Reklama

Wiadomości

IV Chrześcijański Kongres Społeczny

Chrześcijanie od zawsze, na każdym kontynencie, wyrażali głębokie poczucie odpowiedzialności społecznej. To, jakie wzorce kształtowały się w kulturze i społeczeństwie miało bezpośredni wpływ na istnienie pokoju i ładu w życiu publicznym - podkreślają organizatorzy IV Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego.

[ TEMATY ]

społeczeństwo

kongres

Sylwia Niedzieska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce od kilku dziesięcioleci trwa walka i konfrontacja między kontrkulturą śmierci a cywilizacją życia. Atakowane są te wymiary dobra wspólnego, które są fundamentem zdrowego i szczęśliwego społeczeństwa: małżeństwo, rodzina, zdrowie, edukacja, prawo do życia, prawo rodziców do wychowywania dzieci wg chrześcijańskich wartości. Te najważniejsze płaszczyzny dzisiejszej polityki angażują chrześcijan do wzięcia za nie odpowiedzialności i wypowiedzenia się w głównym nurcie debaty publicznej.

Reklama

– Spotykamy się w szczególnym momencie, kiedy świat wchodzi w bardzo dynamiczne, groźne zmiany, wobec których Polska będzie musiała zająć stanowisko – powiedział europoseł Marek Jurek w czasie IV Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego. Wydarzenie jest platformą porozumienia dla środowisk katolickich i konserwatywnych. Polityk Prawicy Rzeczpospolitej zwrócił uwagę na próby zmiany definicji małżeństwa, ataki na rodzinę, naciski na zmianę praw człowieka i wywieranie wpływu na kształt polityki imigracyjnej. – Mamy w Polsce sprawy, z którymi musimy się zająć: zbudowanie pozycji Polski w Europie, kryzys demograficzny, który zaczął się w l. 90 i przerodził się w katastrofę demograficzną, kryzys rodziny – wyjaśniał poseł. – Dobrze, że jest 500 +, ale przyszło o 10 lat za późno – dodał i podkreślał konieczność przywrócenia głosu polskiej opinii publicznej. – Polska na nowo musi zacząć decydować, musi w sposób aktywny wywierać nacisk na sprawy Państwa – przekonywał i dodał, że wolność polityczna jest składnikiem dobra wspólnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolność narodu jest - zdaniem organizatorów Kongresu - kluczową sprawą we współczesnej Polsce i z tego powodu zdominowała tematykę wydarzenia. - W istotnych sprawach dla państwa i społeczeństwa nie może decydować wiara i zaufanie. My musimy podejmować decyzje – twierdził Marek Jurek. – W tym parlamencie doszło do zbudowania ogromnej koalicji przeciwko życiu, jakiej przez 28 lat w historii niepodległej Polski nie było, a została z tego wyłączona opinia publiczna. Odrzucono projekt ustawy chroniącej życia – dodał i podkreślał, że obecny rząd w tej kwestii zawiódł większość nadziei jakie pokładał w nim prawicowy wyborca. - Prawo do życia jest fundamentem demokratycznego państwa prawa – zaznaczał i apelował też by na nowo zawrzeć porozumienie Prawicy zaangażowanej w sprawy Polski.

Reklama

– Tym co oddaje istotę wolności jest przebaczenie. Wyłamanie się z cyklu zemsty jest największym aktem wolności – zaznaczał chrześcijańską perspektywę ujęcia wolności ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. – Kwestia wolności wewnętrznej człowieka jest sprawą fundamentalną – podkreślał. Wyjaśniał też, że tylko dobro, wybrane w sposób wolny, ma wartość w sensie moralnym. Człowiek, z natury jest istotą społeczną, a dwie najbardziej naturalne dla niego społeczności to rodzina i naród. – Przyjmuje on pewne zobowiązanie wobec wspólnoty i wspólnie z innymi jest za jego wypełnienie we wspólnocie odpowiedzialny – podkreślał ks. Mazurkiewicz. – Stan wolności człowiekowi gwarantuje państwo wolne od zewnętrznej ingerencji. Człowiek, żeby był wolny, musi być obywatelem, musi cieszyć się zagwarantowanym stanem wolności – dodał. Jego zdaniem przestrzeganie Dekalogu jest pierwszym warunkiem tego, by człowiek mógł się cieszyć prawem do wolności.– Izraelici kiedy zakładali swoje własne państwo, nie opierali go na ustroju egipskim, czyli systemie niewoli, ale na wolności, którą otrzymali od Boga. Kiedy więc patrzymy na zmiany, które dzieją się w zachodniej cywilizacji, musimy powrócić do stanu wolności, jaką niesie dekalog, do czasów sprzed ustanowienia prawa do aborcji. To zasadniczo zmienia sposób myślenia o człowieku – zaznaczał.

Na Kongresie debatowano również o kształcie polskiej Konstytucji i potrzebie odbudowy solidarności narodowej. – Konstytucja powinna chronić nas przed presją struktur międzynarodowych oraz przed presją oligarchii medialnej i partyjnej – podkreślał Marek Jurek. – Powinna utwierdzać podstawowe prawa człowieka, takie jak prawo do życia od momentu poczęcia. Powinna zagwarantować rodzinie stałe prawo do świadczeń z okazji wychowywania każdego dziecka. Takie instytucje jak 500+ powinny być nieodowoływalne i mieć wyraźne sformułowanie w konstytucji. To czy władza będzie służyć dobru wspólnemu, będzie zależało od praw, które będą w konstytucji ustalone. Zmiany konstytucyjne muszą nasze prawa utwierdzać a nie podważać – dodał. Wśród innych pilnych zagadnień wymienił odblokowanie zmian w prawie wyborczym, wzmocnienie mandatu posła i wzmocnienie kontroli społecznej. – Trzeba też wyraźnie określić, że na forum międzynarodowym wspieramy wartości cywilizacji chrześcijańskiej – dodał. Jego zdaniem Kongres ma zachęcić do debaty, znalezienia wspólnej drogi, okazania wzajemnego szacunku, przywrócenie zasad wartości w życiu publicznym. – Nasz kongres jest odpowiedzią na zaproszenie prezydenta do debaty o konstytucji.

Reklama

Prof. Aleksander Stępkowski z Ordo Iouris podkreślał w czasie debaty, że konstytucja nie jest panaceum na wszystkie bolączki i nie zagwarantuje tego, że w państwie wszystko będzie dobrze. Jego zdaniem by prawo przyniosło dobre owoce potrzeba kultury stosowania tego prawa, jego implementacji w społeczeństwie i odpowiedniego stosowania w praktyce.

Wśród prelegentów znaleźli się politycy m.in. Kazimierz Michał Ujazdowski (poseł do Parlamentu Europejskiego), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Marian Piłka i Krzysztof Kawęcki (radni sejmiku województwa mazowieckiego Prawicy Rzeczypospolitej). Wśród publicystów Weronika Kostrzewa (Radio Plus, TVP Info), Tomasz Krzyżak (“Rzeczpospolita”), Paweł Milcarek (“Christianitas”), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) czy Łukasz Warzecha (“Do Rzeczy”).

Trzy poprzednie Chrześcijańskie Kongresy Społeczne odbyły się w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.Za każdym razem w wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele środowisk opinii chrześcijańskiej również z zagranicy. Spotkanie jest możliwością do wymiany wzajemnych doświadczeń, ale też nawiązania i zacieśnienia współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami biorącymi udział w ChKS.

2017-06-17 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigry: o relacji Kościół-Państwo na Kongresie Ruchu „Europa Christi-Mundus Christi”

[ TEMATY ]

kongres

Europa Christi

YouTube

Relacje Kościół-Państwo jako narzędzia obrony godności i normalności, a także kwestie z zakresu obrony godności osoby, to tematyka drugiego dnia IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”, który odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Ks. dr Jacek Nogowski (Prezes Fundacji Wigry Pro), który przybliżył temat „dobra wspólnego jako podstawę poszanowania człowieka w kontekście wyzwań społecznych” przypomniał, że „dobro wspólne polega przede wszystkim na stworzeniu maksymalnych szans rozwoju jednostkom ludzkim przynależnym do różnych społeczności”. – Dobro wspólne określa cele i zadania każdej społeczności. Zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła dobro wspólne obejmuje sumę takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć własną doskonałość – mówił ks. Nogowski.
CZYTAJ DALEJ

Jordania: kard. Parolin konsekrował nowy kościół w miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem

2025-01-10 20:09

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Jordania

Jordan

Grażyna Kołek/Niedziela

W Al-Maghtas na jordańskim brzegu Jordanu, czczonym jako miejsce chrztu Jezusa, został poświęcony 10 stycznia nowy kościół katolicki. Uroczystości z okazji dorocznej pielgrzymki jordańskich katolików na uroczystość Chrztu Pańskiego, przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W kazaniu wygłoszonym wobec kilku tysięcy wiernych wezwał do uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i podkreślił ważną rolę chrześcijan w tworzeniu sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa w ogarniętym konfliktem regionie, poinformował portal Vatican News.

Uroczystość poświęcenia, w której uczestniczyli m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa oraz liczni biskupi, przebiegała też znakiem solidarności Kościoła powszechnego ze wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie. „Moja dzisiejsza obecność tutaj powinna być widocznym znakiem jedności całego Kościoła” - powiedział kard. Parolin. Podkreślił, że tutejsi chrześcijanie mają szczególne powołanie: „być nasieniem nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Seniorzy na drodze nauki i wiary

2025-01-11 11:49

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Mszy świętej w kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim

Podczas Mszy świętej w kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu kończy 15 lat.

-“Wiedza ta jest wspaniałym i niezgłębionym bogactwem całej ludzkiej rodziny”. Ta myśl, wypowiedziana przez papieża Jana Pawła II, 11 listopada 2002 roku do członków Papieskiej Akademii Nauka, towarzyszyła abp. Marianowi Gołębiewskiemu, gdy zakładał nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy stanowią skarbnicę mądrości i papież zaznaczył, że doświadczenie i wiedza tych osób, jest tak wielka, że mogą się dzielić nią z innymi - mówił ks. Rafał Hołubowicz, Dyrektor Uniwersytetu III Wieku przy PWT we Wrocławiu i dodał: - Słowa papieża należy odczytywać w kontekście zachwytu nad osobą ludzką, która potrafi przekraczać samą siebie, nawet wtedy gdy jest już zmęczona i wyczerpana, a to wszystko dzięki Duchowi Świętemu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję