoła przy ul. Okólnej w Częstochowie, to Stowarzyszenie powstawało tylko i wyłącznie dla tej szkoły, i nikt nie spodziewał się, że dzieło osiągnie 136 placówek”.

Po Mszy św. odbył się koncert „Bóg jest, Bóg działa” ks. Jakuba Bartczaka, znanego rapera w sutannie. W ramach pielgrzymki miało miejsce również wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego „Jesteśmy piękni, pięknem Twoim Panie”, a także spotkania: dla młodszych uczniów z ks. Jakubem Bartczakiem, a dla dzieci starszych i młodzieży z Janem Pospieszalskim, redaktorem TVP pt. „Czy mam odwagę dać świadectwo wiary?”. Jasnogórską modlitwę zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Kard. Bertone we Wrocławiu

2018-06-21 20:01

eKAI

Arch. prywatne

Trzydniową wizytę we Wrocławiu rozpoczynał kard. Tarcisio Bertone – jeden z najbliższych współpracowników trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Były watykański sekretarz stanu przybył do Wrocławia w związku z polskim wydaniem jego wspomnieniowej książki pt. „Moi Papieże”. Weźmie także udział w obchodach 50-lecia Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Wstęp do polskiej wersji „Moich Papieży” napisał abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski podkreśla, że chociaż na kartach książki kard. Bertone dzieli się swoim postrzeganiem siedmiu ważnych dla Kościoła i świata pontyfikatów, to nie jest to jednak kronika wydarzeń zza spiżowej bramy.

„Wspomnienia i relacje stanowią dla tego wybitnego hierarchy jedynie tło do tego, by mówić o Bogu – zauważył abp Kupny. Jego zdaniem autor nie opisywałby z taką pieczołowitością i dbałością o szczegóły poszczególnych wydarzeń, gdyby nie jego absolutne przekonanie, że nie pisze ludzkiej historii, ale historię obecności Boga w dziejach człowieka i dziejach Kościoła.

więcej o książce pisaliśmy tutaj:

http://wroclaw.niedziela.pl/artykul/36248/Siedmiu-papiezy-wg-kard-Bertone

Metropolita wrocławski zwrócił uwagę na myśl kard. Bertone, iż w trudnych dla Kościoła chwilach najważ­niejszą rzeczą jest zachowanie pełnej jedności z Ojcem Świę­tym. „W trudnych momentach mojego życia postępowałam zgodnie z zasadami świętości ‚lepiej jedna mniej doskonała osoba w jedności z Ojcem Świętym, aniżeli bardziej doskona­ła poza jednością'” – cytuje abp Kupny.

Kard. Bertone charakteryzuje w swojej książce siedmiu ostatnich Biskupów Rzymu, kreśląc specyfikę każdego pontyfikatu. Nie omija przy tym spraw trudnych, weryfikując fake newsy, powtarzane w kontekście wydarzeń, decyzji lub konkretnych osób.

Czytelnik poznaje m.in. kulisy ogłoszenia tzw. „Trzeciej tajemnicy fatimskiej”, negocjacji Jana Pawła II z abp. Levebrem, wydarzenia związane z wystąpieniem Benedykta XVI w Ratyzbonie, które – jak relacjonowano w mediach – zepsuły relacje ze światem islamskim czy jeden z najbardziej przykrych rozdziałów pontyfikatu Benedykta XVI, jakim był wyciek dokumentów z apartamentu pa­pieskiego poza Watykan, za sprawą osoby z najbliższego otoczenia papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: papież modlił się w bazylice Santa Maria Maggiore

2018-06-22 08:03

st (KAI) / Rzym

Wracając z rzymskiego lotniska Ciampino Papież Franciszek udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore, by jak to ma w zwyczaju pomodlić się przed obrazem Matki Bożej, Salus Populi Romani i podziękować Matce Bożej za pomyślny przebieg jego pielgrzymki ekumenicznej do Genewy. Była to 60 wizyta Franciszka w tej bazylice. Stamtąd udał się do Watykanu.

Greg Burke/Twitter.com
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem