Reklama

Orędzie Metropolity Gdańskiego na Wielkanoc Roku 2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmartwychwstał Pan prawdziwie. Alleluja.

Drodzy Siostry i Bracia!

1. Te słowa, które w poranek wielkanocny powtarzali rozradowani Apostołowie są streszczeniem i podsumowaniem całego Chrystusowego Orędzia. Zmartwychwstanie Chrystusa i nasze w nim uczestnictwo jest podstawą naszej wiary i źródłem naszej nadziei. Powiem więcej: jest to zrealizowanie tęsknot natury ludzkiej, którą Bóg powołał do życia. Ten, który jest samym istnieniem stworzył nas bowiem na swój obraz i podobieństwo. Najmocniej to wyraził Chrystus, gdy powiedział: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Jeśli kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie" (J 11, 25).
Święty Paweł w swym Liście do Koryntian napisał: "Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara" (1 Kor 15, 13-14). Dotykamy więc w te Wielkanocne święta istoty chrześcijaństwa, ale także istoty człowieczeństwa.

2. Życie ludzkie jest niewątpliwie największym darem, jaki otrzymuje człowiek od Stwórcy. Sam proces rozwijania się życia ludzkiego naukowcy nazywają największym cudem. Człowiek, z jego mądrością, z jego wolnością, z jego zakorzenieniem w Bogu, z jego twórczym działaniem jest systematycznym odsłanianiem tajemnicy i wielkości Boga w dziele stworzenia człowieka. Zaistnienie konkretnego człowieka - to początek jego wieczności, zakotwiczonej w Bogu i Jego szczęściu. "Czy temu nie przeczą dzieje"? - pyta Jan Paweł II. "Choćby nasz wiek dwudziesty! I nie tylko dwudziesty! A jednak żaden wiek nie może przysłonić prawdy o obrazie i podobieństwie" (Tryptyk Rzymski, s.19).

3. Te radosne stwierdzenia, dotyczące człowieka spotykają się jednak z realizmem jego ziemskiego bytowania. Zło, cierpienie i wreszcie śmierć wydają się być zaprzeczeniem tego entuzjazmu, dotyczącego życia. Tak! Trudno tego nie dostrzegać. Ale tu właśnie jawi się chrześcijaństwo z jego tajemnicą Wcielonego Boga Jezusa Chrystusa, z jego proklamacją Dobrej Nowiny o Bogu i Człowieku, czyli z Ewangelią, a także z Męką, Śmiercią i właśnie z Zmartwychwstaniem naszego Pana. Poszczególnych prawd wiary chrześcijańskiej nie można od siebie oddzielać. Boże Narodzenie, Wielki Piątek, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego - to ta sama prawda o Bożej miłości. Historia Kościoła i obecny w nim Chrystus - to ta sama rzeczywistość miłości Boga. W tych samych wymiarach widzimy rolę św. Piotra i jego następcy. Jan Paweł II i w tę Wielkanoc, jak w każdym roku, wygłasza Orędzie skierowane do Miasta i Świata i przypomina fundamentalne prawdy naszej wiary, wskazując na Boga i Jego prawo miłości, jako podstawę ładu w świecie.

4. Wśród tych wartości, które podejmuje każde święto chrześcijańskie jest pokój. Zmartwychwstały Pan odzywa się do zalęknionych apostołów: "Pokój Wam" (J 20, 21). Nie da się żyć bez pokoju opartego na prawdzie, miłości, sprawiedliwości i wolności. Tak pisał w swej encyklice przed czterdziestu laty Jan XXIII. To samo powtarza Jan Paweł II. Czy ludzkość po którymś już doświadczeniu wojny, zrozumie tę prawdę? Ten mały świat, na którym mieszka jednak sześć miliardów ludzi musi zrozumieć, że trzeba wcześnie dostrzegać i usuwać, na drodze mądrego dialogu i solidarnego porozumienia, zarzewia wojny, by ludzkość mogła żyć w pokoju. O tę dobrą wolę modlimy się szczególnie w Wielkanocne Święta Roku 2003, gdy ludzkość doświadcza nowej tragedii zbrojnego konfliktu.

5. SIOSTRY I BRACIA! Od dwóch lat przeżywamy w Kościele Gdańskim Nawiedzenie Chrystusa w Jego Cudownym Obrazie Jezusa Miłosiernego. Odkrywamy na nowo bezmiar Miłosierdzia Bożego. Poszczególne parafie przeżywają misje święte, a wierni, wpatrując się w ten niezwykły Obraz, który polecił namalować sam Chrystus, wracają na drogę wierności chrześcijańskim zasadom życia. Zdobywamy nową wyobraźnię miłosierdzia - jak mówi Jan Paweł II - uwrażliwiając się na autentyczne potrzeby bliźnich. W Wielki Piątek rozpoczęła się Nowenna do Miłosierdzia Bożego, która zakończy się w ustanowione przez Ojca Świętego Święto Miłosierdzia, czyli w drugą Niedzielę Wielkanocną, która będzie też dniem Odpustu Świętego Wojciecha. Święta Wielkanocne to szczególny czas Bożego Miłosierdzia. Zmartwychwstały Pan przekazał Apostołom władzę odpuszczania grzechów, gdy powiedział w czasie pierwszego z nimi po Zmartwychwstaniu spotkania: "Pokój Wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam... Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J. 20, 21-23).

DRODZY SIOSTRY I BRACIA! W to radosne Święto Zmartwychwstania, gdy naszą myślą dotknęliśmy wielkości i słabości człowieka, odkupionego przez Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa pragnę przywołać słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed rokiem na Krakowskich Błoniach: "Z całą mocą proszę wszystkich Synów i Córki Kościoła, a także wszystkich ludzi dobrej woli, aby "sprawa człowieka" nie była nigdy, przenigdy odłączona od miłości. Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga. Niech w jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo" (18 sierpnia 2002). Te papieskie słowa niech będą również, wzajemnie i dla nas najlepszymi życzeniami wielkanocnymi. Radosnych Świąt! Wesołego Alleluja.

Z serca Wam błogosławię Wasz Arcybiskup Ks. Tadeusz Gocłowski

Gdańsk - Wielkanoc 2003.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję