Reklama

Wiadomości

Brygida Grysiak lauretką Dziennikarskiej Nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

Brygida Grysiak, dziennikarka TVN24 została tegoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. Biskupa Jana Chrapka. Nagrodę – statuetkę autorstwa Gustawa Zemły i 10 tys. zł – odebrała podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

[ TEMATY ]

nagroda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brygida Grysiak została nagrodzona za profesjonalizm i obiektywizm dziennikarski, trudny do zachowania w mediach komercyjnych i za odważne świadectwo chrześcijańskie w mediach, w twórczości pisarskiej i w przestrzeni społecznej.

"Każdego dnia spotykam ludzi lepszych ode mnie a moje szczęście polega na tym, że mogę o nich opowiedzieć - mówiła laureatka odbierając nagrodę. Dodała, że "biskup Chrapek uczył jak żyć i się spierać bez nienawiści".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Kazimierz Nycz - honorowy Patron nagrody - podkreślił, że bp Chrapek chciał, żeby dziennikarstwo było fachowe obiektywne, kompetentne. "Zadaniem tej nagrody jest promowanie tego typu dziennikarstwa" - wskazywał hierarcha.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!".

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska, pierwsza laureatka tej Nagrody.

Laureatka tegorocznej nagrody jest reporterką TVN 24, autorką wielu materiałów m.in. o tematyce religijnej a także wywiadu-rzeki z sekretarzem Jana Pawła II ks. Mieczysławem Mokrzyckim pt. "Najbardziej lubił wtorki". Przeprowadziła też m.in. telewizyjny wywiad z jałmużnikiem papieskim abp Konradem Krajewskim.

Po raz pierwszy w historii nagrody, w trójce nominowanych znalazły się wyłącznie kobiety. Oprócz Brygidy Grysiak nominowane były także dr Milena Kindziuk, publicystka prasowa i telewizyjna oraz Anna Sosnowska, redaktor naczelna polskiej edycji portalu Aleteia.

Milena Kindziuk otrzymała nominację za bogaty dorobek publicystyczny, popularyzowanie wielkich postaci Kościoła katolickiego w Polsce i znakomitą intuicję dziennikarską, pozwalającą reagować na istotne wydarzenia oraz zjawiska religijne i społeczne.

Reklama

Kindziuk jest uznaną publicystką wielu mediów, autorką wielu bestsellerowych książek, m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce, prymasie Józefie Glempie i ks. Janie Twardowskim, konsultantką filmów dokumentalnych. Jest doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW.

Anna Sosnowska została nominowana za stworzenie w krótkim czasie „Aletei”, jednego z najlepszych i najpopularniejszych portali katolickich i za udaną próbę znalezienia w publicystyce religijnej języka, który o sprawach wiary mówi mądrze i treściwie, a jednocześnie atrakcyjnie.

Sosnowska jest redaktorką naczelną polskiej wersji portalu Aleteia, który osiągnął wielki sukces na rynku mediów elektronicznych. Związana była z kanałem Religia.tv i miesięcznikiem "W drodze". Jest autorką wywiadu-rzeki z jezuitą o. Wojciechem Ziółkiem pt. " Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary".

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!".

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek i Alina Petrowa-Wasilewicz.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Gala Nagrody "Ślad" 2015 odbędzie się 2 czerwca (piątek) o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawują: Fundacja PKO Banku Polskiego, Poczta Polska i Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Reklama

Chętnych do uczestnictwa w Gali prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 1 czerwca na adres: sekretariat@ekai.pl


Brygida Grysiak urodziła się 18 lipca 1979 r. w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

Jako dziennikarka współpracowała m.in. z „Gazetą Krakowską”, czasopismem „Alter Ego”, Radiem Kraków oraz Telewizją Polską. W latach 2001-2005 była reporterką TVN24 w Małopolsce, następnie rozpoczęła pracę w TVN w Warszawie, m.in. jako reporterka sejmowa i prezenterka serwisów informacyjnych. Obecnie jest dziennikarką TVN24, publikuje także w portalu Stacja 7. 27 września 2016 r. w programie „Czarno na Białym” TVN24 został wyemitowany unikatowy wywiad Brygidy Grysiak z papieskim jałmużnikiem abp. Konradem Krajewskim.

Oprócz dziennikarstwa telewizyjnego, Brygida Grysiak zajmuje też pisaniem książek. Jest autorką publikacji poświęconych św. Janowi Pawłowi II: wywiadu-rzeki z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, zatytułowanego „Najbardziej lubił wtorki” i zawierającego wspomnienia i niepublikowane wcześniej fakty z życia Jana Pawła II, książki „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II” oraz publikacji przygotowanej wspólnie z Pawłem Zuchniewiczem „Kobiety w życiu Jana Pawła II”. Opublikowała też zbiór reportaży pt. „Wybrałam życie” poświęconych macierzyństwu oraz książkę „Kochają mnie do szaleństwa. Prawdziwa historia Jureczka”, będącą zapisem walki o życie pięcioletniego chłopca u którego zdiagnozowano złośliwego glejaka.

W działalność na rzecz obrony życia angażuje się nie tylko poprzez swoje publikacje. W 2011 r. włączyła się w inicjatywę pro-life „Uratuj świętego”.

Dziennikarka dwukrotnie została uhonorowana Nagrody Dziennikarzy Małopolski. W 2012 r. otrzymała brązowy medal im. Jana Pawła II przyznany za zasługi dla archidiecezji krakowskiej. Od grudnia 2015 r. była jednym z ambasadorów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 r.

Prywatnie jest żoną Konrada Ciesiołkiewicza i mamą dwójki dzieci.

2017-06-02 19:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski laureatem Nagrody Ratzingera

[ TEMATY ]

nagroda

pl.wikipedia.org

Wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski i religioznawca, prof. Anne-Marie Pelletier z Francji zostali laureatami tegorocznej Nagrody Ratzingera. Laureatów nagrody w wysokości 50 tys. euro typuje założona w 2010 roku Watykańska Fundacja Józefa Ratzingera-papieża Benedykta XVI. Według przewodniczącego komitetu naukowego nagrody, kard. Camillo Ruiniego ma ona mieć znaczenie „naukowego Nobla”.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski urodził się 1 lutego 1951 r. w miejscowości Chrostowo k. Ostrołęki. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego św. Augustyna w Warszawie. W 1968 r. wstąpił do seminarium duchownego w Łomży. W 1969 r. rozpoczął studia jako świecki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. We wrześniu 1970 r. rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1976-1978 był wikariuszem we parafii we Ząbkach. W latach 1978-1983 studiował we Papieskim Instytucie Biblijnym we Rzymie i w międzyczasie na Uniwersytecie Hebrajskim we Jerozolimie (1979-1980). W 1981 r. uzyskał we Rzymie licencjat nauk biblijnych. Od 1983 r. pracował jako wikariusz we parafiach warszawskich. Od 2003 r. ks. prof. Chrostowski jest rezydentem w parafii św. Jakuba w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję